freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Joomla 1.6 BETA Πρώτες εντυπώσεις

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [35 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: joomla Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
manolism
Super Moderator

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12
Templates: 1

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 20 Μαη 2010 11:27    Θέμα: Joomla 1.6 BETA Πρώτες εντυπώσεις Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στις 17 Μαΐου κυκλοφόρησε η πολυαναμενώμενη ΒΕΤΑ του Joomla 1.6. Αρκετές αλλαγές στην περιοχή διαχείρισης αλλά και στο frontpage. Ας δούμε μερικές από αυτές.

1. Ξεκινώντας από την εγκατάσταση η πρώτη αλλαγή που βλέπουμε είναι ότι μπορούμε πλέον να ορίσουμε το username από την αρχή και όχι να το αλλάξουμε στη συνέχεια.

2. Τελειώνοντας την εγκατάσταση και κάνοντας την πρώτη μας επίσκεψη στο frontpage μας περιμένει η πρώτη έκπληξη. Νέο default template. Όχι τίποτα το ιδιαίτερο αλλά φαντάζομαι αρχή είναι ακόμα.

3. Πάμε στο backend όπου εκεί έχει πολύ ψωμί. Πρώτα απ’ όλα νέο template με νέα κουμπάκια και νέα μενού.

4. Δεν υπάρχουν πλέον Ενότητες. Όλη η κατηγοριοποίηση των άρθρων θα γίνεται με κατηγορίες και υποκατηγορίες.

5. Πλέον στο backend φαίνονται ξεχωριστά οι επισκέπτες της ιστοσελίδας από τους διαχειριστές.

6. Δεν υπάρχει πλέον το ενσωματωμένο component Polls για τις ψηφοφορίες.

7. Ο Media Manager έγινε μέρος του μενού Content αφού στην ουσία εκεί ανήκει.

8. Προστέθηκε λειτουργία άμεσων μηνυμάτων προς τους χρήστες.

9. Κάθε φορά που δημιουργούμε ένα νέο αντικείμενο εμφανίζονται δύο ή τρία νέα κουμπιά ανάλογα με την περίπτωση. Save & Close, Save & New και Save as copy. Δηλαδή να αποθηκεύσει και να κλείσει ή να αποθηκεύσει και να ξεκινήσει τη δημιουργία νέου.

10. Στη λίστα των αντικειμένων, κάτω από την ονομασία τους φαίνεται πλέον και ο εναλλακτικός τίτλος που έχει δοθεί για το SEO.

11. Τα άρθρα του πρωτοσέλιδου (frontpage) ονομάζονται πλέον Featured

12. Οι χρήστες έχουν πλέον δικό τους μενού. Πλέον μπορούμε να δημιουργούμε εκτός από χρήστες, ομάδες χρηστών με διαφορετικά επίπεδα πρόσβασης καθώς και επίπεδα πρόσβασης τα οποία τα δίνουμε στις ομάδες.

13. Κάθε αντικείμενο μπορούμε πλέον να του δώσουμε διαφορετικά δικαιώματα για κάθε ομάδα χρηστών. Αυτό σημαίνει ότι ένα άρθρο μπορεί να το επεξεργάζεται μία ομάδα αλλά δεν μπορεί να το διαγράψει. Όπως επίσης μία ομάδα μπορεί να δημιουργεί άρθρα αλλά δεν μπορεί να επεξεργάζεται ή να διαγράφει.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε ΕΔΩ

Για να κατεβάσετε την ΒΕΤΑ έκδοση κάνετ κλικ ΕΔΩ

Όλες οι νέες δυνατότητες βρίσκονται ΕΔΩ

Μέλος από: 17 Μαρ 2007
Βοηθήματα: 7
Scripts: 4

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 20 Μαη 2010 15:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Βλακεία κατά την γνώμη μου και θα έπρεπε να το καθυστερήσουν πολύ πριν βγάλουν νέα έκδοση.
Δεν βλέπουμε κάτι ουσιαστικό, απλά μικροαλλαγές.
Τουλάχιστον από την έκδοση 1 στην 1.5 είδαμε κάποια σημαντική αλλαγή.

Πιστεύω πως ο μόνος λόγος που έγινε, είναι για κινείτε η αγορά, βγάζοντας νέα templates, components κ.λ.π.

Μέλος από: 08 Ιαν 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Μαη 2010 16:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα

εγώ έχω μια απορεία, δε ξέρω, μπορεί να είναι και λάθος αυτό που θα ρωτήσω...

Εδώ δεν έχουμε ενότητες (σωστό κατα τη γνώμη μου) αλλά αυτό υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα σε site που έχουν ήδη φτιαχτεί και είναι με τον προηγούμενο τρόπο Ενότητες >> Κατηγορίες >> Άρθρα ?
manolism
Super Moderator

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Μαη 2010 16:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πιθανόν να μη γίνεται αναβάθμιση από 1.5 σε 1.6 αφού έχει ακουστεί ότι όλα τα extensions για 1.5 δεν θα είναι συμαβατά με 1.6. Άρα θα γίνει μπάχαλο. Γι' αυτό άλλωστε και έχει εξαφανιστεί το plugin legacy που υποστήριζε κάποιες εφαρμογές από την πρώτη έκδοση. Αυτό είναι κάτι που θα το δούμε.

Κατά τ' άλλα δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον vassilism. Και το τόσο διαφημισμένο ACL το βρίσκω απλά περιττό. Πόσοι θα χρησιμοποιήσουν τόσα πολλά επίπεδα χρηστών. Μπορούσαν να κάνουν άλλες ομορφιές πιο χρηστικές (π.χ. μηχανισμό σχολίων)

Μέλος από: 08 Ιαν 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Μαη 2010 16:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πάλι καλά που ρώτησα.... μην έκανα καμια βλακεία και μετά έτρεχα και δεν έφτανα!!!!

Για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ πολύ Μανώλη
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 20 Μαη 2010 16:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το βρίσκω χαοτικό...

Περιμένω περισσότερη συμβατότητα με το 1.5.xx

Super Moderator

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Μαη 2010 17:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

afroditi590 ανέφερε:
Πάλι καλά που ρώτησα.... μην έκανα καμια βλακεία και μετά έτρεχα και δεν έφτανα!!!!

Για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ πολύ Μανώλη

Εννοείται ότι δεν κάνουμε τίποτα επίσημο με BETA. Είναι μόνο για εξερεύνηση. Όπως έχουν πει θα ακολουθήσει BETA 2 και μετά η σταθερή. Αλλά μεχρί να γίνει σταθερή η σταθερή θα περάσουν τρεις τέσσερις εκδόσεις. Πάντως απ' όσο ξέρω δεν θα σταματήσει η υποστήριξη της 1.5 και θα συνεχίσουν να βγαίνουν αναβαθμίσεις.

Μέλος από: 12 Μαρ 2004
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Kastoria
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio twitter 
ΜήνυμαΣτις: 20 Μαη 2010 18:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αυτό με τα user permisions μετράει, έπρεπε να γίνει από την αρχή, και αν μπλέξεις με 3rd party comps γι αυτή τη δουλειά μπλέκεις τα μπούτια σου, επίσης περίμενα να δω από τον πυρήνα πολυγλωσσική υποστήριξη.

Επίσης τα extension updates μέσα από το περιβάλλον διαχείρισης καραλέει.

Επίσης θα είναι μεγάλη βλακεία να μην υποστιρίζονται extensions από την 1.5 γιατί εδώ καλά καλά δεν έχει συνέλθει η κατάσταση με την ασυμβατότητα από την 1.1

drmetal

Μέλος από: 25 Μαρ 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Μαη 2010 23:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έτσι έτσι κάντε το πιο πολύπλοκο! Σε λίγο θα θέλεις πτυχίο να το χρησιμοποιήσεις. Τελικά μόνο εμένα μου την δίνει το Joomla ? Όποτε λέω να το χρησιμοποιήσω με πιάνουν τα νεύρα μου. Χάνω ώωωρες για να κάνω γελοία πράγματα όπως να αλλάξω title ή να αφαιρέσω το καταραμένο "Welcome to Frontpage". Χίλιες φορές να γράψω δικό μου application. Και ήδη άρχισα.
unik

Μέλος από: 11 Απρ 2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Μαη 2010 23:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν το βλέπω πολύ πιθανό να υπάρξει συμβατότητα με την 1.5 και τα extentions της μια και υπάρχουν αρκετές αλλαγές στον πυρήνα από ότι φαίνεται.

Πολύ σημαντική η χρήση των user groups. Θα ήταν βέβαια ακόμη πιο σημαντική αν υπήρχαν και διαφορετικοί τύποι content εκτός από τα articles (ακόμα κι αν το μόνο διαφορετικό που θα είχαν, θα ήταν η ονομασία τους)

Φαντάζομαι η εισαγωγή κατηγοριών/υποκατηγοριών υποστηρίζει περισσότερα του ενός επίπεδα και δεν είναι απλός μετονομασία των ενοτήτων ε?

Καλά θα ήταν να υπάρχει και i18n από τον πυρήνα άλλα πλέων νομίζω ότι όλοι οι developers έχουν καταλάβει την κυριαρχία του joomfish σε αυτό το θέμα και θα φροντίσουν να έχουν τα extentions τους τα απαιτούμενα content elements για το ψάρι...

Για native jquery δεν ακουστικέ τίποτα ε??

Μέλος από: 11 Απρ 2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Μαη 2010 23:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

drmetal ανέφερε:
Έτσι έτσι κάντε το πιο πολύπλοκο! Σε λίγο θα θέλεις πτυχίο να το χρησιμοποιήσεις. Τελικά μόνο εμένα μου την δίνει το Joomla ? Όποτε λέω να το χρησιμοποιήσω με πιάνουν τα νεύρα μου. Χάνω ώωωρες για να κάνω γελοία πράγματα όπως να αλλάξω title ή να αφαιρέσω το καταραμένο "Welcome to Frontpage". Χίλιες φορές να γράψω δικό μου application. Και ήδη άρχισα.

Είναι δεδομένο ότι η ευελιξία και οι δυνατότητες ενός cms/framewok είναι αντίστροφος ανάλογα με την ευκολία εκμάθησης (βλ. drupal)

...όπως και σε όλα τα πράγματα τώρα που το ξανά-σκέφτομαι

Μέλος από: 08 Μαη 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Μαη 2010 00:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αυτό

Module Enhancements

* Add option to display on all pages "except" selected

ΕΙΝΑΙ ΘΕΪΚΌ!!!!

edit

και αυτό

SEO Improvements

* Meta decription and keywords for categories

Last edited by Lambas on 21 Μαη 2010 00:37, edited 1 time in total
Delimicic

Μέλος από: 28 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Αθηνα - Αμπελοκηποι
View users profile Send email to user Visit posters website
blog facebook hi5 deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 21 Μαη 2010 00:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Mόνο το γεγονός ότι κατάργησαν τις "Ενότητες" να γιάσει το χέρι τους!

PascM

Μέλος από: 12 Αυγ 2009

View users profile
blog twitter digg 
ΜήνυμαΣτις: 21 Μαη 2010 01:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λίγο δύσκολο μου φαίνεται να μην έχουν συμβατότητα με την 1,5 .....θα χάσει πολύ σε κίνηση αν το κάνουν αυτό.

fafos
Script Master

Μέλος από: 30 Νοε 2004
Βοηθήματα: 17
Scripts: 6

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Μαη 2010 05:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

vassilism ανέφερε:

Πιστεύω πως ο μόνος λόγος που έγινε, είναι για κινείτε η αγορά, βγάζοντας νέα templates, components κ.λ.π.

patrida.. arxizeis na mpaineis sto pneuma vlepo..
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [35 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 22:19 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites