freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Τι μπορώ να κάνω για να διορθώσω την ποιότητα στα χρώματα?

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά
Moderators:  Graphics Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: ποιότηταχρώματα Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
Zizo
Honorary Member

Μέλος από: 29 Οκτ 2006
Βοηθήματα: 2

View users profile
deviantART facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2010 08:16    Θέμα: Τι μπορώ να κάνω για να διορθώσω την ποιότητα στα χρώματα? Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γεια σας,
Μετά από πολύ κάψιμο τελείωσα ένα βίντεο μου με τα προγράμματα: Cinema 4d και After Effects

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχω για intro ένα ramp/gradient το οποίο σιγά σιγά πάει από μαύρο σε κόκκινο... και έτσι υπάρχουν πολλά ενδιάμεσα στάδια του κόκκινου και χαλάει η ποιότητα.

Ορίστε 2 pics...

Η μία είναι με τον Media Player Classic και η άλλη με τον VLC Player...
Στον VLC φαίνεται πολύ καλύτερα το πρόβλημα, ενώ στον MPC όχι, ίσως ο MPC κάνει κάποια παραπάνω επεξεργασία για να το φτιάξει μόνο του... ή ο VLC κάνει κάτι λάθος...

Δεν ξέρω που ακριβός οφείλετε αυτό... Δουλεύω με After Effects, μήπως έχει να κάνει με πόσα Bits Per Pixel δουλεύω και το Composition? Τα οποία είναι 8, 16, 32 αν θυμάμαι καλά.

Τι μπορώ να κάνω για να κάνω ένα export ικανό να παίζει ωραία αυτά τα χρώματα?

Τα ScreenShot που δείχνω είναι από 2 player και το 1 βίντεο που έκανα export διαλέγοντας μέσα από το After Effects: Quick Time σε JPG (full ανάλυση). Ανάλυση 1280*720.

Media Player Classic
http://img196.imageshack.us/img196/3716/34597336.jpg

VLC Player
http://img27.imageshack.us/img27/4862/85948406.jpg

Info
http://img821.imageshack.us/img821/2347/76011458.jpg

What you waiting for?
sibas
Honorary Member

Μέλος από: 21 Φεβ 2003
Templates: 1

Περιοχή: Μια εδώ.. Μια εκεί.. Σήμερα είμαι εδώ!!!
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2010 15:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δοκίμασε 32bpc color αλλά θα σου μεγαλώσει αφάνταστα το μέγεθος και το render θα είναι μεγάλο

αν το κάνεις με h264 με 8bpc φρόντισε να είναι multi-pass και βάλε μεγάλο data rate

αν κάνεις movie βάλε RGB + Alpha και depth colors+

προσωπικά με qt προτιμώ το Animation και μερικές φορές παίζω με το sharpen στα φίλτρα
Zizo
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2010 16:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε ευχαριστώ sibas.
Ναι και γω με animation έπαιζα παλιά αλλά μάλλον θα το αφήσω έτσι το συγκεκριμένο...

Θα το ανεβάσω στο youtube και λογικά θα συμπιεστή κιάλλο, οπότε τζάμπα θα προσπαθήσω να ανεβάσω το μέγεθος του βίντεο...

Θενξ για τα τιπς πάντως.
Λίγο με το data rate φοβάμαι... Αν εννοείς πόσα mgbps έχει το βίντεο... Ξέρω μόνο για hd cameres που πάνε από χ μέχρι κ 25mgbps... και παραπάνω...

αλλά για cg τελείως φοβάμαι πως δεν ξέρω κατάλληλες πληροφορίες και ίσως κάνω πολύ βαρύ το βίντεο...

Θα ποστάρω και λινκ εδώ όταν ανεβεί το βίντεο

What you waiting for?
sibas
Honorary Member

Μέλος από: 21 Φεβ 2003
Templates: 1

Περιοχή: Μια εδώ.. Μια εκεί.. Σήμερα είμαι εδώ!!!
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2010 18:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

σχετικά με τα data rates δες στο wiki
http://en.wikipedia.org/wiki/Bit_rate#Video
αναλόγως με το τι data rates βάζεις ανεβαίνει και η ποιότητα του video
Zizo
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 31 Ιουλ 2010 01:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Thanks man
Ανέβηκε
http://www.youtube.com/watch?v=2Xr-AL0IJ5Y

Ίδη βρήκα ένα λάθος στα credits που έγραψα adome αντί για adobe αλλά υγεία...

Και γιαπ... έγινε για αυτήν.... a love in action without pause =)

What you waiting for?
veriotis
Graphics Moderator

Μέλος από: 22 Δεκ 2003
Βοηθήματα: 48

Περιοχή: Βέροια
View users profile Send email to user Visit posters website
deviantART facebook skype 
ΜήνυμαΣτις: 31 Ιουλ 2010 09:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

καλό ,πολύ καλό
Zizo
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 31 Ιουλ 2010 17:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Thanks verioti
Αφού το χόρτασα κατάλαβα πως το μόνο που δεν μάρεσε ήταν τα ηχητικά εφέ... όταν μπαίνουν οι κύβοι πχ...

Την πάλεψαν λίγο όμως... Κατέβασα πολύ! την ένταση τους για να είναι πιο φυσιολογικά παρά να κλέβουν την εντύπωση των αυτιών...

What you waiting for?
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » Multimedia - επεξεργασία εικόνας, video & ήχου » επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά
Τώρα είναι 10 Δεκ 2016 06:55 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites