freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Joomla 1.6 BETA Πρώτες εντυπώσεις

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [35 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: joomla Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
vassilism

Μέλος από: 17 Μαρ 2007
Βοηθήματα: 7
Templates: 1
Scripts: 4

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 21 Μαη 2010 11:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχω καλό δάσκαλο ρε πατρίδα

Όπως πολύ σωστά είπε και ο unik, αν ήθελαν να κάνουν κάτι σωστό έπρεπε να μπει η jquery.

Μέλος από: 12 Μαρ 2004
Περιοχή: Aθήνα - Ελλάδα
ΜήνυμαΣτις: 21 Μαη 2010 18:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

χωρις να το εχω χρησιμοποιησει ..απλα με αυτα που διαβασα.. μου φαινεται σαν να εχουν υιοθετησει το Κ2 της Joomlaworks.. ειδικα στο θεμα των κατηγοριων..

Μέλος από: 25 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 66
Νέα: 12

Περιοχή: Wild West
View users profile
deviantART facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 21 Μαη 2010 20:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μακάρι να το είχαν υιοθετήσει και σε άλλα χαρακτηριστικά.

Μέλος από: 11 Απρ 2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Μαη 2010 02:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

monkey ανέφερε:
χωρις να το εχω χρησιμοποιησει ..απλα με αυτα που διαβασα.. μου φαινεται σαν να εχουν υιοθετησει το Κ2 της Joomlaworks.. ειδικα στο θεμα των κατηγοριων..

Μπαα, μάλλον θα αργίσει κάτι τέτοιο...
Άλλα τα custom content types δεν είναι πατέντα της joomlaworks Ποτέ! ποτέ! ποτέ... Jame!

Απλά οι προκαρασκευασμένοι τύποι content κάνου την χρήση πιο απλή για τους "μη τεχνικούς" και για τους developers των extensions ίσως...
Άλλα όπως είπα και πρίν αυτό είναι αντιστρόφως ανάλογο με την ευελιξία και τiς (core) δυνατότητις του CMS

Μέλος από: 07 Ιουν 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαη 2010 16:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λοιπόν θα σας πάω όλους κόντρα (απλά για πλάκα).
Το Joomla μπιπ και δέρνει.
Στον τομέα των cms εγώ ξεκίνησα με joomla και το υποστηρίζω στο 100%.
Ό,τι με βοηθάει το κρατάω, ό,τι μου προκαλεί καθυστέρηση (διορθώσεις, αλλαγές, κλπ) το αφήνω στην άκρη.
Ακόμη δουλεύω και με wordpress.

Τώρα όμως θα πω και τα καλά σχετικά με όλα αυτά.
Το joomla έχει και τα καλά του έχει και τα κακά του. Δεν θα αναφέρω τα κατ' εμέ καλά διότι για κάποιον άλλον μπορεί να είναι κακά, και τούμπαλιν.
Το ίδιο και για το wordpress.
Συμβουλή μου (πραγματική): Ποτέ να μην δέχεστε ό,τι λένε οι άλλοι είτε αυτό είναι joomla/wordpress/drupal/easy-cms κλπ.
Ο καθένας θα πρέπει να δουλεύει με 2 μόνο cms και να χρησιμοποιεί όποιο πιστεύει ότι μπορεί να κάνει την δουλειά για την οποία το χρειάζεται.
Αν ο κύριος λόγος ενός site είναι για ιστολογιο χρησιμοποιούμε blog-cms. Αν είναι για site (απλό ή με περιπλοκότητες όπως πολλοί χρήστες με διάφορα δικαιωματα και άλλα πολλα) χρησιμοποιούμε ένα εξειδικευμενο cms.
Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι CMS σημαίνει Σύστημα Διαχείρισης Περιεχομένου. (και όπως πάντα το περιεχόμενο λίγο-πολύ διαφέρει).

Μπράβο στην Joomla που αναβαθμίστηκε και θα προσφέρει πολλές νέες και ποιό απλοποιημενες λύσεις.
vassilism

Μέλος από: 17 Μαρ 2007
Βοηθήματα: 7
Scripts: 4

ΜήνυμαΣτις: 23 Μαη 2010 16:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το θέμα έχει να κάνει με τη να έκδοση και όχι τι είναι καλύτερο ή αν το joomla είναι καλό σαν cms.

Εγώ σε μια νέα έκδοση περίμενα να δω το joomla να διαθέτει από default πολυγλωσσική υποστήριξη τύπου joomfish και επιτέλους να αλλάξει την mootools με την jquery.

Αυτό δεν το είδα, και γιαυτό θεωρώ ότι η νέα έκδοση δεν έχει να προσφέρει κάποια σημαντική αλλαγή που να πείσει τον κόσμο να αναβαθμίσει.

Αυτή η νέα έκδοση, μοιάζει πολύ με την πολιτική. Υπάρχουν συμφέροντα στη μέση και δεν μπορεί να προχωρήσει με ριζικές αλλαγές.

Μέλος από: 07 Ιουν 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Μαη 2010 17:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τότε η κατηγορίες θεμάτων και οι κατηγορίες μελών με τα δικαιωματα που μπορεί να δώσει ο διαχειριστής σε αυτά είναι το μοναδικό πλεονέκτημα που βλέπω σε αυτό το άρθρο.
Οπότε γλυτώνεις το ψάξιμο και την δημιουργία component ή plugin για 1-2 συγκεκριμένες δουλειές.
falegk

Μέλος από: 04 Δεκ 2009
Περιοχή: Thessaloniki
ΜήνυμαΣτις: 25 Μαη 2010 10:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγω δεν παίζει να τολμήσω την αλλαγή...
Βέβαια πρέπει να περιμένουμε γιατι σίγουρα θα γινουν πολλες αλλαγές
Τωρα για τις ενότητες έφυγαν αλλα έγιναν κατηγορίες και υποκατηγορίες.....δεν ξερω κατα πόσο διαφορετικό ειναι αυτο μαλον αλλάζει μονο το όνομα

Για να δούμε τη μας ετοιμάζουν...
gmatrix

Μέλος από: 01 Απρ 2010
Περιοχή: Ελληνικό
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαη 2010 17:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μυρίζω λίγο drupalismo!(Τώρα το έβγαλα)

Δικαιώματα χρηστών, content types, καλύτερο module management....

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5
Scripts: 2

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαη 2010 17:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μανωλη σε λιγο θα ειναι η καταλληλη στιγμη να γραψεις αλλο ενα βιβλιο που θα καλυπτει και τους χρηστες του joomla και τους χρηστες του Drupal

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαη 2010 21:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 01 Ιουν 2010 09:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Βγήκε και η ΒΕΤΑ 2 με 140 διορθώσεις από την προηγούμενη. Στις 14/6/2010 κυκλοφορεί λέει και η ΒΕΤΑ 3.

Κάλα πόσες ΒΕΤΕS θα βγάλουν

http://www.joomla.org/announcements/release-news/5278-joomla-16-bet...ow-available.html

Μέλος από: 07 Φεβ 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Ιουν 2010 13:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είμαι κι εγώ της άποψης ότι δεν έπρεπε να βγάλουν τόσο γρήγορα νέα έκδοση (1.6). Στην ουσία δεν βλέπουμε κάτι ουσιαστικό...ωραία τα group permissions και τα nested categories κλπ κλπ δε λέω αλλά δεν είναι αυτά που θα κάνουν μια ουσιαστική διαφορά.

Δείτε το σχετικό post των JoomlaWorks, πολύ σωστό κατα τη γνώμη μου: http://blog.joomlaworks.gr/a-new-perspective-on-the-future-development-o
manolism
Super Moderator

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Ιουν 2010 13:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όπως είχαν ανακοινώσει στις 14/6 βγήκε και η ΒΕΤΑ 3. Πάμε για ΒΕΤΑ 4 στις 28/6. Ελπίζω στις 35 ΒΕΤΕS να βγάλουν την πρώτη RC από τις 84.

http://www.joomla.org/announcements/release-news/5279-joomla-16-bet...ow-available.html

Μέλος από: 10 Ιουν 2010
Περιοχή: Πολύκαστρο Κιλκίς
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουν 2010 10:21    Θέμα: Joomla ;;;; Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μου μυρίζουν αρκετά θέματα ασφάλειας... Μάλλον θα αργήσει να σταθεροποιηθεί η έκδοση!

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [35 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 17:39 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites