freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Πειρατεία στα games και στο λογισμικό!

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Games (PC, On Line, Console)
Moderators:  Software & Hardware Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 4 [50 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: gamesπαιχνίδιαλογισμικό Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
nikolas27
Honorary Member

Μέλος από: 11 Ιαν 2006
Περιοχή: ροδος
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 02:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

συγκρινεις τα video games με το νερο στα σοβαρα ή αστειευεσαι?

οσο για τη διασκεδαση, φυσικα και ειναι δικαιωμα, αλλα δεν καταλαβα, ποιος σε εμποδισε να διασκεδασεις δωρεαν χωρις να κλεβεις τον ανθρωπο που επελεξε να "ζει" απο τον προγραμματισμο?
burnmind
Script Master

Μέλος από: 26 Σεπ 2009
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: UK
View users profile
blog portfolio linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 02:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

hidedora ανέφερε:
Πιστεύεται ότι είναι ηθικό να κατεβάζουμε buckup παιχνίδια και λογισμικό?

Ηθικό δεν είναι. Αν θεωρείς ότι σε "κλέβουν" με τα χ χρήματα που πρέπει να πληρώσεις για το εκάστοτε παιχνίδι (ως παράδειγμα λογισμικού), τότε απλά δεν το αγοράζεις. Πάρε κάτι άλλο, ή μη πάρεις καθόλου. Από τη στιγμή που το κατεβάζεις και το παίζεις πρέπει να πληρώσεις και την αξία του. Αν δε συμφωνείς ότι αξίζει τόσα, τότε το προσπερνάς. Επίσης μπορείς να περιμένεις λίγο καιρό ώστε να πέσει η τιμή του και να το αγοράσεις τότε. Το κάθε παιχνίδι που σήμερα κοστίζει 50 ευρώ σε 4-5 μήνες θα κοστίζει 20. Ένα παράδειγμα εδώ.

hidedora ανέφερε:
Μπορεί να γίνω δημιουργός αλλά το λογισμικό μου θα το διέθετα δωρεάν. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν μεγάλες κοινότητες που διαθέτουν τα λογισμικά τους δωρεάν.

Και πως θα τρως, θα πληρώνεις το νοίκι κλπ αν προσφέρεις όλη τη δουλειά σου δωρεάν; Μη μπερδεύεσαι. Το ότι δίνει κάποιος κάτι δωρεάν δε σημαίνει ότι δεν πληρώνεται από άλλα πράγματα γύρω από αυτό (support, consulting κλπ). Ακόμα και αν δε βγάζει έτσι, λειτουργεί σα μία πολύ καλή μορφή διαφήμισης. Τέλος πάντων, γίνε κάτι πρώτα (από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω πως δεν είσαι, δε το λέω σαν προσβολή ή κάτι τέτοιο) και μετά συζητάμε για το συγκεκριμένο θέμα.

hidedora ανέφερε:
nicolas27, δηλαδή θα έπρεπε μόνο να χρησιμοποιούμε προϊόντα πρώτης ανάγκης μόνο? Ως άνθρωποι πρέπει να έχουμε δικαίωμα στη διασκέδαση μόνο αν έχουμε χρήματα, αυτό θέλετε να μου πείτε? ή Μήπως η διασκέδαση δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης στον άνθρωπο?

Μία από τις καλύτερες μορφές διασκέδασης για εμένα είναι το να μαζευτώ σε ένα σπίτι με τους φίλους μου και να γελάσω με την ψυχή μου μιλώντας μαζί τους, το οποίο είναι δωρεάν. Τι θέλω να πω; Πως δε χρειάζεται να δώσεις 50 ευρώ σε ένα παιχνίδι για να διασκεδάσεις. Αν όμως αποφασίσεις ότι αυτό το -ακριβό για πολλούς- hobby είναι αυτό που θέλεις να κάνεις για να διασκεδάζεις, τότε να συμβιβαστείς. Και δεν εννοώ να σταματήσεις να παίζεις παιχνίδια. Παίξε απλά φθηνότερα παιχνίδια. Θέλεις να παίζεις τζάμπα παιχνίδια; Κι αυτά υπάρχουν.

Τέλος, πολύ κυνικά θα σου πω πως κάποιος έφτιαξε κάτι, ό,τι κι αν είναι αυτό και μαγκιά του να το κοστολογεί όσο θέλει, ειδικά αν μπορεί να το πουλάει. Αν δε σου αρέσει, γίνε μάγκας βρίσκοντας κάτι φθηνότερο που κάνει την ίδια δουλειά ή φτιάξτο μόνος σου. Μάγκας δε γίνεσαι κλέβοντας τον άλλον γιατί απλά δε συμφωνείς στην τιμή μαζί του (εξαιρούνται extreme καταστάσεις του στυλ η χώρα είναι σε κατοχή κι εσύ πρέπει να επιβιώσεις κλέβοντας από τον κατακτητή ένα κομμάτι ψωμί).

Μέλος από: 22 Ιαν 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 02:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μας κλέβουνε - τους κλέβουμε . Another pint of beer

Μέλος από: 09 Ιαν 2010

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 04:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

για το θέμα της πειρατείας δε θα αναφέρω τη γνώμη μου, γιατι είμαι κάθετος και μόνο flaming θα δημιουργήσω. Θα αναφερθώ μόνο στο κομμάτι που λέει ο φίλος για τη διασκέδαση.
Ένας φίλος μου έχει τρέλα με τη θάλλασα και έχει μια βαρκούλα. Αν μια μέρα δηλαδή πάει και κλέψει ένα κότερο για να κάνει βόλτες, είναι όλα καλά, επειδή απλά διασκεδάζει και είναι φτωχός; Η μήπως να ζητήσουμε απο τις εταιρίες να φτιάξουν δωρεάν κότερα για ανθρώπους σαν τον φίλο μου;

Για μια ακόμη φορά, πρέπει να καταλάβετε αυτή την καταραμένη βασική αρχή της δημοκρατείας.. η ελευθερία σου σταματάει, εκεί που καταπατάς τα δικαιώματα του άλλου. Το να είσαι πειρατής, δυστυχώς στην εποχή μας είναι δεκτό, δεν είναι όμως σε καμία περίπτωση κάτι για το οποίο πρέπει να είσαι περίφανος. Αν θεωρείς ακριβά τα προιόντα η λύση υπάρχει και λέγεται μποικοταζ.. Οσο μικρότερες πωλήσεις σε σχέση με τα downloads έχουν οι εταιρίες τόσο ακριβότερα θα είναι τα παιχνίδια, με τόσο χειρότερη ποιότητα, και τόσες μεθόδους προστασίας. Οταν θα δούν οτι το παιχνίδι τους δεν μπήκε ούτε σε 10 σπίτια(νόμιμα ή όχι) τότε ίσως κάτι να αλλάξει, μέχρι τότε τα ίδια παντελάκη μου θα είμαστε

Μέλος από: 14 Φεβ 2008
Περιοχή: Ιωάννινα
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 10:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Με την πειρατεία υπάρχει το εξής παράδοξο:
Θέλουμε να υπάρχουν εταιρίες να φτιάχνουν ωραία παιχνίδια και λοιπές εφαρμογές,πράγμα που κοστίζει, αλλά θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε δωρεάν ή να το πληρώσει κάποιος άλλος.
Υπάρχει και το λογισμικό ανοιχτού κώδικα αλλά πάρα πολλοί το αποφεύγουν γιατί ,συνήθως, δεν έχει τόσες δυνατότητες, δεν είναι εύκολο κτλ.
Το ωραίο είναι ότι υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιος πουλάει προϊόν που έφτιαξε με σπασμένο λογισμικό, πχ μια μακέτα με σπασμένο photoshop. Το ίδιο άτομο θα τον πειράξει αν κάποιος χρησιμοποιήσει αυτή τη μακέτα χωρίς την άδειά του.

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 13:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και εγώ θέλω μία Ferrari αλλά δεν έχω λεφτά να την πάρω. Τι πρέπει να κάνω; Να την κλέψω;

Δεν έχω, δεν αγοράζω. Έχω, αγοράζω. Απλά τα πράγματα.

ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 14:06    Θέμα: ferrari Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το ζήτημα με τη ferrari είναι ότι ξέρεις τι αγοράζεις και γιατί κοστίζει τόσο. Το να αγοράζεις ένα παιχνίδι επαναλαμβάνω 60 ευρώ και να μην σου λένε ότι είναι ημιτελές και αργότερα να συνειδητοποιείς ότι πρέπει να πληρώσεις και έξτρα χρήματα δεν είναι παρανοϊκό? αυτές οι εταιρείες δεν αξίζουν τιμωρία? έχω στην συλλογή μου πάνω από 250 παιχνίδια για υπολογιστή. Για κονσόλες όσα παιχνίδια έχω αγοράσει μέχρι τώρα τα έχω γνήσια, αλλά το πράγμα έχει ξεφύγει με κονσόλες όπως το ps3. Αν είναι να αγοράζω ένα παιχνίδι ημιτελές, ας το τονίζει η εταιρεία στο κουτί πριν το αγοράσω για να μην το πάρω, αλλά όταν με δουλεύουν έτσι εμένα και χιλιάδες άλλους καταναλωτές ποιος είναι ο κλέφτης?
cdhyper
Literature Moderator

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 14:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν ένα προϊόν είναι ελαττωματικό μπορείς να τους κυνηγήσεις νομικά. Αλλά να τους κλέψεις όχι.

Και όταν λες ημιτελές τι εννοείς; Φτάνεις στην πίστα τάδε και σου λέει "α φίλε δεν προχωράς, πλήρωσε για το add-on"; Δε νομίζω, μάλλον εννοείς κάτι πρόσθετο, όχι κάτι απαραίτητο για την ολοκλήρωση του παιχνιδιού.

papp0us

Μέλος από: 09 Ιαν 2010

View users profile
blog 
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 14:51    Θέμα: Re: ferrari Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

hidedora ανέφερε:
το ζήτημα με τη ferrari είναι ότι ξέρεις τι αγοράζεις και γιατί κοστίζει τόσο. Το να αγοράζεις ένα παιχνίδι επαναλαμβάνω 60 ευρώ και να μην σου λένε ότι είναι ημιτελές και αργότερα να συνειδητοποιείς ότι πρέπει να πληρώσεις και έξτρα χρήματα δεν είναι παρανοϊκό? αυτές οι εταιρείες δεν αξίζουν τιμωρία? έχω στην συλλογή μου πάνω από 250 παιχνίδια για υπολογιστή. Για κονσόλες όσα παιχνίδια έχω αγοράσει μέχρι τώρα τα έχω γνήσια, αλλά το πράγμα έχει ξεφύγει με κονσόλες όπως το ps3. Αν είναι να αγοράζω ένα παιχνίδι ημιτελές, ας το τονίζει η εταιρεία στο κουτί πριν το αγοράσω για να μην το πάρω, αλλά όταν με δουλεύουν έτσι εμένα και χιλιάδες άλλους καταναλωτές ποιος είναι ο κλέφτης?

Πας και παίρνεις μια σοκολάτα απο το περίπτερο και είναι χαλασμένη, πας και παίρνεις αλλη μια ίδια σοκολάτα και σου βγαίνει πάλι χαλασμένη..
Μπορείς:
Να μην ξαναπάρεις αυτή τη σοκολάτα.
Να μην ξαναγοράσεις απο αυτό το μαγαζί.

Θα σκεφτόσουνα απο εκεί και πέρα να κλέβεις μόνο τις σοκολάτες και μην ξαναγοράσεις; βλακώδες παράδειγμα, αλλα είναι ακριβώς αυτό που προσπαθείς να πείς. Το οτι τα παιχνίδια δεν έχουν πρώτες ύλες δε σημαίνει οτι δεν κοστίζουν τίποτα. Αν έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα πηγαινε βρες 30 developers να φτιάξετε μια εταιρία που να μοιράζει τσάμπα τα παιχνίδια.

Συμφωνώ οτι τα παιχνίδια έχουν ρίξει την ποιοτητά τους στα τάρταρα. Προσωπικά έχω παρατήσει τελείως το gaming γιατι πλέον δε με τραβάνε. Να ξέρεις όμως πως τσεκαρισμένα, το να κατεβάζεις τα παιχνίδια δε θα διορθώσει σε καμία περίπτωση την κατάσταση στην αγαπημένη σου διασκέδαση(υποθέτω οτι αγαπάς το gaming για αυτό ασχολείσαι)
hidedora
Φιλοξενούμενος

ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 15:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Να ρωτήσω κάτι? από εσάς όλους που είστε πολέμιοι το να κατεβάζουμε παιχνίδια και λογισμικό, πόσοι από εσάς δεν χρησιμοποίησαν ποτέ ούτε μία φορά πειρατικό λογισμικό?

cdhyper έχεις να μου διαθέσεις μερικά εκατομμύρια ευρώ για να ξεκινήσω δικαστικό αγώνα εναντίον της capcom?
burnmind
Script Master

Μέλος από: 26 Σεπ 2009
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: UK
View users profile
blog portfolio linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 15:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

hidedora ανέφερε:
Να ρωτήσω κάτι? από εσάς όλους που είστε πολέμιοι το να κατεβάζουμε παιχνίδια και λογισμικό, πόσοι από εσάς δεν χρησιμοποίησαν ποτέ ούτε μία φορά πειρατικό λογισμικό?

Κατ'αρχήν δε ρώτησες αν κατεβάζουμε, αλλά αν είναι ηθικό. Σε αυτή την ερώτηση λοιπόν ήταν οι απαντήσεις που πήρες. Το ότι όλοι λίγο πολύ το έχουμε κάνει κάποια στιγμή δε σημαίνει ότι είναι και ηθικό.

Στην επόμενη ερώτησή σου τώρα, προσωπικά σταμάτησα να κατεβάζω παιχνίδια και λογισμικό πριν από μερικά χρόνια. Τον καιρό που κατέβαζα, τα παιχνίδια που τα έπαιζα για πάνω από μερικές ημέρες (δηλαδή μου άρεσαν) και το λογισμίκό που χρησιμοποιούσα συχνά, το αγόραζα (με κάποιες εξαιρέσεις που το είχα νόμιμα ως φοιτητής). Όταν χρειαστείς κάτι για μερικές ημέρες μόνο, μπορείς να βολευτείς και με το trial.

Έκτοτε, παίζω μερικές συγκεκριμένες σειρές παιχνιδιών τα οποία κατεβάζω με το που κυκλοφορήσουν και τα αγοράζω λίγο καιρό μετά όταν πέσει η τιμή τους. Πολύ πρόσφατα αγόρασα μία κονσόλα. Αγοράζω παλιά παιχνίδια και το μεγαλύτερο ποσό που έχω δώσει μέχρι στιγμής είναι £12 (αν θυμάμαι καλά) για το Assasin's Creed.

Όσον αφορά το λογισμικό, ένα τεράστιο ποσοστό αυτού που χρησιμοποιώ, παρέχεται δωρεάν από τους δημιουργούς του. Το ποσοστό που δεν είναι δωρεάν, το αγοράζω. Επίσης, όταν χρησιμοποιώ για καιρό κάποια δωρεάν εφαρμογή κάνω donate για να στηρίξω τους συναδέλφους μου.

Μέλος από: 23 Ιουν 2001
Βοηθήματα: 4
Νέα: 4

Περιοχή: Φωτονερόπετρα
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 16:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχουμε πει 1000 φορές ότι όλοι μας έχουμε χρησιμοποιήσει πειρατικό υλικό αλλά ποτέ κανείς μας δεν βγήκε να δικαιολογήσει την πράξη του γιατί όλοι γνωρίζουμε ότι δεν είναι σωστό.

Επίσης ο δικαστικός αγώνας που λες δεν είναι εκατομμυρίων ευρώ. Όταν αγοράζεις ένα ελαττωματικό προϊόν μπορείς να το καταγγείλεις ή να ζητήσεις επιστροφή/αντικατάσταση.

dva_dev
Script Master

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 17:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

hidedora ανέφερε:
cdhyper έχεις να μου διαθέσεις μερικά εκατομμύρια ευρώ για να ξεκινήσω δικαστικό αγώνα εναντίον της capcom?

hidedora ανέφερε:
Μπορεί να γίνω δημιουργός αλλά το λογισμικό μου θα το διέθετα δωρεάν. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν μεγάλες κοινότητες που διαθέτουν τα λογισμικά τους δωρεάν.

Αντί να προσπαθείς να ψοφήσεις το γάιδαρο του γείτονα, κοίτα πρώτα να φτιάξεις εσύ κάτι, δες αν σε παίρνει να το δώσεις δωρεάν, ειδικά αν μπορεί να γίνει εμπορική χρήση/εκμετάλευση αυτού που έχεις φτιάξει, και μετά προσπάθησε να απαιτήσεις από την capcom ότι έχεις στο μυαλό σου.
Αν δεν μπορείς να φτιάξεις κάποιο πρόγραμμα, εύκολο είναι και το να προσφέρεις υπηρεσίες.

Να μην βλέπουμε μόνο μεγάλα λόγια, αλλά και ότι μπορείς να τα υποστηρίξεις στο ελάχιστο.
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 18:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Kai μια ερωτηση σχετικη-ασχετη με το topic.

Μηπως ξερει να μου πει καποιος γιατι τα games για κονσολες ειναι πιο ακριβα απο αυτα για pc???

hidedora
Φιλοξενούμενος

ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 19:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό μπορώ να στο δικαιολογήσω εγώ. Αυτό γίνεται επειδή η κάθε εταιρεία υπογράφει συμβόλαιο με τη sony link to sony ότι για κάθε παιχνίδι που θα φτιάχνει για την κονσόλα ένα ποσοστό θα πάει στην ίδια τη sony.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 4 [50 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Games (PC, On Line, Console)

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Νέα παιχνίδια σε ένα ανερχόμενο Genre - Survival Games 1 Connor MacLeod 11 Μαη 2015 11:16
Connor MacLeod Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Νέα Παιχνίδια PC- Strategy (2014-2015) 3 Connor MacLeod 11 Μαη 2015 06:50
Νέα Παιχνίδια PC- RPG 0 Connor MacLeod 04 Ιαν 2015 18:22

Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 04:28 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites