Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Βοήθεια με plugin

Joomla! Extensions (Components, Modules, Plugins)

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Βοήθεια με plugin

Δημοσίευση από takis1985 » 15 Μάιος 2010 15:57

Γεια χαρά.
Έβαλα το Plugin simple image gallery από εδώ http://www.joomlaworks.gr/content/view/17/42/

Ακολουθώ τις οδηγίες αλλά δεν μου εμφανίζει το αποτέλεσμα που θα έπρεπε να είναι μια gallery από τον φάκελο που ορίζω που περιέχει τις φωτογραφίες.

Τι λάθος κάνω;

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Βοήθεια με plugin

Δημοσίευση από Basilakis » 16 Μάιος 2010 21:43

δεν έχει support στο joomlaworks?

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Βοήθεια με plugin

Δημοσίευση από manolism » 16 Μάιος 2010 22:56

To plugin είναι δωρεάν οπότε μπορεί να απαντηθεί και εδώ. Αν δεν μπορούμε να βοηθήσουμε ένα μέλος καλύτερα να μην απαντάμε καθόλου.

Λοιπόν.

Αφού εγκαταστήσουμε το plugin πηγαίνουμε στη διαχείριση των plugins και το ενεργοποιούμε.
Στη συνέχεια δημιουργούμε ένα φάκελο μέσα στον φάκελο images/stories με ότι όνομα θέλουμε π.χ. mygallery και μέσα στο φάκελο βάζουμε τις εικόνες μας. Διαφορετικοί φάκελοι, διαφορετικές galleries.
Έπειτα στο άρθρο και στο σημείο που θέλουμε να εμφανίζεται η gallery βάζουμε το εξής

Κώδικας: Επιλογή όλων

{gallery}mygallery{/gallery}
Εκεί που λέει mygallery κάθε φορά βάζουμε το όνομα του φακέλου. Καλό είναι ο φάκελος να μην είναι στα Ελληνικά και να μην έχει κενά.

Τράβαει ζόρια με τα png αρχεία και δεν ξέρω το γιατί (δεν εμφανίζει τις μικρογραφίες)

Μέσα στις ιδιότητες του plugin μπορείς να ρυθμίσεις τις διαστάσεις των μικρογραφιών, την ποιότητα και διάφορα άλλα.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Βοήθεια με plugin

Δημοσίευση από Basilakis » 16 Μάιος 2010 23:09

manolism έγραψε:To plugin είναι δωρεάν οπότε μπορεί να απαντηθεί και εδώ. Αν δεν μπορούμε να βοηθήσουμε ένα μέλος καλύτερα να μην απαντάμε καθόλου.
τώρα τι μου λες ρε Μανώλη πάμε καλά;

Απλή ερώτηση έκανα εάν έχει ή όχι support το JoomlaWorks. Σε ένα ελληνικό shop, δεν είναι καλό να ρωτήσει απευθείας εκεί για να πάρει μια απάντηση; Δεν θα κερδίσει παραπάνω απο το δικό τους support? Και ξέρω και πως τα παιδιά κάνουν καταπληκτική δουλεία και στο κομμάτι του support του για αυτό και ρώτησα εάν έχει support για τα free plugin τους...

έλα σε παρακαλώ πολύ....

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Βοήθεια με plugin

Δημοσίευση από takis1985 » 17 Μάιος 2010 02:48

Μανώλη σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και σε αυτό και στο άλλο θέμα με το plugin με το Image rorator. Απλά αυτά που ανέφερες έκανα αλλά δεν δούλεψε. Θα το κοιτάξω ξανά.

Basilaki είμαι από το 2001 στο forum και συνήθως όπου έχω χρειαστεί βοήθεια βρίσκω ανταπόκριση και στην περίπτωση του plugin από το joomlaworks ούτε καν σκέφτηκα να τους ρωτήσω αν και θα έπρεπε. Τώρα δεν θέλω να γίνω αιτία να δημιουργηθούν εντάσεις απλά όπως και για το wordpress και τη joomla υπάρχουν sites με ελληνική υποστήριξη υπάρχουν όμως και εδώ στο freestuff δυο κατηγορίες με αυτά τα θέματα που πιστεύω δεν υστερούν σε τίποτα από τα άλλα δυο sites

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Βοήθεια με plugin

Δημοσίευση από manolism » 17 Μάιος 2010 11:27

Τάκη ξαναδοκίμασε το γιατί το τέσταρα και σε wamp και σε on-line server και παίζει κανονικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! Extensions (Components, Modules, Plugins)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες