freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Και εγένετο iPad !!! - Κυκλοφόρησε το Apple tablet iPad

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 4 [51 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: appletabletipad Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 13:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Χρησιμοποιώ τον file manager γιατί είναι εύχρηστος όχι για να λέω ότι διαχειρίζομαι την μουσική.

Εσείς θέσατε θέμα ευχρηστίας όταν δεν υπάρχει καν ευχρηστία αλλά περιορισμός κινήσεων από την πλευρά του χρήστη γιατί η Apple και η κάθε Apple θέλει να κοντρολάρει τους χρήστες της όπως την βολεύει.

Εχουν περάσει εδώ και χρόνια οι εποχές που η Apple είχε όνομα λόγο αξιοπιστίας και σταθερότητας στα προϊόντα της.
Πλέον έχει όνομα μόνο για το επιθετικό marketing & τα γυναικία design της.
Σε επίπεδο ευχρηστίας και συμβατότητας υστερεί.

Τώρα αν εσύ θες να συμβιβαστείς επειδή σου πέταξε ένα slogan, οκ ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι θέλει.
Το θέμα όμως είναι ο κόσμος που δεν ξέρει να δει και την άλλη όψη του νομίσματος γιατί αυτές οι θεοποιήσεις τύπου Apple, Google, Microsoft link to Microsoft κλπ ποτέ δεν είναι απόλυτα σωστές και πάντα παίζει κάποια πουστιά από πίσω.

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
View users profile Visit posters website
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 14:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πάντως, είναι εκπληκτικό αυτό που έχει κάνει αυτή η εταιρία:

Έχει τον Τύπο και τον κόσμο να κρέμεται από τα @@ της, για το πότε θα παρουσιάσει ένα νέο προϊόν

Παρουσιάζεται το νέο προϊόν, εκθειάζεται από όλους τους από πάνω για το πόσο γαμηστερό είναι

Και μετά τους πανηγυρισμούς και τις φανφάρες, κάθονται και ψάχνουν σε τι μπορεί να είναι χρήσιμο.
Δε πα να υπάρχει το kindle πόσους μήνες τώρα, με δωρεάν GPRS/3G σύνδεση σε όλον τον κόσμο, για να κατεβάζεις ebooks/εφημερίδες στο reader σου; Το ipad, με την LCD οθόνη, θα κάνει καλύτερα τη δουλειά αυτή, γιατί είναι Apple, και υπέγραψε συμφωνίες με εκδοτικούς οίκους (λες και η Amazon δεν το είχε κάνει)
Δε πα να μην έχει γραφίδα ή έστω h/w πληκτρολόγιο, για να κρατάς γρήγορα σημειώσεις; Είναι ότι πρέπει για φοιτητές
κ.ο.κ.

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 14:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Χρησιμοποιώ τον file manager γιατί είναι εύχρηστος όχι για να λέω ότι διαχειρίζομαι την μουσική.

Αυτο ακριβώς ειναι το πρόβλημα σας.
Ότι εχετε υπολογιστες τους οποιους δεν ξερετε πως να τους εκμεταλλευθείτε!!!

Ολοι πανε πετανε αρχεια μεσα στους δισκους και λενε έχω 1TB με video, και photos απο την eos camera.
Πραγματικά δεν ξερει ο κοσμος τι θα πει διαχείριση.
Δεν εχω δει ποτε κανεναν σε pc/windows να κανει σωστη διαχείρηση μουσικης ή εικονων ή video. Παντου σκόρπιοι φάκελοι...

To itunes, iphoto κανει ακριβώς αυτη την δουλεια.

παράθεση:
Εσείς θέσατε θέμα ευχρηστίας όταν δεν υπάρχει καν ευχρηστία αλλά περιορισμός κινήσεων από την πλευρά του χρήστη γιατί η Apple και η κάθε Apple θέλει να κοντρολάρει τους χρήστες της όπως την βολεύει.

Που ακριβως σε περιορίζει?? Στο ότι απλα δεν ξερεις να χρησμοποιεις σωστα το itunes για να μπορεσεις να κανεις σωστα την δουλεια σου με την αντιγραφή μουσικης στο ipod??

Παντως δεν μου απαντησατε. για αντιγραφη αρχειων μουσικης, θελετε file manager και οχι καποιο προγραμμα εξιδικευμενο για αυτη την δουλεια. Με το ftp κανετε το ίδιο και χρησμοποιητε τον firefox/IE και για αυτο?? ή τουλαχιστον εκει ξερετε να χρεισμοποιητε ftp clients???

Basilakis
PHP Moderator

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 68
Νέα: 7
Templates: 3
Scripts: 3

Περιοχή: Womans' Brain
blog deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 14:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Connora πόσα σου δίνει ο steve ρε;

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 14:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ρε μπάρμπα, δηλαδή δεν με περιορίζει αν πάω σε ένα φίλο μου που δεν έχει ούτε internet ούτε itunes και θέλω να περάσω την μουσική του στο ipod μου;

Μην ακούω βλακείες. Μου θυμίζεις κάτι κολημένους με συγκεκριμένες ομάδες, που ότι και παπαριά να κάνουν θα βρουν δικαιολογίες να τις βγάλουν ως τις καλύτερες.

Όσο για το ftp αν πάω σε PC χωρίς ftp client μια χαρά θα κάνω την δουλειά μου με FF/IE.

Αν πάω σε pc χωρίς itunes θα πάρω τα @@ μου για να περάσω μουσική στο ipod.

Απλά τα πράγματα.

Ακούς εκεί που θα μας ορίσει η Apple το πως θα διαχειριζόμαστε την μουσική μας.
Έτσι την βρίσκουμε εμείς, με φακέλους χύμα σε 1TB δίσκους.
Για να μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε παντού και όχι μόνο σε ότι έχει το μηλαράκι πάνω.

Τι άλλη βλακεία θα ακούσω θεε μου έλεος ToolTimes at work

ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 14:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Connora πόσα σου δίνει ο steve ρε;

lol.
Τιποτε. Το κανω αφιλοκερδώς.

παράθεση:
Έτσι την βρίσκουμε εμείς, με φακέλους χύμα σε 1TB δίσκους.

Αυτο που είπα. Εχετε pc και δεν ξερετε να τα χρεισμοποιητε. τουλαχιστον το παραδεχεσαι.

παράθεση:
Για να μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε παντού και όχι μόνο σε ότι έχει το μηλαράκι πάνω.

Λολ. Να σε πω ρε παιχτη..
Αν το στικακι σου-mp3 player ειναι NTFS, πως θα γραψεις απο το linux? παλι θα αναγκαστείς να κανεις install 3rd-part program για να γραψεις πάνω...

Ε, αντι να κανεις αυτο, βαλε το itunes.
Eleoc.....

Cha0s
SysAdmin

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 15:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ούτε καν!

Το ntfs υποστηρίζεται εδώ και χρόνια στο Linux πλέον από μαμά στις πιο γνωστές διανομές.

Συν ότι αν στήσω το itunes σε ένα pc, δεν μπορώ να συνδέσω το ipod σε άλλο pc και να προσθέσω mp3.
Πρέπει να σβήσω ότι έχω μέσα και μετά να περάσω mp3 από το άλλο pc.
Εννοείται φυσικά ότι θα πρέπει κάθε φορά μαζί με το format του ipod να πρέπει να κατεβάζω σε κάθε pc το itunes...

Τι να φορτώσω το module του ntfs τι να φορτώσω το itunes... το ίδιο πράγμα ε;

Συν ότι δεν νομίζω το iPod να έχει ntfs (ούτε θα αποκτήσει), ούτε έχω συναντήσει mp3 player σε ntfs αλλά δεν έχει σημασία.

Με άλλα λόγια δεν με πείθεις.
Συνέχισε την προσπάθεια πάντως.

Είναι χρήσιμο για όσους είναι έτοιμοι να πέσουν στην παγίδα της Apple για άλλη μια φορά, να τους ανοίξουμε τα μάτια για την απάτη που λέγεται Apple (και όλοι την θεοποιούν - myself included μία φορά και ένα καιρό) Καλό ε!

Μέλος από: 16 Νοε 2005
Βοηθήματα: 9

Περιοχή: Στα αλατορυχεία της Ζουαζιλάνδης...
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 19:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μόλις γύρισα από δουλειά οπότε είμαι σε διάθεση για αντιπάραθεση...

Connora... Δεν υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος διαχείρησης αρχείων... Εγώ έχω ένα σκασμό αρχεία και δεν χρειάζομαι κανένα PC, MAC ή βιβλιοθηκάριο να μου τα βάλει σε σειρά...

Όποιος εξαρτάται από προγράμματα να του κάνουν αρχειοθέτηση είναι απλά τραγικός κατά την γνώμη μου και δεν θα έπρεπε καν να μπαίνει σε αντιπαραθέσεις τέτοιου είδους...

Τώρα, όσον αφορά τα προϊόντα Αpple γενικά η απόψή μου είναι ξεκάθαρη... Το image και το prestige κάνουν τους άμυαλους να χαίροντε...

Δεν θα ασχοληθώ με τα PC ή τα Laptop, αλλά μην επιμένεις ότι το iPhone και το iPad και το MacAir και τα iPod είναι ότι καλύτερο υπάρχει στον πλανήτη γιατί απλά αυτό δεν ισχύει...

Μόλις βγήκε το Android κάναν όλοι τούμπες και μόλις θα βγει το Arcanoid θα ξεχάσουν όλοι που παν τα 4...

Τα mp3-player της Apple είναι τα πλεόν περιοριστικά και υπερτιμημένα gadjet στην αγορά... Αν δεν έχεις iTunes δεν κάνεις τίποτα και αν θες να μοιραστείς κάτι δεν σε αφήνει... Έχω ένα TEAC mp3 player που μαμεί και δέρνει και το πήρα 20 ευρώ... όχι 200...

Όσο για το iPad, το είδα και ενθουσιάστηκα... Αλλά όχι να πάρω μια συσκευή που ο σχεδιαστής της κοίταζε μια φώτο το ιPhone και καταλάθος κούνησε το zoom και έφτιαξε νέα συσκευή!!!

Έλεος δλδ... Σειριακό επεξεργαστή! Που είμαστε ρε??? Και όχι Flash support??? Δηλαδή το μισό ίντερνετ έξω!!! Ούτε τσόντες δεν θα μπορείς να βλέπεις, που λέει ο λόγος...

Μην είμαστε και τελείως γίδια του Marketing... Με 500 δολλάρια παίρνω laptop superduper... Όχι ένα iPhone για γίγαντες...

Think Different indeed.... Μου είναι χρήσιμο? Όχι! Είναι ωραίο και γλυκούλι και θα με γουστάρει η Μαιρούλα γιατί είμαι trendy apple dude? ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΙ...

Αυτά...

ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 20:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Συν ότι αν στήσω το itunes σε ένα pc, δεν μπορώ να συνδέσω το ipod σε άλλο pc και να προσθέσω mp3.

Εμ, μα γιαυτο λεω ότι δεν ξερετε να το χρεισμοποιητε σωστα.
Αυτο που λες ειναι παραπλανιτικο

Δεν ισχιει. Μια χαρα μπορεις να βάλεις απο όποιο pc θές, ότι μουσικη θες.

παράθεση:
Δεν θα ασχοληθώ με τα PC ή τα Laptop, αλλά μην επιμένεις ότι το iPhone και το iPad και το MacAir και τα iPod είναι ότι καλύτερο υπάρχει στον πλανήτη γιατί απλά αυτό δεν ισχύει...

Μη συγγρινουμε ανομια πραγματα. Τα laptops δεν ειναι τιποτε παρα laptops με intel CPU.(Συμβατά pc, απλα με EFI αντι BIOS)

Το εχω ξανα πει. Αν το OS X έπαιζε σε οποιονδήποτε pc, όπως παιζει σε mac, και δεν είχε τα προβληματα των windows, θα επεραν ενα pc και θα του έβαζα OS X.

GeoStuff
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 20:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Connor MacLeod ανέφερε:
παράθεση:

Εμ, μα γιαυτο λεω ότι δεν ξερετε να το χρεισμοποιητε σωστα.
Αυτο που λες ειναι παραπλανιτικο

Δεν ισχιει. Μια χαρα μπορεις να βάλεις απο όποιο pc θές, ότι μουσικη θες

Πως γίνεται αυτό γιατί με ενδιαφέρει...

Μπορείς δλδ από PC χωρίς iTunes να βάλεις μουσική σε iPod κτλ???

ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 20:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν ειπα κατι τετοιο. Απαντησα στον Cha0s σε αυτο το κομματι:
παράθεση:

Και λέω ότι αν εχεις σε 10000000000 διαφορετικα pc το itunes μπορεις να βαλεις οτι μουσικη θες και χωρις να σβισεις τιποτε.

GeoStuff
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 20:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ό,τι να ναι... ΟΚ... Άρα ΠΡΕΠΕΙ να έχεις iTUNES...

OK το λύσσαμε...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 21:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

GeoStuff ανέφερε:
Ό,τι να ναι... ΟΚ... Άρα ΠΡΕΠΕΙ να έχεις iTUNES...

OK το λύσσαμε...

Ακριβώς!
Με κάλυψες

Μέλος από: 21 Ιαν 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Φεβ 2010 21:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Υπομονη ερχεται το iPad v2.0 codename:"iDecent"

ΜήνυμαΣτις: 29 Μαρ 2010 15:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τέλος τα αποθεματα, και συμφωνα με rumors εχουν γινει ~240.000 προ-παραγγελίες.

Αυτο συμενει οτι στις 3 Απριλιου θα ταξιδέψουν 240.000 συσκευες προς τους κατόχους τους.
Εγω να δουμε πότε θα πάρω.

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 4 [51 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Apple, 200.000 δολάρια σε όσους καταφέρουν να εντοπίσουν κενά ασφαλείας στα συστήματά της 1 cordis 23 Αυγ 2016 21:48
dimitrismaritakis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Όλα όσα ανακοίνωσε η Apple στο WDC 2016 0 cordis 14 Ιουν 2016 19:07
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Το iPhone 6 έφερε την Apple στο πιο κερδοφόρο 3μηνο που έχει καταφέρει ποτέ εταιρεία! 0 cordis 28 Ιαν 2015 15:37
Πρόσωπο της χρονιάς ο Tim Cook CEO της Apple 0 cordis 12 Δεκ 2014 19:32

Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 03:55 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites