freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

(Λύθηκε) Eshop & Google search

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! και Virtuemart
Moderators:  PHP Moderators, Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [8 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: googlesearcheshop Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
dimogerontas

Μέλος από: 23 Απρ 2010

View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2010 21:32    Θέμα: (Λύθηκε) Eshop & Google search
Περιγραφή θέματος: Περίεργη εμφάνιση αποτελεσμάτων στο google
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα σε όλους σας,
σε ένα eshop που έφτιαξα, μου συμβαίνει το εξής περίεργο τη στιγμή που κάνω search στο google κάποιο τυχαίο προϊόν του site.

Κάνοντας αναζήτηση πχ "Φιγούρα Λουόμενης" εμφανίζεται πρώτο το site με το επιθυμητό αποτέλεσμα.
κώδικας:
http://www.planetshopping.gr/index.php?page=shop.product_details&product_id=125&flypage=flypage.tpl&pop=0&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el

Κάνοντας αναζήτηση ένα άλλο είδος του site πχ "Σεσουάρ Μαλλιών" και ενώ θα περίμενε κανείς το google να εμφανίζει όλη την κατηγορία Σεσουάρ Μαλλιών, έτσι δηλαδή:
κώδικας:

http://www.planetshopping.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=58&Itemid=1&lang=el

εμφανίζει το site πολύ περίεργα κάπως έτσι :
κώδικας:
http://www.planetshopping.gr/index2.php?orderby=product_name&DescOrderBy=ASC&Itemid=1&option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=&manufacturer_id=0&keyword=&keyword1=&keyword2=&limit=30&limitstart=55&lang=en&pop=1&tmpl=component

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ;

Last edited by dimogerontas on 17 Ιουν 2010 12:08, edited 1 time in total
dreambet

Μέλος από: 31 Μαη 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2010 23:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

mallon eixes online oso doylebes to index2.php soy to cachare kai soy deixnei to palio.
perimene merikes meres ta soy to allaxei mono toy.

dont panic.
korgr
Honorary Member

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5
Scripts: 2

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2010 23:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγω βλεπω αναφορα προς το index2.php απο το index.php
Υπαρχει σχετικο link

ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουν 2010 23:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όντως έχετε δίκιο για το index2.php

Το google δηλαδή θα ξανασκαναρει το site σωστά πλέον;
Δηλαδή το σκάναρε τη στιγμή που δούλευα στο index2.php?
Αν έχω καταλάβει καλά, το index2.php αφορά τις κατηγορίες μου στο virtuemart?
alou
Script Master

Μέλος από: 24 Αυγ 2007

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουν 2010 04:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To google ακολουθεί ότι συνδέσμους βρίσκει στον κώδικα και καταγράφει περιεχόμενο, ή κάπως έτσι. Σε link που δεν θέλουμε να καταγράφονται το σωστό είναι να υπάρχει ένα no index attribute (rel=noindex).

Σε συνδέσμους που υπάρχουν στο google και δεν θες να οδηγούν στο site σου, από όσο ξέρω τουλάχιστον η καλύτερη λύση είναι 303 redirect, δλδ δηλώνεις ότι το link αυτό μεταφέρθηκε μόνιμα (αρκεί να μη σου δημιουργεί κάποιο λειτουργικό πρόβλημα).

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να το κάνεις, ανάλογα με το περιβάλλον που είσαι, για apache θα χρησιμοποιήσεις .htaccess

Στην δική σου περίπτωση μάλλον δε βολεύει κάτι τέτοιο γιατί τα link αυτά αφορούν τα printable pages που δημιουργούν τα αντίστοιχα εικονίδια (από εκεί είναι τα /index2.php* links, είναι μια έκδοση της σελίδας χωρίς τα includes, header footer κλπ). Μπορείς να βρεις πως χτίζονται αυτά τα link και να προσθέσεις το noindex, ενώ ταυτόχρονα να δηλώσεις στο google να αφαιρέσει αυτά τα links (webmaster tools νομίζω, θα πάρει κάποιο χρόνο).

edit: επειδή μου έβαλες και μένα ιδέες, ψάχνοντας είδα αυτό

http://joomlacode.org/gf/project/joomla/tracker/?action=TrackerItem...ker_item_id=12071

ουσιαστικά κάνει αυτό που σου είπα παραπάνω, είναι όμως φτιαγμένο το 2008 και δεν ξέρω τι μπορεί να έχει αλλάξει από τότε οπότε οι δοκιμές σου μετά από back up.
dimogerontas

ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουν 2010 12:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πρόσθεσα το Disallow: /index2.php στο robots.txt

Ας περιμένω να δω για τα αποτελέσματα....
IzMbit

Μέλος από: 17 Ιαν 2009

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 07 Ιουλ 2010 18:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

έχεις αποτελέσματα ? έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα με μια σελίδα που έχω φτιάξει. μετά απο αναζήτησ στη google εμφανίζετε μόνο το component του virtuemart που στην περίπτωση μου εμφανίζει τις κατηγορίας, ανάλογα με την δική σου, χωρίς header & footer & right - left colums. πως μπορώ να διαγράψω απο το webmasters τη σελίδα αυτή ?
η σελίδα που εμφανίζεται με το πρόβλημα είναι η mysite.gr/store/index2.php?&pop=1&tmpl=component ενώ mysite.gr/store/index2.php εμφανίζεται κανονικά.. May the force be with you...
dimogerontas

ΜήνυμαΣτις: 26 Ιουλ 2010 23:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
έχεις αποτελέσματα ? έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα με μια σελίδα που έχω φτιάξει. μετά απο αναζήτησ στη google εμφανίζετε μόνο το component του virtuemart που στην περίπτωση μου εμφανίζει τις κατηγορίας, ανάλογα με την δική σου, χωρίς header & footer & right - left colums. πως μπορώ να διαγράψω απο το webmasters τη σελίδα αυτή ?
η σελίδα που εμφανίζεται με το πρόβλημα είναι η mysite.gr/store/index2.php?&pop=1&tmpl=component ενώ mysite.gr/store/index2.php εμφανίζεται κανονικά..

Είχα όντως αποτελέσματα.
Επίσης στο webmaster tool του google στην επιλογή "Site Configuration - Crawler access - Remove URL" έβαζα όποιες αναζητήσεις έβρισκα σε index2.php στο google.
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μου αφαιρείται το συγκεκριμένο url χωρίς να χρειάζεται να περιμένω να μου το σκανάρει πρώτα και μετά να μου αφαιρέσει τις αναφορές στο index2.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [8 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! και Virtuemart
Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 21:44 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites