Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Μεταδωση μηνυματων με c++

Συζητήσεις για την γλώσσα C και C++

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
oksosaa

Δημοσίευση από oksosaa » 09 Φεβ 2010 02:17

Ξέρει κανείς να με πει τι θα χρειαστώ για να φτιάξω μια εφαρμογή οπτικού προγραμματισμού
όπου θα είναι π.χ δύο χρήστες και έστω θα παίζουν παιχνίδι και θα μιλάνε με γραπτά μηνύματα.Αυτό θέλω να το φτιάξω με C++.

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 10 Φεβ 2010 20:57

Κάθε γραφικό περιβάλλον έχει το δικό του API, π.χ. το KDE έχει το Qt. Ψάξε να βρεις το API για το γραφικό περιβάλλον που θες να φτιάξεις το πρόγραμμα και κατέβασε τα αρχεία του API, από εκεί και πέρα πρέπει να μάθεις τις functions του.

Erevis

Δημοσίευση από Erevis » 11 Φεβ 2010 19:08

Aν θες παραθυρική εφαρμογή μόνο μπορείς να χρησιμοποιήσεις

wxWidgets, το ΜFC της Microsoft(μόνο για windows), Qt

αν και για Windows συνήθως χρησιμοποιείται C# πλεον.

απο κει και πέρα αν θες να είναι παιχνίδι χρειάζεσαι rendering. Οπότε θα χρειαστείς καποια library για γραφικά

2D: SDL, SFML, Allegro, DirectDraw
3D: OpenGL, DirectX

Υπάρχει και το XNA framework που είναι wrapper του DirectX. Δε θα χρειαστεί να μπλέξεις με πολύ low-level προγραμματισμό γραφικών.

επειδή τώρα σπάνια υπάρχουν bindings από GUI βιβλιοθήκες σε rendering βιβλιοθήκες (Απ'οσο έχω ψάχει το wxWidgets μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με SDL) μάλλον θα πρέπει να κάτσεις να γράψεις μόνος σου GUI functionality για τη library που χρησιμοποιείς. Υπάρχουν και έτοιμες βέβαια, πχ σε SDL/OpenGL μπορείς να χρησημοποιήσεις το Guichan.

oksosaa

Δημοσίευση από oksosaa » 11 Φεβ 2010 20:48

To GUI και τα λοιπα θα τα φτιάξω εγω.
Απο εκει και περα θελω να μου πειτε για την επικοινωνία με το router δηλαδη τι πρεπει να κανω για να συνδεθω με τον αλλο υπολογιστη κ.τ.λ.
Ο κωδικας θα γίνει με sockets

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 11 Φεβ 2010 22:51

Τι εννοείς όταν λες "επικοινωνία με router"? Νομίζω ο ίδιος δίνεις και τη λύση, αφού λες ότι θα χρησιμοποιήσεις sockets.

oksosaa

Δημοσίευση από oksosaa » 11 Φεβ 2010 23:37

Πρόσεξε να δεις την κατάσταση μου.
Είμαι φοιτητής σχολής Πληροφορικής και Επικονωνιών.
Θελω να φτιάξω ενα Project όπου θα επικοινωνούν δύο υπολογιστές μεταξύ τους.Θα φτιάξω δηλαδη ένα interface όπου θα επιλέγω να συνδεθώ με ένα υπολογιστή που θα αναζητώ.Θέλω να ρωτήσω τα εξής πιο συγκεκριμένα:(να πω επίσης πως δεν έχω καμία επαφή με δίκτυα και routers γιατί εως τώρα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου)

1)Πώς θα μπορέσω για παράδειγμα επιλέγοντας ενα button να εμφανίσω όλους τους Η/Υ που βρίσκονται εκείνη τη στιγμή στο internet και βρίσκονται κοντά στον δικό μου?

2)Σε περίπτωση που δεν είναι κοντά μου θα μπορώ εισάγωντας την IP του φίλου μου που βρίσκεται μακριά να συνδεθώ μαζί του?

3)Αρκεί μόνο η IP για την σύνδεση αυτή?

4)Πρέπει να φτιαξω κανένα server ή οτιδήποτε τέτοιο?

Αυτά για αρχή και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας με βοηθούν.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Φεβ 2010 10:06

oksosaa έγραψε:Πρόσεξε να δεις την κατάσταση μου.
Είμαι φοιτητής σχολής Πληροφορικής και Επικονωνιών.
Θελω να φτιάξω ενα Project όπου θα επικοινωνούν δύο υπολογιστές μεταξύ τους.Θα φτιάξω δηλαδη ένα interface όπου θα επιλέγω να συνδεθώ με ένα υπολογιστή που θα αναζητώ.Θέλω να ρωτήσω τα εξής πιο συγκεκριμένα:(να πω επίσης πως δεν έχω καμία επαφή με δίκτυα και routers γιατί εως τώρα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου)

1)Πώς θα μπορέσω για παράδειγμα επιλέγοντας ενα button να εμφανίσω όλους τους Η/Υ που βρίσκονται εκείνη τη στιγμή στο internet και βρίσκονται κοντά στον δικό μου?

2)Σε περίπτωση που δεν είναι κοντά μου θα μπορώ εισάγωντας την IP του φίλου μου που βρίσκεται μακριά να συνδεθώ μαζί του?

3)Αρκεί μόνο η IP για την σύνδεση αυτή?

4)Πρέπει να φτιαξω κανένα server ή οτιδήποτε τέτοιο?

Αυτά για αρχή και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας με βοηθούν.
Τα ερωτήματα σου δεν έχουν άμεση σχέση με το πως θα φτιάξεις το πρόγραμμα αλλά με το τι features θα ήθελες να έχεις (; μας ρωτάς; )

Η λύση είναι σε μοντέλο Server-Client.
Ο Server χειρίζεται όλους τους clients που συνδέονται πάνω του.

Οι συνδέσεις θα είναι με TCP/IP Sockets.
Δυστυχώς θα χρειαστεί να διαβάσεις τα βασικά περί δικτύων, δεν γίνεται διαφορετικά.

Ο Router για άλλη μια φορά δεν έχει καμία απόλύτως σχέση με το θέμα.

Αφού φτιάξεις την βασική υλοποίηση για το Server κομμάτι και τον Client, τότε μπορείς να ψάξεις να περάσεις τα παραπάνω features που ανέφερες.

Το να στα εξηγήσει κάποιος προυποθέτει να έχεις φτιάξει τον server/client να μας δώσεις κώδικα και πάνω σε αυτό να σου προταθεί πως θα κάνεις αυτά που ζητάς.
During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act.

Απάντηση

Επιστροφή στο “C, C++”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες