freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Έρευνα του παν. Ιωαννίνων για την πορνογραφία στο Internet

Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις
Moderators:  Reporters, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [38 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: internetδιαδίκτυοέρευναιωαννινων Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
soteres2002
S. & H. Moderator

Μέλος από: 05 Μαρ 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 1
Scripts: 1

Περιοχή: Ιωάννινα
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2010 13:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

pagou ανέφερε:
-ειναι γνωστο οτι ο νομος αντικαθιστα την ηθικη για το συμφερον.
-εαν θελεις να μιλησουμε για ερευνα και κατευθηνομενα αποτελεσματα, εδω ειμαι.
-Στο dubai εχει αρνητικο impact το να εχεις ευρωπαικη κουλτουρα και να μην εισαι ντοποιος. τι λες, θα μας σφαζεις ολους για καμια επιδοτηση;
-απο ποτε η ψυχολογια εγινε επιστημη και μου διεφυγε;

(αν γινεται αποφυγε τα greekglish, καλυτερα βαλε αγγλικα ή ελληνικα, τον ιδιο κοπο κανεις)

Σόρρυ για τα Greeklish, απλώς ήμουν από Λίνουξ και στο 10.04 δεν βρίσκω πουθενά το καταραμένο keyboard indicator applet!!

- Συμφωνώ, αλλά δεν αποφασίζω εγώ για αυτό.
- Βασικά δεν έχει ζητηθεί καμία επιδότηση ακόμα από κυβερνητικούς φορείς για να μας στηρίξει. Αυτό όμως είναι κάτι που το σκεφτόμαστε για αργότερα, σε βάθος 1 χρόνου ας πούμε, χωρίς όμως να υπάρχει ενδεχόμενο για γίνει nation-wide εφαρμογή του συστήματος. Όσον αφορά εφαρμογές, σίγουρα θα γίνει πειραματικά μια system-wide εφαρμογή του δικού μας συστήματος σε κάποια υποδίκτυα του πανεπιστημίου, όπως για παράδειγμα αυτό των φοιτητικών εστιών και ίσως και του τμήματός μας. Και ο λόγος είναι εκτός του πορνογραφικού, να μελετήσουμε και το κατανεμημένο της υπόθεσης που μας αφορά επίσης.
- Βασικά αυτό που ανέφερα όντως ισχύει. Τώρα αν η ψυχολογία δεν είναι επιστήμη, το λέω με κάθε επιφύλαξη αφού δεν είμαι και ψυχολόγος. Όμως επειδή είχα συνεργαστεί με το τμήμα ιατρικής εδώ στο παν. ιωαννίνων, το είχα ακούσει από έναν συνεργαζόμενο ψυχίατρο καθηγητή, ότι δηλαδή έχει γίνει έρευνα ώς προς αυτό και ότι η πορνογραφία επηρεάζει αρνητικά σε διάφορους τομείς της ζωής ενός ανθρώπου. Δεν έχω καμία σχεση με αυτό, ούτε κατέληξα εγώ σε αυτά τα συμπεράσματα. Απλώς αν ψάξεις λίγο στο Google θα βρεις κι εσύ σχετικές αναφορές σε έρευνες και όχι sites.
billiaswhs

Μέλος από: 11 Νοε 2004

View users profile
blog cv facebook sync twitter friendfeed 
del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2010 15:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

te

Last edited by billiaswhs on 12 Ιουλ 2010 15:10, edited 2 times in total
billiaswhs

View users profile
del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2010 15:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
-απο ποτε η ψυχολογια εγινε επιστημη και μου διεφυγε;

Για πες μας τι είναι επιστήμη και τι όχι, κατά τη δική σου άποψη
πάντοτε ?

Μέλος από: 07 Μαη 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2010 15:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

soteres2002
@
εαν καταλαβα κανεις μια προσπαθεια να καταργησεις την ελευθερη βουληση με δικαιολογια οτι καποιοι που δεν ξερεις και δεν καταλαβαινεις, 'απεδιξαν' οτι μεσα σε ενα συστημα, δεδομενων αξιων, η χρηση πορνογραφικου υλικου κανει κακο;

για την ακριβεια βασιζεσαι σε μια 'επιστημη' τοσο επιστημη οσο ο η αστρολογια και η θρησκεια.

μαλιστα. αδιαφορεις για την δημοκρατια, τα δικαιωματα του ανθρωπου και γενικως για οτιδηποτε.

billiaswhs
@
η δικια μου ή η δικια σου γνωμη δεν εχει καμια αξια. οταν μιλαμε για επιστιμη αξια εχει η λογικη, η ψυχολογια βασισεται σε συστημα αξιων. τα μαθηματικα παλι οχι.

------------------------

Last edited by pagou on 12 Ιουλ 2010 15:56, edited 3 times in total
pagou

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2010 15:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

P.S.: χμμ........
billiaswhs

View users profile
del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2010 16:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@Pagou

ένα σύντομο sketch

Στη ψυχολογία η έρευνα γίνεται με στατιστικές μεθόδους και επειδή
ο πληθυσμός του δείγματος που μελετάει έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά
και ιδιότιτες ονομάζεται ψυχομετρία, κάτι αντίστοιχο με την οικονομετρία
που ποσοτικοποιεί στατιστικά οικονομικά φαινόμενα. Από εκεί και πέρα
είναι θέμα στατιστικής αν κάποιος δεν ξέρει στατιστική καλά βγάζει πολύ
πολύ εύκολα ανόητα αποτελέσματα. Η στατιστική αυτό που κάνει
είναι να προσεγγίσει το δειγματοχώρο (Ω,F,P) στη θεωρία πιθανοτήτων
είναι το αντίστροφο των πιθανοτήτων και οι πιθανότητες είναι
η ανάλυση της θεωρία μέτρου δευσμευμένη, στο ότι μέτρο αθροίζει στο 1
μέ κάποιες πιο συγκεκριμένες ιδιότητες

(Ω, F, μ(Ω)=1)

[url=http://en.wikipedia.org/wiki/Measure_(mathematics)]en.wikipedia.org/wiki/Measure_(mathematics)[/url]

en.wikipedia.org/wiki/Probability_space

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2010 16:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

θα παρω τηλεφωνο τον ποπερ να του πω οτι εσβησες απο τον χαρτη να το ακουσει ο βιτγκενσταιν να ερθει να σου σφιξει το χερι.

φανταζομαι οτι δεν σκεφτηκες να κοιταξεις πρωτα τον ορισμο τις επιστημης και επειτα απλα να δεις εαν ή οχι ( οχι ειναι η απαντηση), πληρη τα κριτηρια η ψυχολογια. (που ανηκει στην ιδια κατηγορια με τον μαρξισμο τον λενινισμο την αστρολογια και την θρησκεια)

α ναι

500 φορες το 0=0
οταν βαζισεζαι σε μη επιστημες για να παραγεις επιστημη, τι παραγεις;
soteres2002
S. & H. Moderator

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2010 16:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@pagou:

Η δική μας δουλειά δεν καταστρατηγεί κανένα ανθρώπινο δικαίωμα. Και πιο συγκεκριμένα, δεν έχει γίνει καμία προσπάθεια για να συνεργαστούμε με κυβερνητικούς φορείς έτσι ώστε να γίνει πανελλαδική χρήση του λογισμικού πχ σε ISP. Εκεί που συστήνουμε να γίνεται εφαρμογή του συστήματος είναι ιδιωτικά δίκτυα στα οποία βάσει νόμου δεν πρέπει να γίνεται πρόσβαση σε πορνογραφικό υλικό. Για παράδειγμα, σε μία δημόσια βιβλιοθήκη ή σε έναν ιδιωτικό οργανισμό όπως πχ μια ιδιωτική επιχείρηση υπάρχουν ίσως περιορσιμοί που δεν πρέπει να παραβαίνουν οι εργαζόμενοι. Εμείς εκεί αποσκοπούμε σε περίπτωση που μπει στα σχέδιά μας κάποια συνεργασία με οργανισμούς. Το τι θα κάνει κανείς στο σπίτι του ή σε ένα internet cafe είναι δικό του πρόβλημα. Όμως σε ιδιωτικούς οργανισμούς μπορεί να υπάρχουν κανόνες και εκεί έχουμε εφαρμογές.

Αυτά όλα για να σπάσουμε όλα τα rumors περί καταστρατήγησης ανθρώπινων δικαιωμάτων, μιας που δεν υφίστανται αυτή τη στιγμή τέτοια θέματα. Γνωρίζουμε πολύ καλά ότι το θέμα καταστρατήγησης ανθρώπινων δικαιωμάτων θα ήταν από τις πρώτες αυθόρμητες αντιδράσεις του πληθυσμού μιας χώρας όσον αφορά την άρνηση πρόσβασης σε ειδικές κατηγορίες περιεχομένου στο ιντερνετ.
soteres2002
S. & H. Moderator

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2010 16:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

billiaswhs ανέφερε:
@Pagou

ένα σύντομο sketch

Στη ψυχολογία η έρευνα γίνεται με στατιστικές μεθόδους και επειδή
ο πληθυσμός του δείγματος που μελετάει έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά
και ιδιότιτες ονομάζεται ψυχομετρία, κάτι αντίστοιχο με την οικονομετρία
που ποσοτικοποιεί στατιστικά οικονομικά φαινόμενα. Από εκεί και πέρα
είναι θέμα στατιστικής αν κάποιος δεν ξέρει στατιστική καλά βγάζει πολύ
πολύ εύκολα ανόητα αποτελέσματα. Η στατιστική αυτό που κάνει
είναι να προσεγγίσει το δειγματοχώρο (Ω,F,P) στη θεωρία πιθανοτήτων
είναι το αντίστροφο των πιθανοτήτων και οι πιθανότητες είναι
η ανάλυση της θεωρία μέτρου δευσμευμένη, στο ότι μέτρο αθροίζει στο 1
μέ κάποιες πιο συγκεκριμένες ιδιότητες

(Ω, F, μ(Ω)=1)

[url=http://en.wikipedia.org/wiki/Measure_(mathematics)]en.wikipedia.org/wiki/Measure_(mathematics)[/url]

en.wikipedia.org/wiki/Probability_space

Έχεις δίκιο σε όσα λες. Όμως όσα ανέφερα εγώ περί ψυχολογίας είναι έρευνες που έχουν κάνει ψυχολόγοι, και πέρα από αυτό εγώ δεν μπορώ να φέρω κάθε άλλη άποψη γιατί είμαι μη ειδικός.

Ωστόσο έχω το δικαίωμα ώς επιστήμονας της Πληροφορικής επιστήμης να διεξάγω την έρευνά μου αβίαστα από την στιγμή που δεν θείγω άλλες κοινωνικές ομάδες.
pagou

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2010 16:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

και οπως καποιοι πιο μεγαλοι απο εμενα ειπαν:

ααααχ ησυχασα. δοξα το θεο ο αινσταιν κανει μια πυρηνική βομβα. τι μπορει να παει στραβα;
soteres2002
S. & H. Moderator

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2010 17:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

pagou ανέφερε:
και οπως καποιοι πιο μεγαλοι απο εμενα ειπαν:

ααααχ ησυχασα. δοξα το θεο ο αινσταιν κανει μια πυρηνική βομβα. τι μπορει να παει στραβα;

Σαφώς...

Όμως μην ξεχνάς ότι δεν θα πάθει κανενός η υγεία τπτ ακόμα και αν του στερούσαν το δικαίωμα δια νόμου να έχει πρόσβαση σε ορισμένες κατηγορίες πληροφορίας στο Ιντερνετ, οπότε αυτό που αναφέρεις ακόμα και σε γενικό βαθμό δεν μπορώ να καταλάβω πόσο άμεσα συγκρίσιμο είναι με την έρευνά μας. Προφανώς, θα υπήρχε αντίσταση σε κάτι τέτοιο από τον καθενα, ακόμα και από εμένα πχ.

Φυσικά, δεν διατείνομαι ότι είμαι θετικός όσον αφορά την απαγόρευση πρόσβασης σε πορνογραφικό περιεχόμενο, από την στιγμή που η νομοθεσία του κράτους δεν το αρνείται στους πολίτες! Απο τη στιγμή όμως που μία κυβέρνηση και γενικότερα κάποιος οργανισμός εκδηλώνει ενδιαφέρον να συγχονευτεί η ερευνητική μας δουλειά στα πλαίσια ενός κοινωνικού συνόλου ανθρώπων, δεν μπορώ να καταλάβω το τι αρνητικό υπάρχει από την μεριά μας.

Αν όμως η ίδια η κυβέρνηση ποτέ επιχειρήσει κάτι τέτοιο, τότε δεν καταλαβαίνω τι μεμπτό θα είχα εγώ η ο κάθε άλλος επιστήμονας που θα είχε εμπλοκή σε ένα τέτοιο έργο, εφόσον υπόλογη για οποιαδήποτε ενέργεια θα ήταν η ίδια η κυβέρνηση και όχι η επιστήμη. Επίσης τότε το ζήτημα διαφεύγει του εύρους της Πληροφορικής επιστήμης, και τείνει προς το κοινωνικό τομέα.

Γενικά λοιπόν, ίσως οι επιστήμονες τελικά να είναι η αφορμή για όλα τα κακά που μπορούν να υπάρξουν στην κοινωνία, όμως αυτοί που τους χρησιμοποιούν είναι το trigger ΟΛΩΝ των προβλημάτων.

Αυτό, για να μην παρεξηγηθώ...

Επίσης, offtopic, όσον αφορά την Ψυχολογία καθώς και την στατιστική μελέτη διαφόρων προβλημάτων, νομίζω δεν είναι ικανός ο μέσος άνθρωπος να αντιληφθεί αμέσως το impact των πορισμάτων στο γενικότερο δείγμα του πληθυσμού. Η στατιστική είναι στατιστική και επομένως τα συμπεράσματά της αφορούν το γενικότερο δείγμα του πληθυσμού. Αυτό που μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος είναι να ρωτήσει: πώς επηρεάζει αυτό το πόρισμα τον καθένα μας, υπό την έννοια δλδ ότι απαντάμε στο ερώτημα "Ισχύει σε μας αυτό;;"... Και απο κει ανάλογα με το feedback που δίνει κανείς, να διαμορφώσει την άποψή του ώς μέρος του κοινωνικού συνόλου για το πρόβλημα.

Last edited by soteres2002 on 12 Ιουλ 2010 17:12, edited 1 time in total
pagou

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2010 17:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όμως μην ξεχνάς ότι δεν θα πάθει κανενός η υγεία τπτ ακόμα και αν του στερούσαν το δικαίωμα δια νόμου να έχει πρόσβαση σε ορισμένες κατηγορίες πληροφορίας στο Ιντερνετ,
@
τρελλο γελιο.
εαν σε εμενα π.χ. απαγορευαν να εχω προσβαση σε ορισμένες κατηγορίες πληροφορίας στο Ιντερνετ, πολυ απλα θα ημουν ανεργος ( εσυ τι νομιζεις θα ηταν καλο ή κακο για την υγεια μου) ή δεν θα ηξερα τις νεες τεχνολογιες και θα γινομουν ανεργος ή αν ειχα καποιο προβλημα που θα μπορουσε να λυθει με προσβαση σε ορισμένες κατηγορίες πληροφορίας στο Ιντερνετ και μου τις απαγορευαν τοτε παλι θα ειχα προβλημα.
soteres2002
S. & H. Moderator

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2010 17:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δες λίγο πάλι το προηγούμενο post καθώς πρόλαβες και απάντησες ενώ το ενημέρωνα ακόμα...

Να ρωτήσω εγώ κάτι πιο κατατοπιστικό και με βάση την πραγματικότητα τώρα.
Εσένα αν σου έκοβαν την πρόβαση δλδ σε πορνογραφικό περιεχόμενο βάσει νόμου, θα πεινούσες τώρα;; Ή θα επηρεαζόταν ο ψυχικός σου κόσμος; Βάση της πραγματικότητας, κάποιος που θα είχε άμεσο κόστος από κάτι τέτοιο θα ήταν πχ η Σειρήνα που είναι το αντικείμενό της η πορνογραφία! Για τους υπόλοιπους αυτό θα ήταν ένα "πλήγμα" κοινωνικής φύσης, ενώ για άλλους οικονομικής που θα ήταν αθροιστικά μεγαλύτερο κόστος σε σχέση με το κοινωνικό.

Φυσικά αν αβέρτα η κάθε κυβέρνηση έκοβε πρόσβαση σε ό,τι κατηγορία περιεχομένου ήθελε αυτή, πολλοί άνθρωποι θα είχαν πρόβλημα όπως κι εσύ λες. Όμως νομίζω ότι υπερ-γενικεύεις το θέμα της συζήτησης καθώς μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο...

Για να είμαι ειλικρινής πάντως, όταν πρώτη φορά ανέφερα σε πολύ κόσμο το πρότζεκτ αυτό, οι αντιδράσεις που πείρα είναι οτι είναι ενάντια στην ελευθερία του ανθρώπου, σε περίπτωση που επιβάλλεται αυτό στο κοινωνικό σύνολο! Οι αντιδράσεις υπήρχαν ακόμα και σε μέλη της πανεπιστημιακής κοινοτητας εδώ στα γιάνεννα, όπως πχ φοιτητές που μένουν στις εστίες του campus.
pagou

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2010 17:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εαν σχεδιαζα πορνογραφικες σελ. ναι θα ειχα προβλημα. αληθεια το playboy/penthouse/εμπερικος/μπουκοβσκι ειναι ή δεν ειναι πορνογραφια;

τοσο κοσμος που δεχεται να πληρωσει για να δει να εισαι σιγουρος οτι θα του λειψει.

το ΘΕΜΑ δεν ειναι ομως τιποτα απο ολα αυτα. ειναι το δικαιωμα στην ελευθερη προσβαση. καλα φυσικα εσυ ενα οπλο φτιαχνεις τωρα ο κακος ειναι αυτος που θα το χρησιμοποειησει. παντοτε.

οσο για την γενικευση : οταν κανεις κατι με καθολικες δυνατοτητες τοτε εχει και καθολικες συνεπειες.
pagou

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 12 Ιουλ 2010 17:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το impact των πορισμάτων στο γενικότερο δείγμα του πληθυσμού.
@
οταν μιλας με εμενα να θυμασαι οτι ειμαι ατομο, μοναδικο και οχι ποντικι εργαστηριου. το ιδιο ελπιζω και για πολλους αλλους
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 2 από 3 [38 Μηνύματα] Σελίδα:  Προηγούμενο  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις » Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Ψηφιακός Ηγέτης: Σημαντικό κεφάλαιο για τις επιχειρήσεις σύμφωνα με έρευνα της SAP 0 cordis 24 Οκτ 2016 14:12
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Internet of Things Hackathon #iothack 18-19 Μαρτίου, 2016 1 cordis 12 Μαρ 2016 22:02
ailouros Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Tech Talent Pool. Έρευνα από το Found.ation για τη διασύνδεση ανθρώπων της τεχνολογίας. 0 cordis 28 Μαη 2015 15:07
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
O Internet Explorer δεν πεθαίνει αλλά ο Spartan είναι εδώ! 1 cordis 09 Ιαν 2015 19:32
alou Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 04:28 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites