freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Νέα αναβάθμιση των ταχυτήτων ADSL από τον ΟΤΕ.

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [18 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: νέαadslΟΤΕ Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 13:29    Θέμα: Νέα αναβάθμιση των ταχυτήτων ADSL από τον ΟΤΕ. Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στο πλαίσιο της στρατηγικής του για διαρκή ανάπτυξη και διεύρυνση των ευρυζωνικών υπηρεσιών, ο ΟΤΕ ανακοινώνει ότι έχει ήδη προετοιμαστεί τεχνολογικά και προτίθεται να προχωρήσει, για πέμπτη φορά τα τελευταία χρόνια, σε αναβάθμιση των ταχυτήτων ADSL πανελλαδικά, χωρίς πρόσθετη οικονομική επιβάρυνση.

Παραμένοντας ο βασικός φορέας ανάπτυξης των νέων τεχνολογιών στη χώρα, ο ΟΤΕ με συνέπεια αναβαθμίζει διαρκώς τις προσφερόμενες ευρυζωνικές ταχύτητες πρόσβασης από το 2006. Με τον τρόπο αυτό συμβάλλει καθοριστικά στην αμείωτη αύξηση της διείσδυσης της ευρυζωνικότητας πανελλαδικά.

Οι σχεδιαζόμενες αναβαθμίσεις αφορούν στα εξής:
· όσοι έχουν 2Mbps θα απολαμβάνουν διπλάσια ταχύτητα upload
· όσοι έχουν 8Mbps θα αποκτήσουν αναβαθμισμένες ταχύτητες έως 24Mbps
· όσοι έχουν 24Mbps, θα επωφεληθούν από τη νέα ανταγωνιστική τιμολογιακή πολιτική που θα ανακοινωθεί κατά την έναρξη των αναβαθμίσεων.

Με την ολοκλήρωση της παραπάνω αναβάθμισης, οι νέες προσφερόμενες ταχύτητες θα είναι οι εξής:
· 2 Mbps/ 512 Κbps
· έως 24 Mbps/1 Mbps

Οι παραπάνω αναβαθμίσεις αφορούν τόσο νέους όσο και υφιστάμενους πελάτες, οικιακούς και επιχειρησιακούς, λιανικής και χονδρικής.

Το δίκτυο ADSL του ΟΤΕ, φέρνει την ευρυζωνικότητα ήδη σε περισσότερα από 1 εκατομμύριο νοικοκυριά και επιχειρήσεις σε ολόκληρη την ελληνική επικράτεια. Στο δίκτυο ADSL του ΟΤΕ υπάρχουν πάνω από 1.5 εκατ. εγκατεστημένες πόρτες ADSL σε περισσότερα από 1.500 διαφορετικά σημεία πανελλαδικά.

Η αναβάθμιση ταχυτήτων είναι ακόμη μία προσφορά του ΟΤΕ προς όλους τους χρήστες ευρυζωνικών υπηρεσιών στην Ελλάδα.

http://www.ote.gr/portal/page/portal/OTEGR/MediaOffice/PressRelease...athmisiteaxytites

Mandingueiro

Μέλος από: 07 Φεβ 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 14:18    Θέμα: Re: Νέα αναβάθμιση των ταχυτήτων ADSL από τον ΟΤΕ. Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:

· όσοι έχουν 24Mbps, θα επωφεληθούν από τη νέα ανταγωνιστική τιμολογιακή πολιτική που θα ανακοινωθεί κατά την έναρξη των αναβαθμίσεων.

Θα μειωθούν οι τιμές δηλαδή; Καιρός ήταν.

Y.Γ. Το σωστό link είναι αυτό
cordis

ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 14:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

δεν υπάρχει σωστό Link.. πρέπει την πρώτη φορά να επιλέξεις ελληνικά από την σημαία..

diegito

Μέλος από: 18 Ιουν 2007
Περιοχή: Heraklio
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 14:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και πότε αναμένεται να γίνει αυτό?

ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 14:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

δεν γράφει κάτι η ανακοίνωση, αλλά συνήθως τους παίρνει ένα 6μηνο+ για να πάει παντού.

dimsis
Reporter

Μέλος από: 25 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 9
Νέα: 89

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 15:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Απορώ γιατί δεν κάνουν και στους 2mbps αναβάθμιση ας πούμε στα 4 ή 8....
Εμείς πάλι οι τυχεροί της υπόθεσης. Ήδη με είχαν αναβαθμίσει από 4 στα 8 και τώρα θα με πάνε 24mbps ! μια χαρά... και πάνω που με ψήνει ένα φιλαράκι να πάμε forthnet επειδή έβγαινε κανένα 40άρι το δίμηνο φθηνότερα
dva_dev
Script Master

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 15:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Με την ολοκλήρωση της παραπάνω αναβάθμισης, οι νέες προσφερόμενες ταχύτητες θα είναι οι εξής:
· 2 Mbps/ 512 Κbps
...

Εάν δεν πρόκειται για τυπογραφικό λάθος, αυτό σημαίνει ότι θα δίνει 2Mbps? ή μήπως πρόκειται για εώς 2Mbps όπως είναι εώς 24Mbps.
cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 16:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ρε σεις το ζήτημα που εμένα η γραμμή μου στο Περιστέρι δεν αντέχει παραπάνω από 4mbps ποιός θα το θίξει; Έχω κάνει τεχνική υποβάθμιση και πληρώνω για 8! Η ονομαστική αναβάθμιση είναι αυτή που μας νοιάζει περισσότερο ή το ότι αν γίνει η αναβάθμιση αρκετοί από εμάς δεν θα έχουν καθόλου internet;

cordis

ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 16:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

τι λες ρε συ.. εγώ που έχω 2 Mbps στην Πεντέλη και φτάνω πολλές φορές στα 1800 ή και 1500 τι να πω;

EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 16:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ που έχω 2Μbps και κατεβάζω το λιγότερο με 200kb/s τι να πώ;

Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 16:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εσείς τουλάχιστον έχετε internet, εμένα θα κάνει ένα disconnect το λεπτό.

dimsis
Reporter

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 16:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τσκ τσκ τσκ... Αχάριστοι άνθρωποι ! Αντί να πείτε ευχαριστώ, να μη πω εθελοντικά να δίνετε και κάτι της παραπάνω έτσι για πουρμπουάρ στον ΟΤΕ, διαμαρτύρεστε! ... Μου θέλετε και μεγαλύτερες ταχύτητες.
Σκέφτονται να σας δώσουν και έξτρα δώρο ένα modem 2.400 bps έμαθα (όχι fax modem εννοείται). Τι άλλο θέλετε δηλαδή;

: )
LLeonidas

Μέλος από: 22 Ιαν 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 17:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θα γίνει αυτό που έγινε και την άλλη φορα που τα διπλασιάσανε .

Σας τάζανε να σας πάνε από τα 2 στα 4 αλλα σας πήγανε από τα 2 στα έως 4

Δηλαδή δεν θα έχετε σταθερή ταχύτητα αλλα σας εγγυούνται πως πάνω από 4 δεν θα πιάσετε με τίποτα ... Εμενα μάλλον για κακό μου ακούγεται

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Μαρ 2010 20:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κοίτα αν χτυπάμε κοντά στα 2mb/s περίπου από τα 800-900kb/s που πιάνουμε τώρα με την 8άρα θα μας χαλάσει αφού θα είναι σε ίδια τιμή; Εμένα όχι πάντως.
Και λογικά η επόμενη κίνηση μια και από τα 4 μας πήγαν 8 και από τα 8 στα 24, λογικά θα είναι μείωση τιμής ώστε να είναι ανταγωνιστικοί και με forthnet/hol... (σε κανένα χρόνο και αυτό βέβαια αν πάει με τους ίδιους ρυθμούς)
cordis

ΜήνυμαΣτις: 13 Μαρ 2010 15:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φρένο φαίνεται να βάζει για άλλη μια φορά η ΕΕΤΤ στην ανταγωνιστικότητα του ΟΤΕ και στις προσφορές που θα ωφελούσαν τους τελικούς καταναλωτές.

παράθεση:
Η ΕΕΤΤ όμως έχει διαφορετική άποψη για την υπόθεση της αναβάθμισης, καθώς θεωρεί ότι μπορεί να κρύβει κινδύνους για τον ανταγωνισμό στην συγκεκριμένη αγορά. Για το λόγο αυτό, όσον αφορά την αγορά χονδρικής, ανακοίνωσε την έναρξη δημόσιας διαβούλευσης για το θέμα, η οποία θα διαρκέσει μέχρι και την 22η Μαρτίου.

Σε επικοινωνία που είχαμε με την ΕΕΤΤ, μας τόνισαν ότι η Επιτροπή διατηρεί το δικαίωμα να προχωρήσει σε δημόσια διαβούλευση για οποιαδήποτε τροποποίηση στην αγορά χονδρικής ευρυζωνικής πρόσβασης. Σε αυτήν δε, καλεί τους παρόχους να διατυπώσουν τις εκτιμήσεις τους για τις συνέπειες μιας τέτοιας κίνησης του ΟΤΕ και από την άλλη μεριά να αναφερθούν σε κρυφά κόστη που ενδέχεται να υπάρχουν.

Όσον αφορά τη λιανική, η ΕΕΤΤ μας ανέφερε ότι ο ΟΤΕ δεν έχει το δικαίωμα να προχωρήσει στην υλοποίηση των προθέσεών του, καθώς πρόκειται ουσιαστικά για νέα πακέτα ευρυζωνικής πρόσβασης, τα οποία θα πρέπει να λάβουν τις απαιτούμενες εγκρίσεις της Επιτροπής, όπως προβλέπουν οι υφιστάμενοι κανονισμοί.

http://www.neo2.gr/web/neo2.gr/home2/-/asset_publisher/78mX/content...CE%BF%CF%84%CE%B5

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [18 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Γελάει το Ίντερνετ με τα νέα AirPods, ακόμα και αυτοί που θα τα αγοράσουν. 1 cordis 14 Σεπ 2016 21:13
EkLekTos Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Νέα λύση SAP SuccessFactors Recruiting 0 cordis 05 Σεπ 2016 20:06
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Παρουσίαση: Logitech ConferenceCam, Μια νέα εποχή τηλεδιάσκεψης 0 cordis 24 Μαη 2016 16:03
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Τα Windows 10 διαθέσιμα σε 190 χώρες ως δωρεάν αναβάθμιση 28 cordis 15 Σεπ 2015 08:28
DGeorge Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Νέα μέτωπα στους ISPs στην μάχη κατά της πειρατείας σε Καναδά και Αυστραλία. 1 cordis 07 Ιαν 2015 13:09
Cha0s Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 04:27 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites