freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Πειρατεία στα games και στο λογισμικό!

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Games (PC, On Line, Console)
Moderators:  Software & Hardware Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 4 [50 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: gamesπαιχνίδιαλογισμικό Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3, 4 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
hidedora
Φιλοξενούμενος

ΜήνυμαΣτις: 05 Απρ 2010 23:33    Θέμα: Πειρατεία στα games και στο λογισμικό!
Περιγραφή θέματος: Είναι ηθικό να παίζουμε τα παιχνίδια σε αντιγραφές ή να τα αγοράζουμε γνήσια?
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πιστεύεται ότι είναι ηθικό να κατεβάζουμε buckup παιχνίδια και λογισμικό?
Thoughtless

Μέλος από: 21 Αυγ 2007
Περιοχή: 51
View users profile
twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 05 Απρ 2010 23:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εχμμμ ... πιστεύεις ότι είναι ηθικό κάποιος να χρησημοποιεί κάτι που έχεις φτιάξει και το πουλάς χωρίς να το έχει αγοράσει;

Δεν υπάρχουν πολλές απόψεις πάνω σε αυτό. Το σωστό είναι ένα. Να αγοράζεις οτιδήποτε κόπιασε ο άλλος να δημιουργήσει.

ΜήνυμαΣτις: 06 Απρ 2010 00:25    Θέμα: ηθικό ή όχι Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Συμφωνώ ότι αν κάποιος κόπιασε για να φτιάξει κάτι τότε πρέπει να πληρωθεί αλλά έρχεται και το ζήτημα της εκμετάλλευσης. Κάποιες φορές το λογισμικό είναι υπερκοστολογημένο λόγο μονοπωλείου. Άλλες φορές αγοράζεις ένα προϊόν και δεν είναι ολοκληρωμένο . π.χ. αγοράζεις παιχνίδια για το ps3 και έπειτα κυκλοφορούν προσθήκες οι οποίες είναι διαθέσιμες κατόπιν πληρωμής. Θέλω να πω ότι ο καταναλωτής αντιλαμβάνεται τον κόπο κάποιου αλλά αντιλαμβάνεται και την κερδοσκοπία εις βάρους του.
dva_dev
Script Master

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

View users profile Visit posters website
blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 06 Απρ 2010 00:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπορείς αν σου είναι εύκολο να μας πεις περίπου σε τι τιμές είναι αυτά τα μη-ολοκληρωμένα παιχνίδια που έχεις αγοράσει και σε τι τιμές είναι οι προσθήκες.

Αυτές οι προσθήκες αφορούν κάτι για να γίνει ολοκληρωμένο το παιχνίδι ή αφορούν κάποια επιπλέον επέκταση;
Thoughtless

View users profile
twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 06 Απρ 2010 13:30    Θέμα: Re: ηθικό ή όχι Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

hidedora ανέφερε:
Συμφωνώ ότι αν κάποιος κόπιασε για να φτιάξει κάτι τότε πρέπει να πληρωθεί αλλά έρχεται και το ζήτημα της εκμετάλλευσης. Κάποιες φορές το λογισμικό είναι υπερκοστολογημένο λόγο μονοπωλείου. Άλλες φορές αγοράζεις ένα προϊόν και δεν είναι ολοκληρωμένο . π.χ. αγοράζεις παιχνίδια για το ps3 και έπειτα κυκλοφορούν προσθήκες οι οποίες είναι διαθέσιμες κατόπιν πληρωμής. Θέλω να πω ότι ο καταναλωτής αντιλαμβάνεται τον κόπο κάποιου αλλά αντιλαμβάνεται και την κερδοσκοπία εις βάρους του.

Αν αντιλαμβανεσαι την κερδοσκοπια, μην το αγοράζεις. Πρέπει να το κλέψεις;

ΜήνυμαΣτις: 06 Απρ 2010 14:17    Θέμα: resident evil 5 Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για παράδειγμα το resident evil 5 έχει εγκατεστημένα δύο chapter τα οποία πρέπει να τα αγοράσεις για να γίνουν playable. Επίσης, το παιχνίδι είναι τρεις έως τέσσερις φορές μικρότερο από το προηγούμενο, αλλά η τιμή του τσιμπημένη. Δεν νοούμε να αγοράζω ένα παιχνίδια εξήντα ευρώ, να είναι μικρότερο και να μου ζητάνε τρία τέσσερα ευρώ για τον κάθε chapter. Τώρα όσον αφορά το να αγοράσω ή όχι κάτι στο οποίο γίνεται κερδοσκοπία εις βάρος μου δεν συμφωνώ. Για παράδειγμα η microsoft link to microsoft βγάζει συχνά καινούριο λογισμικό (το οποίο είναι φόλα). Θέλεις να αγοράσεις ένα laptop και στο έχει προεγκατεστημένο το λογισμικό. Δεν θα ήταν καλύτερο να μπορείς να επιλέγεις εσύ το λογισμικό? Επίσης, Έβγαλε τα vista τα οποία φόρτωναν επίτηδες ένα μηχάνημα, αλλά μόλις έχασαν την Αμερικανική Αγορά άλλαξαν κατευθείαν την τακτική τους και έβγαλαν αμέσως τα 7.
Απλά πιστεύω ότι εδώ με το Internet βρήκαν τον δάσκαλο τους και δεν ξέρουν τι να κάνουν. Υπάρχει μεγάλο περιθώριο κέρδους απλά θέλουν και το σκύλο ολόκληρο και την πίτα χορτάτη. Δεν μπορούμε να αποξενωθούμε από την κοινότητα επειδή κάποιοι είναι πλεονέκτες.
cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 06 Απρ 2010 20:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτή τη στιγμή έχεις 2 επιλογές: Ή το αγοράζεις, ή δεν το αγοράζεις. Η τρίτη είναι να εκλέξεις σωστή κυβέρνηση ή να εκλεχθείς εσύ ώστε να φτιάξεις μια νομοθεσία που και ο προγραμματιστής θα είναι χαρούμενος και ο χρήστης. Οπωσδήποτε η κλοπή δεν είναι λύση. Όλοι μας κάποτε στη ζωή μας έχουμε χρησιμοποιήσει πειρατικό λογισμικό αλλά όλοι μας ταυτόχρονα δεν σηκώνουμε τη σημαία της πειρατείας γιατί καταλαβαίνουμε ότι η κλοπή δεν είναι ιδεολογία. Αν νομίζεις ότι η Capcom δεν σε σέβεται, ξέχνα τη και μην ξαναπάρεις παιχνίδι της. Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές. Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, μην κάνεις σαν πρεζάκι, μπορείς να ζήσεις και χωρίς resident evil. Κι εγώ που παίζω pro, το αγοράζω για να πω μπράβο στην ΚΟΝΑΜΙ. Όταν ήμουν μικρότερος και φυσικά το έπαιζα και πειρατικό αλλά δεν βγήκα να υποστηρίζω την πράξη μου αυτή δημοσίως γιατί ήξερα το άδικο του πράγματος.

Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 06 Απρ 2010 21:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγω το εχω ξανα πει αρκετες φορες.
Ειμαι ανθρωπος που τον μηνα θα παρει να παιξει οτι νεο βγαινει (Οχι αγορα... you know what i mean).
Αλλα αν δω κατι που αξιζει ιλικρινα θα το αγορασω για να στιρίξω τον programmer.

hidedora, αν δε βαριεσαι διαβασε το παρακατω topic μου. Δεν θα σου παρει πανω απο 5-6 λεπτακια.Προκειτε για ενα game του 1995 και το αγορασα πριν απο λιγο καιρο γιατι τωρα το βρηκα!
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=47407

Επισης μεταξι των λιγον gameς που πηρα αυθεντικα ειναι τα
Lands of lore II
Caesar III
Dune 2000

Γιατι? γιατι πρωτα τα ειχα παιξει απο αντιγραφη, και ειδα ότι πραγματικα αξίζουν και τα αγορασα για support.

cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 06 Απρ 2010 21:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για το αν αξίζουν βλέπεις και το demo, δεν χρειάζεται να τα τερματίσεις Καλό ε!

Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 06 Απρ 2010 21:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Οχι. θα διαφονισω σε αυτο. Στα strategy δεν ισχιει αυτο που λες.
Αν παιζεις στρατετζι καταλαβαινεις τι εννοω.

hidedora
Φιλοξενούμενος

ΜήνυμαΣτις: 06 Απρ 2010 22:25    Θέμα: Αγορά για στήριξη Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cdhyper δεν υπάρχουν δύο επιλογές. Υπάρχει η επιλογή που θα κάνεις εσύ. Επειδή η βιομηχανία έχει επιβάλει τους όρους της δεν σημαίνει ότι πρέπει να πας με τα νερά τους. Και τα games είναι ένα παράδειγμα που σου έδωσα. Για το λογισμικό? Κάθε φορά που αγοράζω ένα laptop πρέπει να πληρώσω το λογισμικό θέλω δεν θέλω. Αν αύριο μεθαύριο η κυβέρνηση πει θα πληρώνεται το νερό εξήντα ευρώ το ποτήρι θα φταίω εγώ που προσπαθήσω να το βρω με άλλες μεθόδους? Δεν θέλω να πω ότι υποστηρίζω την πειρατεία, αλλά από τη στιγμή που έχεις κάτι γιατί να μην το μοιραστείς και με τους υπόλοιπους. Νομικά απαγορεύεται να δώσεις ένα παιχνίδι στον κολλητό σου για να το δοκιμάσει. Έχει αυτό λογική; ή μήπως έχει λογική ότι πρέπει να χρησιμοποιείς ένα λογισμικό ή ένα παιχνίδι μόνο σε έναν υπολογιστή που έχεις σπίτι σου?
nikolas27
Honorary Member

Μέλος από: 11 Ιαν 2006
Περιοχή: ροδος
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 06 Απρ 2010 23:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

δηλαδη τo video game που παιζεις ειναι ειδος πρωτης αναγκης οπως ειναι το νερο ή αναφερθηκες στο νερo πανω στη βιασυνη σου?
Thoughtless

View users profile
twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 06 Απρ 2010 23:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όσον αφορά την κλοπή δεν τίθεται θέμα ηθικής .&-

Από εκεί και πέρα όλα τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες.

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 476
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 06 Απρ 2010 23:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το νερό το πληρώνεις μια και καλή στον δημιουργό όταν γίνεις και πάλι χώμα.

το λογισμικό το πληρώνεις όταν το χρησιμοποιείς.

σου εύχομαι να μη γίνεις ποτέ δημιουργός αλλά να είσαι πάντα καταναλωτής, γιατί δε θα σου αρέσει καθόλου να σε ακούς.

hidedora
Φιλοξενούμενος

ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 00:07    Θέμα: Διμιουργός Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπορεί να γίνω δημιουργός αλλά το λογισμικό μου θα το διέθετα δωρεάν. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν μεγάλες κοινότητες που διαθέτουν τα λογισμικά τους δωρεάν.

nicolas27, δηλαδή θα έπρεπε μόνο να χρησιμοποιούμε προϊόντα πρώτης ανάγκης μόνο? Ως άνθρωποι πρέπει να έχουμε δικαίωμα στη διασκέδαση μόνο αν έχουμε χρήματα, αυτό θέλετε να μου πείτε? ή Μήπως η διασκέδαση δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης στον άνθρωπο?
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 4 [50 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2, 3, 4 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Games (PC, On Line, Console)

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Νέα παιχνίδια σε ένα ανερχόμενο Genre - Survival Games 1 Connor MacLeod 11 Μαη 2015 11:16
Connor MacLeod Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Νέα Παιχνίδια PC- Strategy (2014-2015) 3 Connor MacLeod 11 Μαη 2015 06:50
Νέα Παιχνίδια PC- RPG 0 Connor MacLeod 04 Ιαν 2015 18:22

Τώρα είναι 08 Δεκ 2016 16:17 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites