freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Και εγένετο iPad !!! - Κυκλοφόρησε το Apple tablet iPad

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 4 [51 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: appletabletipad Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
tgio

Μέλος από: 19 Απρ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιαν 2010 13:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ πιστεύω πως αλλού ποντάρει το iPad.

Δεν θεωρώ τυχαίο που στη παρουσίαση ανέβηκε και ένας εκπρόσωπος των New York Times. Σε λίγα χρόνια θα διαβάζουμε τις εφημερίδες και τα βιβλία μας μόνο από ηλεκτρονική μορφή. Θα μπαίνεις σε ένα καφέ και αντί του κλασικού σταντ με τις εφημερίδες και τα περιοδικά θα βλέπεις tabletpc. Έχει μάλιστα και τις πρώτες του συνεργασίες με πέντε από τους μεγαλύτερους εκδοτικούς οίκους των ΗΠΑ με ήδη διαθέσιμους τίτλους: Harper Collins, Simon & Schuster, MacMillan, Hachette και Penguin.

Προσωπική μου άποψη είναι πως η Apple ανοίγει το δρόμο για μια νέα εποχή ηλεκτρονικού εντύπου, το ipad δεν είναι workstation, δεν είναι multimedia center, δεν είναι κινητό τηλέφωνο αλλά η εξέλιξη του έντυπου τύπου.
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιαν 2010 13:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν έχεις και άδικο ότι μπορεί να το δούμε και αυτό.
Απλώς οι οπαδοί της apple περίμεναν κάτι το πρωτότυπο και όχι ένα νέο ebook ή απλώς ένα ipod με μεγαλύτερη οθόνη και ψιλοαλλαγές για αυτό γκρινιάζουν.

Από ebooks πάντως ήδη το kindle της amazon link to amazon έχει φτάσει στην 2η του έκδοση και έχουμε δει και πάρα πολλές άλλες υλοποιήσεις τα τελευταία χρόνια σε μια αγορά που φαίνεται να ακολουθεί ανοδική πορεία.

Αλλά όπως έχει αποδειχθεί με την apple και για άλλα της προϊόντα, μπορεί να μην πρωτοτυπούν αλλά έχουν φανατικούς αγοραστές οπότε μπορεί να το δούμε να αρχίσει να πουλάει σαν τρελό και κάποια στιγμή να γίνει και αυτό trend όπως έγινε με τα άλλα της προιόντα ... βοηθάει πάντα το πολύ καλό λειτουργικό των συστημάτων της εννοείται σε αυτό.

Το Crunchpad ( Crunchpad video , όταν μετονομάστηκε σε Joojoo ) της techcrunch που τελικά δεν προχώρησε σε υλοποίηση προσωπικά το έβρισκα ποιο ενδιαφέρον και μάλλον "δανείστηκε" ιδέες και από εκεί η apple.
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιαν 2010 14:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

elorant ανέφερε:
Connor MacLeod ανέφερε:
Επίσης μεγάλο ρόλο στην τιμή του νομίζω ότι έπαιξε το ότι εχουν δικου τους επεξεργαστη και δεν τον αγοραζουν απο την samsung ή απο την κάθε samsung..

Τον αγοράζουν από την ARM.
http://www.crunchgear.com/2010/01/28/apples-a4-processor-is-in-same...snapdragon-tegra/

Δεν το αγοραζουν. Ειναι ARM Chip.
Πως λεμε x86, PPC.....
Και η samsung βγαζει ARM, και η connexant... και η Apple

Αν κανω λαθος ας με διορθοσει κάποιος...

παράθεση:

Απλώς οι οπαδοί της apple περίμεναν κάτι το πρωτότυπο και όχι ένα νέο ebook ή απλώς ένα ipod με μεγαλύτερη οθόνη και ψιλοαλλαγές για αυτό γκρινιάζουν.

Διαφωνώ σε αυτο.
Εκτός απο μας τα apple-boys, δεν νομίζω οτι και οι υπόλοιπη κοινότητα της πληροφορικής και των computer ότι περίμεναν κάτι διαφορετικό. Ενα μεγάλο ipod touch περιμεναμε ολοι.

Επίσης αν όντως κρατάει η μπαταρία τοσο πολυ -εγινε λογος για 10 ωρες video και 140 ωρες mp3!! (με κλειστή την οθονη)- ειναι ενα πολυ μεγάλο ατού.

Connor MacLeod
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 30 Ιαν 2010 16:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για την Ram δεν γραφει κάτι. ουτε στην wiki βρήκα κατι...

Λογικα πρέπει να έχει 256...

paink1ller

Μέλος από: 21 Ιαν 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 31 Ιαν 2010 19:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Tι ειπε ο hitler για το iPad !

http://www.youtube.com/watch?v=fuA_OUL91og

http://www.youtube.com/watch?v=lQnT0zp8Ya4

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 31 Ιαν 2010 20:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Three Reasons Why the iPad WON’T Kill Amazon link to Amazon’s Kindle
http://bits.blogs.nytimes.com/2010/01/27/three-reasons-the-ipad-won...e/?ref=technology
fafos
Script Master

Μέλος από: 30 Νοε 2004
Βοηθήματα: 17
Scripts: 6

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 31 Ιαν 2010 23:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

tha to agoraso otan vgei to montelo iPidix...
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Φεβ 2010 12:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

SimonTheSorcerer ανέφερε:
Πωω, κι εγώ θα ήθελα πράγματα από το ipad και απογοητεύτηκα, αλλά η λίστα του gizmondo είναι παιδαριώδης. Πολύ που μας μάρανε η bezier και η κάμερα και το HDMI, λες και θα τραβάγαμε βίντεο από το ipad, ή είναι το πολύ video chat που κάνει ο κόσμος όταν είναι στο δρόμο.

Και γιατί να το αποφασίσει η apple για μένα το αν θα θέλω να τραβάω την μουτσούνα μου στον δρόμο ή θα θέλω να συνδέσω το μαραφέτι αυτό με την LCD TV να δω μία ταινία εύκολα και γρήγορα;

Και δεν είναι 4:3 η οθόνη, που το ξεφούρνισε αυτό πάλι. Απλά δεν είναι ultra-wide όπως του κινηματογράφου.

Ultra wide;
Δεν μιλάμε με αναλύσεις καλύτερα να καταλάβουμε ακριβώς για τι διαστάσεις μιλάμε;

Για το πληκτρολόγιο, αν θες βάζεις extension κανονικό πληκτρολόγιο, τι πρόβλημα έχει;

Ναι... και αν δεν κουβαλάς μαζί σου 45 αντάπτορες πακέτο, δεν μπορείς να βάλεις κανονικό K/B.
Εδώ ούτε usb δεν έχει χωρίς αντάπτορα.
So much for 'universal serial bus'...

Βασικά έτσι όπως το βλέπω είναι ένα computer for dummies.

Προφανώς απευθύνεται σε dummies. Ποιος νοήμων άνθρωπος δίνει 500$ το λιγότερο για μία συσκευή παντελώς άχρηστη;

Είναι βασικά μόνο για multimedia και σερφάρισμα

Γιαυτό δεν μπορείς να δεις ούτε το youtube; Πολύ multimedia... τόσο multi που δεν ξέρεις τι να πρωτοδείς από τα flash sites...

Για πάρα πολλούς που ποτέ δεν εξοικειώθηκαν με τους υπολογιστές, ή απλά δεν τους χρησιμοποιούν γιατί βαριούνται να τον ανοίγουν μόνο για να δουν τα mail τους, μπορεί να αποτελέσει όντως επανάσταση όσον αφορά το lifestyle τους. Και θα συμφωνήσω πως είναι πολύ καλό και για αυτούς που ταξιδεύουν συχνά.

Δηλαδή μιλάμε για μία συσκευή παντελώς άχρηστη, με ούτε τα μισά features απότι ένα netbook και στην διπλάσια τιμή.

Τι να πω... πρέπει να έχετε λεφτά για πέταμα για να ψήνεστε να πάρετε κάτι τόσο άχρηστο μόνο και μόνο για το lifestyle και το χαϊλίκι στους φίλους όπως έγινε με το ipod και το iphone.

Εντελώς κλειστά και περιοριστικά στο τι θέλει η apple με μόνο προνόμιο ότι έχουν design.
Φαντάζομαι το μέλλον είναι το design και όχι η ελευθερία του χρήστη.
Μόνο που αυτό είναι μέλλον μόνο για την Apple και τις λοιπές παρόμοιες εταιρίες...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 09:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

http://www.youtube.com/watch?v=lQnT0zp8Ya4

Χαλαρά η καλύτερη σάτηρα που είδα μέχρι στιγμής για το iPad

ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 10:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Προφανώς απευθύνεται σε dummies. Ποιος νοήμων άνθρωπος δίνει 500$ το λιγότερο για μία συσκευή παντελώς άχρηστη;

παράθεση:
Τι να πω... πρέπει να έχετε λεφτά για πέταμα για να ψήνεστε να πάρετε κάτι τόσο άχρηστο μόνο και μόνο για το lifestyle και το χαϊλίκι στους φίλους όπως έγινε με το ipod και το iphone.

Εντελώς κλειστά και περιοριστικά στο τι θέλει η apple με μόνο προνόμιο ότι έχουν design.
Φαντάζομαι το μέλλον είναι το design και όχι η ελευθερία του χρήστη.

Aς μιλήσουν τα νουμερα καλύτερα και οχι εγω:

Apple Market Share World Wide:

Μαλλον αυτα τα 25Εκ users ειναι ηλίθιοι...

Το ΝΟ1 ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ smartphone ειναι το iphone:

Δευτερο λειτουργικο σύστημα το iphoneOS, και αν το πάρουμε μαζι με το ipod touch, ειναι πρώτο

NO1 στην Αμερικη με το 50% -που πρακτικα σημαίνει ότι 1 στα 2 smartphones ειναι iphone!- και πρώτο λειτουργικο το iphoneOs.

Και όσο για το τελευταίο ότι δεν προσφέρει τιποτε:

Ε, δεν νομιζω άν δεν προσφερε κατι της, ότι θα είχε 74% ευχαριστημένους users...

Cha0s
SysAdmin

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 10:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ δεν είπα αν είναι καλό ή κακό το iphone ή το ipod (αν και η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για περιοριστικές συσκευές ως προς την ελευθερία του χρήστη αρά τρώνε Χ από μένα ασχέτως ομορφιάς μαζί με το iPad φυσικά).

Είπα ότι είναι trend το οποίο προέκυψε από την επιθετική πολιτική στο marketing της Apple και όχι από την χρησιμότητα ή την 'ανοικτότητα' των προϊόντων της.

Το iPod για παράδειγμα έχει γίνει με όλη την σημασία της λέξεως trend και υπάρχουν δεκάδες σοβαρά Mp3 players στην αγορά που του αλλάζουν τα φώτα του iPod. Παρόλαυτα ο μη νοήμων κόσμος που βομβαρδίζεται από τις διαφημίσεις θεωρεί ότι το μοναδικό mp3 player είναι το iPod. Μάλιστα δεν ξέρουν καν ότι είναι mp3 player. Κάθε άλλο mp3 player το θεωρούν 'iPod μαιμού'...

Και ναι, αν το 74% που πήρε το iphone το πήρε για να πουλήσει μούρη λογικό είναι να είναι ευχαριστημένοι ως user. Αφού δεν το πήραν για αυτά που κάνει αλλά γιαυτό που είναι και αυτό έθιξα οπότε τα charts που μου πόσταρες ως απάντηση, απλά επιβεβαιώνουν αυτά που λέω.

Και το περί dummies πήγαινε για το iPad, μην πας να αλλάξεις αυτά που είπα με quotes out of the context.
Πρέπει να είναι χαζός κάποιος να δώσει τόσα λεφτά για μία υπερμεγέθη πατάτα.

Τι να κάνουμε, αυτό πιστεύω αυτό εκφράζω Καλό ε! Αν κάποιος δεν θέλει να αισθάνεται χαζός επειδή παίρνει στα σοβαρά την προσωπική μου άποψη, ε ας μην το αγοράσει

Μέλος από: 22 Δεκ 2002

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 12:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Υπάρχει και η ευκολία χρήσης; Τα άλλα σοβαρά mp3 player είναι έυκολα στη χ΄ρηση σε σχέση με το ipod? για τους αρχάριους μιλάμε και τα χαζοκούδουνα όπως αυτά στο next top model που ειναι για βόλτα και ντεκόρ και βλέπουμε μετα....
Cha0s
SysAdmin

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 12:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δηλαδή επειδή τα χαζομοντέλα παίρνουν το ipod για να πουλάνε μούρη και να ταιριάζει με το συνολάκι τους το καθιστά εύχρηστο;

Θες να μου πεις είναι πιο εύχρηστο το να πρέπει να χρησιμοποιείς αναγκαστικά itunes από ένα PC μόνο για να περάσεις μουσική στο ipod από το να το βλέπει απλά ως usb stick και να ρίχνεις μέ copy/paste από ΟΛΑ τα pc ανεξαρτήτου λειτουργικού, την μουσική που θες;

Μάλλον ο όρος 'ευχρηστία' είναι υποκειμενικός τελικά σύμφωνα με το πόσο μας αρέσει εξωτερικά μία συσκευή και κατά πόσο είναι 'In' να την έχεις.

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
View users profile Visit posters website
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 13:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

gaucho ανέφερε:
Υπάρχει και η ευκολία χρήσης; Τα άλλα σοβαρά mp3 player είναι έυκολα στη χ΄ρηση σε σχέση με το ipod? για τους αρχάριους μιλάμε και τα χαζοκούδουνα όπως αυτά στο next top model που ειναι για βόλτα και ντεκόρ και βλέπουμε μετα....

άντε, για τα άιφόουνς, και τα λοιπά άισιχτίρια, δεν ξέρω να μιλήσω, αλλά για το άιποντ, ξέρω μόνο το ότι στα 15 λεπτά που ασχολήθηκα μαζί του κόντεψε να φύγει με μίσος από το (κλειστό) παράθυρο. Ευτυχώς που ήταν δανεικό, γιατί θα έπρεπε να αλλάξω και τζάμια... Και δεν μπορείς να με πεις και noob, 5 πράγματα γύρω από αυτά τα πράγματα τα ξέρω, δόξα τω Θεώ

Κατ'αρχάς, έπρεπε να ψάξω στο νετ, γιατί ήθελε κάτι σαν φορμάτ, και στο άιτιουνς δεν είχαν σκεφτεί να βάλουν εκεί τις οδηγίες... Δεύτερον, με αυτήν την βλακεία, έχασα όλα τα τραγούδια που είχε μέσα. Τρίτον, δε συνεργάζεται με καμία "φυσιολογική" playlist από άλλο πρόγραμμα μουσικής. Έστω, δηλαδή, ότι έχεις φτιάξει 4 λίστες με 300 διάσπαρτα τραγούδια [κι όχι ολόκληρα-συνεχόμενα albums]. Αν θελήσεις να τα περάσεις στο ipod σου, παίρνεις τα τέτοια σου. Και φυσικά, ότι μουσική θες να περάσεις, πρέπει να το κάνεις μέσω του άιτιουνς. Αν αυτό το θεωρείτε ευκολία χρήσης, μάλλον πρέπει να το κοιτάξετε εσείς τα Apple fanboys. Ευκολία χρήσης είναι:
*Συνδέω το mp3 player μου με απλό usb καλώδιο στο pc
*Το αναγνωρίζει με τη μία
*Μέσω του file manager του λειτουργικού μου, του πετάω μέσα τα τραγούδια και τις playlists μου
*Το βγάζω και παίζει τη μουσική που του έβαλα

ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 13:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εχετε μπερδεψει τον file manager (explorer/finder/Dolphin/Konqueror) με τους media players/media managers (itunes/wmp...)

Με την ίδια λογικη επειδή ο firefox ή ο IE, σου δινουν δινατοτιτες FTP, δε χρειαζετε να χρησιμοποιούμε ftp clients....

Το slogan "Think Different" που ειχε καποτε η apple δεν ήταν τυχαιο.
Επιδη εχεις μαθει να σκεφτεσαι με ενα συγκεκριμένο τρόπο, δε σημαινει ότι δεν υπάρχει άλλος.

Τωρα αν εσυ χρησμοποιεις τον file manager για να κανεις διαχείριση μουσικης, οκ....

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 4 [51 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Apple, 200.000 δολάρια σε όσους καταφέρουν να εντοπίσουν κενά ασφαλείας στα συστήματά της 1 cordis 23 Αυγ 2016 21:48
dimitrismaritakis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Όλα όσα ανακοίνωσε η Apple στο WDC 2016 0 cordis 14 Ιουν 2016 19:07
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Το iPhone 6 έφερε την Apple στο πιο κερδοφόρο 3μηνο που έχει καταφέρει ποτέ εταιρεία! 0 cordis 28 Ιαν 2015 15:37
Πρόσωπο της χρονιάς ο Tim Cook CEO της Apple 0 cordis 12 Δεκ 2014 19:32

Τώρα είναι 11 Δεκ 2016 13:47 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites