Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Οσον αναφορά τα αρχεία που δέχεται το premiere

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
MixalisHipHopMusical

Δημοσίευση από MixalisHipHopMusical » 12 Ιουν 2010 21:33

Κανω μια εργασια για κατι δημοσιογράφους και μου εχουν δωσει τα αρχεια σε VOB,το premiere το δικο μου δέχεται μονο wmv και avi αρχεια,υπαρχει καποιος τροπος(plugin) για να το κανω να δεχεται VOB και γενικοτερα και αλλες καταλήξεις αρχείων ωστε να μην αναγκάζομαι να τα κανω συνεχώς converer και να χανω ενα 25% απο την ποιότητα τις εικόνας ?

Έχω το Premiere 3 pro

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 13 Ιουν 2010 02:35

Δύστυχος όχι... χρειάζεσαι το premiere cs4 ή νεότερο για vob...

Επίσης το θέμα με τον converter δεν στέκει...
Αν ξες* μπορείς να κάνεις convert χωρίς χάσιμο ποιότητας...

Γνωρίζοντας από ποια κάμερα βγήκε και με πόσα mbps το δευτερόλεπτο. Αν είναι μικρότερο απότι υποστηρίζει ένα dvd μπορείς να το βγάλεις το ίδιο χωρίς να μεγαλώνει το αρχείο χωρίς λόγο...

και βγάζοντας το με την ίδια ανάλυση και με κάποια ασυμπίεστη μορφή δεν θα χάσεις ποιότητα...

Δοκίμασε σε targa sequence... Το premiere θα το ανοίξει άνετα...
Επίσης κάμερα που γράφει σε dvd είναι λίγο λάθος. Ιδικά όταν πρόκειται για επαγγελματικά.

*Όχι ότι εγώ ξέρω αλλά μου έχει τύχει και το κατάφερα κάπως έτσι...
Εικόνα
What you waiting for?

MixalisHipHopMusical

Δημοσίευση από MixalisHipHopMusical » 13 Ιουν 2010 05:20

Επίσης κάτι ακόμα το οποίο μου συμβαίνει για πρώτη φορά(τα αρχεία να πω πως ήταν από κασέτα και τα έκαναν capsure σε dvd) όταν τα κάνω converter πέρα από την απώλεια ποιότητας για κάποιο λόγο κάποια αποσπάσματα τα τρώει χρονικά,δηλαδή πλάνα 20 λεπτών μετά το converter τα κάνει 4-5 λεπτά και πέρα από αυτό δεν συγχρονίζει ο ήχος με την εικόνα.Επίσης τα αρχεία και πριν τα κάνω converter για κάποιο λόγο δεν συγχρονίζει η μπάρα του χρόνου κάτω στο πρόγραμμα με το βίντεο χρονικά( media player,VLC ,media player clasic όπως και του nero)

Σε αυτό ευθύνομαι σε κάτι εγώ από μεριά converter ή κάτι έχει γίνει λάθος στο capsure που έκαναν τα παιδιά?

Υπάρχει κάποια λύση?έχετε να προτείνεται κάτι?

Υ.Γ εγω πως μπορω να κανω capsure απο καμερα στο pc?(Παντα ειχα πλανα μονο απο καμερες με κληρους δίσκους)

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 13 Ιουν 2010 15:02

δεν είχα ποτέ κάμερα με κασέτα αλλά γίνετε έυκολα με το premiere να κάνεις capture...

και με ένα search στο google θα βρεις πολλές λύσεις...

Όσο για το πρόβλημα δεν είμαι σίγουρος... αν το dvd παίζει μια χαρά όταν το βλέπεις σαν ταινία τότε το πρόβλημα είναι στον converter...

Και αν ισχύει αυτό σιγουρέψου ότι έχεις διαλέξει τα σωστά frame rate υποθέτω...
Αλλά όχι και τα 20 λεπτά σε 4-5... χμμ...

Ποιον converter χρησιμοποιείς?
Νομίζω ένας πολύ καλό και γνωστός είναι ο Total Video Converter...
Εικόνα
What you waiting for?

MixalisHipHopMusical

Δημοσίευση από MixalisHipHopMusical » 13 Ιουν 2010 17:26

αυτόν τον converter χρησιμοποιώ
Total Video Converter 3.50 HD

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες