freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

MPEG4 Receiver: Crypto ReDi 25 για Digea

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Τηλεόραση - Σειρές
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [23 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: mpeg4 Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουν 2010 12:36    Θέμα: MPEG4 Receiver: Crypto ReDi 25 για Digea Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Crypto ReDi 25
SD DVB-T MPEG4 Receiver για Digea

..και με γύρο στα 40ε καθάρισες με τα ψηφιακά.

Μια αρκετά οικονομική πρόταση από την ελληνική Crypto που το μεγάλο της προτέρημα είναι το μέγεθός της. Την κουμπώνεις πάνω στο scart και δε φαίνεται τίποτα! Το μόνο που χρειάζεται είναι με ένα καλώδιο να βάλεις τον IR receiver για το τηλεχειριστήριο σε κάποιο εμφανές σημείο. Κανένα άλλο κομμάτι της συσκευής δεν είναι εμφανές.

Είναι η ιδανική συσκευή για τηλεοράσεις που είναι στον τοίχο και για όσους δε θέλουν να μπερδεύονται με πολλά καλώδια.

Από την συνδεσμολογία (Scart) καταλαβαίνετε ότι είναι Standard Definition.

Με την σύνδεση μιας συσκευής USB γίνετε PVR και αποκτά λειτουργία Time Shift.

Έχει φυσικά Ελληνικό μενού και EPG.

Βλέπει όλα τα κανάλια τις Digea και της ΕΡΤ χωρίς προβλήματα.

Το menu του είναι λιτό και εύχρηστο.

Δεν είναι όμως media player. Παίζει φυσικά τα video που γράφει αυτό, διαβάζει εικόνες και MP3, αλλά δεν μπορεί να κάνει αναπαραγωγή avi και mpeg video. Αν φυσικά έχετε όρεξη να τα μετατρέψετε σε TS, φαντάζομαι ότι θα τα παίξει

Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 16

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2017
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook linkedin twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουν 2010 18:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Scart?!
Το scart αναλογικο ειναι!
Επι της ουσιας δηλαδη περνουμε ψιφιακο δεκτη, μετατρεπουμε το σημα σε αναλογικο, και το προβαλουμε στην τηλεώραση?

Οποτε τζαμπα τα ψιφιακα καναλια....

EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουν 2010 19:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αααααν έρθει ποτέ εδώ το ψηφιακό σήμα, το συζητάμε!

Ο Κορινθιακός βλέπει με ψηφιακό σήμα σου λέει μετά... Οι μισές παραλιακές πόλεις του Κορινθιακού δεν έχουν ψηφιακό σήμα, ακόμα κι εκεί που σκάει το κύμα! Καλό ε!

ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουν 2010 20:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Connor MacLeod ανέφερε:
Scart?!
Το scart αναλογικο ειναι!
Επι της ουσιας δηλαδη περνουμε ψιφιακο δεκτη, μετατρεπουμε το σημα σε αναλογικο, και το προβαλουμε στην τηλεώραση?

Οποτε τζαμπα τα ψιφιακα καναλια....

για κούνα του λίγο..

για να το πάρεις αυτό σημαίνει η τηλεόρασή σου δεν έχει ψηφιακό δέκτη ή έχει αλλά δεν υποστηρίζει mpeg4.. οπότε θες αναλογικό σήμα να της βάλεις...

αν είναι ψηφιακή η τηλεόρασή σου απλά δε το χρειάζεσαι!

Connor MacLeod
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουν 2010 20:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
για να το πάρεις αυτό σημαίνει η τηλεόρασή σου δεν έχει ψηφιακό δέκτη

Μεχρι εδω καλα τα πήγες.

παράθεση:
αν είναι ψηφιακή η τηλεόρασή σου απλά δε το χρειάζεσαι!

Εδω αντιφασκεις με το πρώτο που λες

Εγω εχω ψιφιακη τηλεώραση. Ψιφιακό δέκτη δεν εχει.

Ολες οι LCD ειναι ψιφιακες.Kκαι περαν τουτου, Απο τη στιγμη που η tv μου εχει hdmi κονεκτρορα, δεχετε και digital input. Το σκαρτ δεν ειναι digital
Οποτε το συγγεκριμενο, επι της οιυσιας αν το σηνδεσω στην tv μου θα εχω αναλογικα καναλια παλι. Εκτος αν ειχε και ενα ψιφιακο κονεκτορα πχ hdmi ή DVI (Digital Visual Interface)

cordis

ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουν 2010 23:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Connor MacLeod ανέφερε:
επι της οιυσιας αν το σηνδεσω στην tv μου θα εχω αναλογικα καναλια παλι. Εκτος αν ειχε και ενα ψιφιακο κονεκτορα πχ hdmi ή DVI (Digital Visual Interface)

δεν ήπιες όλο το γάλα σου σήμερα μου φαίνεται...

δε θα έχεις τα αναλογικά κανάλια, τα ψηφιακά θα έχεις. Εκτός κι αν το πρίσμα και το σπορ+ είναι αναλογικά και δε το έχω καταλάβει και στις δύο συχνότητες που πιάνω από 4 κανάλια σε κάθε μία έχει γίνει κάτι σε παράλληλα σύμπαντα.

αν θες hdmi κονέκτορα πας στα 60 ευρώ και σε συσκευή φέτα κάτω ή δίπλα από την τηλεόραση. και το μόνο που θα έχεις κερδίσει θα είναι ότι θα έχεις χάσει κάποια ευρώ παραπάνω μιας και τα κανάλια δεν εκπέμπουν στην ψηφιακή τους έκδοση κάτι παραπάνω σε ανάλυση ώστε να θες hdmi.

DGeorge
Honorary Member

Μέλος από: 13 Σεπ 2007
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Καλλιθέα Γενικώς
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουν 2010 09:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Με τις απλές -απλούστατες- γνώσεις μου στη Φυσική, φαντάζομαι ότι αυτό που εννοεί ο cordis (και που μάλλον ισχύει) είναι:
Συσκευή TV αναλογική: 'Παίζει το pick-up σου και δίνει τον ήχο στο Στερεοφωνικό σου'! Ο ήχος είναι αναλογικός! Η εικόνα είναι αναλογική.
Συσκευή TV αναλογική με μετατροπέα: 'Παίζει το CD σου και δίνει τον ήχο στο Στερεοφωνικό σου'! Ο ήχος είναι Ψηφιακός! Η εικόνα είναι ψηφιακή.
Ούτως ή άλλως δεν θα μπορούσαμε -φαντάζομαι- ποτέ ν'ακούσουμε δυαδική μουσική... Από την άλλη ποτέ δεν ξέρεις
Το τελικό στάδιο είτε Ακουστικό (Audio) είναι αυτό, είτε Οπτικό (Video), θα πρέπει να είναι συμβατό με τις αισθήσεις μας της Ακοής και της Όρασης. Τ'αυτιά μας και τα μάτια μας όμως 'ακούν' και 'βλέπουν' αναλογικά. Το ακουστικό και το οπτικό νεύρο δεν ξέρω σε τι κώδικα μεταδίδουν προς τον εγκέφαλο! Αλλά μέχρι τότε.... Υπάρχει πάαααααααρα πολύ μακρύς δρόμος
Η ψηφιακή εικόνα, υποψιάζομαι, ότι σε πρώτη φάση διαθέτει (ως ψηφιακή) διαμόρφωση FM στο φέρον κύμα της... (Αυτό ίσως και να παίζει κάποιο πρόσθετο ρόλο στην όλη της ποιότητα)
Η όλη ψηφιακή παραγωγή-επεξεργασία-εκπομπή γίνεται από τον σταθμό (πρώτο στάδιο π.χ. του CD-Player) ενώ η μετατροπή ψηφιακό->αναλογικό γίνεται είτε από τον πρόσθετο (εξωτερικό) μετατροπέα, είτε από τον on-board μετατροπέα της TV-συσκευής (δεύτερο στάδιο του CD-Player). Όμως και οι δύο, (εξωτερικός και on-board) συνδέονται στο στάδιο προενίσχυσης αναλογικού Ακουστικού (Audio) και Οπτικού (Video) σήματος με κοινή έξοδο, από 'κεί και μετά

ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουν 2010 12:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το μόνο που μου την σπάει σε όλες αυτές τις συσκευές (και βάζω μέσα και τους media players, και το dream box) είναι ότι δεν έχουν power off κουμπί αλλά μόνο stand by. έτσι ακόμα και όση ώρα δεν είσαι σπίτι καταναλώνουν ρεύμα εκτός κι αν τις βγάζεις από την πρίζα μετά από κάθε χρήση.. κάτι που δεν είναι πρακτικό..

Connor MacLeod
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουν 2010 13:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μπορεις να παρρεις ενα πολυμπριζο το οποιο εχει swtch on-off και να μην τα βγαζεις ετσι απο την μπριζα

cordis

ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουν 2010 14:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

αυτό σκέφτομαι να κάνω.. δε γίνετε αλλιώς..

deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 21 Ιουν 2010 18:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είχα δει στο εξωτερικό ένα πολύπριζο με διακόπτη για κάθε πρίζα ξεχωριστά. Έτσι κλείνεις π.χ. το dvd αλλά η τηλεόραση και ο αποκωδικοποιητής παίζουν κανονικά

ΜήνυμαΣτις: 25 Ιουν 2010 12:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

τους έχω στείλει από προχθές το παρακάτω κι ακόμα δεν έχω απάντηση:

1ο. όσες φορές κι αν προσπάθησα δε μπόρεσα να γράψω video με την προγραμματισμένη εγγραφή. είτε από το EPG είτε από το menu 'Προγραμματισμένη Εγγραφή'. το καταγράφει σωστά στην λίστα του προγραμματισμού, αλλά μετά το πέρας της ώρας τέλους απλά το σβήνει και δεν καταγράφει το video. με το κουμπί REC όλα πηγαίνουν καλά. ο δίσκος είναι NTFS (WD) και έχει τουλάχιστον 60GB ελεύθερα.

2ο. πολλές φορές μου παρουσιάζει θόρυβο στον ήχο ενώ η ποιότητα σήματος είναι πάνω του 70%
edit για τον ήχο: ενώ με το crypto έχω θόρυβο την ίδια στιγμή εάν γυρίσω στο tuner της tv μου που έχει mpeg-2 τα Prisma, Sport+ κτλ της ΕΡΤ τα βλέπω πεντακάθαρα και χωρίς θόρυβο.

Last edited by cordis on 01 Ιουλ 2010 18:52, edited 1 time in total
cordis

ΜήνυμαΣτις: 01 Ιουλ 2010 18:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ακόμα καμία απάντηση. ίσως είναι λόγο τις προσπάθειας να υποστηρίξουμε ελληνικό προϊόν; ή μήπως γιατί είμαστε Έλληνες;

DGeorge
Honorary Member

Μέλος από: 13 Σεπ 2007

Περιοχή: Καλλιθέα Γενικώς
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 19 Ιουλ 2010 13:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κανένα νεώτερο ίσως; ...Ή μήπως: "Άκρα του τάφου σιωπή στον κόσμο βασιλεύει;" φιου φιου... φιου φιου...
Cordis το Ελληνικό προϊόν να το υποστηρίξουμε, με χέρια και πόδια, με νύχια και δόντια... Αρκεί όμως και να το αξίζει!
Γι'αυτό θα έλεγα, ότι η σωστή υποστήριξη θα ήταν -κατ'εμένα πάντα-, αν σου απαντούσαν. Ακόμα κι αν σου έγραφαν ότι: "Κοιτάξτε να δείτε, μέχρις εκεί φτάνει η χάρις του!", απλώς και μόνο με το γεγονός της ανταπόκρισης, και πολύ περισσότερο της ειλικρίνειας, θα ανέβαιναν πολύ σε επίπεδο εκτίμησης.
Παρ'όλα αυτά παραμένω αισιόδοξος, καθότι έχω δει Έλληνες / 'Ελληνικές Εταιρείες' να είναι τυπικότατοι ως φιλικότατοι απέναντι στον πελάτη τους, όποιος κι αν είναι αυτός.
cordis

ΜήνυμαΣτις: 19 Ιουλ 2010 14:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

στην αρχή μου έδωσαν μια άσχετη απάντηση που έδειχνε ότι δεν διάβασε καν το mail μου. του στιλ "πως συνδέετε την συσκευή;" για μια συσκευή που συνδέετε μόνο με scart!

απάντησα ότι μάλλον δεν έχετε καταλάβει τι συσκευή έχω, και περίμενα μια εβδομάδα, αλλά απάντηση δε πήρα.

μετά μια εβδομάδα έστειλα ξανά μήνυμα ρωτώντας αν έχουμε κάποιο νέο και η απάντηση ήταν "φέρτε το να το δει το service".

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [23 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Τηλεόραση - Σειρές
Τώρα είναι 05 Δεκ 2016 18:34 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites