freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Πρόβλημα έπειτα από αλλαγή σε καλώδικο δικτύου (SOLVED)

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές
Moderators:  Software & Hardware Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
mechpanos
Honorary Member

Μέλος από: 20 Μαρ 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Athens - Pyrgos
View users profile Send email to user Visit posters website
blog 
ΜήνυμαΣτις: 23 Σεπ 2010 08:19    Θέμα: Πρόβλημα έπειτα από αλλαγή σε καλώδικο δικτύου (SOLVED) Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημέρα παίδες.
Στην δουλειά έχω το εξής πρόβλημα, καθώς πάλευα να περάσω ένα καλώδιο δικτύου (μάλλον) χάλασα και ένα άλλο, γιατί από εκείνη τη στιγμή στο switch φαινόταν νεκρή η σύνδεση.
Αντικατέστησα εξαρχής όλο το καλώδιο με καινούργιο cat5e utp, το switch το βλέπει και συνδέεται με 100άρα σύνδεση. Τα PC όμως που είναι στο switch δεν παίρνουν IP από τον router, ούτε έχουν internet, όπως κανονικά θα έπρεπε!
Το καλώδιο επειδή το έφτιαξα μόνος μου, σκέφτομαι μήπως δεν έκανα κάτι σωστά.
Και στις δυο πλευρές έχω ακολουθήσει την ίδια σειρά στα καλωδιάκια, χωρίς όμως να ακολουθώ τα στάνταρ που διάβασα στην wikipedia σήμερα το πρωί. Κανονικά όμως εφόσον πρόκειται για το ίδιο καλώδιο, δεν θα έπρεπε να παίζει πρόβλημα, έτσι δεν είναι!

Καμία βοήθεια;;;

Last edited by mechpanos on 23 Σεπ 2010 10:33, edited 1 time in total
hitca
Honorary Member

Μέλος από: 13 Ιουν 2010
Περιοχή: Brussels
View users profile Visit posters website
blog facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 23 Σεπ 2010 09:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η σειρά που πρέπει να ακολουθήσεις είναι αυτή (ο ένας τρόπος, γιατί υπάρχει ακόμα ένας)

Με τον αντάπτορα γυρισμένο ανάποδα, δηλαδή η ασφάλεια να κοιτάζει στο έδαφος και να βλέπεις την ίσια επιφάνεια

Λευκό πορτοκαλί - πορτοκαλί
Λευκό πράσινο - μπλέ
Λευκό μπλέ - πράσινο
Λευκό καφέ - καφέ

Φαντάζομαι χρησιμοποιείς κατάλληλη πένσα δικτύων και να σιγουρευτείς ότι 'βλέπεις' όλες τις γυμνές καταλήξεις όταν τελειώσεις κοιτάζοντας από πολύ κοντά (το ιδανικό είναι να έχεις και αναλυτή καλωδίωσης, είναι όργανο μέτρησης και ελέγχου)
mechpanos
Honorary Member

blog 
ΜήνυμαΣτις: 23 Σεπ 2010 09:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι το πενσάκι το έχω και έχει και κοφτάκια επάνω, είναι πολύ εύχρηστο.
Φαντάζομαι αν έχουν τερματίσει και είναι στην θέση τους όλα τα καλωδιάκια, δεν παίζει πρόμπλεμ!

Για την σειρά νόμιζα ότι εφόσον τηρείται η ίδια σειρά και στις δυο πλευρές, δεν θα έπαιζε πρόβλημα και δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία.
Θα πάω επιτόπου να κόψω και να περάσω νέα κλιπσάκια με αυτή τη σειρά που μου είπες, μπας και...

Honorary Member

Μέλος από: 13 Ιουν 2010
Περιοχή: Brussels
View users profile Visit posters website
blog facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 23 Σεπ 2010 10:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ξέχασα να σου αναφέρω ότι ξεκινάς από την αριστερή πλευρά, δηλαδή ξεκινάς με το λευκό - πορτοκαλί τέρμα αριστερά...

Στη φωτογραφία που έχω χρησιμοποιείς δηλαδή την T568B wiring pattern (την δεξιά στην εικόνα). Κάτω βλέπεις και τα χρώματα

mechpanos
Honorary Member

blog 
ΜήνυμαΣτις: 23 Σεπ 2010 10:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To έκανα και όλα ΟΚ!!!
Τζάμι, θενκς μαν!

(άλλαξα και τον τίτλο ότι λύθηκε!)
/μυστήριο αυτά τα τηλεπικοινωνιακά...

SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 23 Σεπ 2010 15:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Βασικά η σειρά παίζει ρόλο επειδή είναι συνεστραμένα τα ζεύγη.

Δηλαδή δεν είναι μυστήριο απλά φυσική/ηλεκτρομαγνητισμός

blog 
ΜήνυμαΣτις: 23 Σεπ 2010 15:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σωστός...

Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Internet, πλοήγηση, συνδέσεις και τηλεφωνία » Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Αντιστοίχιση δίσκου δικτύου σφάλμα 1 Paris2014 05 Ιουν 2014 09:11
DGeorge Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Πρόβλημα - ενσύρματο δίκτυο - (ethernet) 8 Pulp 14 Ιαν 2014 03:45
Pulp Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Επέκταση Ασύρματου Δικτύου 6 Lettif 21 Αυγ 2013 19:46
Lettif Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Ενίσχυση σήματος ασύρματου δικτύου 0 kotmotu 14 Ιουλ 2013 10:56
kotmotu Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 30 Ιουλ 2014 21:13 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites