freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Πρόσκληση συνεργασίας

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Καριέρα, Αναζήτηση & Παροχή Υπηρεσιών » Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [15 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
sibas
Honorary Member

Μέλος από: 21 Φεβ 2003
Templates: 1

Περιοχή: Μια εδώ.. Μια εκεί.. Σήμερα είμαι εδώ!!!
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 02 Δεκ 2010 17:39    Θέμα: Πρόσκληση συνεργασίας Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έπειτα από αρκετό διάστημα απουσίας το simply4all ετοιμάζεται για την επανέναρξη του όπου θα λάβει μέρος μετά το νέο έτος.

Επιθυμούμε την συνεργασία οποιασδήποτε εταιρίας ή freelancer όπου μπορεί να αναλάβει την κατασκευή δυναμικών ιστοσελίδων, όλων των τύπων, από απλά blog μέχρι τα πιο πολυσύνθετα e-shop ή ότι άλλο έχει σχέση με site ή με εφαρμογές.

Αυτή την στιγμή θέλουμε την κατασκευή ενός e-shop.

Χαρακτηριστικά e-shop
Οποιαδήποτε πλατφόρμα μας κάνει, είτε είναι open source είτε είναι custom αρκεί αυτό που θα στηθεί να υποστηρίζετε πλήρως από τον/τους developer/s.

Οποιοδήποτε design μας κάνει είτε είναι tbl (βλ templatemonster.com) είτε custom, η επιλογή είναι δική σας.

Τέλος οποιαδήποτε τιμή μας κάνει, αν μπορείτε να στήσετε λχ ένα Zen-Cart με κάποιο έτοιμο σχέδιο κάνοντας μόνο μικρό αλλαγές στο logo και σε χρώματα και το χρεώσετε 300-500euro είναι άκρως ευπρόσδεκτο. Φυσικά εμείς θα προωθήσουμε τις κανονικές τιμές.

Ιδιαιτερότητες του e-shop
θα πρέπει να προστεθούν στην αγορά ενός αντικειμένου επιπρόσθετα στοιχεία,
πχ αν κάποιος θέλει να αγοράσει μια tv θα πρέπει να μπορεί να επιλέγει, χρώμα, ίντσες, διαφορετική εγγύηση, και άλλα, και να υπολογίζονται οι τυχών αλλαγές στις τιμές.

ένα παράδειγμα
http://purpose.iphownd.com/index.php/electronics/computers/build-yo...ing-computer.html

θα πρέπει να έχει multiple language, Ελληνικά Αγγλικά. Ωστόσο αν υπάρχει διαφορά στην τιμή βάζοντας και τα Αγγλικά θα πρέπει να το γνωρίζουμε.

Δεν γνωρίζουμε ακόμα τον τρόπο πληρωμής, δεν ξέρουμε δηλαδή αν θα υπάρχει paypal ή πιστωτική κάρτα ή κάτι άλλο.

θα πρέπει να υπάρχει υποστήριξη το λιγότερο 8 μήνες από την εταιρία ή τον freelancer καθώς και την εκμάθηση του e-shop.

Περισσότερες λεπτομέρειες θα δοθούν σε όποιον ενδιαφερθεί αποστέλλοντας email στο ppetros at gmail com με θέμα "Πρόσκληση συνεργασίας".

Ευχαριστώ.
viktoras

Μέλος από: 05 Απρ 2001
Περιοχή: Γαλάτσι, Αθήνα
blog sync twitter 
ΜήνυμαΣτις: 02 Δεκ 2010 21:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Προσωπικά είμαι κατά των διαδικτυακών chop shops, αλλά αυτή είναι η δική μου υποκειμενική γνώμη.

Θες να αναλύσεις λίγο την παράγραφο που υπάρχει η υπογράμμιση; Γιατί μου ακούγεται περίεργη.

Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 03 Δεκ 2010 14:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@ viktoras
Παρακολουθώντας τις τάσεις και την πορεία του Ελληνικού internet έχουμε δει μια ποικιλομορφία στις τιμές για την κατασκευή μιας ιστοσελίδας, γνωρίζουμε καλά το χρονικό διάστημα και τις ιδιαιτερότητες που μπορεί να έχει η κατασκευή ενός site ανάλογα της ανάγκες του εκάστοτε πελάτη.

Αναλύοντας το ότι μερικές εταιρίες φτιάχνουν ένα site με 200+- euro βασιζόμενες σε έτοιμα script και tbl με άλλες εταιρίες όπου μπορούν να φτάσουν από 1500+ μέχρι αρκετά παραπάνω ανακαλύπτουμε ότι η αγορά έχει χώρο για όλους, όσο στριμωγμένη και να είναι.

Εμείς στους πελάτες μας που είναι από το πιο μικρό μαγαζί πχ περίπτερο, μέχρι μια βιοτεχνία με πολλούς εργαζόμενους θέλουμε να τους προσφέρουμε όλη την γκάμα τιμών και να τους εξηγήσουμε τα θετικά και αρνητικά ενός site των 200 euro με αυτά των 1500+ και φυσικά θα προσπαθήσουμε να προωθήσουμε το καλύτερο!

Το καλύτερο για μας είναι σίγουρα η κατασκευή ενός μοναδικού design όπου θα ξεχωρίσει και θα αναδείξει την επιχείρηση, την κατασκευή του site με μοναδική λειτουργικότητα ανάλογα τις ανάγκες του, και για να γίνει κάτι τέτοιο αυτός που θα το φτιάξει πρέπει να πληρωθεί ανάλογα, αυτό θα προσπαθήσουμε να προωθήσουμε ως καλύτερη επιλογή..

Ωστόσο δεν μπορούμε να αρνηθούμε και να δούμε κατάματα την αλήθεια, ένα site των 200 euro μπορεί να στηρίξει ένα μικρό κατάστημα όπου τώρα κάνει δειλά δειλά τα πρώτα του βήματα στο internet, σε αυτή την περίπτωση θα προσπαθήσουμε να στηρίξουμε και να προωθήσουμε το site των 200 euro.

Αυτό που αναζητάμε ανοίγοντας αυτό το topic είναι να δούμε ποιές εταιρίες/freelancer θα ήθελαν να μας δώσουν προσφορές για την κατασκευή ενός e-shop, εμείς θα εξηγήσουμε στο πελάτη τα +- της κάθε προσφοράς και η επιλογή θα είναι δική του.
Panagioths

Μέλος από: 23 Φεβ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Δεκ 2010 16:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Από την εμπειρία μου είναι μεγάλο ρίσκο να δώσεις πολλές επιλογές στον πελάτη ώστε να διαλέξει αυτός. Θα χαθεί, θα επιλέξει το πιο φθηνό και θα σε πρήζει για χαρακτηριστικά του πιο ακριβού που έχει μάθει οτι υπάρχουν και του αρέσουν κλπ.

Ποιές εταιρείες φτιάχνουν site με 200€ όμως; Ακόμα και freelancer με έτοιμο template από το templatemonster για παράδειγμα και να το δώσει 200€ δεν θα του μείνουν και πολλά σαν καθαρό κέρδος. Δεν το συζητάω για eshop με 200€, είναι τελείως αστείο...
sibas
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 03 Δεκ 2010 16:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

panagioth δεν ξέρω πλέον τι είναι αστείο και τι σοβαρό.
Εκεί έξω υπάρχουν από όλα, και έχω δει να φτιάχνουν sites με 69 euro, αν τυχών υπάρχει όντως κάποιος όπου φτιάχνει τέτοια site και έχει νόμιμο κέρδος σαν νόμιμη επιχείρηση και μπορεί να υποστηρίξει αυτά που λέει τότε εγώ θα τον προωθήσω.
Panagioths

Μέλος από: 23 Φεβ 2004

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Δεκ 2010 16:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σίγουρα θα υπάρχουν τέτοιοι. Δε νομίζω οτι θα έχουν κάποια νομική μορφή γιατί δεν μπορείς να βγεις με τέτοιες χρεώσεις απλά όταν τρέχουν τόσα έξοδα από πίσω..

Σε ενδιαφέρει όμως ένας τέτοιος συνεργάτης σου να υπάρχει και μετά από ένα-δυο χρόνια κλπ για να μπορεί να σου παρέχει υποστήριξη και να μπορείς να συνεχίσεις να προσφέρεις αδιάλειπτα τις υπηρεσίες σου σε νέους & πιθανούς πελάτες...
sibas
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 03 Δεκ 2010 17:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι κατανοώ το σκεπτικό σου και τον προβληματισμό, ωστόσο ακόμα και η μεγαλύτερη εταιρία μπορεί να μην υπάρχει μετά από 2 χρόνια, κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα για το μέλλον, σαφώς μια μεγάλη εταιρία έχει περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης.

Εμείς θα φροντίσουμε να παρέχουμε υποστήριξη σε όλους τους τομείς ακόμα και αν κάποια εταιρία/freelancer έκανε κάποιο project και σταμάτησε να υπάρχει για τον οποιοδήποτε λόγο.
Figaro
Honorary Member

Μέλος από: 08 Φεβ 2004
Βοηθήματα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Δεκ 2010 18:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

sibas, το σκέφτηκες καλά και θέλεις να μπείς σε τέτοια αγορά;
ειχες ποτέ σου πελάτες των 200-300e ;

Αυτό που λές.. το βλέπω σαν:
"Ψαχνω άτομο να τσεπώσει γρήγορα 200-300 euro για να στήσει ένα ετοιμo script και εγω (sibas) θα φάω όλο το αγχος για το τίποτα".

Ακόμα.. απο πελάτες των 200e μη περιμένεις να θέλουν να δώσουν χρήματα κάθε μήνα για συντήρηση της ιστοσελίδας.

Σκέψου το καλύτερα.
korgr
Honorary Member

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5
Scripts: 2

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 03 Δεκ 2010 19:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τρεις ερωτησεις:
Ποιος κοβει παραστατικο στον πελατη?
Θα δέχεσαι συνεργασία με freelancers που δεν έχουν κάνει έναρξη?
Σε περιπτωση που ο εργολήπτης παρατήσει την δουλεια στη μεση (δεν καταλαβε καλα, είδε πως για την τιμη που εδωσε ο πελατης ειναι πολυ απιτητικος κλπ), απο που ζηταει ο πελατης τα ρεστα?

Κατα τ' αλλα +1 στον figaro.
Sibas υπάρχει ένα κατώτατο όριο στις τιμές, το οποίο όταν ξεπερνιέται, είναι βέβαιο πως ο πελάτης θα πεταξει τα λεφτα του. Οταν κρινει με κριτηριο την χαμηλοτερη τιμη, δεν γνωριζει τι θα ακολουθησει. Εσυ ομως οφειλεις να τον προστατεψεις. Επισης παντου να υπογραφονται συμβασεις με αναλυση του εργου, ώστε και οι δυο πλευρες να ειναι προστατευμενες.

ΜήνυμαΣτις: 03 Δεκ 2010 21:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ποτέ μου δεν είχα πελάτες των 200-300 euro (αν και η αλήθεια είναι ότι έχω βοηθήσει αρκετούς φίλους/γνωστούς με λιγότερα ή και τσάμπα)

από τότε όμως πού έχασα πελάτη για μια σελίδα των 250e όλες μου οι σκέψεις αναθεωρήθηκαν.

Όταν λέμε freelancer εννοούμαι ελεύθερο επαγγελματία πού είναι νόμιμος και μπορεί να κόψει παραστατικά και όχι ελεύθερο αλεξιπτωτιστή.

Αν κάποιος αναλάβει ένα project και για οποιοδήποτε λόγο (εκτός συγκεκριμένων λόγων) δεν φέρει σε τέλος την εργασία απλά δεν θα ξανά συνεργαστεί μαζί μας, στον πελάτη την ίδια μέρα θα του δώσουμε άλλες λύσεις για να ολοκληρώσει αυτό που θέλει.

Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις είναι κάτι που είμαστε ακόμα σε συνεννόηση με νομικούς και λογιστές καθώς και με όποιον ενδιαφερθεί ώστε να υπάρχει διαφάνεια σε όλους τους τομείς.

Για το ποίος θα κόβει παραστατικά και το που και ποιός θα φέρει την όποια ευθύνη (αν στραβώσει το κλίμα) είναι κάτι που δεν μπορώ να το αναφέρω ακόμα δημοσίως
billt

Μέλος από: 20 Φεβ 2004
Βοηθήματα: 1
Scripts: 1

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 03 Δεκ 2010 22:54    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

sibas ανέφερε:
ένα site των 200 euro μπορεί να στηρίξει ένα μικρό κατάστημα όπου τώρα κάνει δειλά δειλά τα πρώτα του βήματα στο internet

Ένα σιτε των 200Ε θα καταστρέψει αυτό το μαγαζί. Μια ιστοσελίδα εχει ενα σκοπό. Να περάσει την ταυτότητα της επιχείρησης στον χρήστη και να τον ωθήσει να κάνει κάτι.

Ποιος θα αναλύσει την ταυτότητα της εταιρίας και θα τη μετουσιώσει σε σελίδα με 200Ευρώ;

Στο τέλος ο πελάτης θα πάρει ενα τεμπλατε που θα φαίνεται ωραίο, αλλά δεν θα ειναι ... αυτός. Ισως χαρεί επειδή δεν ξερει τη χανει απο το γεγονός ότι εχει μια μ@λ@κια.

Νομίζω ένας επαγγελματίας του κλάδου δεν πρέπει να πέσει στην παγίδα και να δίνει τετοια σιτες.

Ουτε μπορείς να πουλήσεις σε όλους. Κανένας δεν θα σου αναθέσει σιτε των 3000 ευρώ αν δει στο πορτφόλιο σου σελίδες των 200 ευρώ

Μέλος από: 14 Οκτ 2010
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
ΜήνυμαΣτις: 03 Δεκ 2010 23:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

billt ανέφερε:
sibas ανέφερε:
ένα site των 200 euro μπορεί να στηρίξει ένα μικρό κατάστημα όπου τώρα κάνει δειλά δειλά τα πρώτα του βήματα στο internet

Ένα σιτε των 200Ε θα καταστρέψει αυτό το μαγαζί. Μια ιστοσελίδα εχει ενα σκοπό. Να περάσει την ταυτότητα της επιχείρησης στον χρήστη και να τον ωθήσει να κάνει κάτι.

Ποιος θα αναλύσει την ταυτότητα της εταιρίας και θα τη μετουσιώσει σε σελίδα με 200Ευρώ;

Στο τέλος ο πελάτης θα πάρει ενα τεμπλατε που θα φαίνεται ωραίο, αλλά δεν θα ειναι ... αυτός. Ισως χαρεί επειδή δεν ξερει τη χανει απο το γεγονός ότι εχει μια μ@λ@κια.

Νομίζω ένας επαγγελματίας του κλάδου δεν πρέπει να πέσει στην παγίδα και να δίνει τετοια σιτες.

Ουτε μπορείς να πουλήσεις σε όλους. Κανένας δεν θα σου αναθέσει σιτε των 3000 ευρώ αν δει στο πορτφόλιο σου σελίδες των 200 ευρώ

+1

Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 03 Δεκ 2010 23:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε αυτό δεν μπορώ να πω και πολλά, δεν μένει να περιμένουμε να δούμε στην πράξη
ALR
Honorary Member

Μέλος από: 09 Απρ 2005

ΜήνυμαΣτις: 05 Δεκ 2010 21:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό είναι standard. Από τη στιγμή που έχεις θέσει κατώτατο όριο 200 ή 300 ευρώ, το 99% των πελατών σου θα είναι αυτοί οι πελάτες.
Επίσης, επειδή η τιμή είναι τόσο χαμηλή και επειδή πολλοί πλέον την έχουνε πατήσει, υπάρχει η πιθανότητα να συνδεθεί το όνομα σου με απάτες και κακή δουλειά, χωρίς εσύ να φταις στην ουσία.
Είναι αρκετά επικίνδυνο σαν ιδέα, αλλά σου εύχομαι καλή τύχη.

Προσωπικά, οι σελίδες των 200 ευρώ μου αποφέρουν αρκετά χρήματα. Όταν οι πελάτες τρώνε την πατάτα ή όταν ξυπνήσουν στον πραγματικό κόσμο, τότε αρχίζουν σιγά σιγά και έρχονται ένας ένας

Web designer - Wireframe to PSD - Premium WordPress Themes
sibas
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 08 Δεκ 2010 21:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αμφιβάλω ότι το 99% των πελατών μου θα είναι των 200/300e,
αλλά ακόμα και αν γίνει έτσι

ALR ανέφερε:
Προσωπικά, οι σελίδες των 200 ευρώ μου αποφέρουν αρκετά χρήματα. Όταν οι πελάτες τρώνε την πατάτα ή όταν ξυπνήσουν στον πραγματικό κόσμο, τότε αρχίζουν σιγά σιγά και έρχονται ένας ένας

τότε να είσαι σίγουρος ότι θα βοηθήσουμε πολλούς
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [15 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Καριέρα, Αναζήτηση & Παροχή Υπηρεσιών » Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου
Τώρα είναι 26 Νοε 2014 00:48 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites