freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Πνευματικά δικαιώματα;

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Μουσική
Moderators:  Super-Moderators, greekbytes
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [13 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: Δικαιώματα Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 19 Σεπ 2003 16:19    Θέμα: Πνευματικά δικαιώματα; Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μήπως ξέρει κανείς πόυ μπορώ να βρω πληροφορίες περί πνευματικών δικαιωμάτων για μουσική/τραγούδια/στίχους κλπ;
Cha0s
SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 2
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Σεπ 2003 05:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

http://www.aepi.gr ?

ΜήνυμαΣτις: 20 Σεπ 2003 13:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν λέει τίποτα ιδιαίτερο το συγκεκριμένο site.

M' ενδιαφέρουν τα πνευματικά δικαιώματα που μπορεί να κατοχυρώσει κάποιος Remixer.

Mπορεί κάποιος πχ να πει "Τα πνευματικά δικαιώματα των πρωτογενών ήχων, samples και loops ανήκουν στους δημιουργούς τους κι εγώ κατοχυρώνω τα πνευματικά διακιώματα για την συγκεκριμένη μίξη και μόνο";

Αυτό σε συνδιασμό με το γνωστό: "Απαγορεύεται η παράνομη αντιγραφή, διακίνηση, δημόσια αναπαραγωγή...".

I have a question... I have a question... I have a question... I have a question... I have a question... I have a question... I have a question...
aguila21
Honorary Member

Μέλος από: 30 Απρ 2003

ΜήνυμαΣτις: 20 Σεπ 2003 13:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Θα σου πω να ρωτήσεις δικηγόρο!!!(Ξέρω σε φώτησα )

EneMe
Super Moderator

ΜήνυμαΣτις: 20 Σεπ 2003 13:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ξέρω ότι αυτό που ζητάω είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο και πρόκειται για "το γράμμα του νόμου"!

Αν τελικά δεν βρω τίποτα, μάλλον σε δικηγόρο θα πάω! Μην στήσω τσάμπα την σελίδα μου!

Πόσα θα μου κοστίσει η νομική συμβουλή; Ξέρει κανείς;
eforias

Μέλος από: 24 Ιουλ 2003
Περιοχή: Athens - Hellas
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Σεπ 2003 16:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

aporw se kati..... ksereis pote na douleyei swsta sthn Ellada???? giati tosa xronia ekei den exw kataferei pote na vrw akrh!!!!!

egw tha sou efxithw pragmatika kalh epitixia se ayto pou prospatheis na kaneis!!!!!!! ean vgaleis nohma please kanto mia post edw ....

Μέλος από: 30 Απρ 2003

ΜήνυμαΣτις: 20 Σεπ 2003 18:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

EneMe ανέφερε:
Ξέρω ότι αυτό που ζητάω είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο και πρόκειται για "το γράμμα του νόμου"!

Αν τελικά δεν βρω τίποτα, μάλλον σε δικηγόρο θα πάω! Μην στήσω τσάμπα την σελίδα μου!

παράθεση:
Πόσα θα μου κοστίσει η νομική συμβουλή; Ξέρει κανείς;

Ανάλογα τα κέφια του δικηγόρου.Αλλά μην νομίζεις οτι ξέρουν όλοι.Έχουν και αυτοί ειδικότητες.Ρώτα πριν πας.Και απόδειξη μην περιμένεις!

Αν θες μπορείς να αγοράσεις το βιβλίο "ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ" απο τις ΕΚΔΟΣΕΙς ΣΑΚΚΟΥΛΑΣ έχει πολλές πληροφορείες

http://www.sakkoulas.gr/g_detail.asp?uid=879&aa=&it=1&page=1&toc=1

viktoras

Μέλος από: 05 Απρ 2001
Περιοχή: Γαλάτσι, Αθήνα
blog sync twitter 
ΜήνυμαΣτις: 20 Σεπ 2003 22:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Kάποτε δεν είχαμε έναν νόμο που έλεγε ότι αν ταχυδρομήσεις κάτι που έχεις φτίαξει και θέλεις να κατωχυρώσεις τα δικαιώματα του, στον εαυτό σου, θα τα είχες; ή κανώ λάθος

SysAdmin

Μέλος από: 28 Ιουλ 2001
Νέα: 1

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Σεπ 2003 04:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Viktrora nomizo ayto isxiei akoma.

Kai kala me tin sfragida tou taxidromiou mporeis na apodikseis tin imerominia pou eftiaxes kati se periptosi pou yparxei problima me ta pneumatika dikaiomata...

ΜήνυμαΣτις: 21 Σεπ 2003 14:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

viktoras ανέφερε:
Kάποτε δεν είχαμε έναν νόμο που έλεγε ότι αν ταχυδρομήσεις κάτι που έχεις φτίαξει και θέλεις να κατωχυρώσεις τα δικαιώματα του, στον εαυτό σου, θα τα είχες; ή κανώ λάθος

Aυτό δεν ήταν/είναι Νόμος! Πρόκειται για κάποιο τρικ που είναι αληθοφανές! Δεν ισχύει πάντα... Από την σφραγίδα του ταχυδρομείου που μπορεί να μην φαίνεται καλά μέχρι...!
Ξέρω περίπτωση που τελικά τα πνευματικά δικαιώματα χάθηκαν!
Μην το εμπιστεύεστε ποτέ αυτό το "κόλπο"!

Εγώ ενδιαφέρομαι για "χοντρές" περιπτώσεις!

πχ Πήρα το beat από Ηarry s-s Romero, drums από Van Helden, μελωδία από 2-Points, κλπ, κλπ! Έκανα πχ remix της Khia, του Moby...

Για τόσο χοντρά μιλάω! Αν αναφέρω τις πηγές μου και κάνω την δήλωση που ανέφερα παραπάνω, γίνεται τίποτα;
jorge

Μέλος από: 30 Ιαν 2003
Περιοχή: Παλλήνη
ΜήνυμαΣτις: 23 Σεπ 2003 15:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω σε αυτά, ειδικά σε θέματα remix κλπ. Τόσα χρόνια ψάχναμε να μάθουμε για κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων, στη Βιβλιοθήκη στην Πανεπιστημίου επικρατούσε ένα χάος, τα τηλέφωνα δεν τα σήκωναν ποτέ και έτσι τη λύση την έδωσαν κάποιοι δικηγόροι που πρότειναν αυτά περί ταχυδρόμησης (περισσότερα στο http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=FAQ&myfaq=yes&a...es=Music+Pages#49

Καλύτερα να μιλήσεις σε συμβολαιογράφο ή με δικηγορικό γραφείο με ειδικούς στα θέματα περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Στις νομικές σχολές υπάρχουν πλέον σχετικά μαθήματα, τόσο σε προπτυχιακό, όσο και σε μεταπτυχιακό επίπεδο...

ΜήνυμαΣτις: 23 Σεπ 2003 17:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

EneMe ανέφερε:
Δεν ισχύει πάντα... Από την σφραγίδα του ταχυδρομείου που μπορεί να μην φαίνεται καλά μέχρι...!
Ξέρω περίπτωση που τελικά τα πνευματικά δικαιώματα χάθηκαν!
Μην το εμπιστεύεστε ποτέ αυτό το "κόλπο"!
jorge

Μέλος από: 30 Ιαν 2003
Περιοχή: Παλλήνη
ΜήνυμαΣτις: 23 Σεπ 2003 22:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Καλύτερα να μιλήσεις σε συμβολαιογράφο ή με δικηγορικό γραφείο με ειδικούς στα θέματα περί πνευματικής ιδιοκτησίας

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Μουσική
Τώρα είναι 25 Μαρ 2017 09:46 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites