freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Η σύνδεση υψηλής ταχύτητας με νομικό δικαίωμα στη Φινλανδία

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [13 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: φινλανδία Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
artemioskas

Μέλος από: 08 Αυγ 2009
Βοηθήματα: 3
Νέα: 8

Περιοχή: Αθήνα
View users profile Visit posters website
blog cv linkedin twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 02 Ιουλ 2010 14:36    Θέμα: Η σύνδεση υψηλής ταχύτητας με νομικό δικαίωμα στη Φινλανδία Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το internet υψηλής ταχύτητας έγινε εχθές 1/7/2010,
νομικό δικαίωμα στη Φινλανδία.
Νέος νόμος λέει ότι κάθε πολίτης δικαιούται πρόσβαση σε υψηλής ταχύτητας internet.

Η Φινλανδία είναι τώρα η πρώτη χώρα στον κόσμο όπου κάθε πολίτης έχει το θεμελιώδες δικαίωμα για υψηλής ταχύτητας σύνδεση στο Internet. Ένα παρόμοιο σχέδιο για τις Ηνωμένες Πολιτείες αντιμετωπίζει εμπόδια και κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστούν χρόνια για να αποδώσει καρπούς.

Από την 1 Ιουλίου, κάθε Φινλανδός έχει το δικαίωμα πρόσβασης σε 1 Mbps ευρυζωνική σύνδεση, ”με στόχο μια σύνδεση 100 Mbps έως το 2015″, σύμφωνα με το BBC. Ο υπουργός της Φινλανδίας Suvi Linden δήλωσε στο BBC ότι “οι υπηρεσίες Internet δεν είναι πλέον μόνο για διασκέδαση. Η Φινλανδία έχει εργαστεί σκληρά για την ανάπτυξη της κοινωνίας της πληροφορίας και μερικά χρόνια πριν είχαμε συνειδητοποιήσει ότι μερικοί από τους συμπολήτες μας δεν είχαν πρόσβαση στο Internet”.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν μιλάμε για ένα μεγάλο αριθμό, αφού περίπου 4.000 σπίτια θα χρειαστούν ταχύτερη ενσύρματη σύνδεση. Η χώρα έχει πληθυσμό περίπου 5,2 εκατομμυρίων, σύμφωνα με το World Factbook της CIA. Έως το 2015, η Φινλανδία έχει ως στόχο όλοι οι Φινλανδοί να συνδέονται στο Internet μέσω οπτικών ινών.

Στις Ηνωμένες Πολιτείες, το προτεινόμενο εθνικό ευρυζωνικό σχέδιο θα καταστήσει διαθέσιμη, υψηλής ταχύτητας πρόσβαση στο Internet σε άτομα που τη χρειάζονται, καθώς και σε ορισμένους φορείς παροχής υγειονομικής περίθαλψης, κατά την επόμενη δεκαετία. Το 2009, η μέση ταχύτητα λήψης Διαδικτύου στις Ηνωμένες Πολιτείες ήταν 5,1 Mbps και η μέση ταχύτητα αποστολής ήταν 1,1 Mbps.

Προσπάθειες είναι επίσης σε εξέλιξη για την επέκταση των ασύρματων ευρυζωνικών επικοινωνιών για συσκευές όπως έξυπνα τηλέφωνα και φορητούς υπολογιστές, που χρησιμοποιούνται από τους περισσότερους Αμερικανούς. Τη Δευτέρα, ο πρόεδρος Μπαράκ Ομπάμα ενέκρινε τα σχέδια από την Ομοσπονδιακή Επιτροπή Επικοινωνιών για την απελευθέρωση 500 megahertz του ασύρματου φάσματος κατά τα επόμενα 10 χρόνια.

Ορισμένες εκτιμήσεις, σύμφωνα με το Associated Press, λένε ότι τα επόμενα πέντε χρόνια θα δούμε μια αύξηση στον τομέα των ασύρματων δεδομένων από 20 έως 45 φορές σε σύγκριση με τα επίπεδα του 2009, αντανακλώντας την έκρηξη της χρήσης των ασύρματων συσκευών. Στη Βρετανία, το BBC ανέφερε ότι “η κυβέρνηση στοχεύει να παρέχει σε όλους μια ελάχιστη 2 Mbps ευρυζωνική σύνδεση μέχρι το 2012″ αλλά είναι μια δέσμευση και όχι μια νομικά δεσμευτική απόφαση.

Σημείωση: Τελικά πόσα χρόνια πίσω βρισκόμαστε ( ή καλύτερα δεκαετίες; ). Υπάρχουν ακόμα στο κόσμο ανθρωποκεντρικές κυβερνήσεις…

Πηγή: ifeed.gr

Μέλος από: 13 Σεπ 2005
Βοηθήματα: 2
Scripts: 2

Περιοχή: Camp
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 02 Ιουλ 2010 17:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το ξέρεις πως θα θεωρείσαι από τους πλέων υπεύθυνους για τα άτομα που θα μετακομίσουμε από Ελλάδα στην Φινλανδία ε;

Μιας και έτσι όπως έχουν τα πράματα στην χώρα όλοι φεύγουν, θα έχουν και ένα λόγο επιπλέον να πάνε Φινλανδία τώρα καθώς κάτι τέτοιο στην Ελλάδα δεν θα το δούμε ποτέ
artemioskas

ΜήνυμαΣτις: 03 Ιουλ 2010 01:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν είναι και άσχημη επιλογή να φύγουν έτσι όπως πάνε τα πράγματα, πόσο μάλιστα να πάνε και στην Φινλανδία με τέτοιο internet.

Μέλος από: 21 Φεβ 2003
Templates: 1

Περιοχή: Μια εδώ.. Μια εκεί.. Σήμερα είμαι εδώ!!!
ΜήνυμαΣτις: 03 Ιουλ 2010 04:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εγώ έμαθα ότι το 3015 η Ελλάδα θα έχει τέτοιες συνδέσεις!!!
dva_dev
Script Master

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 03 Ιουλ 2010 09:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Νομίζω ότι έχουμε πολύ πιο σημαντικά καθημερινά προβλήματα να λύσουμε πριν αποφασίσουμε να ασχοληθούμε με τέτοιες πολυτέλειες.
Π.χ. Παρκάρισμα.

Εχει μάθει κανείς πως είναι η ζωή στη φινλανδία; Η καθημερινή ζωή από κάποιον που έχει ζήσει εκεί;
artemioskas

ΜήνυμαΣτις: 03 Ιουλ 2010 19:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dva_dev ανέφερε:
Εχει μάθει κανείς πως είναι η ζωή στη φινλανδία; Η καθημερινή ζωή από κάποιον που έχει ζήσει εκεί;

Από κανά δύο ντοκιμαντέρ και αφιερώματα που έχω δει πάντως, φαίνεται πολύ καλύτερη η ζωή εκεί από ότι στην Ελλάδα.

Ειδικά στην Παιδεία που μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση είναι "πολλά χρόνια μπροστά" σε σχέση με εμάς.

Εάν κάποιος έχει ζήσει εκεί, και ξέρει να μας πει περισσότερα πολύ ευχαρίστως.

edit:
Όριστε κάποια link που σχετίζονται με την ζωή στην Φινλανδία.

1. http://www.stat.fi/tk/el/kva_artikkelit_everydaylifesummary_en.html
2. http://finland.gr/public/default.aspx?contentid=196099&nodeid=3...amp;culture=el-GR
3. http://www.bloka.com/phpBB3/viewtopic.php?f=41&t=6710
4. http://tinyurl.com/36jq2oc (Το έκανα με το tinyurl γιατί είχε πολλούς χαρακτήρες.)

Μέλος από: 30 Νοε 2004
Βοηθήματα: 17
Scripts: 6

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουλ 2010 02:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ta idia sk@t@ me mas einai apo viotiko epipedo.. aplos einai pio "kryoi" apo emas kai o kathenas kanei thn douleia pou tou exoun anathesei opos prepei na thn kanei...

an mou elegan na dialekso metaksy Filand+super duper dsl kai Elladas + pstn tha dialega pali Ellada.. mhn tous zhleuete tous voreious laous.. mporei na exoun organosh kai kales yphresies alla den exoun thn zoh tou mesou Ellhna.. ego tous leo "rompotakia" afou leitourgoun automatopoihmena kai xoris synaisthima se polles katastaseis..

san thn Mesogeio pouthena!!
sibas
Honorary Member

Μέλος από: 21 Φεβ 2003
Templates: 1

Περιοχή: Μια εδώ.. Μια εκεί.. Σήμερα είμαι εδώ!!!
ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουλ 2010 14:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

artemioskas

ΜήνυμαΣτις: 04 Ιουλ 2010 15:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

χαχαχα

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Ιουλ 2010 13:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλός ο τίτλος. Αρκετά πιασάρικος

Στο δια ταύτα όμως τι λέει αυτός ο νόμος;

Υποχρεώνει τους ISPs να παρέχουν broadband και στα 'ζαγοροχώρια';

Αυτό είναι το concept; Ή κάτι άλλο και απλά λανσάρεται ως 'Ο κάθε πολίτης έχει δικαίωμα στο broadband' σαν να λέμε 'ο κάθε πολίτης έχει δικαίωμα να αγοράσει γρήγορο αυτοκίνητο';

Γιατι και εδώ έχουμε δικαίωμα στην πρόσβαση της κοινωνίας της πληροφορίας αλλά αν η X ForthNET δεν έχει στα σχέδια της να παρέχει broadband σε κάποιο κατσικοχώρι (γιατί πχ δεν υπάρχει ζήτηση) απλά θα σε γράψει και θα μείνεις με το ψεύτο gprs ή με το ανύπαρκτο στα χωριά 3G ή με την παλιά καλή 56άρα PSTN...

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν χρειάζεται να θεοποιούμε έναν νόμο που έτσι και αλλιώς υπήρχε πρακτικά (εκτός αν στην Φινλανδία απαγορευόταν να έχεις broadband και ήθελε ειδική άδεια για τον μέσο πολίτη).
Δηλαδή εδώ και 5 μέρες οι Φινλανδοί έχουν δικαίωμα να έχουν 1mbit broadband; Σιγά το δικαίωμα ρε παιδιά Καλό ε! Να λέγανε 10-20mbit να το καταλάβω, αλλά το 1mbit θεωρείται στάνταρ πλέον στην Ελλάδα, πόσο μάλλον στην Φινλανδία και τις υπόλοιπες σκανδιναβικές χώρες...

Μέλος από: 28 Ιαν 2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης-Αθήνα
View users profile Send email to user Visit posters website
blog picasa myspace facebook twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 05 Ιουλ 2010 16:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μήπως στα χωριά πρέπει να αρχίσουν να απλώνουν οπτικές ίνες όπως το κάνανε μια εποχή με τις σωλήνες για το πότισμα;

Αρκετοί ήταν αυτοί που είχαν σε ένα χωράφι τους ένα πηγάδι, έβαζαν μια μεγάλη μηχανή και έκαναν ένα δίκτυο με τα χωράφια τους (ναι και ο παππούς μου )και έτσι όλα τους τα χωράφια ποτίζονταν χωρίς να περιμένουν πότε θα τους πάνε νερό.

Μπορούν να περάσουν οπτικές ίνες μέχρι την κοντινότερη πόλη μόνοι τους και ότι γίνει
DTSIODO

Μέλος από: 29 Μαρ 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 05 Ιουλ 2010 18:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρες και από εμένα! Μένω δύο χρόνια Φιλανδία και είπα να δώσω πιο Inside info. Όντως 1 Mbps δεν λέει κάτι ιδιαίτερο αλλά γενικότερα σε θέμα net είναι μπροστα...

Εγώ με 50.90/month (τσουχτερό!) είχα 110 Mbps ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ (έπιανα 100+) ενώ πρόσφατα μου ήρθε post mail ότι μου κάνουν αναβάθμιση σε 200/10 Mbps. Ιδιαίτερα τα 10 Mbps upload μετράνε

Για τρόπο ζωής τώρα, τα πάντα είναι θέμα χαρακτήρα. Πολύ σκοτάδι τον χειμώνα και όποιος δεν την πολυπαλεύει με κρύο και μουντάδα λογικά δεν θα αντέξει.

ότι θέλετε ρωτήστε! Άντε με το καλό να τα δούμε και Ελλάδα αυτά καθώς είμαι Αθήνα με 1.55 Mbps και αναπολώ τον desktop μου
staaronis3

Μέλος από: 28 Ιαν 2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης-Αθήνα
View users profile Send email to user Visit posters website
blog picasa myspace facebook twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 05 Ιουλ 2010 18:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ετοιμάζω λινκάκι να μοιραστούμε τη σύνδεση σου
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [13 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Τώρα είναι 09 Δεκ 2016 05:49 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites