freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Ανάπτυξη εφαρμογής C++

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Γλώσσες Προγραμματισμού » C, C++
Moderators:  Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: commandανάπτυξη Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
rookie

Μέλος από: 20 Φεβ 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Μαη 2010 12:48    Θέμα: Ανάπτυξη εφαρμογής C++
Περιγραφή θέματος: Προσωμοίωση του command prompt MS-DOS μe δυνατότητα αναγνώρισης των βασικών εντολών
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γεια σας παιδιά προσπαθώ να δημιουργήσω κώδικα για Λειτουργικά Συστήματα σ'ένα project που έχω
Ο ΤΙΤΛΟΣ:

Ανάπτυξη εφαρμογής σε γλώσσα C++ για την προσωμοίωση του command prompt του MS-DOS με δυνατότητα αναγνώρισης των βασικών εντολών (DOSKEY, HELP, EXIT)

Έχω φτιάξει κάποια κομμάτια αλλά δεν βγαίνει τίποτα γιατί έχω διδαχθεί μόνο C και ξέρω λιγοστά ακόμα για τις δομές και αυτά που μου ζητούν στον project
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕ ΓΝΩΣΕΙΣ C++ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

εδώ είναι και τα κομμάτια που έχω φτιάξει

#include <stdio.h>
#include <conio.h>
#include <string.h>
#include <stdlib.h>

struct ffblk { long ff_reserved;
long ff_fsize;
unsigned long ff_attrib;
unsigned short ff_ftime;
unsigned short ff_fdate;
char ff_name[256];
};
main()
{
int findfirst(const char*data,struct ffblk*ffblk,int attrib);
struct ffblk fileblock;
int result;
result=findfirst("C:\\data.txt\\",&fileblock,0);

while (result==0)
{ printf("%s",fileblock.ff_name);
findnext(&fileblock);
}
printf("No more files \n");
getch();

}

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main ()
{
FILE * pf;
pf = fopen ("file.txt","r");
if (pf==NULL)
{
printf ("Error opening file");
exit (1);
}
else
{
/*file*/
}
return 0;

getch();
}

#include <conio.h>
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main ()
{
FILE * pf;

pf = fopen ("data.txt","r");

if (pf==NULL)
{
printf ("Error opening file");
}

fclose(pf);

getch();
}

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
rookie

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Μαη 2010 17:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παιδιά σας παρακαλώ κάποιος να βοηθήσει που ξέρει C
Erevis

Μέλος από: 12 Ιουν 2008
Περιοχή: Χαλάνδρι
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Μαη 2010 18:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Που ακριβώς χρειάζεσαι βοήθεια?
rookie

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 24 Μαη 2010 22:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

βοήθεια στην διόρθωση του κώδικα για τυχόν λάθη μου και κάποιες βελτιώσεις...
οι κώδικες τρέχουν αλλά δεν νομίζω ότι βγάζουν το σωστό αποτέλεσμα με αυτό που μου ζητείται....
mariosal
Honorary Member

Μέλος από: 09 Νοε 2007
Βοηθήματα: 1
Νέα: 2
Scripts: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Μαη 2010 15:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Από τη στιγμή που υπάρχει η system() στην cstdlib δε χρειάζεται να κάνεις και πολλά

Εγώ θα άρχιζα έτσι:

κώδικας:
#include <cstdlib>
#include <iostream>

main() {
    std::cout << "Command: ";
    char* in;
    std::cin >> in;

const char* command = in;
    system( command );
}

Μπορείς να γράψεις C στην C++, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Διάβασε αυτό εάν θες να μάθεις C++ http://cplusplus.com/doc/tutorial/
Erevis

Μέλος από: 12 Ιουν 2008
Περιοχή: Χαλάνδρι
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 27 Μαη 2010 19:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το θέμα είναι ότι ο καθηγητής του μάλλον θα θέλει να γράψει μόνος του την προσομοίωση των εντολών. Είναι σαν να σου πει να γράψεις την quicksort κι εσύ να πας να χρησιμοποιήσεις την std::sort Επίσης το code snippet που έχεις γράψει έχει λάθος.

Φίλε για να σε βοηθήσουμε χρειαζόμαστε παραπάνω πράγματα, πρώτον comments στον κώδικα σου να καταλάβουμε τι κάνει, δεύτερον μια γενικότερη επεξήγηση του κώδικα και τρίτον προς τα που θες να σε καθοδηγήσουμε. Επιπλέον ποιο κομμάτι του κώδικα δε δουλεύει όπως θα περίμενες να δουλεύει εσύ?

Και μια ερώτηση, τα προγράμματα τα οποία απλά ανοίγουν και κλείνουν αρχεία γιατί τα πόσταρες?
nkast

Μέλος από: 15 Νοε 2009

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 31 Μαη 2010 17:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το πρόγραμμα που εστειλες που το βρήκες; Εχεις εστω και την παραμικρή ιδεα του τι κανει;
Αυτα που σου ζητανε στο project δεν βλεπω τι σχεση εχει με τον κωδικα που ακολουθει. Μας δινεις εναν γαιδαρο και περιμενεις να τον αρμεξουμε;

Αυτο που ζητας δεν μοιαζει με απλη C αλλα απαιτεί γνωσεις απο τεχνολογια μεταγλωτιστων. Γνωριζεις κατι τετοιο;
Μπορεις να το κανεις προχειρα με substrings αλλα θα ειναι λαθος και χασιμο χρονου...

Δεν εχω καταλαβει σε τι επιπεδο βρίσκεται.
Απο αυτα που λες μαλλον εισαι στο πρωτο ετος και εχεις χασει ολες τις παραδοσεις, αλλα το project θυμίζει και πτυχιακη!

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Γλώσσες Προγραμματισμού » C, C++
Τώρα είναι 07 Δεκ 2016 20:15 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites