freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

ποσα θα εδινες για ενα eshop?

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » PHP Προγραμματισμός και εφαρμογές » PHP έτοιμες εφαρμογές
Moderators:  PHP Moderators, Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 10 [138 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: eshopsourceopen Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3, ..., 8, 9, 10 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
pagou

Μέλος από: 07 Μαη 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Μαρ 2010 15:18    Θέμα: ποσα θα εδινες για ενα eshop?
Περιγραφή θέματος: comercial vs open source vs common logic
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

σε προηγουμενα post ειδα οτι ειπαρχει εντονο ενδιαφρον για eshop ανοιχου κωδικα & free

η διαφορα κατ εμε ειναι χαοτικη. ο ανοιχτος κωδικα σου δινει τη δυνατοτητα της 100% παραμετροποιησης, το δωρεαν ειναι απλα δωρεαν.

διακρινω μια ελαφριαααα ταση προς οτιδηποτε ειναι δωρεαν, κατα βαση γιατι ειναι δωρεαν. Κατ εμε, παντα, αυτο ειναι ο ορισμος τηε ηλιθιοτητας γιατι επενδυεις χρονο και ελπιδες σε κατι εξ ορισμου αχρηστο ( αλλιως πολυ απλα θα κοστιζε).
Ειλικρινα δεν μπορω να πιστεψω οτι ενα eshop το οποιο το εκανε ενας ασχετος ή ημιασχετος ( οποιος δεν εχει σπουδες ή εντονη εργασιακη εμπειρια πανω στο αντικειμενο) θα εχει την παραμικρη ελπιδα διπλα σε ενα το οποιο το εχει σχεδιασει γραφιστας και το εχει κατασκευασει προγραματιστης. Φυσικα μιλαμε για τελικο κοστος πανω απο 10,000 και + κοστοι συντηρηση/ανασχεδιασμου και δεν θα μιλησω καθολου για φωτογραφησεις κ.τ.λ.π.

ΟΜΩΣ αυτα αποτελουν το 1% των περιπτωσεων.

θα ηθελα να ρωτησω λοιπον ποσα χρηματα εχεται δωσει για το δικο σας eshop? και αν συνεργαστηκατε με γραφιστα & προγραματιστη ή καποια διαφημιστη .
korgr
Honorary Member

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5
Scripts: 2

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 27 Μαρ 2010 18:00    Θέμα: Re: ποσα θα εδινες για ενα eshop?

pagou ανέφερε:

Ειλικρινα δεν μπορω να πιστεψω οτι ενα eshop το οποιο το εκανε ενας ασχετος ή ημιασχετος ( οποιος δεν εχει σπουδες ή εντονη εργασιακη εμπειρια πανω στο αντικειμενο) θα εχει την παραμικρη ελπιδα διπλα σε ενα το οποιο το εχει σχεδιασει γραφιστας και το εχει κατασκευασει προγραματιστης.

Μωρε εσυ καλα τα λες και εγω μαζι σου, αλλα περιμενε, οπου να 'ναι ερχονται οι υπερμαχοι του open source και του δωρεαν, να σε σταυρωσουν χωρις δικη ToolTimes at work

Εγω το εχω ξαναπει και δεν φοβαμαι να το ξαναπω:
Οποιος ασχολειται με ολα αυτα τα σκουπιδια, με εξαιρεση αυτους που εχουν την δυνατοτητα να δημιουργουν μονοι τους custom plugins για αυτα τα cms & τα eshops, απλα παρασιτουν στο χωρο.ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ τον εκαστοτε πελατη, ο οποιος πιστευει πως θα εχει σε βαθος χρονου υποστηριξη στο να ζηταει οτιδηποτε θελει και να το εχει. Συνηθως οταν ο πελατης ζηταει, γεμιζουν τα fora αυτου του τυπου, ερωτησεις οπως "ξερετε αν υπαρχει ενα module που να...?"

Ασχετο (σχετικο)...
Μηπως γνωριζετε ποιο open source διαδικτυακο λογισμικο χρησιμοποιηθηκε για τα plaisio.gr, eshop.gr, kotsovolos.gr κλπ?

Μέλος από: 20 Δεκ 2003
Περιοχή: Crete
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 27 Μαρ 2010 18:29    Θέμα: Re: ποσα θα εδινες για ενα eshop?

korgr ανέφερε:
pagou ανέφερε:

Ειλικρινα δεν μπορω να πιστεψω οτι ενα eshop το οποιο το εκανε ενας ασχετος ή ημιασχετος ( οποιος δεν εχει σπουδες ή εντονη εργασιακη εμπειρια πανω στο αντικειμενο) θα εχει την παραμικρη ελπιδα διπλα σε ενα το οποιο το εχει σχεδιασει γραφιστας και το εχει κατασκευασει προγραματιστης.

Μωρε εσυ καλα τα λες και εγω μαζι σου, αλλα περιμενε, οπου να 'ναι ερχονται οι υπερμαχοι του open source και του δωρεαν, να σε σταυρωσουν χωρις δικη ToolTimes at work

Εγω το εχω ξαναπει και δεν φοβαμαι να το ξαναπω:
Οποιος ασχολειται με ολα αυτα τα σκουπιδια, με εξαιρεση αυτους που εχουν την δυνατοτητα να δημιουργουν μονοι τους custom plugins για αυτα τα cms & τα eshops, απλα παρασιτουν στο χωρο.ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ τον εκαστοτε πελατη, ο οποιος πιστευει πως θα εχει σε βαθος χρονου υποστηριξη στο να ζηταει οτιδηποτε θελει και να το εχει. Συνηθως οταν ο πελατης ζηταει, γεμιζουν τα fora αυτου του τυπου, ερωτησεις οπως "ξερετε αν υπαρχει ενα module που να...?"

Ασχετο (σχετικο)...
Μηπως γνωριζετε ποιο open source διαδικτυακο λογισμικο χρησιμοποιηθηκε για τα plaisio.gr, eshop.gr, kotsovolos.gr κλπ?

Και εγώ μαζί σου είμαι.
Θα ήθελα να Προσθέσω επίσης:

1) Μέχρι να μελετήσεις πλήρως ένα Open cms και να το παίζεις στα δάχτυλα σου νομίζω αν έχεις κάποιο επίπεδο γνώσης στον προγραμματισμό μπορείς να φτιάξεις κάτι custom. Τα υπέρ είναι: α) ξέρεις σε περίπτωση extension αυτού τι να κάνεις β) ξέρεις έχωντας κάποιες γνώσεις ασφάλειας να το προστατέψεις όσο καλύτερα μπορείς που δεν απέχει από όλα αυτά που κυκλοφορύν τα "ετοιματζίδικα" γ) δεν είναι δημοφηλές Open οπότε ποιος θα ασχοληθεί μαζί του πως το έκανες και τι χρησιμοποίησες. δ) σε περίπτωση bug αφού το έχεις κάνει ο ίδιος είναι ευκολότερο να κάνεις debug. 'Αντε τώρα να έχεις ετοιματζίδικο και να έχεις Bug σε module και να μην ξέρεις που να πειράξεις και τι να κάνεις....οπότε αφήνεσε στα χέρια τον developers του εκάστοτε project Και οχι στα δικά σου χέρια.!

Δεν γνωρίζω για πλαίσιο και κοτσόβολο αλλά το eshop χρησιμοποιεί postgreSQL & python. Επίσης ο τύπος που το άρχισε δεν ξέρω αν το συντηρεί ακόμα ακούει στο όνομα Digi ?

ALR
Honorary Member

Μέλος από: 09 Απρ 2005
Templates: 1

ΜήνυμαΣτις: 27 Μαρ 2010 21:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@Korg

το ότι δεν υπάρχει κάποια σοβαρή εταιρία στην Ελλάδα που υποστηρίζει open source ή non open source αλλά mainstream e-commerce εφαρμογές, λαμβάνοντας υπόψη και το πόσο πίσω είμαστε στο web, λέει αρνητικά πράγματα για τις custom λύσεις και τα e-shop που έθεσες ως ερώτημα.

@Pagou

η ερώτηση είναι γενική ή αναφέρεται σε έμπορο που θέλει να ανοίξει ένα e-shop στην Ελλάδα;
Γιατί αν πρέπει να έχουμε την πραγματικότητα στο μυαλό μας, η απάντηση στο ερώτημα σου έρχεται μετά από κάποιες ερωτήσεις που είναι:

Τι e-shop είναι αυτό που θέλεις εσύ να κάνεις; Θα πονέσει αν μείνει 10 λεπτά offline; How about 1 μέρα;
Τι θα έλεγες αν σκεφτόσουν κάτι το οποίο θα σου έφερνε 500.000 ευρώ, αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να το κάνεις γιατί η πλατφόρμα που χρησιμοποιείς απλά δεν το υποστηρίζει και πρέπει κάποιος, να την επεκτείνει εχθές;

Κάνεις ένα e-shop που θέλεις να έχεις 200,2000 ή 20 πωλήσεις την ημέρα;

Να το πάρω με παραδείγματα. Πάνε στο skroutz και ψάξε για πληντύριο ρούχων και μετά δες ένα-ένα τα αποτελέσματα εκτός των μεγάλων e-shops.

Είναι όλα πανάθλια και κακάσχημα.

Ο κανόνας λέει πως αν είσαι με τους μικρούς, δε χαλάστηκες αν πέσει και 1 μέρα το εσόπι, δεν χαλιέσαι με ότι σου δίνει η πλατφόρμα σου γιατί νταξ τι να σκεφτείς, πουλάς εκεί απλά με 1 τιμή, κάνεις και μια έκπτωση, δίνεις κι ένα κουπόνι και τελείωσες, δεν έχεις και χιλιάδες πελάτες, έχεις εκεί 1-2 παραγγελίες την ημέρα, άντε 10, άααντε βαριά 20,

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ,

απλά δεν έχει σημασία.

Τι μου λες για γραφίστες, 10.000 ευρώ + και προγραμματιστές.
http://www.bch.gr/index.php από εδώ ψώνισα! Αλήθεια!

Έχω άλλα 4 παραδείγματα όπου έμποροι μικρο μεσαίας κατηγορίας πήραν τα λεφτά μου και το website τους απλά δεν βλέπεται.
-----

Αν είσαι με τους μεγάλους παρόλαυτα, εκεί αλλάζει το πράγμα, μη φανταστείς ότι αλλάζει και πολύ όμως.
Απλά πονάει το "offline", η εμπορική πολιτική αλλάζει από πολλά μυαλά, οπότε το σύστημα πρέπει να είναι ευέλικτο, αυτό σημαίνει πως χρειάζεσαι ανθρώπους πίσω του να υλοποιούν κάθε σου εμπορική πολιτική ή το σύστημα από μόνο του να είναι τόσο δυνατό που να τα κάνει όλα ( κάτι που δεν έχω δει μέχρι στιγμής ) και φυσικά, χρειάζεσαι υποστήριξη.

Το design είναι το τελευταίο πράγμα που σε ενδιαφέρει. Πάρε μια template και πέταξε την πάνω στο e-shop και τελείωνε.
Πως; Έχεις αντίθετη άποψη; Έχεις δει το plus4u.gr;
Δες το και έλα να μου γράψεις τι ρόλο παίζει το design του στα εκατομμύρια ευρώ που τζιράρει ετησίως.

Ας μην πιάσουμε το πολυσυζητημένο e-shop.gr.

Τα πράγματα στην Ελλάδα είναι πολύ διαφορετικά, γιατί ακόμη είναι ανώριμα, δεν υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός, δεν υπάρχουν πολλές σοβαρές εταιρίες και ουσιαστικές επιλογές.

Αν θέλεις να κάνεις ένα custom eshop και να έχεις το κεφάλι σου πραγματικά ήσυχο, οι εταιρίες που μπορείς να απευθυνθείς δεν είναι πάνω από 5 στην Ελλάδα.

Αν θέλεις να κάνεις το ίδιο σε onen source, οι εταιρίες απλά δεν υπάρχουν στην Ελλάδα.

Τέλος θα ήθελα να σου πω πως το δωρεάν δεν είναι ηλίθιο και ότι το Open source αν και δωρεάν, πολλές φορές ξεπερνά σε δυνατότητες πολλά custom πράγματα.

Δεν είναι ανάγκη να ταυτίζουμε το opensource με τον ημιμαθή και άσχετο χρήστη.
Το τι κάνει ένας βλάκας δεν χαρακτηρίζει το προϊόν που χρησιμοποιεί, αλλά τον ίδιο.

Στο εξωτερικό, πολλά σπουδαία ηλεκτρονικά καταστήματα έχουν βασιστεί σε έτοιμες λύσεις, παραμετροποιημένες στις ανάγκες τους.

Τέλος, θα έδινα για ένα e-shop, ανάλογα με το τι θα περίμενα από αυτό πίσω.

Web designer - Wireframe to PSD - Premium WordPress Themes
pagou

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Μαρ 2010 22:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

η ερώτηση είναι γενική

εχω εξαιρετο σεβασμο στο Open Source. Αλλα σπανια αξιζει για επαγγελματικη χρηση. 1/10,000 συμφωνα με τυχαρπασπους υπολογισμους μου

=
Open source αν και δωρεάν, πολλές φορές ξεπερνά σε δυνατότητες πολλά custom πράγματα.
Και εγω μαζι σου, αλλα σπανια. Θα συμφωνεις ομως φανταζομαι οτι με 1000 ευρω παιρνεις πολυ καλυτερη καρτα απο το OScommerce. Ειναι πολλα λεφτα για τσιχλες, αλλα αστειο νουμερο για το πυρηνα της επενδυσησ σου.

Επισης ξεχωρισα το δωρεαν απο το Open Source. Καποιος μπορει να βασιστει σε O.S. για να αναπτυξει μια καλη και εν τελει οικονομικη λυση. Για αυτο και τα διαχωρισα.

=
Αυτο ειναι που με τρελαινει. Ανρωποι που περιμενουν να βγαλουν λεφτα χωρις να ξοδεξουν δραχμη. Τι περιμενουν να βγαλουν?

Αυτο που θεωρω εντελως ηλιθιο ειναι να επενδυεις σε κατι κακο, που κανεις δεν θα πληρωνε, για να γλιτωσεις 500-1000 ευρω. Διοτι για να γλυτωσεις 1000 θα ξοδεξεις εργασια αξιας 20,000 - ..... το χρονο & καθε χρονο

δεν θελω να κανω καποιο eshop. εκανα καποιες συζητησεις μαζεμενες με καποιυς πελατες μου και τραβαγα τα μαλια μου. Φυσικα αυτοι που πανε ακομα καλα, εχουν αλλα μυαλα.

το μονο που που εχω να πω για τη γραφιστικη και τη διαφημηση ειναι οτι πουλαει. Με αποδειξεις. Εδω και δεκαετιες.

το οτι κατι πουλαει σημαινει οτι η ΣΩΣΤΗ σχεδιαση - διαφημιση θα αυξησει τις πωλησεις. Αποδεδειγμενα

Η σωστη σχεδιαση εξαρταται κατα περιπτωση. Ναι, απαιτητε μελετη. Ναι ειναι ακριβη υποθεση. Ναι ειναι για λιγους. Ναι εχουμε καπιταλισμο & οι ανθρωποι δεν εχουν ολοι την ιδια αντιληψη/δυνατοτητες/ευκαιριες, οποτε αλλοι γινονται πλουσιοι, & αλλοι φυτωζωουν.

ΣΩΣΤΟΣ=
Τα πράγματα στην Ελλάδα είναι πολύ διαφορετικά, γιατί ακόμη είναι ανώριμα, δεν υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός, δεν υπάρχουν πολλές σοβαρές εταιρίες και ουσιαστικές επιλογές.
-Βασικος λογος που κολυμπαμε στα σκ... ειναι γιατι αυτα ειναι γυρο μας. Αντε και την εχω τη καλη δουλεια. Ποιος θα την αγορασει, αφου δεν καταλαβαινει κανεις τιποτα?
ALR
Honorary Member

Μέλος από: 09 Απρ 2005
Templates: 1

ΜήνυμαΣτις: 27 Μαρ 2010 23:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

pagou ανέφερε:

1. Θα συμφωνεις ομως φανταζομαι οτι με 1000 ευρω παιρνεις πολυ καλυτερη καρτα απο το OScommerce. Ειναι πολλα λεφτα για τσιχλες, αλλα αστειο νουμερο για το πυρηνα της επενδυσησ σου.

2. Τέλος, θα έδινα για ένα e-shop, ανάλογα με το τι θα περίμενα από αυτό πίσω.
Αυτο ειναι που με τρελαινει. Ανρωποι που περιμενουν να βγαλουν λεφτα χωρις να ξοδεξουν δραχμη. Τι περιμενουν να βγαλουν?

Αυτο που θεωρω εντελως ηλιθιο ειναι να επενδυεις σε κατι κακο, που κανεις δεν θα πληρωνε, για να γλιτωσεις 500-1000 ευρω. Διοτι για να γλυτωσεις 1000 θα ξοδεξεις εργασια αξιας 20,000 - ..... το χρονο & καθε χρονο

3. το μονο που που εχω να πω για τη γραφιστικη και τη διαφημηση ειναι οτι πουλαει. Με αποδειξεις. Εδω και δεκαετιες.

το οτι κατι πουλαει σημαινει οτι η ΣΩΣΤΗ σχεδιαση - διαφημιση θα αυξησει τις πωλησεις. Αποδεδειγμενα

Η σωστη σχεδιαση εξαρταται κατα περιπτωση. Ναι, απαιτητε μελετη. Ναι ειναι ακριβη υποθεση. Ναι ειναι για λιγους. Ναι εχουμε καπιταλισμο & οι ανθρωποι δεν εχουν ολοι την ιδια αντιληψη/δυνατοτητες/ευκαιριες, οποτε αλλοι γινονται πλουσιοι, & αλλοι φυτωζωουν.

Τι εννοείς στο 1. όταν λες καλύτερη κάρτα;

Σχετικά με το 2. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για τους χαζούς, απλά υπάρχουν και δεν φταίνε αυτοί.

3. Η σωστή σχεδίαση ενός e-shop είναι λεπτομέρειες εδώ.
Σου έφερα παράδειγμα πριν που με χάλια σχεδίαση πουλάει. Τώρα μπορεί είτε να αυξήσει τις πωλήσεις του με έναν ανασχεδιασμό, ή να χαμηλώσει κι άλλο τις τιμές ή να κάνει κι άλλες προσφορές και να αυξήσει τις πωλήσεις του χ2.

Εγώ σαν πελάτης δεν ενδιαφέρομαι τόσο για το design αλλά για την τιμή και την ποιότητα και όπως είπα και πριν, σαν πελάτης όταν θέλω να κάνω τα ψώνια μου στην Ελλάδα, δεν διακρίνω και τόσο μεγάλο ανταγωνισμό, ώσπου να φτάσω στο σημείο να έχω 4-5 ίδιες τιμές ίδιας ποιότητας και να επιλέξω με βάση το design.

Επίσης, το design αν δε συνοδεύεται με μια μελέτη διαδικασιών από κάποιον που πραγματικά ξέρει τι του γίνεται και δεν είναι προϊόν γραφίστα ή web designer, είναι εντελώς ανούσιο και δεν βοηθά πουθενά σε e-commerce websites, παρά μόνο τον εγωϊσμό του ιδιοκτήτη.

Και πες μου τώρα εσύ, ποια εταιρία κάνει την παραπάνω διαδικασία. Απλά καμία.

Web designer - Wireframe to PSD - Premium WordPress Themes
vcore

ΜήνυμαΣτις: 27 Μαρ 2010 23:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

pagou ανέφερε:
η ερώτηση είναι γενική

εχω εξαιρετο σεβασμο στο Open Source. Αλλα σπανια αξιζει για επαγγελματικη χρηση. 1/10,000 συμφωνα με τυχαρπασπους υπολογισμους μου

=
Open source αν και δωρεάν, πολλές φορές ξεπερνά σε δυνατότητες πολλά custom πράγματα.
Και εγω μαζι σου, αλλα σπανια. Θα συμφωνεις ομως φανταζομαι οτι με 1000 ευρω παιρνεις πολυ καλυτερη καρτα απο το OScommerce. Ειναι πολλα λεφτα για τσιχλες, αλλα αστειο νουμερο για το πυρηνα της επενδυσησ σου.

Επισης ξεχωρισα το δωρεαν απο το Open Source. Καποιος μπορει να βασιστει σε O.S. για να αναπτυξει μια καλη και εν τελει οικονομικη λυση. Για αυτο και τα διαχωρισα.

=

δεν θελω να κανω καποιο eshop. εκανα καποιες συζητησεις μαζεμενες με καποιυς πελατες μου και τραβαγα τα μαλια μου. Φυσικα αυτοι που πανε ακομα καλα, εχουν αλλα μυαλα.

το μονο που που εχω να πω για τη γραφιστικη και τη διαφημηση ειναι οτι πουλαει. Με αποδειξεις. Εδω και δεκαετιες.

ΣΩΣΤΟΣ=
-Βασικος λογος που κολυμπαμε στα σκ... ειναι γιατι αυτα ειναι γυρο μας. Αντε και την εχω τη καλη δουλεια. Ποιος θα την αγορασει, αφου δεν καταλαβαινει κανεις τιποτα?

Κατ εσέ ποια θα ήταν ασ πούμε μια ουσιαστική επιλογή στις μέρες μας? Θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις.

Τι σημασία έχει να μην καταλάβαίνει κανείς τίποτα? 'Εκατσες , αγωνίστηκες για να φτιάξεις κάτι. Υποχρέωση σου είναι να δώσεις στον άλλο να καταλάβει τα οφέλη για αυτό που του παρουσιάζεις. Αν δεν έχεις την υπομονή να του το βάλεις με το κουτάλι στο κεφάλι τι να σου πω.... κάτσε στο βραχάκι και αγνάντευε την δουλειά σου χωρίς ζήτηση.

φιλικά.

pagou

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαρ 2010 09:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@Korg
καλυτερη καρτα απο το OsComerce. Πιο ευκολη πιο γρηγορη πιο διαχειρισημη. Στα σιγουρα υπαρχουν πανω μια. Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μου.

Επίσης, το design αν δε συνοδεύεται με μια μελέτη διαδικασιών από κάποιον που πραγματικά ξέρει τι του γίνεται και δεν είναι προϊόν γραφίστα ή web designer, είναι εντελώς ανούσιο και δεν βοηθά πουθενά σε e-commerce websites, παρά μόνο τον εγωϊσμό του ιδιοκτήτη.
=
1)εννοιειται. εξαλου αυτο δεν ειπα?
2)μην θεωρεις γραφιστες τους ευνουχισμενου υπαλληλους που κανουν & τη γραματεα.
3)επρεπε να ξεκαθαρισω καπως καλυτερα αλλα βαριομουνα. Η μελετη επικοινωνια γινεται απο δημιουργικα γραφεια, τα οποια εχοουν πειρα & σπουδες στο αντικειμενο, διαθετουν προγραμματιστες & γραφιστες & δημιουργους, εχουν αποδειξει την αξια τους
3)από κάποιον που πραγματικά ξέρει τι του γίνεται και δεν είναι προϊόν γραφίστα.
Την οπτικη επικοινωνια υποχρεωτικα για να την κανεις απαιτητε να εχεις ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΚΑΙ γραφιστικη. διοτι αυτο ειναι η γραφιστικη. Οπτικη επικοινωνια. και να ξερει απο τεχνολογιες web & προγραματισμο και να εχει 10 τουλαχιστο χρονια πειρα και να ειναι πλουσιος απο τη δουλεια του και πολλα αλλα.
Θεωρω αποφοιτους ΙΕΚ το απολυτο τιποτα. Ειτε ειναι γραφιστες ειτε ειναι προγραματιστες. Παντως ο προγραμτιστης που συνεργαζομαι, ειναι ηλεκτρολογοσ. Μετα εκανε σεμιναρια προγραματισμου, πηγε στο CERN & γυρισε ελλαδα. Αρα δεν ειμαι κολλημενος & πιστευω ΠΟΛΥ στο ταλλεντο, αρκει να το αποδειξεις.

Και πες μου τώρα εσύ, ποια εταιρία κάνει την παραπάνω διαδικασία. Απλά καμία.
=
Αυτο με τρελαινει.

δεν διακρίνω και τόσο μεγάλο ανταγωνισμό,
=
πιστευω οτι πιστευειες οτι στο αμεσο μελλον θα εχουμε τρελλο ανταγωνισμο

@vcore
δεν ειναι αυτο το θεμα μου. καρτες υπαρχουν πολλες & καλες & καλυτερες. Το θεμα μου ειναι η λογικη της επενδυση στην εταιρια που στηνεται.

Τι σημασία έχει να μην καταλάβαίνει κανείς τίποτα? 'Εκατσες , αγωνίστηκες για να φτιάξεις κάτι. Υποχρέωση σου είναι να δώσεις στον άλλο να καταλάβει τα οφέλη για αυτό που του παρουσιάζεις. Αν δεν έχεις την υπομονή να του το βάλεις με το κουτάλι στο κεφάλι τι να σου πω.... κάτσε στο βραχάκι και αγνάντευε την δουλειά σου χωρίς ζήτηση.
=
δεν πληρηνωμαι να του κανω ιδιαιτερα. Εκτος και αν πληρωθω για μελετη. Δινω στοχους, εαν τους αποδεχεται ο πελατης καλοσ, αλλιως δεν ξεκιναμε. δινω συμβολαιο που οριζει σαφως το τι θα κανω. Παντα το καλυτερο. Φυσικα και το υποστηριζω. Φυσικα & μεχρι ενα βαθμο θα το εξηγησω, αλλα απο εκει και περα, απαιτω να πληρωθω για την εκπαιδευση που τι κανω. Δουλευω οχι το ψωνιο μου ξερεις.

κάτσε στο βραχάκι και αγνάντευε την δουλειά σου χωρίς ζήτηση.
=
αυτος που θα παρει κατι καλο και δεν θα το αξιοπιοισει γιατι ειναι ο κλασικος μαλ.... ελληνας βιοτεχνης-εμπρορος ειναι που θα καθεται και θα το κοιταει. οχι εγω. εγω εκανα κατι καλο, με προδιαγραφες & στοχους. Αν μετα η γυναικα/γραματεια του θελει να το παιξει υπευθηνη ή το εχει καψει απο την κοκα, δεν ειναι δικο μου προβλημα

ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ μαγκες. αλλιως την πατησατε. ToolTimes at work
pagou

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαρ 2010 11:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@vcore
Κατ εσέ ποια θα ήταν ασ πούμε μια ουσιαστική επιλογή στις μέρες μας? Θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις.

κατ εμε, το σωστο ειναι να πασ σε ενα δημιουργικο γραφειο που
1) η δουλεια του θα σε εκφραζει.
2) αυτα που λεει τα αποδυκνειει
3) δεν ειναι αναγκη να πας σε καποιο ηδη μεγαλο, υπαρχουν εκπληκτικα γραφεια με 2 γραφιστες. που αφου κανουν εκπληκτικη δουλεια συνεργαζονται με αξιολογους τεχνικους για την ολοκληρωση του εργου.
4) να επενδυσεις σε ποιοτητα και σε αξιολογους ανθρωπους.

δεν θελω να ξεκισνησω καινουριω θεμα, αλλα το δημιουργικο γραφειο ειναι αυτο που οριζει και ο προγραματιστης κατασκευαζει.
Εαν βαλεις τον αρχιτεκντονα να ριξει μονος του, τα μπετα, διοτι μονο ετσι θα του δωσεις λεφτα αντι να τον ακουσεις και να βαλεις εργατες & μηχανικο, ε ναι ΕΣΥ φταις που το εργο παει κατα διαολου.

ΑΛΛΟ πραγμα ο μηχανικος αλλο πραγμα ο αρχιτεκτονας & αλλο ο εργατης.
Αν κανετε ερωτηση ποιος την εχει ποιο μεγαλη οχι μονο θα ειστε εκτος αλλα θα με απογοητευσετε πληρως, συν της αλλησ και για την λογικη σας.

τελικα το θεμα ξεφυγε εντελως. προφανως δεν επρεπε να ταισω τοαδηφαγο κτηνος
flasher1973

Μέλος από: 10 Μαρ 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαρ 2010 11:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@pagou

Συμφωνώ μαζι σου.
και θα πώ την αποψη μου εν τάχει.

Αν θές ενα eshop για προσωπική χρήση και δεν εισαι απο αυτους που τους αρέσει να μαθαίνουν βαρυγδουπες εννοιες και χαζομάρες που σε 1 χρονο θα ειναι αχρηστα τοτε η λύση ειναι μια και μοναδική.

1. βρίσκεις εναν designer να σου φτιάξει την μακέτα ( στην Ελλάδα θα σου πάρουν 500-1000 ευρώ ) στο εξωτερικό με 300% καλύτερη εργασία δεν θα σου πάρουν πάνω απο 100-200 ευρω.

2.Το στέλνεις να στο κλανουν xhtm slices ( psd2html ) η κάτι αντίστοιχο και δίνεις και εκει αλλα 250 ευρουδάκια

3.βρίσκεις εναν database programmer να σου συνδέσει το template με τις βάσεις και αυτος υπολογίζω θα σου πάρει κανενα 600-1500 ευρώ εκει παίζετε.

αρα με 2.000 ευρώ εχεις κατι Μοναδικό και αξιόπιστο.

Τώρα οσον αφορά τις λειτουργίες που πρεπει να εχει.

1.να μπορεις να ενημερώνεις κατηγορίες και προιόντα με τίτλους,εικόνες,κείμενα,τιμές
2.Να αλλαζει το FPA και τέλος.
3. και ενα paypal μέσα και καθάρισες.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Θα αρχίσουν βεβαια όπως λεει ο κοργκ πολλοί να μπούνε να εχουν αντιρήσεις.Λογικό
pagou

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαρ 2010 12:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@flasher1973
στο εξωτερικό με 300% καλύτερη εργασία.
=
θα διαφωνησω καθετα. η ελλαδα εχει πολλους καλους σε ολους τους τομεις. και εχω πελατες απο το εξωτερικο και για να τους εχω δεν μπορει ολο και κατι καλο θα κανουμε, και δεν πιστευω οτι μονο εγω παιρνω πελατες απο τους οικους του εξωτερικου.

σε γενικες γραμμες αυτο που περιγραφεις ειναι μια λογικη διαδικασια. Αν και προφανως μας δειχνεις οτι ξερεις και προφανως αυτο ειναι κατι που δεν υσχυει για ολους, οποτε πρεπει να βρεις ενα διυεντη ορχηστρας για την ενορχηστρωση. οποτε το ποσο θα ανεβη αισθητα

Με τις τιμες θα διαφωνησω εγω θα ελεγα τελικη τιμη 8,000-10,000 για ενα κατστημα με αξιωσεις, και πολυ πιο πανω πολυ ευκολα. Μην ξεχνας οτι θα εχεις παραπανω απο μια σελιδες, εκ πειρας σου 10 (10*350=3000= καλος προγραμτιστης 350*10= εκπτωση). επισης θα ελεγα 300 η καθε μακετα σελ. οποτε (10*350=3000), χωρια οι μακετες για τα email κ.α.
καποια custom plg in, εκπαιδευση, συμβολαιο υποστηριξης κ.α.
30 το μηνα το paypal
100 τουλαχιστο ο server
Apostolis_38

Μέλος από: 14 Φεβ 2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαρ 2010 12:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

pagou ανέφερε:
η ερώτηση είναι γενική

=

- Ας το πούμε άλλη μια φορά.
Open Source ΔΕΝ σημαίνει δωρεάν.
Open Source σημαίνει δυνατότητα πρόσβασης/χρησιμοποίησης του κώδικα της εφαρμογής.

- Σπάνια αξίζει για επαγγελματική χρήση;
7/10 servers που φιλοξενούν τις δημιουργίες σου(μας) τρέχουν CentOS
100% Open Source και free.

Μάλλον και εσύ έχεις μπερδευτεί σχετικά με το τι είναι Open Source.

Και μιάς και το έφερε η κουβέντα.
Εχω συνεργαστεί δύο φορές με εταιρείες που κατασκευάζουν custom ERP's, μεγάλα ονόματα στο χώρο τους.
Ακόμα έχει "τύχει" κι έχω δει τα "εσώψυχα" κι άλλων.
Το ράβε ξήλωνε που πέφτει για να έρθει η εφαρμογή στα μέτρα του (εκάστοτε) πελάτη κυριολεκτικά κάνει τις εφαρμογές να κρέμονται από μια κλωστή.
Απαράδεκτο για εφαρμογές που κοστίζουν πολλές χιλιάδες ευρώ και "έχουν από πίσω τους" ολόκληρες εταιρείες.
Περιττό φυσικά να πούμε οτι η παρεχόμενη δικλείδα ασφαλείας περιορίζεται στο "παρακαλούμαι πέρνεται καθημερινά backup".

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι, όπως συμβαίνει πολλές φορές, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.
Υπάρχουν καλές εφαρμογές και στίς δύο όχθες.
Οπως επίσης και σκουπίδια.
Πρέπει όμως ο κάθε ενδιαφερόμενος να αφιερώσει λίγο χρόνο για να τα ξεχωρίσει.
vcore

ΜήνυμαΣτις: 28 Μαρ 2010 12:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Pagou δεν κάνει ο τίτλος τον γραφίστα η τον προγραμματιστή. Ταλέντο και μεράκι για αυτό που κάνεις και σίγουρα η δουλειά σου θα αναγνωριστεί όπως ακριβώς είπες.

Δεν κατάλαβα τι πρόβλημα έχεις με τα ΙΕΚ ?

Μπορώ να σου εκθέσω δουλειές από γραφίστες η προγραμματιστές που τις ζηλεύουν πολλοί και είναι απόφοιτοί ΙΕΚ.

pagou

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαρ 2010 13:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@Apostolis_38

και εγω CentOS τρεχω, αλλα το 10,000/1 υσχυει εκτος και αν σταματησαν οι εμπορικες εφαρμογες και δεν το καταλαβα. που και απο αυτες παλι αξιζουν το 1/10.

Open Source ΔΕΝ σημαίνει δωρεάν.
Open Source σημαίνει δυνατότητα πρόσβασης/χρησιμοποίησης του κώδικα της εφαρμογής.
συμφωνοι.

@vcore
Δεν κατάλαβα τι πρόβλημα έχεις με τα ΙΕΚ
για να πας εκει συμφωνεις οτι παρεχουν ενα πειπεδο γνωσεων. Για να πας για μεταπτυχιακο ή διδακτορικο συμφωνεις οτι σου παρεχουν ενα ανωτερο επιπεδο γνωσεων. αφου πληρωνω ασ παρω τον καλυτερο. Αληθεια εγχειρησουλα στοπαιδι που θα εκανες; στο αγροτικο ή στο χειρουργο της ΑΕΚ

γραφίστες η προγραμματιστές ΙΕΚ?
μακρια πολυ μακρια. Τα κανω ολα & δεν ξερω τιποτα, παιρνω 750 σηκωνο το τηλ. & ξερω και τυφλο, γραφιστας που ξερει Word / Excel & νομιζει οτι επικοινωνια ειναι το τηλεφωνο. Προγραμτιστης που 'ξερει' photoshop δουλευει και το Corel. Ποιος ο λογος?
εγχειρισηουλα με τη εκανες? ελβετικο σουγια ή ιατρικα εργαλεια

Ο πλεον ασχετος που εχω δει σε αυτη τη δουλεια ( web) ηταν αρχιτεκτονας λογισμικου. Αυτο ομως δεν σημαινει τιποτα. απλα το ατομο ηταν φελλος.

Αν προσεξες στη δικια μου περιπτωση πηρα ανθρωπο απο σεμιναρια. ΑΛΛΑ αστερι με ΝΑ ενα portfolio. οποτε θερω:

Σπουδες ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ αλλα το ταλεντο/σκληρη εργασια για την αναπτυξη του, πανω απο ολα.
pagou

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαρ 2010 14:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@ALR

το ξεχασα αυτο
3. Η σωστή σχεδίαση ενός e-shop είναι λεπτομέρειες εδώ.
Σου έφερα παράδειγμα πριν που με χάλια σχεδίαση πουλάει. Τώρα μπορεί είτε να αυξήσει τις πωλήσεις του με έναν ανασχεδιασμό, ή να χαμηλώσει κι άλλο τις τιμές ή να κάνει κι άλλες προσφορές και να αυξήσει τις πωλήσεις του χ2.

2 παραδειγματα πελατων που πουλανε πανακριβα πραγματα ρουχα & και σεντονια. Τουs κανω καποια σχεδια για υφασμα & τα site/eshop. & τα 2 ειναι ακριβα: σεντονια 100 ευρω / ρουχα απο 30 το πλουζακι. πουλανε οταν η αλλοι βογγανε.

δεν ανταγωνιζονται τις τιμες, αλλα το design των αλλων. σιγουρα καποιοι πουλανε λογο τιμης. αλλα καποιοι. εαν δεις την αγορα συνολικα θα καταλαβεις οτι αυτοι ειναι η μειοψηφια και φυσικα και θα κλεισουν, οπως αποδυκνειη η ιστορια.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 10 [138 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2, 3, ..., 8, 9, 10 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » PHP Προγραμματισμός και εφαρμογές » PHP έτοιμες εφαρμογές

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Ετοιμο api πληρωμησ πιστωτικησ για συνδεση με e-shop 2 gaucho 27 Οκτ 2014 13:50
dpa Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
MVC custom eshop 0 rew7ind 26 Απρ 2014 06:24
rew7ind Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
viva payments 1 trelamenos333 21 Απρ 2014 15:06
Kainourios Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Open source CRM 4 nmc 08 Απρ 2014 15:46
fatsouls32 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 23 Νοε 2014 17:50 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites