freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Σβήστε τα φώτα! Σβήστε τα φώτα! Σάββατο 27 Μαρτίου 2010!

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [34 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: 2010 Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 15:49    Θέμα: Σβήστε τα φώτα! Σβήστε τα φώτα! Σάββατο 27 Μαρτίου 2010! Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η ώρα της Γης.
... Η ώρα για κάτι συμβολικό.

... Η ώρα που πρέπει να δείξουμε ότι θέλουμε κάτι να αλλάξει.

... Σάββατο 27 Μαρτίου 2010 στις 20:30
... . σβήνουμε όλοι τα φώτα!

... εδώ μπορείτε να δηλώσετε την συμμετοχή σας στο γεγονός ως μέλη της κοινότητάς μας!

... ... FaceBook Event ...

Το Σάββατο 27 Μαρτίου 2010, εκατομμύρια πολίτες από όλο τον κόσμο, σε εκατοντάδες πόλεις και χωριά, αναμένεται να σβήσουν τα φώτα των σπιτιών τους για μια ώρα συμμετέχοντας στο συμβολικό κάλεσμα της Ώρας της Γης.

Η μεγαλειώδης συμμετοχή των Ελλήνων το 2009 γεννά μεγάλες προσδοκίες και για αυτή την χρονιά. Εκτιμάται ότι πέρυσι περισσότερα από ένα εκατομμύριο νοικοκυριά σε ολόκληρη την Ελλάδα σκοτείνιασαν κατά την Ώρα της Γης, στέλνοντας ένα «εκτυφλωτικό μήνυμα» κατά της υπερθέρμανσης του πλανήτη. Συνολικά 489 Δήμοι και κοινότητες 1649 επιχειρήσεις, 845 σχολεία καθώς και 325 φορείς σε ολόκληρη τη χώρα συμμετείχαν στην Ώρα της Γης 2009. Σύμφωνα με στοιχεία του ΔΕΣΜΗΕ, κατά την έναρξη της Ώρας της Γης, σημειώθηκε πτώση της ζήτησης ηλεκτρικής ενέργειας κατά 500 MW, ποσότητα που είχε ως αποτέλεσμα την εξοικονόμηση 500 τόνων διοξειδίου του άνθρακα.

Η αλήθεια είναι ότι το 2009 δεν έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο, μιας και η Συνδιάσκεψη της Κοπεγχάγης απέτυχε να καταλήξει σε μια καλή κλιματική συμφωνία. Αυτό όμως θα πρέπει να μας οπλίσει με ακόμα μεγαλύτερο πάθος και αποφασιστικότητα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Οι ηγέτες των μεγάλων κρατών απογοήτευσαν τους πολίτες τους, η ανθρωπότητα όμως δε σταματά τον αγώνα.
Η «Ώρα της Γης 2010» δίνει φωνή και δύναμη πίσω στον πολίτη και στις τοπικές κοινωνίες.

Σας καλούμε να δώσετε και φέτος τη δική σας ταυτότητα στην παγκόσμια εκστρατεία: «Ώρα της Γης 2010» στις 27 Μαρτίου, στις 8:30 μ.μ.

Μείνετε συντονισμένοι!

Last edited by cordis on 07 Απρ 2010 17:09, edited 2 times in total
patriot
Honorary Member

Μέλος από: 20 Αυγ 2002
Βοηθήματα: 6

Περιοχή: Σπίτι μου!
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 17:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εύγε cordis για την κίνηση αυτή της ευαισθητοποίησης.

Όμως -εγώ προσωπικά- παρόλο που συμφωνώ ότι η προστασία της γης είναι χρέος όλων μας, δεν συμφωνώ να πάρω μέρος σε αυτην -εκ μέρους τρίτων- προπαγάνδα διαφήμησης ότι "κάτι πρέπει να κάνω", εξαπλώνοντας τον φόβο ότι κινδυνεύουμε λες και αυτό γίνεται μόνο -εντελώς κατά τύχη- κάθε Μάρτιο τελευταία εβδομάδα ή λες και ο πλανήτης είναι εντάξει όλον το υπόλοιπο χρονικό διάστημα του έτους!!

Νομίζω πως ήρθε η ώρα να ααναρωτηθεί κανες ΓΙΑΤΙ κάποιοι κόπτονται "για το συμφέρον του πλανήτη" και να ψάξει περισσότερο το όλο θέμα. Έχει ήδη αρχίσει να γίνεται γνωστό (από την περσινή ώρα της γης) ότι η όλη κίνηση είναι προπαγάνδα που εξυπηρετεί συμφέροντα. Ψάξτε στο google με λέξεις κλειδιά "η απάτη της κλιματικής αλλαγής" και θα δείτε ότι το όλο κίνημα είναι μια τεράστια φούσκα, στην προσπάθεια του "take control" τον λαό των διαφόρων χωρών.

Εξάλλου, σκάβοντας τον λάκκο του πλανήτη κάθε μέρα, και μια φορά -όποτε μας καπνίσει- να του ρίχνουμε πίσω μια φτυαριά χώμα δεν τον βοηθάμε. Το σωστό, χρήσιμο, παραίτητο, ανθρώπινο, ανταποδοτικό, δίκαιο, είναι να τον φροντίζουμε κάθε μέρα. Αν μάλιστα υπάρχει πιθανότητα κάτι να συμβαίνει πίσω από αυτό το κίνημα, τότε νομίζω ότι πρέπει να ξανασκεφτούμε το τι σημαίνει στα αλήθεια "η ώρα της γης".

Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 18:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

patriot είχα γράψει την άποψη μου επ αυτού εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=42199#400653 και συνεχίζει να ισχύει. Δες το αν μπορείς και από αυτήν την πλευρά.
spiros81

Μέλος από: 24 Μαη 2005
Περιοχή: Utopia
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 19:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

patriot ανέφερε:
Όμως -εγώ προσωπικά- παρόλο που συμφωνώ ότι η προστασία της γης είναι χρέος όλων μας, δεν συμφωνώ να πάρω μέρος σε αυτην -εκ μέρους τρίτων- προπαγάνδα διαφήμησης ότι "κάτι πρέπει να κάνω", εξαπλώνοντας τον φόβο ότι κινδυνεύουμε λες και αυτό γίνεται μόνο -εντελώς κατά τύχη- κάθε Μάρτιο τελευταία εβδομάδα ή λες και ο πλανήτης είναι εντάξει όλον το υπόλοιπο χρονικό διάστημα του έτους!!

Φέτος οι δείκτες του ρολογιού θα δείξουν μία ώρα μπροστά (Καλοκαιρινή ώρα), στις 28 Μαρτίου 2010. Αυτό το έχουμε συνηθίσει να γίνεται εδώ και πολύ καιρό....Γιατί όμως γίνεται? Πολλοί από εσάς σίγουρα κάτι έχουν ακούσει. Σας παραθέτω τον λόγο απο το Βήμα

παράθεση:
Οι ημερομηνίες που... τρέλαναν τους δείκτες

Στις αρχές της δεκαετίας του 1970, τα οξυμένα ενεργειακά προβλήματα που αντιμετώπιζε η Ελλάδα οδήγησαν την πολιτεία στη λήψη έκτακτων μέτρων για την εξοικονόμηση ενέργειας. Στα πλαίσια αυτών των μέτρων που αποφασίστηκαν ήταν και η εφαρμογή της «θερινής» ώρας για τη χρονική περίοδο Μαρτίου-Σεπτεμβρίου (ενώ από το 1997 με απόφαση της Ευρωπαϊκής Ενωσης η θερινή ώρα ισχύει ως και το τέλος Οκτωβρίου). Σύμφωνα με αυτή την ιδέα, κάθε άνοιξη προσθέτουμε μία πλασματική ώρα στην κανονική ώρα της κάθε ατράκτου, την οποία και αφαιρούμε και πάλι το φθινόπωρο. Ετσι «εκμεταλλευόμαστε» 60 επιπλέον λεπτά της ηλιακής ενέργειας καθημερινά και «εξοικονομούμε» ­ θεωρητικά τουλάχιστον ­ περίπου 210 ώρες ηλεκτρικής ενέργειας κατά τη διάρκεια των επτά μηνών «θερινής ώρας». Η ιδέα αυτή στηρίχθηκε στην «εμπειρία» άλλων κρατών που αντιμετώπισαν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα πολλά χρόνια νωρίτερα από τη χώρα μας. Συγκεκριμένα:

Η εναλλαγή της ώρας από «χειμερινή» σε «θερινή» ­ και αντίστροφα ­ εφαρμόστηκε για πρώτη φορά κατά τη διάρκεια του Α' Παγκοσμίου Πολέμου στην Αυστραλία, στη Γερμανία, στη Βρετανία και στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Αργότερα, κατά τη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, ορισμένες χώρες κυρίως της Κεντρικής Ευρώπης αλλά και οι Ηνωμένες Πολιτείες «προχώρησαν» τα ρολόγια τους κατά μία ώρα μπροστά καθ' όλη τη διάρκεια του έτους (από τις 9 Φεβρουαρίου του 1942 ως τις 30 Σεπτεμβρίου του 1945), ενώ στη Βρετανία δύο ώρες μπροστά κατά τους θερινούς μήνες και μία ώρα τους χειμερινούς μήνες. Οι αλλαγές αυτές στους λεπτοδείκτες δεν ήταν ποτέ σταθερές ή συγκεκριμένες για κάθε χώρα, αλλά αναπροσαρμόζονταν ανάλογα για όσο καιρό υπήρχε πρόβλημα.

Η εφαρμογή της θερινής ώρας με τη μορφή που γνωρίζουμε σήμερα ­ μια ώρα μπροστά από τη χειμερινή ­ καθιερώθηκε το 1966 στις ΗΠΑ. Ξεκίνησε να ισχύει σε λίγες πολιτείες αρχικά και από το 1986 κατοχυρώθηκε με νόμο σε ολόκληρη τη χώρα. Ακολούθησαν ανάλογες ρυθμίσεις και για τις χώρες της Ευρώπης.

Τέλος αξίζει να θυμίσουμε ότι στις αρχές του 1997, όταν αποφασίστηκε η «θερινή» να παραταθεί ως και το τέλος Οκτωβρίου, είχε ανακοινωθεί ότι υπήρχε πιθανότητα να καθιερωθεί στη χώρα μας η ώρα που αντιστοιχεί στην ωριαία άτρακτο της Κεντρικής Ευρώπης, για τη διευκόλυνση των συναλλαγών μας με την Ευρωπαϊκή Ενωση.

Η ανακοίνωση αυτή προκάλεσε πλήθος αντιδράσεων, καθώς με αυτή την αλλαγή στην Ελλάδα τον χειμώνα θα νύχτωνε στις 4.30 ­ αντί για 5.30 με το σημερινό καθεστώς ­ και το καλοκαίρι θα «σουρούπωνε» από τις 8.00 μ.μ. αντί για τις 9 μ.μ.
Από τις 03.00 στις 04.00

Μία ώρα μπροστά θα γυρίσουμε τους δείκτες των ρολογιών μας τα ξημερώματα της Κυριακής, καλωσορίζοντας και ουσιαστικά πλέον την άνοιξη. Ετσι στις 03.00 οι δείκτες των ρολογιών θα πρέπει να δείχνουν 04.00, σύμφωνα με τη σχετική κοινοτική οδηγία, ενώ θα επανέλθουμε στη χειμερινή ώρα στο τέλος του ερχόμενου Οκτωβρίου. Υπενθυμίζεται ότι ο βασικός λόγος για την αλλαγή της ώρας κάθε χρόνο είναι η εξοικονόμηση ενέργειας

Συνδέονται μπορεί να υποψιαστεί κανείς τα δύο γεγονότα, δηλαδή αλλαγή ώρας και κατέβασμα διακόπτη. Τώρα αν αυτό γίνεται για οικονομικούς λόγους...αυτό είναι μάλλον σίγουρο. Επίσης το σίγουρο είναι ότι εξοικονομούνται και φυσικοί πόροι. +1 ώρα εξοικονόμησης ενέργειας λοιπόν για τον ένα ή τον άλλο λόγο

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 68
Νέα: 7
Templates: 3
Scripts: 3

Περιοχή: Womans' Brain
View users profile Send email to user Visit posters website
blog deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 21:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

θα κλείσουμε και τον server εκείνη την ώρα;

Μέλος από: 08 Σεπ 2004
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Κρυα Βρυση
deviantART facebook twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 21:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εγω αν κλεισω τα φωτα βλεπω να μενω χωρις δουλεια μετα

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ::ΠΡΟΣΦOΡΕΣ ΕΩΣ 90%
::ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ::
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 22:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παιδες, τα φωτα λεμε. οι υπολυπες ηλ. συσκευες δεν μας ενδιαφερουν.
Τουτεστιςν, Pc, αερόθερμα,τηλεωράσεις, ηλ. ξυπνιτίρια, στερεοφωνικα και ότι άλλο καταναλώνει ρευμα αφίστετο ανοιχτο..

cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 22:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

συμβολικό είναι ρε Πάνο, κατάλαβε το, από πέρσι το λέμε!

paink1ller

Μέλος από: 21 Ιαν 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 23:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Aυτο με το σβησιμο των φωτων τι ειναι παλι? Τροπος για να μετρησουν τι απηχηση εχει η προπαγανδα της υπερθερμανσης?

Σε λιγο θα βαλουν και φορους στο μεθανιο που κλανουμε επειδη διαλυει το οζον.

Εγω δεν κλεινω τιποτα αν δεν μου υποσχεθουν οτι ολα αυτα δεν ειναι απλα ειναι ψεμα για να βαλουν εξτρα φορους ρυπανσης.
Να μην μπει κανενας φορος αλλα να δωθουν κονδυλια για νεες τεχνολογιες μη ρυπογονες και σωστη εκπαιδευση των παιδιων για να μεγαλωσουν με "πρασινη" συνειδηση.

Ασε που δεν πιστευω κι'ολλας στην υπερθερμανση γιατι ειναι Μαρτιος και εχουν παγωσει τα @@ μου.

Μέλος από: 08 Αυγ 2009
Βοηθήματα: 3
Νέα: 8

Περιοχή: Αθήνα
blog cv linkedin twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 11 Μαρ 2010 23:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ πάντως θα συμμετέχω.Έβαλα και την "υπογραφή" μου ως μέλος της κοινότητας.
Καλό είναι να βοηθάει ο καθένας όσο μπορεί.
Δεν ξέρω εάν ισχύουν όλα αυτά,όπως είπαν και παραπάνω,αλλά καλό είναι να μην γινόμαστε αντιδραστικοί και καχύποπτοι.
Τουλάχιστον σε αυτό το θέμα,σίγουρα μόνο καλό μπορεί να γίνει σβήνοντας τα φώτα και γενικά τις συσκευές του σπιτιού μας..

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 68
Νέα: 7
Templates: 3
Scripts: 3

Περιοχή: Womans' Brain
blog deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 00:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

+1 man

και εγώ μία απο τα ίδια

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 02:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
patriot είχα γράψει την άποψη μου επ αυτού εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=42199#400653 και συνεχίζει να ισχύει. Δες το αν μπορείς και από αυτήν την πλευρά.

@Dimsis
Στο url που μου έδωσες ρώτησες "τι κακό / αρνητικό βλέπετε να βγαίνει από μια τέτοια δραστηριότητα". Λοιπόν, πρέπει να ξέρεις ότι ΝΑΙ βλέπουμε να υπάρχουν κακά και αρνητικά από αυτήν την δραστηριότητα. Ζητάς όμως μια απάντηση που χωρίζεται σε πολλά μέρη και εγώ δεν μπορώ να στα πω όλα. Γι' αυτό θα σου πω μόνο δύο. Και μετά σκέψουν το πόσες συνέπειες έχουν αυτά τα δύο...

Τα δύο που θα σου αναφέρω ανήκουν σε διαφορετική κατηγορία:
1) Οι πρακτικές συνέπειες της απώλειας του ρεύματος
2) Και οι ουσιαστικές συνέπειες

Οι πρακτικές συνέπειες
Αυτές είναι οι συνέπειες που θα γίνουν στην πράξη. Δηλαδη το τι κακό θα προκληθεί στην πραγματικότητα. Και αυτό (το κακό) χωρίζεται σε δύο μέρη. Στο μέρος του περιβάλλοντος και στο μέρος της ανθρώπινης ζωής / δραστηρότητας.

Στο ίδιο το περιβάλλον.
1) Σκέφτηκες τι θα γίνει, που θα πάει, όοοολο αυτό το ρεύμα που θα περισσέψει; Αυτό το ρεύμα που έπρεπε να καταναλωθεί αλλά δεν καταναλώθηκε; Να σου πως εγώ που θα πάει; Στην ατμόσφαιρα θα βγει. Αυτό δεν κάνει κακό στον πλανήτη;

2) Έχεις ιδέα τι θα γίνει στην συνέχεια της αλυσίδας; Αύξηση του δηλητηριώδους νέφους, όξινη βροχή, δηλητηρίαση των α) ποταμών, λιμνών, θαλασσών β) του εδάφους, της καλλιέργειας, και τέλος του οργανισμού μας δια μέσω του φαγητού.

Βέβαια θα μου πεις, ότι αυτό γίνεται ήδη. Αλλά δεν βλέπω τον λόγο να συμβάλλω περισσότερο στην καταστροφή. Γιατι δηλαδή να είμαι υπεύθυνος για ένα έξτρα κύκλο καταστροφής;

Στο μέρος της ανθρώπινης ζωής / δραστηρότητας.
1) Έχεις σκεφτεί τι θα γίνει π.χ στα νοσοκομεία αν κοπεί το ρεύμα; Χειρουργεία θα μείνουν στην μέση... Μηχανήματα καρδιάς (παλμογράφοι) θα μείνουν στάσιμα... Άσε... χαμός... Το ρεύμα εκεί είναι απαραίτητο... Και βέβαια τα νοσοκομεία δεν είναι τα μοναδικά που έχουν ανάγκη, έτσι δεν είναι;

Σκέψου παρόμοιες ιδέες καταστροφής. Θα βρεις πολλές δυστυχώς...

Και οι ουσιαστικές συνέπειες της απώλειας του ρεύματος
Και ερχόμαστε και στο δεύτερο. Κάπου εδώ, σε αυτό το σημείο πιστεύω θα μου έλεγες "προσπάθεια κάνουμε.... δεν λέμε να φτάσουμε στα άκρα.. εξάλλου, είσαι υπερβολικός. Όσα λες ισχύουν ήδη". Όμως, πέρα ότι δεν θέλω να έχω εγώ την ευθύνη (όπως είπα και πριν) για ακόμα μεγαλύτερη καταστροφή, κατ' τ' άλλα δεν πιστεύω ότι γίνεται κάτι το ουσιαστικό με αυτόν τον τρόπο. Όμως ακόμα και αν γινόταν κάτι το ουσιαστικό δεν βλέπω τον λόγο να λέμε ότι "κάτι κάνουμε" από την στιγμή που από την άλλη ξεκάνουμε. Δηλαδή ο σκοπός είναι να αρρωστήσουμε επειδή έχουμε άφθονα τα φάρμακα; Ή να μην αρρωστήσουμε καθόλου; Υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να "αρρωστήσουμε" σωματικά και ψυχικά λόγο των συμφερόντων τους. Εμείς πρέπει να τους ικανοποιήσουμε;

Θέλω να σε ρωτήσω κάτι: Πιστεύεις ότι ο σημερινός άνθρωπος είναι κυρίαρχος του εαυτού του ή έρμαιο τρίτων; Γιατί εγώ πιστεύω το δεύτερο. Οι πολυεθνικές π.χ κοντρολάρουν την ζωή μας. (Γενικότερα η οικονομία). Η τηλεόραση το ίδιο. Τόσα άλλα πράγματα το ίδιο. Γιατί όχι και μια κίνηση για "την σωτηρία του περιβάλλοντος"; Θα σωθεί η γη με μία ώρα τον χρόνο; Όχι. Όμως αυτό δεν φέρνει τις μάζες υπό έλεγχο υπό των ανθρωπων που κινούν τα νήματα; Γιατί να γίνω με την θέληση μου ένα ακόμα πιόνι; Μου απαγορεύει κανείς να ανακυκλώνω κάθε μέρα; Ή να σβήνω τα φώτα κάθε μέρα;

Όπως είπα. Δεν διαφωνώ στην σωτηρία του περιβάλλοντος. Διαφωνώ στο ότι θέλουν να μας ελέγχουν. Και ξέρεις ότι το κάνουν αυτό έτσι δεν είναι; Και εγώ σου είπα ελάχιστα παραδείγματα. Μπορείς να φανταστείς τα υπόλοιπα;

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 03:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@Spiros81

spiros81 ανέφερε:
Φέτος οι δείκτες του ρολογιού θα δείξουν μία ώρα μπροστά (Καλοκαιρινή ώρα), στις 28 Μαρτίου 2010. Αυτό το έχουμε συνηθίσει να γίνεται εδώ και πολύ καιρό....Γιατί όμως γίνεται?

Σύμφωνα με το άρθρο που παρέθεσες βγήκαν τα εξής συμπεράσματα:
1) Για "κάποιους λόγους" αποφάσισαν "κάποιοι" να κάνουν "κάτι".
2) Το "κάτι" αυτό το έκαναν πολύ καιρό πριν

Από πουθενά δεν βγαίνουν τα εξής συμπεράσματα:
α) Ποιοι είναι αυτοί οι λόγοι;
β) Ποιοι είναι αυτοί οι κάποιοι;
γ) Τι συμφέρον είχαν να γίνει αυτό το κάτι;

Απαντήσεις (σύμφωνα με την γνώμη μου):
α) Όχι βέβαια η έλλειψη ενέργειας μιας και δεν υπήρχε η ιδέα της ενέργειας καλά-καλά. Το ρεύμα μπορεί να το ανακάλυψε ένας κινέζος καμμιά 500αριά χρόνια πριν ο Έντισον ανακαλύψει την κλωστή*, το νήμα, αλλά μέχρι την εποχή του Έντισον δεν μπορούσαμε να το αξιοποιήσουμε. Και ο Έντισον έκανε την ανακάλυψη του το 1878.

* = Τυχαίο αντικείμενο λεπτού μεγέθους, που ανακάλυψε ο Έντισον, ότι είναι καλός αγωγός του ρεύματος, το οποίο βοηθάει το ρεύμα να "περάσει" από την γεννήτρια στον λαμπτήρα. Θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο στην θέση του. Το πρώτο επιτυχές πείραμα λάμπας διαρκούσε 1,200 ώρες.

Και τίθονται τα εξής ερωτήματα:
1) Μέσα σε 30 χρόνια που έγινε ο Ά Παγκόσμιος Πόλεμος είχαμε κρίση ρεύματος; Μωρέ μπράβο!! Και το το κάναμε τόσο ρεύμα; Η τηλεόραση βγήκε μετά. Το ψυγείο στην Αμερική αρχισε να εμφανίζεται από το 1910 και μετά. Στην Ελλάδα μέχρι το 1965 περίπου λειτουργούσε χάρη στην αμμωνία και το φρέον, όχι χάρη στο ρεύμα. Υπολογιστές και οθόνες δεν υπήρχαν.... Άρα; Τι έγινε το ρεύμα;

2) Πότε πρόλαβε και έφτασε το ρεύμα σε όλη την γη με την τότε τεχνολογία;
3) Και άντε είχαμε κρίση... Μετά; Πώς την ξεπεράσαμε; Πώς γίνεται να έχουμε σήμερα τόσο ρεύμα; Που ο πληθυσμός της γης δεκαπλασσιάστηκε;

Ποιος ο λόγος λοιπόν; Βγάζεις συμπέρασμα; Μήπως υπήρχε άλλος λόγος που το έκαναν; Και αν ναι ποιος είναι αυτός; Και γιατί διαδίδουν άλλον;

β) Έλα μου ντε. Συνιστώ να κοιτάξεις λίγο στην ιστορία των Ροκφέλερ, Ροθτσαϊλντ θα μάθεις πολλά πράγματα.

γ) Υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη που να πιστεύει ότι όλα τα κακά, τα στραβά και τα ανάποδα γίνονται για άλλους λόγους εκτός από το χρήμα; Δεν νομίζω. Άρα η ενέργεια που κολλάει;

Να σου πω και κάτι άλλο. Το ότι υπήρχε κρίση ενέργειας τότε που το άκουσες; Στο Βήμα και στο κάθε Βήμα; Σε εφημερίδα δηλαδή; Που όλες τους είναι πουλημένες; Σε τεράστιες εταιρίες συμφερόντων; Ε, τότε άκου και μια μαρτυρία που την άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά και όχι σε εφημερίδα: Ειναι αλήθεια ότι η αλλαγή ώρας γίνεται για λόγους ενέργειας. Όχι όμως ηλεκτρικής αλλά δυναμικού. Δηλαδή των ανθρώπων. Και στο λέω εγώ που μου το είπε άνθρωπος που έζησε εκείνη την εποχή και ξέρει τα γεγονότα από πρώτο χέρι.

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 03:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

paink1ller ανέφερε:
Aυτο με το σβησιμο των φωτων τι ειναι παλι? Τροπος για να μετρησουν τι απηχηση εχει η προπαγανδα της υπερθερμανσης?

Κάποιο τρόπο πρέπει να βρουν να μας ελέγχουν. Καλύτερος υπάρχει από το να ξέρουν τι θα κάνουμε; ώστε να πράττουν ανάλογα; Και βέβαια είναι μέτρηση, της προπαγάνδας

παράθεση:
Σε λιγο θα βαλουν και φορους στο μεθανιο που κλανουμε επειδη διαλυει το οζον.

Εγω δεν κλεινω τιποτα αν δεν μου υποσχεθουν οτι ολα αυτα δεν ειναι απλα ειναι ψεμα για να βαλουν εξτρα φορους ρυπανσης.

Πλάκα-πλάκα, ετοιμάζουν τον νέο φόρο της Ευρώπης. Πόσες φορές έχουμε πει "ευτυχώς που ο αέρας είναι ακόμα δωρεάν";; Ε, δεν θα το λέμε για πολύ. (Το "ετοιμάζουν φόρο" επαναλαμβάνω ότι είναι χωρίς πλάκα)

παράθεση:

Ασε που δεν πιστευω κι'ολλας στην υπερθερμανση γιατι ειναι Μαρτιος και εχουν παγωσει τα @@ μου.

Να το πιστεύεις γιατί είναι ολοφάνερο ότι ο πλανήτης έχει πρόβλημα. Απλά να το πιστεύεις επειδή είναι αλήθεια. Όχι επειδή οι άλλοι κάνουν προπαγάνδα.

Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 10:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Patriot σέβομαι τις απόψεις σου και πολύ καλά κάνεις και έχεις τέτοιους προβληματισμούς και ακόμα περισσότερο οικολογική συνείδηση από ότι φαίνεται από τα μηνύματα σου.

Κατά την γνώμη μου έχει να κάνει με το πως βλέπει ο καθένας αυτήν την κίνηση. Αν την δεις σαν "environmental awareness campaign", μια συμβολική δηλαδή καμπάνια επαγρύπνησης για το περιβάλλον ή ακόμα και ως πολιτικό μήνυμα/διαμαρτυρία (όπως π.χ. βγαίνεις σε μια πορεία για να διαμαρτυρηθείς παραβλέποντας όποια προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει), δεν βλέπω κάτι αρνητικό.
Αλλά ακόμα και από την πρακτική - ουσιαστική του πλευρά που το βλέπεις εσύ να το πάρουμε, καλό είναι να βλέπουμε και τα θετικά και τα αρνητικά. Για παράδειγμα διαβάζω στο site της WWF
παράθεση:
Σύμφωνα με στοιχεία του ΔΕΣΜΗΕ, κατά την έναρξη της Ώρας της Γης, σημειώθηκε πτώση της ζήτησης ηλεκτρικής ενέργειας κατά 500 MW, ποσότητα που είχε ως αποτέλεσμα την εξοικονόμηση 500 τόνων διοξειδίου του άνθρακα

Προσωπικά τέτοιες κινήσεις όπου υπάρχει από πίσω ένας φορέας σαν την WWF, που αποδεδειγμένα παλεύει για το περιβάλλον εδώ και χρόνια, προσπαθώ να τις βλέπω θετικά. Αυτό δεν σημαίνει πως με ενοχλούν ή ότι δεν σέβομαι όλες τις αντίθετες απόψεις, πόσο μάλιστα όποιες ουσιαστικές επιστημονικές έρευνες που μπορούν να αποδείξεις ότι όλη αυτή η κίνηση κάνει μεγαλύτερο κακό από ότι καλό.
Και το βίντεο για την Earth Hour 2010:
http://www.youtube.com/watch?v=FclcMfzjwug
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [34 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Τεχνικές Αναζήτησης Εργασίας, την Τρίτη 22 Μαρτίου 0 cordis 21 Μαρ 2016 12:26
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Internet of Things Hackathon #iothack 18-19 Μαρτίου, 2016 1 cordis 12 Μαρ 2016 22:02
ailouros Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 04:26 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites