freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Jonathan Livingston Seagal - Ο Γλαρος Ιωναθαν

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 16 Μαη 2010 12:53    Θέμα: Jonathan Livingston Seagal - Ο Γλαρος Ιωναθαν Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το ξερετε αυτο το βιβλιο?
το εχετε διαβασει?
σας αρεσε?
σας επιρρεασε καθολου?

http://www.youtube.com/watch?v=mgkk0Hdwmo8

παράθεση:
Το να βρούμε αυτό που θα θέλαμε να κάνουμε περισσότερο από κάθε άλλο πράγμα στη ζωή μας και να τραβήξουμε προς τα εκεί με θάρρος, ακλόνητη αποφασιστικότητα, και επιμονή, όπως αλληγορικά περιγράφεται στις περιπέτειες του Ιωνάθαν, είναι ο δρόμος όλων όσων τολμούν να ζουν ευτυχισμένοι.

Σαν αντάλλαγμα γι' αυτή μας την προσπάθεια θα μας περιφρονήσουν, θα μας χλευάσουν και θα μας εξοστρακίσουν από τον κύκλο τους φίλοι και συγγενείς. Αν επιμείνουμε όμως, αν αντέξουμε τη μοναξιά μας και μείνουμε αφοσιωμένοι σε αυτό που με τόση αγάπη αποφασίσαμε να κάνουμε, τότε θα ανακαλύψουμε ότι έχουμε καινούριους φίλους και καινούριους συγγενείς, οι οποίοι ήδη συμμερίζονται τις αξίες και τα ιδανικά που έχουμε επιλέξει, κι ότι μαζί τους θα πετάξουμε πολύ πιο μακριά και πιο ψηλά από όσο μπορούμε ποτέ να ονειρευτούμε.

Μέλος από: 27 Ιουλ 2007
Περιοχή: Pagrati
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 16 Μαη 2010 15:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το είχα διαβάσει αρκετά χρόνια πρίν δεν ήταν κακό, αλλά με το ζόρι πήγαινε να σου περάσει ηθικό δίδαγμα, δεν είναι ένα βιβλίο που θα το ξαναδιάβαζα

Reporter

Μέλος από: 09 Μαρ 2003
Βοηθήματα: 3
Νέα: 71

Περιοχή: Agrrrrrrrrrr...... γάβ γάβ!!
flickr 
ΜήνυμαΣτις: 16 Μαη 2010 16:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το εχω διαβάσει

σάν βιβλίο προσωπικής βελτίωσης του τύπου "10 συμβουλές για να γίνετε καλύτερος άνθρωπος" το θεωρώ.

δέν θα το ξαναδιάβαζα.

Μέλος από: 12 Μαρ 2004
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Kastoria
blog cv portfolio twitter 
ΜήνυμαΣτις: 17 Μαη 2010 00:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το έχω διαβάσει, καλό αλλά όπως είπατε δεν θα το ξαναδιάβαζα.

Vivliofagos

Μέλος από: 18 Αυγ 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Αυγ 2010 15:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το έχω διαβάσει, αλλά θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Ένα βιβλιαράκι που θυμίζει λίγο τις αμπελοφιλοσοφίες του Κοέλιο.
mechpanos
Honorary Member

Μέλος από: 20 Μαρ 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Athens - Pyrgos
blog 
ΜήνυμαΣτις: 19 Αυγ 2010 08:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Διαβάστε τον "Μικρό Πρίγκηπα" καλύτερα...

Μέλος από: 11 Μαρ 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιαν 2012 22:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μου άρεσε πολύ... το έχω διαβάσει σίγουρα 2 φορές και δε θα με πείραζε να το ξαναδιαβάσω!

Μέλος από: 27 Απρ 2012

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Μαη 2012 01:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το έχω διαβάσει τέσσερις φορές εώς τώρα....

Κάθε φορά που το διάβαζω ανακαλύπτω και κάτι ακόμη....

Είναι από τα βιβλία που δεν βαριέμαι.... αξίζει τον κόπο κάποιος να το διαβάσει....
webdevgr

Μέλος από: 11 Δεκ 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
portfolio facebook linkedin twitter 
ΜήνυμαΣτις: 19 Μαη 2012 19:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μου το είχε δώσει μια φίλη πριν 4 χρόνια όταν έκανα χημειοθεραπείες.... τότε μου φάνηκε καλό και το διάβασα, τώρα δεν ξέρω, πιθανόν να με άφηνε αδιάφορο.

Σε κάθε περίπτωση δεν είναι χάσιμο χρόνου.

Μέλος από: 28 Μαη 2012

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Ιουν 2012 21:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

τα τελευταία χρόνια το διαβάζω τουλάχιστον μία φορά το χρόνο... έτσι σα φάρμακο! Κάθε φορά που το τελειώνω νιώθω πιο αισιόδοξη, λίγο πιο δυνατή Είμαι fan all the way
neilgaiman2nd

Μέλος από: 14 Οκτ 2012

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Οκτ 2012 09:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είναι από τα βιβλία που είτε θα τα θεωρήσεις αριστουργήματα, είτε θα σε αφήσουν παγερά αδιάφορο. Εγώ ανήκω στην πρώτη κατηγορία. Θεωρώ πως ο συγγραφέας δεν έγραψε απλά ένα βιβλίο, συνέθεσε ένα κλασικό αριστούργημα!
Apostolis_38

Μέλος από: 14 Φεβ 2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Οκτ 2012 20:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Συμφωνώ.
Αν και ανήκω στη δεύτερη κατηγορία σίγουρα αυτό και το Αρωμα ή τα ερωτεύεσαι ή κόβεις λάσπη.
Κι αυτό σημαίνει οτι αξίζει να τα διαβάσεις. Εστω και μια φορά.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [12 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 05 Δεκ 2016 18:35 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites