freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

gamato.info - το νινί κλείνει τους trackers;

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 7 από 9 [128 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: info Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2010 22:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

πριν λίγο μιλούσα με μια φίλη μου που έχει video club.

από την στιγμή που έκλεισε ανέβηκαν κάπως οι ενοικιάσεις, που ήταν έτσι κι αλλιώς υποτονικές λόγο καιρού. (δεν έκανε κρύα, ο κόσμος δεν κάθετε πολύ σπίτι).

Όπως βλέπετε η πειρατεία δεν χτυπάει τις μεγάλες εταιρίες, όπως έχουν πολλοί για σημαία, γιατί αυτές ξέρουν να αποφεύγουν τις κακοτοπιές με απολύσεις ή με άλλες δραστηριότητες. Δεν έχω ακούσει κάποια να κλείνει...

Αλλά έχω ακούσει και δει πολλά DVD Club να κλείνουν. Γιατί οι πρώτοι ου χτυπάει είναι ο μεροκαματιάρης φίλος σου/γείτονάς σου που έχει το DVD club ή το δισκάδικο.

telas
Honorary Member

Μέλος από: 12 Μαρ 2004
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Kastoria
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio twitter 
ΜήνυμαΣτις: 15 Μαρ 2010 01:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
πριν λίγο μιλούσα με μια φίλη μου που έχει video club.

από την στιγμή που έκλεισε ανέβηκαν κάπως οι ενοικιάσεις, που ήταν έτσι κι αλλιώς υποτονικές λόγο καιρού. (δεν έκανε κρύα, ο κόσμος δεν κάθετε πολύ σπίτι).

Όπως βλέπετε η πειρατεία δεν χτυπάει τις μεγάλες εταιρίες, όπως έχουν πολλοί για σημαία, γιατί αυτές ξέρουν να αποφεύγουν τις κακοτοπιές με απολύσεις ή με άλλες δραστηριότητες. Δεν έχω ακούσει κάποια να κλείνει...

Αλλά έχω ακούσει και δει πολλά DVD Club να κλείνουν. Γιατί οι πρώτοι ου χτυπάει είναι ο μεροκαματιάρης φίλος σου/γείτονάς σου που έχει το DVD club ή το δισκάδικο.

βασικά έχω ακούσει πως έκλεισαν και αρκετές εταιρείες διανομής, πέρα απο αυτό το βασικό πρόβλημα των video club στην ελλάδα αλλά και στον κόσμο δεν είναι τόσο η πειρατεία όσο ότι ο χρήστης θέλει να πατάει ένα κουμπάκι και να βλέπει την ταινία, να την πληρώνει 0,50€ για να την δει μια φορά η ακόμα και Online αγορά με 5-10€ ας πούμε.

Στο εξωτερικό υπάρχουν τέτοιες ονλινε υπηρεσίες και πάνε καλά.

με αυτόν τον τρόπο μπορούν και οι εταιρείες παραγωγής να τις δώσουν φθηνότερα στον κόσμο γιατί δεν υπάρχουν πλεον έξοδα μεταφοράς, έξοδα εκτύπωσης, έξοδα τύπωσης των cd / dvd έξοδα packaging κλπ, είναι απλά downloadable.

Last edited by telas on 15 Μαρ 2010 02:54, edited 1 time in total
fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 15 Μαρ 2010 01:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ηδη αυτο γινεται στην ελλαδα απο internet provider με το video on demand με μικρο κοστος βλεπεις την ταινια που θες οταν θες !

Μέλος από: 22 Ιαν 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Μαρ 2010 02:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:

Nikiazoume mia apothiki kai karfonoume 10 rafia to fortonoume me olous tous MAD kalitexnes kai to leme Disc Land ...

Giafto klinoune ... An omos exeis meraki gia ti doulia sou petas ta mostratsidika CD ston kouba kratas 10 etsi gia na les kai esu re pedimou pos exeis kalomira sto magazi kai to fortoneis me aneksartites paragoges kai oti logis kalo kai agnosto iparxei , mostrareis kamia 10aria event to mina kai ta poulas kai se xamiles times xoris nt*b*tsiliki* eterinon kai tote boris na apokaleis ton eafto sou EPAGELMATIA . Kiotan pas kala stineis kai ena studio kai pushareis kai agnosta sigrotimata stin arxi gia to xabale sou kai meta gia bizna kai tsoukou tsoukou extises dikisou diskografiki . Alla thelei doulia afto kalitera na exo kalomita sasa basta kai tzoulia aleksandratou sto magazi kai eimai koble

P.S. Etsi gia na ta po xima kai tsoubalata

P.S. Sorry gia ta greeklish alla grafo me to katarameno Germaniko pliktrologio mou , to Elliniko psekastike me sprei kai perimenei na stegnosei

Μέλος από: 12 Μαρ 2004

Περιοχή: Kastoria
blog cv portfolio twitter 
ΜήνυμαΣτις: 15 Μαρ 2010 02:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

fiskilis ανέφερε:
ηδη αυτο γινεται στην ελλαδα απο internet provider με το video on demand με μικρο κοστος βλεπεις την ταινια που θες οταν θες !

my point exactly, περιμένουν στον ήλιο μοίρα μετα τα CD / DVD Clubs που τα περισσότερα δεν έχουν καν ιστοσελίδα;

Δεν βλέπω να κάνουν κινήσεις να το εξελίξουν...

dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Μαρ 2010 08:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

http://www.nooz.gr/tech/dikografia-se-varos-endeka-atomon-gia-peirateia
11 συνέλαβαν τελικά; Έτσι γράφει εδώ.

παράθεση:
Δικογραφία σε βάρος ένδεκα ατόμων, εκ των οποίων έξι συνελήφθησαν για παράβαση του νόμου περί πνευματικής ιδιοκτησίας, σχηματίστηκε από το Τμήμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, ύστερα από συντονισμένη επιχείρηση σε Αθήνα, Λάρισα, Πέλλα και Θεσσαλονίκη, που έγινε στο πλαίσιο του σχεδιασμού για την πάταξη της πειρατείας, μέσω διαδικτύου.
cyberfreak
Honorary Member

Μέλος από: 08 Σεπ 2004

Περιοχή: Κρυα Βρυση
deviantART facebook twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 15 Μαρ 2010 09:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

διαβασα σε μια εφημεριδα οτι σε μια εκπομπη λεει μια καλεσμενη οτι πρεπει να πιασουν τους πακιστανους που πουλανε dvd αλλα οπως ειπε και αυτη κατεβασε και ειδε το dvd τησ Τζουλιας το ομολογησε δημοσια δεν ειναι ενοχος αυτη?ε?

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ::ΠΡΟΣΦOΡΕΣ ΕΩΣ 90%
::ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ::
dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Μαρ 2010 10:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι αλλά δεν το κατέβασε από Πακιστανούς (ή έτσι νομίζει τουλάχιστον)
Παρανομία είναι όταν το κάνουν οι άλλοι, όταν το κάνουμε εμείς είναι δικαίωμα
SimonTheSorcerer

Μέλος από: 04 Φεβ 2006
Περιοχή: Αθήνα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Μαρ 2010 02:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Βασικά πόσες φορές έχω πληρώσει 3πλή την ταινία επειδή δεν έχω προλάβει για 5-10 λεπτά να την πάω πίσω στην ώρα της συνεχόμενες φορές (την μία μπορεί να ξεχαστώ, την άλλη να κλείνει 11:15, την άλλη να κλείνει 11), και να το έχω άγχος και υποχρέωση και την επόμενη μέρα πως πρέπει να πάω να την επιστρέψω, λες και είναι κάνας λογαριασμός της ΔΕΗ και θα μου κόψουν το ρεύμα.
Πέραν του ότι το ποσό ήταν ήδη ακριβό για να δεις ταινία μια φορά στο σπίτι. Με το ίδιο ποσό παίρνεις εφημερίδα με 2 σύγχρονες ταινίες μαζί.

Συγνώμη αλλά αυτή η κατάσταση για να βλέπουμε ταινίες δεν είναι λογική, ούτε βολική. Πέραν του ότι ήταν ήδη ακριβά, φέρνουν κατά κύριο λόγο τις πιο γνωστές και βλακώδης ταινίες και όταν θέλεις κάτι πιο ψαγμένο δεν το βρίσκεις, ε έλεος πια. Άσε που μέχρι να πάρουν χαμπάρι το ότι μπορούν να τα δίνουν streaming θα περάσει καμιά δεκαετία, γενικώς δεν μου βγάζουν φιλική προς τον καταναλωτή εικόνα.

Δεν λυπάμαι για τα video club προσωπικά, τα έχω πληρώσει πολύ ακριβά και έχω λάβει πολύ λιγότερα από αυτά που αναλογούν. Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, ας βάλουν streaming 50 λεπτά την ταινία και θα πνιγούν στο χρήμα, με το ζόρι όμως δε γίνεται.

Υπηρεσίες στην Αμερική όπως το Netflix, όχι απλά τους ταχυδρομείς όποτε θέλεις πίσω τα dvd χωρίς να πληρώνεις τον κούκο αηδόνι και χωρίς να χρειάζεται να πας από κει, αλλά το streaming τους είναι τσάμπα, και high definition, δεν μου φαίνεται παράξενο που αποφεύγει ο κόσμος εδώ τα video club.

Και αν βασιζόταν στο gamato για τις ταινίες του και τώρα που το κλείσανε ανεβαίνουν οι πωλήσεις, δεν είναι λύση αυτό, από ανάγκη ανεβαίνουν οι πωλήσεις και όχι επειδή είναι ικανοποιημένος ο κόσμος από την υπηρεσία. Αν βάλουν streaming 50 λεπτά την ταινία πιστεύω πως η συντριπτική πλειοψηφία που κατέβαζε ως τώρα, θα προτιμήσει να πληρώσει για την ταινία ευθέως παρά να κατεβάζει στα παρασκήνια.

Μέλος από: 16 Μαρ 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Μαρ 2010 17:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

τα vip μέλοι ποιά μέλοι ήταν; γιατί εγώ είχα γραφτεί αλλά δεν είχα κατεβάσει ποτέ τπτ
fiskilis
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 16 Μαρ 2010 17:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

giannosgrgr ανέφερε:
τα vip μέλοι ποιά μέλοι ήταν; γιατί εγώ είχα γραφτεί αλλά δεν είχα κατεβάσει ποτέ τπτ

περίμενε την σειρά σου και μην βιαζεσε
μάθε να πλενεσε με στολη βατραχανθρωπου
μαθε να καπνιζεις για να εχουμε κατι να σου φερνουμε στα επισκεπτηρια

αυτα για αρχη και βλεπουμε !

Μέλος από: 22 Ιαν 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Μαρ 2010 17:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

giannosgrgr ανέφερε:

http://www.youtube.com/watch?v=JiiPB0rAyao&fmt=18

P.S. Αυτές δεν είναι αποβολές είναι pines φυλάκισης

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Μαρ 2010 18:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

plaka kaneis epidei graftika kai den synde8hka pote 8a me baloun fykaki?
plirono kai tous forous kai 8a me baloun kai mesa
kai 8a fylakisoun 900.000 an8ropous?
xoria tous tyxeous pou perasan ao to site kai mpikan kai os seeder
fiskilis
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 16 Μαρ 2010 18:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

giannosgrgr ανέφερε:
plaka kaneis epidei graftika kai den synde8hka pote 8a me baloun fykaki?
plirono kai tous forous kai 8a me baloun kai mesa
kai 8a fylakisoun 900.000 an8ropous?
xoria tous tyxeous pou perasan ao to site kai mpikan kai os seeder

εσυ μπορει να την γλυτωσεις!
και μπορει να σε βαλουν να κουρευεις το γακζον στην Ομονοια η στο Μοναστηρακι!
βλεπεις εκτος της φυλακης τωρα ριχνουν και κοινωνικη υπηρεσια σε δημους η κοινοτητες που εχουν αναγκη απο εργατικο δυναμικο!

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Μαρ 2010 18:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

yparxei shmera ellinas pou na min exei pathsei se torrent? an oxi esy gaiti den rotas ta paidia sou? kapoion pou xrhsimopoiise to pc sou? den ekanes pote to lathos? den katebases pote tipota paranomo? an arxisoun 8a mporesoun na broun opoiondipote, sth shmerinei epoxh pou zoume o kosmos pinaei kai 8a mas baloun kai prostima kai 8a baloun ton kosmo mesa? na doume pos tou tous fanei na mas taizoun tzampa.. to 70% pou katebazei apo torrent exei oikonomika problhmata 8a mas taizoun kai tzampa
esy den pinases akoma? 8a pinaseis opos oloi ektos apo tous ligous
kai an den pisteuei psakse ti prokite na symbei, an me baloun mesa poso kairo 8a me baloun? gia na dikasoun 900.000 ellines 8eloun 20 xronia+ to poly na mpo gia kana xrono poso 8a zhsoume me ayta pou ginonte? katastrofes arwsties seismoi xreokopoia! den 8a tyxei na me teliosei kati grhgora na mi talepori8w?
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 7 από 9 [128 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Το Netflix κλείνει την πρόσβαση στους Proxy Users που παρακάμπτουν τους περιορισμούς χώρας 2 cordis 16 Ιαν 2016 13:35
andreaslll Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 22:21 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites