freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Μετατροπή εικόνας απότο photoshop σε διανυσματικό γραφικό

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά
Moderators:  Graphics Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [11 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: photoshopγραφικόμετατροπή Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
aguila21
Honorary Member

Μέλος από: 30 Απρ 2003
Βοηθήματα: 2

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιουν 2010 21:38    Θέμα: Μετατροπή εικόνας απότο photoshop σε διανυσματικό γραφικό Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έφτιαξα ένα λογότυπο και θέλω να το μετατρέψω από .psd σε κάποια μορφή διανυσματικού γραφικού για να το τυπώσω σε μπλούζα χωρίς το φόντο.Πώς γίνεται αυτό;

DGeorge
Honorary Member

Μέλος από: 13 Σεπ 2007
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Καλλιθέα Γενικώς
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2010 08:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πολύ καλή σου μέρα
Αν λέγοντας διανυσματικό γραφικό, εννοείς κάτι σε CorelDraw, (που υποψιάζομαι ότι αυτό εννοείς), έχω να σου πω τα εξής:
Δεν ξέρω αν έχει εξελιχθεί σε τέτοιο βαθμό! Στη Version 8 της πλατφόρμας Corel που έχω, υπάρχει ένας 'αυτόνομος' μετατροπέας bitmap σε vector. Αλλά το αποτέλεσμα, που είχα, όσες φορές το προσπάθησα, ήταν από φτωχό ως τελείως απογοητευτικό.
Και πάλι λέω: "Δεν ξέρω στις νεότερες εκδόσεις αν κάνει 'παπαδοπαίδια'! Μιλάω για τη Version 8 που έχω!"
Έτσι, όπως κι εγώ στις ανάλογες περιπτώσεις, έχεις δύο εναλλακτικές:
1) Είτε που καθαρίζεις το λογότυπό σου μέσα από το ίδιο το PHOTOSHOP, που το δημιούργησε!
2) Είτε που το κάνεις εισαγωγή "import" ως bitmap, ή ως άλλου είδους object στο CorelDraw, και σχεδιάζεις -επάνω από το bitmap- το vector.
Κρίνοντας κατά περίπτωση, έχω χρησιμοποιήσει και τους δύο τρόπους, και μέχρι τώρα, τουλάχιστον, οι δουλίτσες μου κοντράρουν άνετα με επαγγελματία
Καλά κουράγια και στους δύο τρόπους Another pint of beer Another pint of beer

Υ.Γ. Επειδή ζούμε σε εποχές περίεργες, για βάλε στο Google "bitmap to vector" να δεις τι ψιλοχαμός γίνεται.... Αν κάποιο από αυτά σε ικανοποιεί οικονομοτεχνικά, δεν έχεις παρά να το αγοράσεις

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5
Scripts: 2

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2010 09:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δίδαγμα:
Ποτέ δεν σχεδιάζουμε λογότυπο σε bitmap μορφη.
Σχεδιάζουμε πάντα σε ένα πρόγραμμα που δημιουργεί vector graphics (AI, Corel, Freehand, Flash κλπ) και από εκεί μπορούμε άνετα να κάνουμε το αντίστροφο, δηλαδή export σε bitmap μορφή για επεξεργασία στο photoshop.
Διότι όταν σχεδιάζουμε ένα λογότυπο, πρέπει να σκεφτόμαστε τις εφαρμογές του κυρίως και όχι το που προορίζεται εκείνη τη στιγμή που το χρειαζόμαστε (πχ σε ιστοσελίδα).

Μέλος από: 08 Ιουλ 2007

View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2010 09:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

H λύση σου βρίσκεται εδώ
http://vectormagic.com/home
Είναι το καλύτερο trace που μπορείς να κάνεις, βέβαια θαύματα δεν γίνονται αν έχει gradient το γραφικό σου κανένα πρόγραμμα δεν μπορεί να σε βοηθήσει.Αφού θέλεις μόνο να αφαιρέσεις το φόντο γιατί δεν το κάνεις στο photoshop?
*Mε πρόλαβε ο Νότης σχετικά με το πως πρέπει να σχεδιάζεται ένα logo.

ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2010 10:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το λογότυπο δεν είναι τόσο περίπλοκο αλλά να κάνω extract στο photoshop είναι λίγο βαρετό αλλά η έσχατη λύση.Τώρα γιατί δεν το έκανα σε άλλο πρόγραμμα είναι ένα θέμα που έχει σχέση οτι δεν ξέρω καθόλου άλλο πρόγραμμα.Το λογότυπο είναι αυτό:

aguila21
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2010 10:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

adams ανέφερε:
H λύση σου βρίσκεται εδώ
http://vectormagic.com/home

Το δοκίμασα αυτό αλλά μου βγάζει τη γραμματοσειρά χάλια και λείπει και η γραμμή από κάτω.Θα προσπαθήσω να βρω ένα πρόγραμμα να το φτιάξω από την αρχή.Με τι κατάληξη είναι τα vectors;

starfish

Μέλος από: 15 Δεκ 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2010 13:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κάντο απο το illustrator με την επιλογή Live Trace

Μικρές Αγγελίες
Δημιουργία Ιστοσελίδας
aguila21
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2010 15:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Βρήκα το Inkscape και έφτιαξα εκεί ένα νέο λογότυπο,και το αποθήκευσα ως .eps
Το νέο λογότυπο είναι αυτό!

sovokai

Μέλος από: 30 Οκτ 2008

ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουν 2010 19:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εχω μια φωτογραφια με ενα σκυλο αλλα θελω καποιος να μου θολωσει το φοντο πισω απο το σκυλο γιατι δεν ξερω photoshop ή παρομοιο προγραμμα.
θα πληρωσω το κοπο εκεινου που θα το κανει.
οποιος θελει μπορει να μου στειλει πμ στο info@doberman.gr

Eυχαριστω!!

elsar

Μέλος από: 10 Δεκ 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 19 Ιουν 2010 22:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ImageMagick (www.imagemagick.org) για αυτή τη δουλειά. Τρέχει σε windows link to windows κ unix/linux και είναι opensource.

Η μετατροπή γίνεται τόσο εύκολα (π.χ. σε jpg):

C:\>convert asimple.psd layers.jpg

Θα δημιουργηθούν πολλά αρχεία για την κάθε layer:

layer[0] = The complete image
layer[1] = The background layer
layer[2] = The image layer
layer[3] = The text layer
...
sovokai

Μέλος από: 30 Οκτ 2008

ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουν 2010 02:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

σ ευχαριστω οπως ευχαριστω τη aguila21 και ενα αλλο μελος που με βοηθησε μεσω μαιλ, αλλα δεν ξερω με ποιο username γραφει!!

τελικα κρατησαμε αυτη!!!!

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [11 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
PDF to Html 0 kon73 18 Οκτ 2015 20:39
kon73 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 08 Δεκ 2016 16:17 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites