freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Ιστοσελίδα με ενημερωτικό υλικό σε πολλών υποκατηγορίες

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! γενικά
Moderators:  PHP Moderators, Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [9 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: υλικόιστοσελίδα Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
nettwerk

Μέλος από: 23 Ιουλ 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουλ 2010 15:08    Θέμα: Ιστοσελίδα με ενημερωτικό υλικό σε πολλών υποκατηγορίες Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σκοπεύω να κατασκευάσω μια ιστοσελίδα με ενημερωτικό υλικό για διάφορα θέματα.

Η δομή θα είναι κάπως έτσι:

1. Αθλητικά

• Formula 1
    • Μπάσκετ
    • Ποδόσφαιρο

2. Κοινωνικά

• Γάμοι
    • Κηδείες

3. Πολιτικά

Τρεις κατηγορίες χρηστών:

• Διαχειριστής
  • Editors που θα ανεβάζουν το υλικό (PDF, MS Office documents, photos κτλ)
  • Απλοί χρήστες που θα χρησιμοποιούν το υλικό

Όπως δείχνουν και τα χρώματα, ο Διαχειριστής θα μπορεί να δημιουργεί κατηγορίες και οι Editors οποιεσδήποτε υποκατηγορίες θέλουν. Στη συνέχεια θα μπορούν να ανεβάζουν ελεύθερα τα αρχεία, πάντα στην/στις υποκατηγορία/ες που δημιούργησε ο καθένας.
Οι απλοί χρήστες θα εγγράφονται στις υποκατηγορίες που θέλουν ώστε να μπορούν να κατεβάζουν ελεύθερα τα αρχεία, να ενημερώνονται με e-mail κτλ.

Μπορεί να γίνει αυτό με σκέτο Joomla ή με τη βοήθεια κάποιων templates; Το έχω εγκαταστήσει, αλλά επειδή είναι πρώτη φορά που το χρησιμοποιώ χάθηκα λίγο. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μερικές κατευθύνσεις σχετικά με το τι πρέπει να κάνω;

(συγνώμη για τον τίτλο, δε μπορούσα να βρω κάτι πιο αντιπροσωπευτικό)
vassilism

Μέλος από: 17 Μαρ 2007
Βοηθήματα: 7
Templates: 1
Scripts: 4

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 23 Ιουλ 2010 15:48    Θέμα: Re: Ιστοσελίδα με ενημερωτικό υλικό σε πολλών υποκατηγορίες Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

nettwerk ανέφερε:
Μπορεί να γίνει αυτό με σκέτο Joomla;

Μπορεί. Αυτή είναι η δουλειά του

nettwerk ανέφερε:
Μπορεί κάποιος να μου δώσει μερικές κατευθύνσεις σχετικά με το τι πρέπει να κάνω;

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτο link και θα βρεις αρκετά βοηθήματα για joomla.
http://www.joomla.gr/tutorials-topmenu-73

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 26 Ιουλ 2010 11:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ωραία. Κατάλαβα περίπου πως δουλεύει. Τα custom δικαιώματα ανάλογα το χρήστη πως θα τα δώσω όμως;

Επίσης σε περίπτωση που αποφασίσω να περάσω κάποιο template, οι κατηγορίες κτλ θα παραμείνουν ε;
alou
Script Master

Μέλος από: 24 Αυγ 2007

ΜήνυμαΣτις: 26 Ιουλ 2010 12:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To template έχει να κάνει μόνο με την απεικόνιση του περιεχομένου, όχι με το ίδιο το περιεχόμενο ή τη δομή του.

Τώρα για το user access level δεν είμαι σίγουρος ότι γίνεται ακριβώς με τον τρόπο που θες στο 1.5.χ, για ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link και δοκίμασε
http://extensions.joomla.org/extensions/access-a-security/backend-a-full-access-control

πάντως θα αναβαθμιστεί το ACL στο 1.6 όπου δεν θα υπάρχουν τέτοιου είδους προβλήματα και ανάγκες επεκτάσεων.
vassilism

ΜήνυμαΣτις: 27 Ιουλ 2010 13:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

alou ανέφερε:
Τώρα για το user access level δεν είμαι σίγουρος ότι γίνεται ακριβώς με τον τρόπο που θες στο 1.5.χ, για ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link και δοκίμασε
http://extensions.joomla.org/extensions/access-a-security/backend-a-full-access-control

πάντως θα αναβαθμιστεί το ACL στο 1.6 όπου δεν θα υπάρχουν τέτοιου είδους προβλήματα και ανάγκες επεκτάσεων.

Νομίζω πως τον καλύπτει άνετα η έκδοση 1.5 γιατί αυτό που θέλει.
Ο administrator μπορεί να ορίζει τον τύπο του χρήστη από την διαχείριση χρηστών.

Εκτός και αν εννοεί ο χρήστης να μπορεί να επιλέγει τι θέλει να είναι και ο διαχειριστής να εγκρίνει ή να απορρίπτει.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2010 15:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κατ' αντιστοιχία με ένα e-class θα δουλεύει χοντρικά. Κάθε καθηγητής έχει τα δικά του μαθήματα όπου θα ανεβάζει υλικό, και οι φοιτητές θα πρέπει να εγγραφούν στο κάθε μάθημα για να κατεβάσουν τις αντίστοιχες σημειώσεις.

Θα με βόλευε να γίνει μέσα από το ίδιο το Joomla, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό. Με μπερδεύουν οι κατηγορίες χρηστών που έχει και δεν ξέρω ποιές να χρησιμοποιήσω.
Γι' αυτό μάλλον θα ρίξω μια ματιά και στα extensions που προτείνατε.
vassilism

ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2010 15:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μιλάς για το ίδιο πράγμα σε σχέση με την αρχική ερώτηση ή εγώ δεν κατάλαβα καλά? Let me think...

Σχετικά με αυτό που ρωτάς τώρα, τσέκαρε αυτό:
http://moodle.org/

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2010 16:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι, για το ίδιο μιλάω. Δε σκοπεύω να φτιάξω e-class, αλλά κάτι με αντίστοιχη δομή. Σαν παράδειγμα το έφερα.

Πάμε πάλι:
Θα υπάρχουν categories που μερικοί χρήστες θα ανεβάζουν υλικό (ένα category/χρήστη). Για παράδειγμα ο Νίκος θα είναι υπεύθυνος για το category "Αθλητικά" και θα μπορεί να ανεβάζει υλικό για όλα τα sections της κατηγορίας (Ποδόσφαιρό, Μπάσκετ κτλ). Θα έχει όμως δικαιώματα μόνο εκεί για να τροποποιεί όπως θέλει το υλικό του, να το ανεβάζει ότι ώρα θέλει χωρίς έγκριση κτλ. Απ' όσο βλέπω δεν το κάνουν αυτο οι default ρόλοι που έχει το Joomla.

Από εκεί και πέρα, ο απλός χρήστης Γιώργος, θα πρέπει να γραφτεί στο section "Αθλητικά" και να κατεβάσει υπάρχοντα αρχεία, να κάνει submit αρχεία που πιθανόν θα χρειαστεί ο Νίκος. Εδώ πάλι χρειάζεται κάποιο extension υποθέτω, γιατί δεν αρκεί να είναι registered user.

Γι' αυτό μίλησα παραπάνω για κάτι αντίστοιχο με e-class, όπου ο κάθε καθηγητής έχει το μάθημά του και οι μαθητές που έχουν γραφτεί στο συγκεκριμένο μάθημα μπορούν να κατεβάζουν υλικό και να στέλνουν πίσω ασκήσεις.

Συγνώμη για το μπέρδεμα και αν δε βγάζουν και πολύ νόημα αυτα που λέω. Είμαι τελείως newbie στο Joomla και έχω χάσει τη μπάλα με τόσα extensions.

Πιθανόν να μου κάνει το moodle. Θα το ερευνήσω.
vassilism

ΜήνυμαΣτις: 28 Ιουλ 2010 17:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το moodle δεν έχει καμία σχέση με το joomla. Είναι ξεχωριστό.
Τώρα γιαυτό που θες, δεν γνωρίζω κάποιο extension στο joomla 1.5, μπορεί και να υπάρχει όμως.
Αυτό που ξέρω είναι ότι η νέα έκδοση που ακόμα είναι σε beta θα το υποστηρίζει.

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Joomla! » Joomla! γενικά
Τώρα είναι 09 Δεκ 2016 05:49 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites