freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Πειρατεία στα games και στο λογισμικό!

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Games (PC, On Line, Console)
Moderators:  Software & Hardware Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 3 από 4 [50 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: gamesπαιχνίδιαλογισμικό Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 19:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ααα, καταλαβα....

Δεν φτανει δηλαδη που πλερωνουμε το ps3 6 κατοστάρικα, θα την πλερωνουμε και για τα games??

Για να πουλανε τοσο ακριβα τα games προφανως ειναι και μεγαλο το ποσοστο που παίρνει.

hidedora
Φιλοξενούμενος

ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 19:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σίγουρα πάντως για την ψυχή της μάνας τους δεν το κάνουν. Και κάτι ακόμη. Αγόραζες στο παρελθόν ένα παιχνίδι και είχε μέσα διάφορα demos manual σε έντυπη μορφή κλπ. Και έστω εκεί μπορούσες να δικαιολογήσεις μια κάποια διαφορά. Τώρα που τα παιχνίδια είναι σε lite έκδοση δικαιολογείται? Επίσης θέλω να προσθέσω ότι κυκλοφορεί ένα παιχνίδι, κάνει τι πωλήσεις είναι να κάνει και μετά από μερικό καιρό πέφτει η τιμή του κατακόρυφα ώστε να είναι σίγουρη η εταιρεία ότι θα το αγοράσουν όσο το δυνατόν περισσότερα άτομα γίνεται. Εάν ένα παιχνίδι έκανε πέντε δέκα ευρώ, τότε απλά περισσότερα άτομα θα το αγόραζαν και όλοι θα ήταν χαρούμενοι.
nikolas27
Honorary Member

Μέλος από: 11 Ιαν 2006
Περιοχή: ροδος
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 20:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το development καποιων τιτλων, πολλες φορες περνει χρονια για να ολοκληρωθει και φυσικα απασχολει μια ομαδα προγραμματιστων (και οχι μονο) full time.

αν εσυ κοστολογεις το αποτελεσμα της δουλειας τους 5-10 ευρω/ανα παιχνιδι, γιατι δεν τους γυρνας την πλατη για να καταλαβουν βρε αδερφε στην τελικη πως δεν τους εχεις αναγκη.
Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 21:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Επιδη εχω δει απο κοντα για αρκετους μηνες πως φταχνεται ενα game και ποσες ώρες δουλευει το team για να το φτιαξει, αυτο που λεω ειναι οτι και αυτοι πρεπει καπως να πληρωθουν.

Thoughtless

Μέλος από: 21 Αυγ 2007
Περιοχή: 51
View users profile
twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 21:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το κουράζουμε νομίζω.

hidedora, sorry Κι' όλας αλλά δεν είναι επιχειρήματα αυτά για να κλέψεις κάποιον.

ΜήνυμαΣτις: 07 Απρ 2010 23:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μα δεν έχω κλέψει κάποιον. Τα παιχνίδια τα αγόρασα γνήσια για αυτό και είμαι αγανακτισμένος. Αν τα αγόραζα αντιγραφές να πήγαινε στο .... Αλλά μα το θεό όσο και να το αγαπάω το gaming, παιχνίδι δεν ξαναγοράζω.
LLeonidas

Μέλος από: 22 Ιαν 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 08 Απρ 2010 01:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

papp0us ανέφερε:
Οσο μικρότερες πωλήσεις σε σχέση με τα downloads έχουν οι εταιρίες τόσο ακριβότερα θα είναι τα παιχνίδια, με τόσο χειρότερη ποιότητα, και τόσες μεθόδους προστασίας. Οταν θα δούν οτι το παιχνίδι τους δεν μπήκε ούτε σε 10 σπίτια(νόμιμα ή όχι) τότε ίσως κάτι να αλλάξει, μέχρι τότε τα ίδια παντελάκη μου θα είμαστε

Εφόσον όλα τα παιχνίδια σπάζονται και τα μετρα ασφαλειας τους είναι βαμβακερό πουκάμισο απέναντι σε σφαίρα .

Γιατί συνεχίζουνε να πληρώνουνε για αυτά ???

Αν όντως αυτά τα μετρα ασφαλειας ανεβάζουνε την τιμή τόσο υψηλά τότε ας τα καταργήσουνε να πουλάνε και τα παιχνίδια τους φθηνότερα .

Μήπως το όλο θέμα είναι psilo μπαρούφα για να ανεβάζουνε την τιμή ???

Κάποιοι από εδώ μέσα είναι προγραμματιστές ίσος μπορούνε να μας βοηθήσουνε σε αυτό .

Μέλος από: 11 Απρ 2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2010 14:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν υπάρχει πειρατεία λογισμικού.
Πειρατές ήταν(είναι) αυτοί που κάνουν ρεσάλτο στα καράβια και σκοτώνουν όποιον βρουν για να πάρουν ότι πολύτιμο μπορεί να έχει το καράβι.
Το ότι κάποιοι καπιτάλες βαφτίσαν πειρατές (πολύ κακιά λέξη) τους πιτσιρικάδες που κατεβάζουν κάνα game ή κάνα τραγούδι τζάμπα είναι ντροπή τους.
Για τους άλλους (τους μικρούς developers) που υιοθετήσαν αυτό το όνομα από φόβο μην τυχών δεν πληρωθούν για τα "διαμάντια" τους καλύτερα να μην μιλήσω.

Ανήθικο είναι να βάζεις το αντικείμενο του πόθου κάποιου (games για τους gamer, μουσική για τους μουσικόφιλους κοκ) λίγα κλικς παραπέρα, και να ΑΠΑΙΤΕΙΣ να μην τα κάνει (τα κλικ)

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 09 Ιουν 2010 21:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

πειρατεία ρεσάλτου δεν υπάρχει.
κλοπή και κλέφτες μόνο υπάρχουν.
όλα τα άλλα είναι σάλτσες για να μην αισθανόμαστε και ηθικά κλέφτες, για να μπορούμε να κοιμόμαστε το βράδυ.

JimM

Μέλος από: 08 Ιουν 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2010 23:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

πάει η εταιρία κάνει outsource το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς της, βγάζει τα λογισμικά, και εις τον αιώνα τον άπαντα έχει το δικαίωμα να το πουλάει και να κερδίζουν οι επενδυτές της και τα αφεντικά της.

Δλδ οι προγραμματιστές είναι κοιμισμένοι; Δεν είναι τυχαίο πως τα περισσότερα σπάνε εκ των έσω...

Λάθος επάγγελμα διαλέξαμε, καμιά σχολή για επενδυτές χωρίς κεφάλαιο;
stewas
Script Master

Μέλος από: 25 Αυγ 2009
Βοηθήματα: 6
Νέα: 3
Scripts: 1

Περιοχή: Πάργα - Αθήνα και Ιωάννινα Πλέον
View users profile Visit posters website
facebook twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2010 12:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

υπάρχουν πολλές freeware εφαρμογές... καλύτερα να χρησιμοποιούμε αυτές

cocoflop

Μέλος από: 23 Αυγ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2010 13:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τα πράγματα είναι απλά για εμένα, έτσι τουλάχιστον όπως τα έχω καταλάβει εγώ. Το θέμα δεν είναι τόσο εμπορικό παρά ψυχολογικό!

Το πρόβλημα είναι, ότι με τα PC και το διαδίκτυο υπάρχουν τρομερές ελευθερίες οπότε ότι σχετίζεται με αυτά (ηλεκτρονικά δεδομένα) είναι ευάλωτα των ελευθεριών αυτών αυτό είναι γεγονός και δεν αλλάζει... Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς;

Ας τα δούμε προβλεπόμενα...

Βάσει εμπορίου, δεν είναι δυνατόν να κλέβουμε διότι είναι παράνομο, κοινωνικά δεν είναι δυνατόν να χλευάζουμε την δουλειά και τους κόπους των άλλων.

Τι γίνεται στην πραγματικότητα...

Πολλοί αγοράζουν μπλουζάκια και παπουτσάκια με 100 ή 200 ευρώ (για να είναι στην μόδα), πολλοί αγοράζουν κινητά τηλέφωνα (π.χ. iPhone = 500 ευρώ) και άλλα τέτοια, άλλοι θέλουν απαραίτητα να δίνουν λεφτά για διασκέδαση. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ... Άρα για να εξοικονομηθούν χρήματα η λύση είναι η πειρατεία; Γιατί; Επειδή είναι εύκολο;

Βάσει ενδιαφέροντος, δεν είναι δυνατόν ένας να λέει ότι του αρέσουν τα παιχνίδια ενώ τα κατεβάζει παράνομα.

Κατ' αρχήν δεν έχει τον αέρα της ιδιοκτησίας οπότε η άποψη του επί του παιχνιδιού δεν έχει βάση (π.χ. δεν μου αρέσουν τα γραφικά του Χ, δεν μου αρέσουν τα Physics στο Ψ... Και τι σε πτοεί στην τελική; Τζάμπα δεν το πήρες; Μούγκα το! )

Ούτε συλλογή στην βιβλιοθήκη του κάνει, ούτε το "στίβει" το παιχνίδι (να το παίξει σε όλες τις δυσκολίες 4-5 φορές και να γίνει Master). Η αξία της συλλογής είναι μεγάλη όπως επίσης και η τελειοποίηση σε αυτό που κάνει κάποιος (οι παλαιοτεροι ίσως τα γνωρίζουν καλύτερα).

Ούτε να παίξει ματσάκια διαδικτυακά μπορεί...
(εντάξει κέρδισες το παιχνίδι, και τι κατάλαβες; Δίχως ανταγωνισμό ενός πραγματικού αντίπαλου δεν υπάρχει ενθουσιασμός και αδρεναλίνη)!

Οπότε από μια άποψη οι Developers ξέρουν σε ποιό κοινό απευθύνονται. Άλλοι είναι Gamers και άλλοι τρώνε τον χρόνο τους.

Υ.Γ. Δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά, ούτε εδώ μέσα στο φόρουμ, ούτε έξω από το φόρουμ. Ότι μου έρχεται στο κεφάλι μου λέω (κυρίως από προσωπική εμπειρία δική μου και φίλων μου)!

Last edited by cocoflop on 28 Ιουλ 2010 13:32, edited 1 time in total
unik

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2010 13:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cocoflop ανέφερε:

Βάσει ενδιαφέροντος, δεν είναι δυνατόν ένας να λέει ότι του αρέσουν τα παιχνίδια ενώ τα κατεβάζει παράνομα.

Κατ' αρχήν δεν έχει τον αέρα της ιδιοκτησίας οπότε η άποψη του επί του παιχνιδιού δεν έχει βάση (π.χ. δεν μου αρέσουν τα γραφικά του Χ, δεν μου αρέσουν τα Physics στο Ψ... Και τι σε πτοεί στην τελική; Τζάμπα δεν το πήρες; Μούγκα το! )

σα να λέμε ότι γνώμη μπορούν να έχουν μόνο όσοι έχουν λεφτα ε;;
ενδιαφέρον άποψη...

Μέλος από: 23 Αυγ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2010 14:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πόσα λεφτά εννοείς 40 ευρώ; (Γιατί έτσι όπως το λες μου ακούγεται σαν 4.000.000 ευρώ). Προφανώς 40 ευρώ τα έχουν όλοι (και όσοι δεν έχουν εύκολα βρίσκουν).

Δικαίωμα άποψης όλοι έχουν (εάν τα βλέπουμε τόσο Δημοκρατικά), δεν παίζει πρόβλημα με αυτό.

Αυτό δεν το καταλαβαίνω, κάποιος που δεν αγόρασε κάτι με ποιό σκεπτικό εκφέρει άποψη; Ποιός είναι ο σκοπός του; Προφανώς δεν τον ενδιαφέρουν τα παιχνίδια, απλώς θέλει να περάσει την ώρα του.
unik

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2010 15:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μη θεωρείς δεδομένο ότι όλοι έχουν 40 ευρό για ΕΝΑ game...
Ποιο ενδιαφέρον μπορεί να έχει κάποιος για τα games εκτός από το να περάσει την ώρα του??

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Games (PC, On Line, Console)

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Νέα παιχνίδια σε ένα ανερχόμενο Genre - Survival Games 1 Connor MacLeod 11 Μαη 2015 11:16
Connor MacLeod Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Νέα Παιχνίδια PC- Strategy (2014-2015) 3 Connor MacLeod 11 Μαη 2015 06:50
Νέα Παιχνίδια PC- RPG 0 Connor MacLeod 04 Ιαν 2015 18:22

Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 14:13 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites