freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

gamato.info - το νινί κλείνει τους trackers;

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 9 [128 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: info Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Kainourios
Ruby Moderator

Μέλος από: 18 Μαη 2005
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

Περιοχή: Κορυδαλλός
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 01:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ σκέφτομαι κάτι άλλο... πώς τελικά τους βρήκανε (τελικά μήπως μας παρακολουθούν όλους;) και κατά πόσο γίνεται να κρύψεις ποιος μπαίνει και σε ποια ports χτυπάει σε έναν server; Με ένα https σε όλο το site για να μη φαίνεται τι σελίδες κατεβάζει, με πολλαπλά VPN κλπ. λογικά θα μπορείς να το κρύψεις αλλά και πάλι ίσως κάτι δεν γνωρίζω...

Κατά τα άλλα, από τη στιγμή που δεν κάνουνε οι ίδιοι host τα αρχεία αλλά όσοι συνδέονται και τα ανεβάζουν, δε μου είναι εντελώς ξεκάθαρο πώς είναι παράνομοι. Σαν να διαβάζω μέσω τηλεφώνου σε ένα φίλο ενα βιβλίο και να κατηγορούν το τηλέφωνο και τον ΟΤΕ (αντιστοίχιση: τηλέφωνο = ιντερνετ και gamato.info = ΟΤΕ) για κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων. Κάτι τέτοιο μου θυμίζει η όλη φάση αλλά ίσως και να το βλέπω λάθος.
paink1ller

Μέλος από: 21 Ιαν 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 01:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν γινεται να κρυψεις τιποτα.

Μονο να καθυστερησεις τον εντοπισμο σου αλλα στο τελος θα σε βρουνε. Εκτως και αν εισαι κανενας hackeras.

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 01:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

διαβάστε αυτό...

παράθεση:
Στο Τμήμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Αθηνών προσήλθε εκπρόσωπος της εταιρίας προστασίας οπτικοακουστικών έργων «Ε.Π.Ο.E.» και υπέβαλλε μήνυση, κατά των διαχειριστών ιστοσελίδας οι οποίοι από κοινού εκτός των άλλων ανέβαζαν (upload) και στην συνέχεια διαμοίραζαν χωρίς την προηγούμενη έγκριση των αρμόδιων εταιρειών, παράνομο ψηφιακό υλικό (τραγούδια, ταινίες και παιχνίδια) στην ιστοσελίδα www.gamato.info την οποία και είχαν την δυνατότητα να τροποποιούν και να υποστηρίζουν τεχνικά.

εκτός του ότι ανέβαζες υλικό από μόνος σου, σε όλα ήσουν ο διάμεσος, το ήξερες, και είχες τις τεχνικές γνώσεις για να το αποτρέψεις, αλλά δε το έκανες...

από την στιγμή που μπήκαν σε σπίτια, πήραν δίσκους, και μέσα υπήρχε υλικό (και άφησαν να εννοηθεί ότι βρήκαν και υπολογιστές που έκαναν seeding) δε στέκει κανένα, ήταν απλά ο διάμεσος.. εγώ είχα την σελίδα, αλλά δεν ήξερα τι γινόταν, έχω disclaimer κ.τ.λ.

το θέμα είναι ότι καταστράφηκε η ζωή για 6-8 νεαρούς, από 20-30, που θα μπορούσαν να κάνουν πάρα πολλά πράγματα σε αυτή την ζωή.

stelioss

Μέλος από: 19 Φεβ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 02:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

[quote="cordis"]διαβάστε αυτό...

παράθεση:

το θέμα είναι ότι καταστράφηκε η ζωή για 6-8 νεαρούς, από 20-30, που θα μπορούσαν να κάνουν πάρα πολλά πράγματα σε αυτή την ζωή.

Σε αυτό πιστεύω οτι όλη θα συμφωνήσουμε ...

off-topic
αρκετούς πιάσανε
και το gree-fun
αν θυμάστε το kotsos.net κάπως ετσι ήταν γραμμένο.. μπουρδέλα .. δεν θυμάμαι άλλα ,
και οι περισσότεροι απο hoppy κάνανε τα site απλά έτυχε και αρέσανε στο κόσμο, οχι πώς δεν έχει 10καδες τέτοια ..
paink1ller

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 02:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν θα συμφωνησουμε ολοι σ'αυτο.
Cordis να με συγχωρεσεις αλλα δεν καταστραφηκε μονη της..
Πιστευω οτι συνειδητα κανανε αυτην την επιλογη να ασχοληθουν μ'αυτο το χομπυ. Οποτε ειναι υπολογοι των πραξεων τους.

Καταλαβαινω την συμπαρασταση που τρεφετε προς τους συλληφθεντες αλλα ειναι σαν ενα junky θα βριζει την κακια αστυνομια που επιασε τον dealer του.

Μέλος από: 19 Φεβ 2005

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 02:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

κάτι ακόμα
υπάρχει group sto facebook link to facebook Lefteria Sta Paidia Tou Gamato.info
26.603 θαυμαστές

diamartiria gia to klisimo tou gamato.info
Ώρα:Παρασκευή, 12 Μαρτίου 2010 5:05 μ.μ.
--------------------------------------------------------

Sigedrosi diadilosis gia to gamato.info Stin thesaloniki
Ώρα:Παρασκευή, 12 Μαρτίου 2010 5:00 μ.μ.

θα δούμε αύριο πόσος κόσμος θα πάει.. ελπίζω να πάνε τουλάχιστο αυτή που κάνανε τόσο σάλο για το dvd της τζουλιας στο γαματο.. αχχ ρεε τζουλια μας έκλεισες το γαματο!" )
paink1ller

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 02:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλο αγωνα !

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 03:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

paink1ller ανέφερε:
Cordis να με συγχωρεσεις αλλα δεν καταστραφηκε μονη της..

σε συγχωρώ, αλλά να με συγχωρείς κι εσύ, γιατί εγώ δεν έγραψα πουθενά ότι καταστράφηκε από μόνη της, απλά ότι καταστράφηκε...

LLeonidas

Μέλος από: 22 Ιαν 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 04:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Κατά τα άλλα, από τη στιγμή που δεν κάνουνε οι ίδιοι host τα αρχεία αλλά όσοι συνδέονται και τα ανεβάζουν, δε μου είναι εντελώς ξεκάθαρο πώς είναι παράνομοι. Σαν να διαβάζω μέσω τηλεφώνου σε ένα φίλο ενα βιβλίο και να κατηγορούν το τηλέφωνο και τον ΟΤΕ (αντιστοίχιση: τηλέφωνο = ιντερνετ και gamato.info = ΟΤΕ) για κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων. Κάτι τέτοιο μου θυμίζει η όλη φάση αλλά ίσως και να το βλέπω λάθος.

Έχω εγώ ένα διαμέρισμα , ανοίγω πόρτες και παράθυρα και πάτε όλοι εσείς του free stuf και φέρνετε τραπεζάκια καρέκλες τσόχες τράπουλες και μάρκες και το κάνετε καζίνο .

Εγώ δεν σας περνώ λεφτά αλλα δεν σας πετάω και έξω από το διαμέρισμα , απλός βάζο μια μεγάλη τηλεόραση στον τοίχο στην οποια παίζουνε διαφημίσεις από τα τοπικά καταστήματα τα οποια μου δίνουνε τον οβολό τους .

Έχω εγώ παρόνομο καζίνο στο διαμέρισμα μου ??? Είμαι παράνομος πολίτης ??

παράθεση:
νοοτροπία του Έλληνα

Φυσικά και ο έλληνας έχει λεφτά για να αγοράσει cd .
Αλλα δείτε και το παρακάτω :
Τα cd στην ελλάδα έχουνε 20 euro , στη γερμανία έχουνε 20 euro .
Οι έλληνες παίρνουνε βασικό μισθό 600-700 , οι γερμανοί 1000-1200
Έχουνε δίκιο οι έλληνες να διαμαρτύρονται για τις υψηλές τιμές στα cd ??
Μα γιατί ?? έχουνε την ίδια τιμή με τη γερμανία !!

παράθεση:
Τμήμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

Αυτοί πολύ αστερια είναι ρε παιδί μου . Γιατί δεν τους κάνουνε όλους μια μετάθεση στα τμήματα Δίωξης οικονομικού εγκλήματος , Ναρκωτικών , Εμπόριο λευκης σαρκός ??
Άντε μπας και συλλάβει επιτέλους κάποιος αστυνομικός στην ελλάδα βουλευτή που κλέβει δημόσιο χρήμα , έμπορο ναρκωτικών που εκμεταλλεύεται πρεζάκια , και μαστροπό που πουλάει φωτογραφίες ανηλικων παράνομα μέσο internet .

Το μονο που βλέπουμε εδώ και καιρό είναι να συλλαμβάνουνε ψιλό απατεώνες , πρεζάκηδες και << κυκλώματα >> παιδικής πορνογραφίας ... Όλη την ώρα fake & gay δηλαδή , όταν είναι για κάτι παραπάνω κάνουνε τον αλέκο ...

Μέλος από: 20 Μαρ 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Athens - Pyrgos
blog 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 08:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Από τη μια φράγκα δεν υπάρχουν και από την άλλη ακούω πως 200.000 σκάσαν από 20 ευρώ για το dvd της Τζούλιας....

Μα αυτό τους έκοψε ρε dismis... Σου λέει φαντάσου να μην υπήρχε και το gamato, τα rapidshare και τα λοιπά πειρατικοSites πόσα θα βγάζαμε...και καλέσανε τους μπάτσους.

Το θέμα με την πειρατεία πάει βαθιά και είναι για άλλη μια φορά ένα γεγονός που μας κάνει να το συζητάμε. Τα ίδια λέγαμε και πριν από 10 χρόνια με το Napster, τα ίδια θα λέμε και μετά από 10 χρόνια με κάτι άλλο, τα ίδια λέγανε και πριν 20 χρόνια με τις κασέττες...το μόνο που αλλάζει είναι το μέσο διάδοσης, το παιχνίδι είναι γνωστό και παίζεται με τους ίδιους όρους.

Είτε λέγεται μουσική είτε κινηματογράφος, είτε πληροφορική, η πειρατία στηρίζει την βιομηχανία. Πώς αφήνει η MS τα προϊόντα της και διακινούνται, προτού καν κυκλοφορήσουν;
Πώς βλέπουμε ταινίες και ακούμε albums προτού βγουν στις αίθουσες/στις προθήκες των δισκάδικων;;;
Πώς ακόμα ακόμα η Sony μετά από λίγο διάστημα κυκλοφορίας της νέας κονσόλας, αφήνει και τσιπάρονται τα μηχανήματα;
Το κέρδος υπάρχει: Το προϊόν θα γίνει γνωστό (software, καλλιτέχνης, ταινία) και θα αρχίσει να ζητείται. Το τραγούδι θα το παίζουν τα clubs, το πρόγραμμα θα το βάζουν οι εταιρείες/επιχειρήσεις/φορείς επειδή αυτό ξέρει να χειρίζεται καλά ο εργαζόμενος, την ταινία θα την αγοράσουν τα κανάλια. Ξέχωρα που ο σινεφίλ, θα πάει έτσι κι αλλιώς cinema.

Τέλος πάντων επιφανειακά τα πιάνω κι εγώ τα πράγματα. Σίγουρα δεν επικροτώ την πειρατία, αλλά πρέπει και οι εταιρίες να εξελιχθούν. Προτείνω να συνεργαστούν με φορείς του internet και να παρέχονται έναντι συνδρομής, υπηρεσίες video on demand και νόμιμου κατεβάσματος μουσικής.
Κι εγώ όπως είπε κάποιος φίλος, κατεβάζω μια ταινία, θα την δω μια φορά και μετά την στοιβάζω στον δίσκο μήπως και την δω παρέα ή την γράψω σε κάποιον φίλο, μα τις περισσότερες δεν τις ξαναβλέπω ποτέ. Τις περισσότερες από τις ταινίες αυτέ που κατεβάζω δεν τις έχουν καν τα video club. Θα προτιμούσα όμως, να υπήρχε μια υπηρεσία που νομίμως θα έβλεπα κατευθείαν στην τηλεόρασή μου την ταινία της επιλογής μου, όποια ώρα θα ήθελα με ένα εύλογο κόστος.
Το ίδιο και τα τραγούδια. Να υπήρχαν online και νόμιμες βάσεις τραγουδιών, που θα μου έδιναν την δυνατότητα να φτιάξω playlists και να ακούσω τα κομμάτια της επιλογής μου, ό,τι ώρα θέλω. Αν θέλω να τα κατεβάσω και να τα γράψω και στο mp3 μου, να πληρώσω ένα λογικό ποσό και θα το κάνω.
Επίσης, το internet μου δίνει την δυνατότητα να δω την αγαπημένη μου σειρά με υπότιτλους, την ίδια μέρα που την δείχνει και στην Αμερική, την ώρα που εγώ θέλω, σε πολύ καλή ποιότητα, χωρίς να πληρώνω νταβαντζιλίκι την αισχρή NOVA και χωρίς να περιμένω 1 χρόνο να την βάλει και ο ANT1.
Λύσεις υπάρχουν, αλλά όσο οι εταιρείες δεν δέχονται να δημιουργηθεί μια πλατφόρμα που θα καλύψει τον καταναλωτή και θα τους αποφέρει και κέρδη, ο χρήστης του internet θα βρει αυτό που ζητάει στην παρανομία, χωρίς να σημαίνει ότι το τζάμπα είναι και δωρεάν (trojans, spyware, διαφημίσεις, αναγκαστικά vip accounts, κ.α.)

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 09:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

200.000 που το αγορασαν + 900.000 τα downloads ΜΟΝΟ απο το gamato = 1.100.000.

Επι της ουσίας όλη η νεολέα που έχει η Ελλάδα....

elmaz

Μέλος από: 29 Δεκ 2009
Περιοχή: Global - Alexandroupolis
View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 10:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

η πειρατεία είναι πειρατεία, πρέπει να πληρώνονται τα πνευματικά δικαιώματα, πάντα θα υπάρχουν μέρη όμως όπου θα μπορεί να στηθούν server και να κάνεις download free of charge.
fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 10:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ΑΣΧΕΤΟ

παράθεση:
gamato.info - το νινί κλείνει τους trackers;

ΤΟ νινί ποιο είναι ?
αυτό που σέρνει καράβι η κάτι άλλο που δεν το πιάνω ??

Μέλος από: 26 Αυγ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 11:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εννοει την τζουλια. Οπως αναφερθηκε η εταιρια παραγωγης της "τσοντας", κινηθηκε νομικα εναντιον του gamato.
fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 12:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

billidani7 ανέφερε:
εννοει την τζουλια. Οπως αναφερθηκε η εταιρια παραγωγης της "τσοντας", κινηθηκε νομικα εναντιον του gamato.

αααα οοοοκ
τηανκσ

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 9 [128 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Το Netflix κλείνει την πρόσβαση στους Proxy Users που παρακάμπτουν τους περιορισμούς χώρας 2 cordis 16 Ιαν 2016 13:35
andreaslll Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 08:09 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites