freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Δημιουργία Ετικέτας

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά
Moderators:  Graphics Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [11 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: δημιουργία Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
artemioskas

Μέλος από: 08 Αυγ 2009
Βοηθήματα: 3
Νέα: 8

Περιοχή: Αθήνα
View users profile Visit posters website
blog cv linkedin twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουλ 2010 15:32    Θέμα: Δημιουργία Ετικέτας Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα σας.

Με ρώτησε ένας οικεγενειακός μας φίλος, εάν μπορώ να του φτιάξω μία ετικέτα για μπουκάλια με κρασί.
Το κρασί δεν το φτιάχτει για να το πουλάει αλλά το έχει για χόμπυ, για αυτό σκέφτηκε πρώτα μήπως γίνεται να τον βοήθησει κάποιος γνωστός πριν πάει να ρωτήσει σε κάποιον πιο έμπειρο γραφίστα ή κάτι τέτοιο.

Θέλω λοιπόν εάν μπορώ να τον βοήθησω...
Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα ή γενικά κάτι το οποίο θα με βοηθήσει;

Επίσης, μήπως ξέρει κανείς περίπου τα μεγέθη που χρησιμοποιούν στις ετικέτες κρασιών και γενικά ποτών;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον θα ασχοληθεί με το θέμα μου.

Μέλος από: 13 Ιουν 2010
Περιοχή: Brussels
blog facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουλ 2010 16:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για να βοηθήσεις σε κάτι τέτοιο χρειάζεσαι γνώσεις γραφιστικής και των ανάλογων προγραμμάτων
ενδεικτικά είναι τα Corel Draw, Adobe link to Adobe Illustrator, Adobe Fireworks και άλλα πολλά -(υπάρχουν και ελεύθερες εφαρμογές (GNU))

Όσον αφορά το μέγεθος της ετικέτας, έχει σχέση με το μέγεθος της φιάλης, το σχήμα, ποσοστό κάλυψης και τέτοια.
Χρησιμοποιώντας 'ειδικού τύπου' αρχεία μπορείς να αυξομειώνεις το μέγεθος σε πραγματικό χρόνο ώστε να δείς πιο ταιριάζει καλύτερα.

πχ μια πρόχειρη θα ήταν κάπως έτσι (με κάποια ντεκόρ και κατάλληλες λέξεις επιπλέον φυσικά)

artemioskas

ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουλ 2010 17:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε ευχαριστώ που ασχολείσαι hitca!

pss ωραίο αυτό. τώρα το έκανες ή το βρήκες έτοιμο;

Επίσης, από ελεύθερα προγράμματα, ποια μπορούν να με βοηθήσουν;

blog facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουλ 2010 19:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Διάσημα ελεύθερα προγράμματα είναι το GIMP (image, paint) http://www.gimp.org/
και το Inkscape (vector) http://www.inkscape.org/download/

Directories εδώ >> http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_information_graphics_software
>> http://directory.fsf.org/category/graph/

και σε όλα τα download repos - Softpedia, Download κ.ά.- με απλή αναζήτηση θα βρείς και άλλα κατάλληλα για Windows ή Linux

Όσον αφορά το παράδειγμα που σου εξέθεσα, είναι έτοιμο αρχείο .eps κατάλληλο για τέτοια εργασία
Υπάρχουν φυσικά και άλλα παρόμοια... (νάναι καλά η 'μαμά' Google, υπάρχουν αρκετά εάν ξέρεις να ψάξεις).

Σύντομα θα βρώ καί άλλα να σού εκθέσω να έχεις μια πιο καλή/σφαιρική άποψη

Εγώ προσωπικά όταν χρειάζομαι να κάνω κάτι τέτοιο (για χόμπυ όχι επαγγελματικά), χρησιμοποιώ αυθεντικές φωτογραφίες που επιλέγω προσεκτικά (υψηλή ανάλυση, θεματολογία, σύγκριση κλπ) και την μετατρέπω σε vector (με πρόγραμμα) ώστε να μπορεί να επεξεργαστεί ώς import από κάποιο κατάλληλο πρόγραμμα για το τελικό αποτέλεσμα.
Όλα αυτά είναι πρώτα απ' όλα ....χρονοβόρα (εξ' ού και το χόμπυ, με ενδιαφέρει περισσότερο οι δυνατότητες των προγραμμάτων)
και καλό είναι να έχεις καλές συνθήκες σχεδίασης - μεγάλη οθόνη, μεγάλες αναλύσεις, εικονικούς εκτυπωτές, τέλειο ποντίκι, γνώσεις προγραμμάτων και τεχνικών όρων κλπ.-

Μπορείς και να τυπώσεις μία απλή φωτογραφία φυσικά, αλλά επειδή μιλάμε για προϊόν απαιτούνται και 'τεχνικές' λεπτομέρειες πού επιβάλλει η σχετική νομοθεσία στο τί ακριβώς θα περιέχει η ετικέτα -γλώσσα, τοπονύμια, περιγραφή, τυχόν οδηγίες, λεπτομέρειες, οινοπνευματικός βαθμός κλπ είτε μπροστά είτε πίσω)

Εφιστώ την προσοχή σου και στο τελευταίο στάδιο μιας τέτοιας σχεδίασης που είναι η εκτύπωση...(καί η επικόλληση μετά)
Δηλαδή ο τυπογράφος που θα σου τυπώσει το τελικό να κατανοεί και να γνωρίζει ....για τέτοια θέματα, αλλιώς ο κόπος (και το χρήμα) θα πάνε χαμένα.
Προτείνω ανεπιφύλακτα να απευθυνθείς σε καταξιωμένους επαγγελματίες ώστε να έχετε ένα άψογο αισθητικό αποτέλεσμα και ένα επιτυχημένο προϊόν σε τελική ανάλυση (αυτό είναι το ζητούμενο).
artemioskas

ΜήνυμαΣτις: 15 Ιουλ 2010 19:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.

Την ετικέτα δεν την θέλω για εμένα και επίσης το προϊόν δεν θα διανέμεται προς πώληση οπότε δεν νομίζω να χρειάζονται τόσα στοιχεία...
Θα προσπαθήσω να δω εάν μπορώ να κάνω κάτι...

blog facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 17 Ιουλ 2010 14:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για να πάρεις μία ιδέα για τις δυνατότητες του Inkscape

25 Awesome Free Vector Clip Arts Made Using Inkscape >> http://goo.gl/A9u7
artemioskas

ΜήνυμαΣτις: 17 Ιουλ 2010 14:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To gimp το έχω κατεβάσει και προσπαθώ να το μάθω.
Τώρα κατεβάζω και το Ιnkscape να το δοκιμάσω..

Δύσκολο μου φαίνεται να τα καταφέρω αλλά δεν έχω και κάτι να χάσω δοκιμάζοντας το, παρά μόνο αρκετές ώρες.

blog facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 17 Ιουλ 2010 14:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

hitca ανέφερε:
.... Όλα αυτά είναι πρώτα απ' όλα ....χρονοβόρα....

Καλύτερα να ξεκινήσεις με έτοιμα υποδείγματα και να προσπαθήσεις να τα τροποποιήσεις όπως τα φαντάζεσαι...
Είναι ο πιο βολικός τρόπος για τούς μή γραφίστες... ( όπως εμείς και εγώ μέσα )

Πάρε και ιδέες από έτοιμα προϊόντα ... (έχουν πολύ δουλειά κρυμμένη μέσα τους).
artemioskas

ΜήνυμαΣτις: 17 Ιουλ 2010 14:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό θα προσπαθήσω να κάνω μάλλον.. Σε ευχαριστώ και πάλι hitca!

blog facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουλ 2010 18:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σου έστειλα σχετικό pm ...
artemioskas

ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουλ 2010 18:53    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

hitca ανέφερε:
Σου έστειλα σχετικό pm ...

Να'σαι καλά!

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά
Τώρα είναι 10 Δεκ 2016 06:58 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites