freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Πειρατεία στα games και στο λογισμικό!

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Games (PC, On Line, Console)
Moderators:  Software & Hardware Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 4 από 4 [50 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: gamesπαιχνίδιαλογισμικό Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3, 4
ΑποστολέαςΜήνυμα
deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
View users profile Visit posters website
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2010 16:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ούτε εγώ δίνω 40€ για ένα παιχνίδι. Για αυτό περιμένω να μπουν σε προσφορά. Έτσι πήρα το ΝΒΑ 2κ10 στα 20€ το Δεκέμβριο, έτσι θα πάρω στα 20€ και το Assassins Creed, όταν πέσει στα 20€. Έτσι και νομοταγής είμαι, και -κυρίως- σέβομαι τον δημιουργό του παιχνιδιού [ή αντίστοιχα του προγράμματος].

Από την άλλη, αυτή τη λογική του να παίξω το καινούριο παιχνίδι αμέσως μόλις βγήκε, την έχουν δημιουργήσει οι εταιρίες, οπότε όπως στρώσανε θα κοιμηθούν

Μέλος από: 20 Μαρ 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Athens - Pyrgos
View users profile Send email to user Visit posters website
blog 
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2010 17:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σιγά games είναι αν δεν παίξουμε δεν θα πάθουμε και τίποτα!
Λογικό να έχουν τσιμπημένες τιμές, αφού αφενός είναι τεράστιο το κόστος ανάπτυξης, αφετέρου άλλοι τίτλοι περπατάνε άλλοι αποτυγχάνουν, η εταιρεία όμως πάντα πρέπει να έχει ρευστό για να χρημ/σει νέες κυκλοφορίες, οπότε καβατζώνει την χασούρα από την τσιμπημένη τιμή. Όταν έχει κάνει την σχετική απόσβεση, η τιμή πέφτει...
Κατά τα άλλα στο λογισμικό οι εταιρείες πιστεύω οτι πριμοδοτούν την πειρατεία, γιατί αποκτούν εγκατεστημένη βάση χρηστών. Την χασούρα την βγάζουν από τις επιχειρήσεις, όπου οι ίδιοι χρήστες προτιμούν να έχουν ορίτζιναλ τα προγράμματα της αρεσκείας τους.

Τώρα κάτι άλλο που θέλω να πω: επειδή είμαι ο δικηγόρος του Bill Gates και εκπροσωπώ και άλλους δημιουργούς, παρακαλώ τον Cordis να μου δώσει άμεσα τις IP όσων έκαναν σχόλια υπέρ της πειρατείας παραπάνω, για να κινηθώ νομικά εναντίον τους...αλλά και αυτοί που ταχθήκατε κατά ξέρω ότι το κάνατε για ξεκάρφωμα, οπότε παρακαλώ τον admin να μου δώσει και αυτωνών τις IP γιατί είμαι σίγουρος ότι ούτε η Πασιέντζα δεν είναι ορίτζιναλ στα μηχανήματά τους!!! Σας ξέρω όλοι στα τόρεντ χαζολογάτε όλη την μέρα...

Αχαχα ευθυμήσαμε πάλι!!!

Μέλος από: 03 Μαη 2000
Βοηθήματα: 6
Νέα: 5
Scripts: 4

Περιοχή: Εξάρχεια
View users profile Visit posters website
blog portfolio picasa myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2010 19:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ πάλι το σκέφτομαι ως εξής... Ένα παιχνίδι θα το αγοράσω 40 ευρώ π.χ.
Θα ξοδέψω σε αυτό π.χ. 20 ώρες.
Αν βγω έξω και πιω έναν καφέ θα πληρώσω 4 ευρώ κατά μέσο όρο και θα κάτσω 1 ώρα. Άρα 20 ώρες = 80 ευρώ
Ή αν υπολογίσω πόσα χρήματα χαλάω σε μια βραδινή έξοδο... ίσως πιο πολλά από την αγορά ενός παιχνιδιού.
Δεν βρίσκω λοιπόν ακριβό κάτι που θα το πληρώσω 40 ευρώ και θα μου δώσει αρκετές μέρες διασκέδασης.
Άσε που γενικά τα original προϊόντα σου δίνουν μερικά feature που απλά δεν τα έχεις στην πειρατεία, π.χ. on line gaming σε επίσημους server, manuals, artwork κ.λ.π.
Οπότε προσωπικά προτιμώ να αγοράζω τα παιχνίδια που παίζω.

Από την άλλη, μια σημαντική παράμετρος που δεν υπολογίζουμε συχνά όταν μιλάμε για πειρατεία, είναι ότι πολλές φορές (όχι πάντα), ο κόσμος που κατεβάζει κάτι από το internet, αν δεν το κατέβαζε, απλά ούτε θα το αγόραζε, δηλαδή η εταιρεία δεν χάνει χρήματα από αυτόν, αντίθετα σε κάποιες περιπτώσεις κερδίζει. Π.χ. όταν κατεβάζει κάποιος μουσική που αλλιώς ΔΕΝ θα την είχε αγοράσει και τελικά καταλήγει να πληρώνει εισιτήρια για συναυλίες, τελικά βγαίνει κέρδος.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι πρέπει να κλέβουμε, σίγουρα είναι παράνομο και στις περισσότερες περιπτώσεις είναι και ανήθικο.
Απλά, ίσως οι εταιρείες να πρέπει να ξανασκεφτούν κάποια πράγματα σχετικά με τους τρόπους διανομής, κατανομής των κερδών κ.λ.π. Μέχρι (και αν) να το κάνουν αυτό, αναγκαστικά ή πηγαίνεις με τον δικό τους τρόπο, ή απλά δεν παίζεις.

Μέλος από: 23 Αυγ 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2010 13:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι συμφωνώ ότι μπορούμε να βρούμε παιχνίδια παλαιά σε πολύ καλές τιμές (από 20 ευρώ και κάτω).

Και παίζουν και multiplayer!!!
unik

Μέλος από: 11 Απρ 2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2010 13:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ πάντως τα τελευταία 2-3 χρόνια έχω αποκλειστικά gnu/linux στα μηχανήματά μου και ησύχασα.
Βέβαια δεν είναι ότι καλύτερο για games, άλλα τουλάχιστον είμαι "νόμιμος".
Τα υπόλοιπα προγράμματα κάνουν μια χαρά την δουλειά τους.

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Games (PC, On Line, Console)

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Νέα παιχνίδια σε ένα ανερχόμενο Genre - Survival Games 1 Connor MacLeod 11 Μαη 2015 11:16
Connor MacLeod Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Νέα Παιχνίδια PC- Strategy (2014-2015) 3 Connor MacLeod 11 Μαη 2015 06:50
Νέα Παιχνίδια PC- RPG 0 Connor MacLeod 04 Ιαν 2015 18:22

Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 22:20 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites