freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Για όσους ξέρουν να χειρίζονται premiere [Help]

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά
Moderators:  Graphics Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
MixalisHipHopMusical

Μέλος από: 23 Μαρ 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Απρ 2010 02:28    Θέμα: Για όσους ξέρουν να χειρίζονται premiere [Help] Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα παίδες και χριστός ανέστη
θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας
Λοιπόν μπαίνω απευθείας στο θεμα.
Θελω να μου εξηγήσει κάποιος πως μπορω να βαλω 2 πλανα ξεχωριστά να τα βαλω το ενα μεσα στο αλλο,τη εννοώ,εχω ενα πλανο με ενα αμαξι σταματημένο που τραβαω το μπαμπριζ του και εχω και αλλο ενα πλανο που που τραβαω με την καμερα μεσα απο το αυτονικητο την ωρα που τρεχει και θελω να τα ενωσο(το ενα μεσα στο αλο δλδ να συνδυάζονται και τα 2 πλανα μαζι συνχρώνος) καπως ωστε το πλανο που ειναι σταματημένο το αμαξι και τραβάω το μπαμπριζ του να φαίνεται οτι προχωράει ενω στην ουσια το αμαξι ειναι ακίνητο,καταλάβατε τη εννοώ?Εχω προσπαθήσει να το κανω με το εφε blue screen key αλλα δεν μου πετυχαίνει.Οποιος μπορει να δωσει μια βοήθεια θα του ημουν ευγνώμον.
Και κάτι ακόμη θέλω να μου πείτε πως μπορώ να παγώσω κάποιο σημείο μέσα από βίντεο (1-2 δέυτερα για παράδειγμα και μετά να συνεχίζει κανονικά το βίντεο)?

στο παρακατω βιντεο υπαρχουν και τα 2 πραγματα που ζηταω σε περίπτωση που δεν καταλάβατε το ενα ειναι σε ολο σκηνικο που ειναι μεσα στο αμαξι και το αλλο ειναι στο 0:59 δευτερόλεπτο(αν και το κανει και σε αλλα σημεία)

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Απρ 2010 19:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καμια βοηθεια κανεις?

Μέλος από: 12 Μαρ 2004
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Kastoria
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio twitter 
ΜήνυμαΣτις: 05 Απρ 2010 20:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καλησπέρα, δώσε ένα παράδειγμα να δούμε τι ακριβώς θέλεις.

EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 06 Απρ 2010 11:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To "παρακάτω βίντεο" ξέχασες να μας το δώσεις...

Αυτό με το παράθυρο, αν κατάλαβα καλά, πρέπει να κάνεις "τρύπα" ώστε να φαίνεται από πίσω το video κίνησης. Δεν είναι δηλαδή απλά να παίζουν ταυτόχρονα, το ζητούμενο είναι να λειτουργήσουν σαν layers...

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Απρ 2010 14:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μιλαω για αυτο εδω το βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=fGx6K90TmCI στο 0.30 δευτερολεπτο...Για να μπορει να κολλάει σωστα το σημειο που διχνει πανω στο τζαμι του αμαξιου το αποσπασμα απο την ταινια αυτο γυριστηκε λογικα με σταματημενο το αμαξι ωστε να εχουν σταθερη καμερα σωστα ?(ωστε να μην ξεφευξει απο τις διαστασεις του τσαμιου το βιντεο που παιζει πανω στο τζαμι)Και το πισω backgroun που διχνει τον δρομο κτλ οτι προχωραει το αμαξι ειναι δευτερο πλανο ουσιαστικα το οποίο μπηκε με το εφε blue screen ετσι?

Επισης θελω να μου πείτε πως μπορω να παγωσω καπιο στιγμιότυπο του βινεο την ωρα που παιζει το βιντεο (στο 1.04 το χρησιμοποιεί και αυτο στο συγκεκριμενο βιντεο)

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 09:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To πρώτο "εφφέ" είναι πολύ δύσκολο... Και μόνο το ότι πρέπει να μετακινείς το video στο frame είναι αρκετα αποθαρρυντικό.

Για να παγώσεις ένα frame, προφανώς κόβεις το video σε εκείνο το σημείο και παρεμβάλεις το frame σαν εικόνα (αν το δεις από την πλευρά του windows link to windows movie maker, έτσι γίνεται).

Είναι πολύ επαγγελματικά τα effects στο video για να πεις ότι θα το κάνεις έτσι απλά...

Graphics Moderator

Μέλος από: 22 Δεκ 2003
Βοηθήματα: 48

Περιοχή: Βέροια
deviantART facebook skype 
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 10:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

βασικά δεν είναι και τόσο δύσκολο να γίνει .αν προλάβω ίσως ετοιμάσω τα βήματα
Frruger

Μέλος από: 22 Ιουν 2007

View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 11:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όπου βλέπεις to αμάξι και τον DMX ταυτόχρονα το αμάξι είναι 3D, στα κοντινά επίσης τμήματα από το αμάξι είναι πολύ συχνά 3D. Πραγματικό είναι στην αρχή του κλιπ.

Δεν είναι καθόλου απλό να γίνει, η κάμερα δεν σταμάτα πότε. Χρειάζεται πολύ 3D tracking η/και motion control , περά από το Blue/Green screen.
MixalisHipHopMusical

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 17:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ευχαριστω σε οσους απαντησαν

veriotis περιμενω το βοηθημα σου

Μέλος από: 22 Δεκ 2003
Βοηθήματα: 48

Περιοχή: Βέροια
deviantART facebook skype 
ΜήνυμαΣτις: 21 Μαη 2010 17:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

συγνώμη για την αναμονή ,δεν έχω χρόνο για να γράψω κάτι ,βρίσκομαι εκτός κέντρου αυτό το διάστημα.
για το όλο θέμα είναι σχετικά απλό αλλά και πολύπλοκο για έναν αρχάριο ( χωρίς τα απαραίτητα software)
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Μετατροπη αρχειων για premiere pro 6 1 devilfw 18 Ιουν 2015 11:39
m_fotis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 14:13 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites