Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Πνευματικά δικαιώματα;

Συζητήσεις για τα μουσικά τεκταινόμενα εντός και εκτός Ελλάδας. μηνύματα με παράνομο υλικό θα διαγράφονται...

Συντονιστές: greekbytes, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα;

Δημοσίευση από EneMe » 19 Σεπ 2003 17:19

Μήπως ξέρει κανείς πόυ μπορώ να βρω πληροφορίες περί πνευματικών δικαιωμάτων για μουσική/τραγούδια/στίχους κλπ;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Πνευματικά δικαιώματα;

Δημοσίευση από Cha0s » 20 Σεπ 2003 06:10

During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα;

Δημοσίευση από EneMe » 20 Σεπ 2003 14:18

Δεν λέει τίποτα ιδιαίτερο το συγκεκριμένο site.

M' ενδιαφέρουν τα πνευματικά δικαιώματα που μπορεί να κατοχυρώσει κάποιος Remixer.

Mπορεί κάποιος πχ να πει "Τα πνευματικά δικαιώματα των πρωτογενών ήχων, samples και loops ανήκουν στους δημιουργούς τους κι εγώ κατοχυρώνω τα πνευματικά διακιώματα για την συγκεκριμένη μίξη και μόνο";

Αυτό σε συνδιασμό με το γνωστό: "Απαγορεύεται η παράνομη αντιγραφή, διακίνηση, δημόσια αναπαραγωγή...".

:question: :question: :question: :question: :question: :question: :question:

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα;

Δημοσίευση από aguila21 » 20 Σεπ 2003 14:22

Θα σου πω να ρωτήσεις δικηγόρο!!!(Ξέρω σε φώτησα :lol: :lol: )

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα;

Δημοσίευση από EneMe » 20 Σεπ 2003 14:25

Ξέρω ότι αυτό που ζητάω είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο και πρόκειται για "το γράμμα του νόμου"!

Αν τελικά δεν βρω τίποτα, μάλλον σε δικηγόρο θα πάω! Μην στήσω τσάμπα την σελίδα μου! :P

Πόσα θα μου κοστίσει η νομική συμβουλή; Ξέρει κανείς;

Άβαταρ μέλους
eforias

Πνευματικά δικαιώματα;

Δημοσίευση από eforias » 20 Σεπ 2003 17:45

aporw se kati..... ksereis pote na douleyei swsta sthn Ellada???? giati tosa xronia ekei den exw kataferei pote na vrw akrh!!!!!

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

egw tha sou efxithw pragmatika kalh epitixia se ayto pou prospatheis na kaneis!!!!!!! ean vgaleis nohma please kanto mia post edw ....
Μην μου Μιλάτε, Δέν είμαι καλά!

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα;

Δημοσίευση από aguila21 » 20 Σεπ 2003 19:02

EneMe έγραψε:Ξέρω ότι αυτό που ζητάω είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο και πρόκειται για "το γράμμα του νόμου"!

Αν τελικά δεν βρω τίποτα, μάλλον σε δικηγόρο θα πάω! Μην στήσω τσάμπα την σελίδα μου! :P
Πόσα θα μου κοστίσει η νομική συμβουλή; Ξέρει κανείς;
Ανάλογα τα κέφια του δικηγόρου.Αλλά μην νομίζεις οτι ξέρουν όλοι.Έχουν και αυτοί ειδικότητες.Ρώτα πριν πας.Και απόδειξη μην περιμένεις!

Αν θες μπορείς να αγοράσεις το βιβλίο "ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ" απο τις ΕΚΔΟΣΕΙς ΣΑΚΚΟΥΛΑΣ έχει πολλές πληροφορείες

http://www.sakkoulas.gr/g_detail.asp?ui ... ge=1&toc=1

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα;

Δημοσίευση από viktoras » 20 Σεπ 2003 23:00

Kάποτε δεν είχαμε έναν νόμο που έλεγε ότι αν ταχυδρομήσεις κάτι που έχεις φτίαξει και θέλεις να κατωχυρώσεις τα δικαιώματα του, στον εαυτό σου, θα τα είχες; ή κανώ λάθος 8)
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Πνευματικά δικαιώματα;

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Σεπ 2003 05:21

Viktrora nomizo ayto isxiei akoma.

Kai kala me tin sfragida tou taxidromiou mporeis na apodikseis tin imerominia pou eftiaxes kati se periptosi pou yparxei problima me ta pneumatika dikaiomata...
During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα;

Δημοσίευση από EneMe » 21 Σεπ 2003 15:04

viktoras έγραψε:Kάποτε δεν είχαμε έναν νόμο που έλεγε ότι αν ταχυδρομήσεις κάτι που έχεις φτίαξει και θέλεις να κατωχυρώσεις τα δικαιώματα του, στον εαυτό σου, θα τα είχες; ή κανώ λάθος 8)
Aυτό δεν ήταν/είναι Νόμος! Πρόκειται για κάποιο τρικ που είναι αληθοφανές! Δεν ισχύει πάντα... Από την σφραγίδα του ταχυδρομείου που μπορεί να μην φαίνεται καλά μέχρι...!
Ξέρω περίπτωση που τελικά τα πνευματικά δικαιώματα χάθηκαν!
Μην το εμπιστεύεστε ποτέ αυτό το "κόλπο"!

Εγώ ενδιαφέρομαι για "χοντρές" περιπτώσεις!

πχ Πήρα το beat από Ηarry s-s Romero, drums από Van Helden, μελωδία από 2-Points, κλπ, κλπ! Έκανα πχ remix της Khia, του Moby...

Για τόσο χοντρά μιλάω! Αν αναφέρω τις πηγές μου και κάνω την δήλωση που ανέφερα παραπάνω, γίνεται τίποτα;

jorge
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα;

Δημοσίευση από jorge » 23 Σεπ 2003 16:27

Στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω σε αυτά, ειδικά σε θέματα remix κλπ. Τόσα χρόνια ψάχναμε να μάθουμε για κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων, στη Βιβλιοθήκη στην Πανεπιστημίου επικρατούσε ένα χάος, τα τηλέφωνα δεν τα σήκωναν ποτέ και έτσι τη λύση την έδωσαν κάποιοι δικηγόροι που πρότειναν αυτά περί ταχυδρόμησης (περισσότερα στο http://www.musicheaven.gr/html/modules. ... c+Pages#49

Καλύτερα να μιλήσεις σε συμβολαιογράφο ή με δικηγορικό γραφείο με ειδικούς στα θέματα περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Στις νομικές σχολές υπάρχουν πλέον σχετικά μαθήματα, τόσο σε προπτυχιακό, όσο και σε μεταπτυχιακό επίπεδο...

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα;

Δημοσίευση από EneMe » 23 Σεπ 2003 18:51

EneMe έγραψε:Δεν ισχύει πάντα... Από την σφραγίδα του ταχυδρομείου που μπορεί να μην φαίνεται καλά μέχρι...!
Ξέρω περίπτωση που τελικά τα πνευματικά δικαιώματα χάθηκαν!
Μην το εμπιστεύεστε ποτέ αυτό το "κόλπο"!

jorge
Επικοινωνία:

Πνευματικά δικαιώματα;

Δημοσίευση από jorge » 23 Σεπ 2003 23:42

Καλύτερα να μιλήσεις σε συμβολαιογράφο ή με δικηγορικό γραφείο με ειδικούς στα θέματα περί πνευματικής ιδιοκτησίας

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες