freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Μεταδωση μηνυματων με c++

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Γλώσσες Προγραμματισμού » C, C++
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: cμηνυμάτων Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
oksosaa

Μέλος από: 09 Φεβ 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Φεβ 2010 02:17    Θέμα: Μεταδωση μηνυματων με c++ Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ξέρει κανείς να με πει τι θα χρειαστώ για να φτιάξω μια εφαρμογή οπτικού προγραμματισμού
όπου θα είναι π.χ δύο χρήστες και έστω θα παίζουν παιχνίδι και θα μιλάνε με γραπτά μηνύματα.Αυτό θέλω να το φτιάξω με C++.
mariosal
Honorary Member

Μέλος από: 09 Νοε 2007
Βοηθήματα: 1
Νέα: 2
Scripts: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Φεβ 2010 20:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κάθε γραφικό περιβάλλον έχει το δικό του API, π.χ. το KDE έχει το Qt. Ψάξε να βρεις το API για το γραφικό περιβάλλον που θες να φτιάξεις το πρόγραμμα και κατέβασε τα αρχεία του API, από εκεί και πέρα πρέπει να μάθεις τις functions του.
Erevis

Μέλος από: 12 Ιουν 2008
Περιοχή: Χαλάνδρι
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Φεβ 2010 19:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Aν θες παραθυρική εφαρμογή μόνο μπορείς να χρησιμοποιήσεις

wxWidgets, το ΜFC της Microsoft link to Microsoft(μόνο για windows link to windows), Qt

αν και για Windows συνήθως χρησιμοποιείται C# πλεον.

απο κει και πέρα αν θες να είναι παιχνίδι χρειάζεσαι rendering. Οπότε θα χρειαστείς καποια library για γραφικά

2D: SDL, SFML, Allegro, DirectDraw
3D: OpenGL, DirectX

Υπάρχει και το XNA framework που είναι wrapper του DirectX. Δε θα χρειαστεί να μπλέξεις με πολύ low-level προγραμματισμό γραφικών.

επειδή τώρα σπάνια υπάρχουν bindings από GUI βιβλιοθήκες σε rendering βιβλιοθήκες (Απ'οσο έχω ψάχει το wxWidgets μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με SDL) μάλλον θα πρέπει να κάτσεις να γράψεις μόνος σου GUI functionality για τη library που χρησιμοποιείς. Υπάρχουν και έτοιμες βέβαια, πχ σε SDL/OpenGL μπορείς να χρησημοποιήσεις το Guichan.
oksosaa

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Φεβ 2010 20:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To GUI και τα λοιπα θα τα φτιάξω εγω.
Απο εκει και περα θελω να μου πειτε για την επικοινωνία με το router δηλαδη τι πρεπει να κανω για να συνδεθω με τον αλλο υπολογιστη κ.τ.λ.
Ο κωδικας θα γίνει με sockets
soteres2002
S. & H. Moderator

Μέλος από: 05 Μαρ 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 1
Scripts: 1

Περιοχή: Ιωάννινα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Φεβ 2010 22:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τι εννοείς όταν λες "επικοινωνία με router"? Νομίζω ο ίδιος δίνεις και τη λύση, αφού λες ότι θα χρησιμοποιήσεις sockets.
oksosaa

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Φεβ 2010 23:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πρόσεξε να δεις την κατάσταση μου.
Είμαι φοιτητής σχολής Πληροφορικής και Επικονωνιών.
Θελω να φτιάξω ενα Project όπου θα επικοινωνούν δύο υπολογιστές μεταξύ τους.Θα φτιάξω δηλαδη ένα interface όπου θα επιλέγω να συνδεθώ με ένα υπολογιστή που θα αναζητώ.Θέλω να ρωτήσω τα εξής πιο συγκεκριμένα:(να πω επίσης πως δεν έχω καμία επαφή με δίκτυα και routers γιατί εως τώρα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου)

1)Πώς θα μπορέσω για παράδειγμα επιλέγοντας ενα button να εμφανίσω όλους τους Η/Υ που βρίσκονται εκείνη τη στιγμή στο internet και βρίσκονται κοντά στον δικό μου?

2)Σε περίπτωση που δεν είναι κοντά μου θα μπορώ εισάγωντας την IP του φίλου μου που βρίσκεται μακριά να συνδεθώ μαζί του?

3)Αρκεί μόνο η IP για την σύνδεση αυτή?

4)Πρέπει να φτιαξω κανένα server ή οτιδήποτε τέτοιο?

Αυτά για αρχή και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας με βοηθούν.
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Φεβ 2010 10:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

oksosaa ανέφερε:
Πρόσεξε να δεις την κατάσταση μου.
Είμαι φοιτητής σχολής Πληροφορικής και Επικονωνιών.
Θελω να φτιάξω ενα Project όπου θα επικοινωνούν δύο υπολογιστές μεταξύ τους.Θα φτιάξω δηλαδη ένα interface όπου θα επιλέγω να συνδεθώ με ένα υπολογιστή που θα αναζητώ.Θέλω να ρωτήσω τα εξής πιο συγκεκριμένα:(να πω επίσης πως δεν έχω καμία επαφή με δίκτυα και routers γιατί εως τώρα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου)

1)Πώς θα μπορέσω για παράδειγμα επιλέγοντας ενα button να εμφανίσω όλους τους Η/Υ που βρίσκονται εκείνη τη στιγμή στο internet και βρίσκονται κοντά στον δικό μου?

2)Σε περίπτωση που δεν είναι κοντά μου θα μπορώ εισάγωντας την IP του φίλου μου που βρίσκεται μακριά να συνδεθώ μαζί του?

3)Αρκεί μόνο η IP για την σύνδεση αυτή?

4)Πρέπει να φτιαξω κανένα server ή οτιδήποτε τέτοιο?

Αυτά για αρχή και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας με βοηθούν.

Τα ερωτήματα σου δεν έχουν άμεση σχέση με το πως θα φτιάξεις το πρόγραμμα αλλά με το τι features θα ήθελες να έχεις (; μας ρωτάς; )

Η λύση είναι σε μοντέλο Server-Client.
Ο Server χειρίζεται όλους τους clients που συνδέονται πάνω του.

Οι συνδέσεις θα είναι με TCP/IP Sockets.
Δυστυχώς θα χρειαστεί να διαβάσεις τα βασικά περί δικτύων, δεν γίνεται διαφορετικά.

Ο Router για άλλη μια φορά δεν έχει καμία απόλύτως σχέση με το θέμα.

Αφού φτιάξεις την βασική υλοποίηση για το Server κομμάτι και τον Client, τότε μπορείς να ψάξεις να περάσεις τα παραπάνω features που ανέφερες.

Το να στα εξηγήσει κάποιος προυποθέτει να έχεις φτιάξει τον server/client να μας δώσεις κώδικα και πάνω σε αυτό να σου προταθεί πως θα κάνεις αυτά που ζητάς.

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Γλώσσες Προγραμματισμού » C, C++

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
ενας κωδικας σε C που βγαζει μη αναμενομενο αποτεσμα 1 teresa92 13 Αυγ 2016 21:26
teresa92 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Bitwise operators in C 3 Kappa4 15 Δεκ 2014 20:38
mariosal Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 06 Δεκ 2016 07:44 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites