Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

εμφάνιση τυχαίου προϊόντος σε Joomla

Joomla! και Virtuemart

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
pagman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pagman » 31 Μαρ 2010 16:05

Ξεκίνησα να πειραματίζομαι κι εγώ λίγο με το Joomla και αποφάσισα ότι πιο καλά θα ήταν να φτιάξω ένα τέτοιο site για να μάθω καλύτερα. Έτσι άρχισα να φτιάχνω τη νέα ιστοσελίδα ενός καταστήματος κάποιων φίλων.

Αφού βρήκα το template και έκανα τις απαιτούμενες αλλαγές στα γραφικά, άρχισα να φτιάχνω και το περιεχόμενο. Το πρόβλημά μου είναι το εξής:

Το κατάστημα έχει κάποια επιτραπέζια παιχνίδια που θέλει να περάσει στην ιστοσελίδα με μια φωτογραφία και μια περιγραφή.

Θέλουμε να εμφανίζεται στα δεξιά ένα module που να παρουσιάζει ένα παιχνίδι τυχαία από τα άρθρα (έφτιαξα σχετική, ξεχωριστή κατηγορία άρθρων για τα παιχνίδια, ξεχωριστά από τα άρθρα των νέων). Μετά από πειραματισμούς με το newsflash κατάφερα να κάνω στο περίπου αυτό που θέλω αλλά αντιμετωπίζω δύο προβλήματα:

-1. Αν και έχω περάσει δοκιμαστικά 2 παιχνίδια, μου εμφανίζει πάντα το δεύτερο παιχνίδι που πέρασα, το πιο πρόσφατο και ποτέ το πρώτο, οπότε υποθέτω ότι και 100 να περάσω πάλι ένα θα μου δείχνει μόνο και δεν θα αναλλάσσονται...
-2. Δεν μπορώ να περιορίσω την έκταση του κειμένου. Έτσι όπως είναι τώρα εμφανίζει όλο το κείμενο και βγαίνει ένα κατεβατο που δείχνει άσχημο. Εγώ θα ήθελα μόνο τη φωτογραφία και 2-4 γραμμές μόνο από το κείμενο.

Υπάρχει κάποια λύση ή κάποιο πρόσθετο άλλο για jοοmla για να κάνω τη δουλειά μου;

Σας παραθέτω και το link gια να δείτε τι εννοώ:

www.kaissapagrati.gr/index.php

Ευχαριστώ
Εικόνα

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 31 Μαρ 2010 16:15

1. Χρειάζεσαι ένα component για αυτά τα προιόντα. Virtuemart αν θελεις και να πουλας στο μέλλον. Έχει modules που διαλέγουν τυχαία προϊόντα και τα εμφανίζουν.

2. Στον editor του κειμένου, κάτω κάτω, έχει ένα κουμπάκι που γράφει "Read More" ... στην γραμμή που θέλεις να κόβεται το κείμενο το κάνεις κλικ και είσαι έτοιμος.
it's all about contribution ...

pagman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pagman » 31 Μαρ 2010 16:47

Thoughtless έγραψε:1. Χρειάζεσαι ένα component για αυτά τα προιόντα. Virtuemart αν θελεις και να πουλας στο μέλλον. Έχει modules που διαλέγουν τυχαία προϊόντα και τα εμφανίζουν.

2. Στον editor του κειμένου, κάτω κάτω, έχει ένα κουμπάκι που γράφει "Read More" ... στην γραμμή που θέλεις να κόβεται το κείμενο το κάνεις κλικ και είσαι έτοιμος.
ίσως είναι καλή ιδέα να εγκαταστήσω εξαρχής το virtuemart, απλά ήθελα να μην μπω τόσο βαθιά με τη joomla επειδή ουσιαστικά τη χρησιμοποιώ πρώτη φορά.

Αυτό το Read More το είδα, αλλά είτε το επιλέξω είτε το απενεργοποιήσω δεν αλλάζει τίποτα, πάλι αυτό το κατεβατο δείχνει...
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! και Virtuemart”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες