freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Σβήστε τα φώτα! Σβήστε τα φώτα! Σάββατο 27 Μαρτίου 2010!

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [34 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: 2010 Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
View users profile Visit posters website
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 12:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ υπόσχομαι να κλείσω τα φώτα και τους υπολογιστές και τα πάντα εκτός ψυγείου από τις 24 Μαρτίου
Κατά τα άλλα, δεν μπορώ να πω ότι συμμερίζομαι τέτοιου είδους δράσεις. Το πρόβλημα δεν είναι τα φώτα του σπιτιού μου. Το πρόβλημα έιναι ο λιγνίτης που καίει η ΔΕΗ για να μου παράσχει ρεύμα, τα SUV (και τα άλλα αυτοκίνητα) που κυκλοφορούν κατά δεκάδες με ένα άτομο το κάθε ένα μέσα, η μη διάδοση των φωτοβολταϊκών και των άλλων μέσων αξιοποίησης των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, η δραστηριότητα του Ήλιου, οι αγελάδες που ρεύονται πολύ και ένα σωρό άλλα. Τα φώτα του σπιτιού μου, και η κατανάλωση που κάνω εγώ κι εσύ είναι ένα μέρος του προβλήματος.

Και ως συνήθως το πρόβλημα αναδεικνύεται έτσι ώστε να φανεί ότι εγώ κι εσύ είμαστε που φταίμε και που πρέπει να το διορθώσουμε.

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 476
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 12:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

και FaceBook link to FaceBook event
http://www.facebook.com/event.php?eid=392324420394&ref=mf

patriot
Honorary Member

Μέλος από: 20 Αυγ 2002
Βοηθήματα: 6

Περιοχή: Σπίτι μου!
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 20:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dimsis ανέφερε:
Patriot σέβομαι τις απόψεις σου και πολύ καλά κάνεις και έχεις τέτοιους προβληματισμούς και ακόμα περισσότερο οικολογική συνείδηση από ότι φαίνεται από τα μηνύματα σου.

Σε ευχαριστώ για τον σεβασμό Dimsis. Και ότι λέω, δεν το λέω για να σου πάω κόντρα βέβαια. Απλά διαφωνούμε.

παράθεση:
Κατά την γνώμη μου έχει να κάνει με το πως βλέπει ο καθένας αυτήν την κίνηση.

Και εγώ κάπως έτσι έλεγα στην αρχή, ότι δηλαδή "αν πιστεύεις το καλό όλα οκ"... Και το πίστευα όχι μόνο για το περιβάλλον αλλά γενικότερα. Όμως σαν ιδέα το έκοψα γιατί το βρήκα λίγο "out". Τι πάει να πει "ο καθένας" δηλαδή; Ο καθένας μπορεί να είναι τρελός, μουρλός, ένας εγωίσταρος, χαζός (στα αλήθεια), και λοιπά. Πρέπει να λαμβάνεται υπ' όψην; Λοιπόν, η απάντηση θα ήταν "Ναι"αν δεν υπήρχαν αρνητικές συνέπειες. Αν όμως η απάνηση ήταν "Όχι" τότε όχι. Δεν μπορώ να λάβω υπ'όψην μου κάποιον που επιφέρει το κακό, έστω και άθελα του. Γιατί το κακό, εξακολουθεί να είναι κακό. Το ποιο σωστό θα ήταν να προσπαθήσω να διορθώσω το κακό. Και το ακόμα καλύτερο (μιας και δεν μπορώ να κυνηγάω τις πράξεις κάθε ανθρώπου βέβαια) να προσπαθήσω να μην γίνεται το κακό εξ' αρχής.

παράθεση:
Αν την δεις σαν "environmental awareness campaign", ................. δεν βλέπω κάτι αρνητικό.

Στην επαγρύπνηση ούτε εγώ βλέπω κάτι αρνητικό. Αντιθέτως συμφωνώ. Όταν όμως φωνάζει ο κλέφτης να φοβηθεί ο νοικοκύρης, πρέπει να καθήσω να σκεφτώ τι συμφέρον έχει να φωνάζει...

παράθεση:
Αλλά ακόμα και από την πρακτική - ουσιαστική του πλευρά που το βλέπεις εσύ να το πάρουμε, καλό είναι να βλέπουμε και τα θετικά και τα αρνητικά. Για παράδειγμα διαβάζω στο site της WWF ότι: Σύμφωνα με στοιχεία του ΔΕΣΜΗΕ, κατά την έναρξη της Ώρας της Γης, σημειώθηκε πτώση της ζήτησης ηλεκτρικής ενέργειας κατά 500 MW, ποσότητα που είχε ως αποτέλεσμα την εξοικονόμηση 500 τόνων διοξειδίου του άνθρακα.

Προσωπικά τέτοιες κινήσεις όπου υπάρχει από πίσω ένας φορέας σαν την WWF, που αποδεδειγμένα παλεύει για το περιβάλλον εδώ και χρόνια, προσπαθώ να τις βλέπω θετικά.

Διάβασες στο site της wwf, ιδιοκτησία πολυεθνικής εταιρείας του Πρίγκηπα της Ολλανδίας, ότι η καμπάνια τους έπεφερε την επιτυχία του να μην βγει στην ατμόσφαιρα ένα σεβαστό ποσοστό C02 εξ' αιτίας της ηλεκτρικής ενέργειας. Διάβασες όμως πουθενά για το τι c02 βγήκε στην ατμόσφαιρα από τα κερί που άναψαν οι άνθρωποι για να βλέπουν αφού δε είχαν ρεύμα;

παράθεση:
Αυτό δεν σημαίνει πως με ενοχλούν ή ότι δεν σέβομαι όλες τις αντίθετες απόψεις, πόσο μάλιστα όποιες ουσιαστικές επιστημονικές έρευνες που μπορούν να αποδείξεις ότι όλη αυτή η κίνηση κάνει μεγαλύτερο κακό από ότι καλό.

Αν ψάξεις στο youtube θα βρεις αρκετές επιστημονικές έρευνες μετερεολόγων που όχι μόνο λένε, αλλά και υπογράφουν (90.000 επιστήμονες μέχρι στιγμής) ότι όλα αυτά είναι απλά ένα κίνημα και όχι πραγματικότητα. Ψάξε για την διάδοση του Co2 που επεκτείνεται χάρη στους ανέμους και θα δεις τι ζημιά κάνουν τα κεράκια.

παράθεση:
Και το βίντεο για την Earth Hour 2010:
http://www.youtube.com/watch?v=FclcMfzjwug

Σαν βίντεο καταπληκτικό, οφείλω να ομολογήσω...

Μέλος από: 29 Δεκ 2009
Περιοχή: Global - Alexandroupolis
View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 16 Μαρ 2010 10:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και εγώ θα συμμετέχω στην ώρα της Γης.
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 16 Μαρ 2010 11:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγω θα κλεισω τα φώτα, αλλα θα ανοιξω επίτηδες τον θερμοσήφουνα, όλα τα pc και τα mac, θα βαλω το ψυγείο στο τερμα χαμιλη θερμοκρασια για να καιει παραπάνω, θα ανοιξω τις 3 τηλεωράσεις να παιζουν μονες τους, το ραδιοφωνο της μανας μου, και θα ανοιξω και εναν προβολεα 400w που έχει για τις αγιογραφειες οταν κανει.

Αλλα τα φωτα θα τα κλεισω. Και αυτο γιατι όπως είπε ο Γιάννης:
παράθεση:
συμβολικό είναι ρε Πάνο, κατάλαβε το, από πέρσι το λέμε!

Οποτε συμβολικα θα κλεισω τις λάμπες που καινε απο 5watt εως 12 διοτι όλες στο σπίτι μου ειναι οικονομιας.
Όχι ότι εχουμε ποτε στο σπιτι ανοιχτα φώτα, αλλα λεμε τωρα....

elmaz

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 16 Μαρ 2010 11:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μην γίνεσαι κακός connor ΄-)
το φαινόμενο του θερμοκηπίου μας αφορά όλους
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 16 Μαρ 2010 12:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

γιαυτο το λεω. δεν με επιασες... ειρωνικα το γραφω το παραπάνω.

Αυτο που θελω να πω είναι ότι σβήνουμε τα φώτα συμβολικα.

ή για όσους θελουν να νομιζουν ότι ξερουν Ελληνικα και δεν ξερουν σε ελέυθερη μετάφραση
συμβολικα= για τα ματια του κοσμου.
Επι της ουσίας δεν κανουμε κατι.. ενα εφε ειναι αυτο που γίνεται.

Και μεταξι αστειου και σοβαρου,
Αν θελεται πραγματικα να βοηθήσεται, παρτε όλοι στα γραφεια σας ενα mac mini που καιει μονο 100w (max) με idle 13w και σε μια λογικη χρήση δεν ξεπερνάει τα 40-60w.

elmaz

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 16 Μαρ 2010 13:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

έστω συμβολικά, κάτι είναι, είναι δείγμα καλής θέλησης, ένα πρώτο βήμα για να δημιουργήσεις συνείδηση και να καταλάβεις ότι οι πράξεις σου έχουν αντίκτυπο και επιβαρύνουν συνανθρώπους σου. Αν φυσικά σε ενδιαφέρει - γιατί πολλούς απλά δεν τους ενδιαφέρει.
LLeonidas

Μέλος από: 22 Ιαν 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Μαρ 2010 02:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για φαντάσου αυτήν την συμβολική εικόνα :

Με το δεξί χέρι πετάς ένα χαρτάκι στον κάδο ανακύκλωσης χαρτιού και από το αριστερό αδειάζεις ένα μπουκάλι με απόβλητα εργοστασιου σε ένα ποτάμι ...

Θαυμάζω το : δείγμα καλής θέλησης .

Άσε τα φώτα ανοιχτά και δείξε την καλή σου θέση κάπου αλλου

Μάθε πως θα ανακυκλώσεις τις λάμπες ( όχι τις παλιές ) αλλα τις οικολογικές , ειδικά αυτές οι μεγάλες και άσπρες δεν πρέπει να πετιούνται στα σκουπίδια και ούτε να σπάζονται , είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείς τις συμβατικές παρα να spas μια τέτοια

Ανάθεμα και αν οι μισοί από αυτούς που έχουνε καλή θέληση ξέρουνε πως να ανακυκλώνουνε αυτές τις λάμπες τις οποιες έχουνε κατά δεκάδες στο σπίτι τους

Αλλα και πάλι δεν χρειάζεται να τα ξαναλέμε , μας βάζουνε να κάνουμε ανακύκλωση μονο και μονο επειδή θα κερδίσουνε λεφτά και για κανένα άλλο λόγο . Δεν νοιάζεται κανένας να σώσει τον πλανήτη απλώς εκμεταλλεύονται εμάς τα ζώα τους καταναλωτές ...

Όσο θα κάψουνε σε λάμπες σε μια πόλη μπορεί να το γλιτώσεις από μεγάλα εργοστάσια ή αναγκάζοντας το κράτος να χτίσει πηγες ανανεώσιμης ενέργειας . Αλλα στην ελλαδίτσα μας απαγορεύεται να βάλεις ηλιακούς συλλέκτες στις ταράτσες της αθηνας και να πουλάς το ρεύμα , τα αιολικά πάρκα είναι όσα και τα δέντρα στο καμένο βουνό της πάρνηθας , τα μπαζωμένα ρέματα είναι περισσότερα από τον πληθυσμό της ελλάδας , παραβαίνουμε τη συνθήκη του κιότο και μια τελευτά μυστική πληροφορία : Αφού ο άρχοντας σας εκεί έχει ξηλώσει όλα τα δέντρα ετοιμάζονται για ένα άγριο κυνηγητό στα αγριόχορτα που βρίσκονται στα πεζοδρόμια ... τσιμεντοποίηση 100% .

Στη αγαπημένη μου θεσσαλονίκη ( θυμίζω λίγο πετρουλα ) θέλω να αφιερώσω το τραγούδι : Τη λίμνη μη τη κλαις , εσύ τη ξέρανεςsss

Κατά τα αλλα ο κρατικός μηχανισμός δουλεύει ρολοι :
ΚΛΕΙΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΤΕΝΗ
ΤΟΥΣ ΔΕΚΑΤΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΜΑΤΟ ΠΟΥ "ΠΟΥΣΗΑΡΑΝ" ΤΟ ΝΙΝΙ ...

Κάπου στο site είχα διαβάσει πως δεν πρόκειται να γίνουμε κράτος γιατί υποστηρίζουμε την πειρατεία ... Όχι βεβαια , δεν θα γίνουμε κράτος γιατί ενώ έχουμε αλλα μεγαλύτερα προβλήματα tsap μας πετάνε το ψωμάκι μπροστά και ασχολούμαστε με τα ποσα έχασε ή δεν έχασε η κάθε τζούλια ( Η οποια παρεπιπτόντως με τα λεφτάκια του συμβολαίου αγόρασε παράνομα βιλίτσα , έκλεψε διαδί την εφορία , εφορία = κράτος = λεφτά ελληνικού λαου ==> έκλεψε διαδί την εφορία = λεφτά ελληνικού λαου , άρα με έναν έμμεσο τρόπο πήραμε πίσω αυτό που μας έκλεψε )

P.S. Επειδή συνήθως εκείνη την ώρα είμαι τουαλέτα πρέπει να κλείσω και το φως ??

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Μαρ 2010 06:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

LLeonidas ανέφερε:
Μάθε πως θα ανακυκλώσεις τις λάμπες ( όχι τις παλιές ) αλλα τις οικολογικές , ειδικά αυτές οι μεγάλες και άσπρες δεν πρέπει να πετιούνται στα σκουπίδια και ούτε να σπάζονται , είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείς τις συμβατικές παρα να spas μια τέτοια
Οι λάμπες αυτές ονομάζονται "λάμπες φθορισμού" και όπως λες είναι πολύ επικίνδυνο να σπάνε.

παράθεση:
Ανάθεμα και αν οι μισοί από αυτούς που έχουνε καλή θέληση ξέρουνε πως να ανακυκλώνουνε αυτές τις λάμπες τις οποιες έχουνε κατά δεκάδες στο σπίτι τους

Υπάρχουν ειδικοί κάδοι σε ειδικές αλάνες των δήμων που κάνεις ανακύκλωση όλων των ειδών τα ηλεκτρικά. Επίσης υπάρχουν τέτοιο κάδοι σε "διάσημα" μέρη, δηλαδή συνήθως έξω από δημαρχεία, πάρκα και τέτοια. Στα "καλά και σπουδαία" δηλαδή. (Για φιγούρα ότι κάτι κάνουμε βέβαια )

Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 17 Μαρ 2010 06:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

elmaz ανέφερε:
έστω συμβολικά, κάτι είναι, είναι δείγμα καλής θέλησης, ένα πρώτο βήμα για να δημιουργήσεις συνείδηση και να καταλάβεις ότι οι πράξεις σου έχουν αντίκτυπο και επιβαρύνουν συνανθρώπους σου.

κλαπ.. κλαπ... κλαπ.. κλαπ.. κλαπ... κλαπ.. κλαπ.. κλαπ... κλαπ.. κλαπ.. κλαπ... κλαπ.. Συγχαρητήρια για τις θετικές ιδέες σου.
Διάβασε όμως και τις συνέπειες της συγκεκριμένης κίνησης, του σβησίματος των φώτων. Μπορεί να αλλάξεις ιδέα.

παράθεση:
Αν φυσικά σε ενδιαφέρει γιατί πολλούς απλά δεν τους ενδιαφέρει.

Μα τι να τους ενδιαφέρει;; Εδώ το κάνουν επίτηδες! Αν ψάξεις στο YouTube για το περιβάλλον θα δεις π.χ ότι τα εργοστάσια τα χτίζουν ΕΠΙΤΗΔΕΣ σε μέρη που κυκλοφορεί ο αέρας για να διαδοθεί το νέφος ποιο γρήγορα!!

PHP Moderator

Μέλος από: 17 Νοε 2003
Βοηθήματα: 68
Νέα: 7
Templates: 3
Scripts: 3

Περιοχή: Womans' Brain
blog deviantART flickr myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 17 Μαρ 2010 09:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@patriot Όταν σβήνεται ΜΟΝΟ τα φώτα και όχι άλλες ηλεκτρικές συσκευές δεν υπάρχουν συνέπειες...

Άλλωστε φαντάζομαι ΒΛΕΠΕΤΕ καθαρά ποια ομάδα κάνει την κίνηση αυτή. Φαντάζεστε λοιπόν, πως δεν υπάρχουν επιστήμονες και μελετητές που κατανοούν μελετούν και μετά προτείνουν τον ποίο ασφαλή τρόπο;

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαρ 2010 13:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@Βασιλάκη
Πρώτα μια διευκρίνηση. "Βλεπετε", "Φαντάζεστε"; Προς τι ο πληθυντικός; Ποιοι -ή μάλλον πόσοι- νομίζεις ότι βλέπουμε; Ένας είμαι... (Ναι το ξέρω ότι κάνω για 10 ευχαριστώ Yea! Yea! Yea! αλλά ουσιαστικά ένας είμαι)

Basilakis ανέφερε:
@patriot Όταν σβήνεται ΜΟΝΟ τα φώτα και όχι άλλες ηλεκτρικές συσκευές δεν υπάρχουν συνέπειες...

Υπάρχουν συνέπειες αλλά ελάχιστες. Οταν είπα πριν στον dimsis "Αυτό το ρεύμα που έπρεπε να καταναλωθεί αλλά δεν καταναλώθηκε; Να σου πως εγώ που θα πάει; Στην ατμόσφαιρα θα βγει" κυριολεκτούσα. Δεν το είπα για έμφαση. Αυτό μάλιστα είναι γνωστό από την εποχή του πατέρα μου...

παράθεση:
Άλλωστε φαντάζομαι ΒΛΕΠΕΤΕ καθαρά ποια ομάδα κάνει την κίνηση αυτή. Φαντάζεστε λοιπόν, πως δεν υπάρχουν επιστήμονες και μελετητές που κατανοούν μελετούν και μετά προτείνουν τον ποίο ασφαλή τρόπο;

Κοίτα να δεις Βασιλάκη. Για να βοηθήσει κάποιος κάποιον την σήμερον ημέρα απαιτείται να έχει 2 πράγματα: καλή καρδιά, και λεφτά. Ελάχιστοι άνθρωποι όμως τα έχουν και τα δύο. Συνήθως έχουν μόνο το ένα, ή μόνο το άλλο. Για να βοηθάει η wwf λοιπόν σημαίνει ότι έχει τουλάχιστον τα λεφτά. (Για την καλή καρδιά βλέπουμε.. ανάλογα με τον άνθρωπο. Αμφιβάλλω πολύ αν όλοι οι εθελοντές της wwf έχουν γνώση του τι γίνεται πίσω από την πλάτη τους...)

Τα λεφτά όμως βγαίνουν με κόπο. Που τα βρήκε η wwf; Μόνο μία εξήγηση υπάρχει: κάποιος τις τα δίνει. Το ερώτημα είναι: Ποιος; Σαν οργάνωση είναι παγκόσμια. Άρα χρειάζεται και πολλά λεφτά. Πρέπει δηλαδή να έχει γερό πορτοφόλι από πίσω. Αλλιώς είναι δυνατόν η wwf να βασίζεται μόνο στις δωρεές;

Ποιο είναι όμως αυτό το πορτοφόλι; Σίγουρα κάποιος που έχει. Αυτοί που έχουν όμως, είναι οι πλούσιοι. Και οι πλούσιοι είναι σκληροί και άκαρδοι. Γιατί λοιπόν κάποιος από αυτούς να βοηθήσει; Ή είναι καλός άνθρωπος, κάτι που πάει κόντρα στις πεποιθήσεις του πλούτου, ή το κάνει προς ακόόόόόόμα μεγαλύτερο όφελος από ότι θα ξοδέψει.

Ας εξετάσουμε τις δύο αυτές πιθανότητες.
1) Το αν είναι καλός άνθρωπος δεν μπορώ να το ξέρω. Όμως η πείρα της ζωής μου -που δεν είναι και τόσο σπουδαία, αλλά βρε παιδί μου, κάποια πράγματα τα ξέρω σε ότι αφορά το χρήμα- μου λέει ότι δεν ανήκει σε αυτήν την κατηγορία.

2) Αναρωτιέται κανείς ποιο θα είναι το ακόόόόμα μεγαλύτερο όφελος. Αν και εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το φανταστώ, προφανώς αυτός όχι μόνο το φαντάζεται, αλλά δουλεύει κιόλας για να το αποκτήσει. Και η δουλειά συμπεριλαμβάνει κάποιο προσχέδιο και συνεργάτες. Τι συνεργάτες όμως έχει ο ιδιοκτήτης της wwf;

Καταρχάς θα πρέπει να δούμε ποιος είναι ο ιδιοκτήτης της wwf. Η wwf δεν έχει ιδιοκτήτη, έχει ιδιοκτήτες. Τουλάχιστον 10. Και όλοι τους είναι το top 10 των ποιο πλούσιων ανθρώπων του πλανήτη. Ξέρω σίγουρα ότι μέσα στους 10 είναι ο πρίγκηπας της Ολλανδίας, και ο ιδιοκτήτης των πετρελαίων shell. (Ναι η γνωστή βενζίνα). Ο δεύτερος μάλιστα λένε ότι είναι ο ποιο πλούσιος άνθρωπος του κόσμου αυτήν την στιγμή.

Ποιοι είναι όμως αυτοί; Είναι οι αληθινοί ιδιοκτήτες των 96% των τηλεοπτικών σταθμών του κόσμου (Ναι, ναι του Mega, του Ant1 κ.τ.λ). Είναι μέλη της λέσχης Birderberg, της ομάδας που αποπειράθηκε να δολοφονήσει ένα γνωστό γερμανό δημοσιογράφο (Το ξέρω το όνομα αλλά δεν το θυμάμαι) που αποκάλυψε τα σχέδια τους (5 απόπειρες έκαναν... από θαύμα γλύτωσε ο άνθρωπος). Είναι αυτοί που σχεδιάζουν την Νέα τάξη πραγμάτων. Αυτοί που καθορίζουν τις τράπεζες. Αυτοί που σχεδίασαν και έβαλαν σε εφαρμογή το σχέδιο της κρίσης, της γρίππης των χοίρων κ.τ.λ... Είναι ιδιοκτήτες και της unicef. (Τι την ήθελαν άλλη οργάνωση;; ) Με δυο λόγια, αν ψάξεις στο ιντερνετ θα βρεις άπειρες πληροφορίες γι'αυτούς. Να ποιοι είναι οι συνεργάτες.

Μετά από όλα αυτά, βρίσκεις λογικό να πιστέψω ότι από όλους αυτούς τους επιστήμονες που βρισκονται υπό την δούλεψη τους, βγαίνουν αληθινά συμπεράσματα προς το ευρύ κοινό την στιγμή που οι ιδιοκτήτες ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ; Ζητάς τον ποιο ασφαλή τρόπο. Όμως την σήμερον ημέρα ο ασφαλής τρόπος μας νοιάζει ή ο οικονομικός;

Υποθέτω -και λογικά, υποθέτω σωστά- ότι έχεις διαπιστώσει και ο ίδιος ότι το χρήμα κυβερνάει τον κόσμο. Όχι το σωστό και το πρέπον.

Είπα και σε προηγούμενο post ότι μέχρι στιγμής 90.000 άνθρωποι περίπου -που δεν είναι λιγότερο επιστήμονες από τους άλλους- έχουν υπογράψει με την σφραγίδα και την υπογραφή τους ότι μιλάμε για ψέμμα. Και ξέρεις που ΔΕΝ δουλεύουν αυτοί; Σε κάποια εταιρεία. Αυτοί δηλαδή τι συμφέρον έχουν; Δεν πάνε κόντρα σε συμφέροντα; Δεν φοβούνται για την ασφάλεια τους; Όμως το λένε και το υπογράφουν. Γιατί;

Ψάξτε λίγο στο google. Θα βρείτε πολλά... Διαβάστε και κανένα hellenic nexus... Ενημερωθείτε για το τι πράττετε... εν την καλή σας πίστη δεν λέω... αλλά λανθασμένα...

Last edited by patriot on 19 Μαρ 2010 02:22, edited 1 time in total
LLeonidas

Μέλος από: 22 Ιαν 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαρ 2010 17:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

patriot ανέφερε:
"Αυτό το ρεύμα που έπρεπε να καταναλωθεί αλλά δεν καταναλώθηκε; Να σου πως εγώ που θα πάει; Στην ατμόσφαιρα θα βγει"

I have a question... I have a question... I have a question... I have a question...

Το ρεύμα δεν πάει από μονο του κάπου εμείς το στέλνουμε .

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Μαρ 2010 02:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι βρε, όντως. Αλλά όταν λέμε "ότι το ρεύμα βγαίνει στην ατμόσφαιρα" δεν εννοούμε το ίδιο το ρεύμα βέβαια αλλά τα απόβλητα του.

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [34 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Τεχνικές Αναζήτησης Εργασίας, την Τρίτη 22 Μαρτίου 0 cordis 21 Μαρ 2016 12:26
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Internet of Things Hackathon #iothack 18-19 Μαρτίου, 2016 1 cordis 12 Μαρ 2016 22:02
ailouros Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 08 Δεκ 2016 16:18 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites