freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Βιβλία προγραμματισμού

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [3 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: βιβλία Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
artemioskas

Μέλος από: 08 Αυγ 2009
Βοηθήματα: 3
Νέα: 8

Περιοχή: Αθήνα
View users profile Visit posters website
blog cv linkedin twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουν 2010 20:40    Θέμα: Βιβλία προγραμματισμού Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα σας.

Θέλω να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό και για αυτό θα ήθελα τις συμβουλές σας για κάποιες αγορές βιβλίων.
Θα ήθελα να μάθω, C, Visual Basic και Pascal.

Τι έχετε να μου προτείνετε;;

Εάν υπάρχει κάτι καλό σε ελληνικά καλώς, αλλιώς αγγλικά.

Επίσης εάν μπορώ να βρω κάπου βοηθήματα στο internet για να μην αγοράσω αμέσως βιβλίο, θα χαρώ πολύ να μου τα πείτε. Ψάχνω και εγώ πάντως στο google.

Μέλος από: 18 Μαη 2005
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

Περιοχή: Κορυδαλλός
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουν 2010 22:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αρκετά διαφορετικές γλώσσες μεταξύ τους αν θες τη γνώμη μου . Εγώ θα ξεκινούσα ανάποδα και θα σε ρωτούσα τι στόχο έχεις. Θα μου πεις οτι θες να μάθεις να προγραμματίζεις ας πούμε αλλά είναι κάπως γενικό και εξηγώ:

Άλλες γνώσεις προγραμματισμού έχει κάποιος σαν web developer, άλλες κάποιος που φτιάχνει εφαρμογές για κινητά, άλλες κάποιος που φτιάχνει emulators, drivers κλπ., άλλες κάποιος που φτιάχνει desktop εφαρμογές, άλλες κάποιος που φτιάχνει παιχνίδια και πάει λέγοντας...

Ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις προγραμματισμό είναι να βάλεις στόχο να φτιάξεις κάτι και σιγά σιγά να το βελτιώνεις μέχρι να το βαρεθείς και να πας σε κάτι άλλο. Το να μάθεις απλά πράγματα αλγοριθμικής, if, loop κλπ. είναι πάνω κάτω η ίδια φιλοσοφία σε όλες σχεδόν τις γλώσσες και μπορείς να τα μάθεις σε οποιαδήποτε γλώσσα πολύ εύκολα φτιάχνοντας κάτι. Το να πάρεις επίσης ένα βιβλίο και να το διαβάσεις από την αρχή μέχρι το τέλος φτιάχνοντας αυτά που λέει ή χωρίς να φτιάχνεις τίποτα, είναι επίσης πολύ βαρετό.

Εγώ προσωπικά βάζω στόχο να μάθω πώς γίνεται κάτι, ψάχνω να δω τι βιβλία δείχνουν πάνω κάτω αυτά που θέλω να φτιάξω και έπειτα τα αγοράζω και ψάχνω να δω τι λένε. Έπειτα και μόλις καταλάβω τι παίζει ξεκινάω να προσπαθώ να φτιάξω αυτό που θέλω. Η χαρά του προγραμματισμού είναι στο να φτιάχνεις τα δικά σου και μαθαίνεις καλύτερα και πιο ευχάριστα.

Επίσης χρησιμοποιώ βιβλία για reference των γλωσσών που γράφω, όπου είναι τεράστια και σου λένε τα πάντα για αυτή τη γλώσσα, αλλά δεν τα διαβάζεις από την αρχή μέχρι το τέλος αλλά τα έχεις για βοήθεια όταν ψάχνεις να βρεις πώς γίνεται κάτι.

Οπότε εγώ θα σου έλεγα να δεις με τι θες να ασχοληθείς και μετά να διαλέξεις τι θα μάθεις γιατί είναι πολύ διαφορετικές οι γλώσσες που ψάχνεις και για πολύ διαφορετικούς σκοπούς.

Μέλος από: 08 Αυγ 2009
Βοηθήματα: 3
Νέα: 8

Περιοχή: Αθήνα
View users profile Visit posters website
blog cv linkedin twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουν 2010 22:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες και σε ευχαριστώ που ασχολείσαι με το θέμα μου.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάποιον να με βοηθήσει και να τον ρωτάω και τα έχω μπλέξει λίγο.

Μήπως θα μπορούσες εσύ ή κάποιος άλλος να μου δώσει λίγα παραδείγματα για το τι μπορείς να κάνεις με την κάθε γλώσσα προγραμματισμού;
Βέβαια δεν ξέρω εάν είναι εφικτό αυτό που λέω..

edit: Μήπως να το μεταφέραμε και σε άλλη κατηγορία;

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 04 Δεκ 2016 03:54 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites