Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Για όσους ξέρουν να χειρίζονται premiere [Help]

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
MixalisHipHopMusical

Δημοσίευση από MixalisHipHopMusical » 04 Απρ 2010 03:28

Καλησπέρα παίδες και χριστός ανέστη
θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας
Λοιπόν μπαίνω απευθείας στο θεμα.
Θελω να μου εξηγήσει κάποιος πως μπορω να βαλω 2 πλανα ξεχωριστά να τα βαλω το ενα μεσα στο αλλο,τη εννοώ,εχω ενα πλανο με ενα αμαξι σταματημένο που τραβαω το μπαμπριζ του και εχω και αλλο ενα πλανο που που τραβαω με την καμερα μεσα απο το αυτονικητο την ωρα που τρεχει και θελω να τα ενωσο(το ενα μεσα στο αλο δλδ να συνδυάζονται και τα 2 πλανα μαζι συνχρώνος) καπως ωστε το πλανο που ειναι σταματημένο το αμαξι και τραβάω το μπαμπριζ του να φαίνεται οτι προχωράει ενω στην ουσια το αμαξι ειναι ακίνητο,καταλάβατε τη εννοώ?Εχω προσπαθήσει να το κανω με το εφε blue screen key αλλα δεν μου πετυχαίνει.Οποιος μπορει να δωσει μια βοήθεια θα του ημουν ευγνώμον.
Και κάτι ακόμη θέλω να μου πείτε πως μπορώ να παγώσω κάποιο σημείο μέσα από βίντεο (1-2 δέυτερα για παράδειγμα και μετά να συνεχίζει κανονικά το βίντεο)?

στο παρακατω βιντεο υπαρχουν και τα 2 πραγματα που ζηταω σε περίπτωση που δεν καταλάβατε το ενα ειναι σε ολο σκηνικο που ειναι μεσα στο αμαξι και το αλλο ειναι στο 0:59 δευτερόλεπτο(αν και το κανει και σε αλλα σημεία)

MixalisHipHopMusical

Δημοσίευση από MixalisHipHopMusical » 05 Απρ 2010 20:51

Καμια βοηθεια κανεις?

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 05 Απρ 2010 21:10

καλησπέρα, δώσε ένα παράδειγμα να δούμε τι ακριβώς θέλεις.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 06 Απρ 2010 12:18

To "παρακάτω βίντεο" ξέχασες να μας το δώσεις...

Αυτό με το παράθυρο, αν κατάλαβα καλά, πρέπει να κάνεις "τρύπα" ώστε να φαίνεται από πίσω το video κίνησης. Δεν είναι δηλαδή απλά να παίζουν ταυτόχρονα, το ζητούμενο είναι να λειτουργήσουν σαν layers...

MixalisHipHopMusical

Δημοσίευση από MixalisHipHopMusical » 06 Απρ 2010 15:26

Μιλαω για αυτο εδω το βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=fGx6K90TmCI στο 0.30 δευτερολεπτο...Για να μπορει να κολλάει σωστα το σημειο που διχνει πανω στο τζαμι του αμαξιου το αποσπασμα απο την ταινια αυτο γυριστηκε λογικα με σταματημενο το αμαξι ωστε να εχουν σταθερη καμερα σωστα ?(ωστε να μην ξεφευξει απο τις διαστασεις του τσαμιου το βιντεο που παιζει πανω στο τζαμι)Και το πισω backgroun που διχνει τον δρομο κτλ οτι προχωραει το αμαξι ειναι δευτερο πλανο ουσιαστικα το οποίο μπηκε με το εφε blue screen ετσι?

Επισης θελω να μου πείτε πως μπορω να παγωσω καπιο στιγμιότυπο του βινεο την ωρα που παιζει το βιντεο (στο 1.04 το χρησιμοποιεί και αυτο στο συγκεκριμενο βιντεο)

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 07 Απρ 2010 10:30

To πρώτο "εφφέ" είναι πολύ δύσκολο... Και μόνο το ότι πρέπει να μετακινείς το video στο frame είναι αρκετα αποθαρρυντικό.

Για να παγώσεις ένα frame, προφανώς κόβεις το video σε εκείνο το σημείο και παρεμβάλεις το frame σαν εικόνα (αν το δεις από την πλευρά του windows movie maker, έτσι γίνεται).

Είναι πολύ επαγγελματικά τα effects στο video για να πεις ότι θα το κάνεις έτσι απλά...

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 07 Απρ 2010 11:00

βασικά δεν είναι και τόσο δύσκολο να γίνει .αν προλάβω ίσως ετοιμάσω τα βήματα

Frruger

Δημοσίευση από Frruger » 07 Απρ 2010 12:21

Όπου βλέπεις to αμάξι και τον DMX ταυτόχρονα το αμάξι είναι 3D, στα κοντινά επίσης τμήματα από το αμάξι είναι πολύ συχνά 3D. Πραγματικό είναι στην αρχή του κλιπ.

Δεν είναι καθόλου απλό να γίνει, η κάμερα δεν σταμάτα πότε. Χρειάζεται πολύ 3D tracking η/και motion control , περά από το Blue/Green screen.

MixalisHipHopMusical

Δημοσίευση από MixalisHipHopMusical » 07 Απρ 2010 18:40

Ευχαριστω σε οσους απαντησαν :)

veriotis περιμενω το βοηθημα σου :P

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 21 Μάιος 2010 18:50

συγνώμη για την αναμονή ,δεν έχω χρόνο για να γράψω κάτι ,βρίσκομαι εκτός κέντρου αυτό το διάστημα.
για το όλο θέμα είναι σχετικά απλό αλλά και πολύπλοκο για έναν αρχάριο ( χωρίς τα απαραίτητα software)

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες