freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

datacenters, από την εμπειρία μας...

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Καριέρα, Αναζήτηση & Παροχή Υπηρεσιών » Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [37 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
philoxenos

Μέλος από: 19 Οκτ 2003
Περιοχή: Athens
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2011 20:04    Θέμα: datacenters, από την εμπειρία μας... Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
στην hetzner είναι να μη σου τύχει Παρασκευή βράδυ, αν δεν έχεις SLA...

Από δική μας εμπειρία, στη hetzner είναι γενικότερα μη σου τύχει. Γι' αυτό και αλλάξαμε datacenter.

Με τη hetzner ήταν η πιο σύντομη συνεργασία μας με datacenter που είχαμε ever

gvard
Honorary Member

Μέλος από: 16 Μαη 2002
Περιοχή: Τραχανοπλαγιά
View users profile Send email to user Visit posters website
facebook 
ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2011 20:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα,

Με την Hetzner πιστεύω οτι έχει να κάνει με τον server τον οποίο παίρνεις. Σε κάποιους φθηνούς servers αναφέρουν οτι παρέχουν low priority υποστήριξη, εγώ που τους χρειάστηκα 3 φορές (2 για αλλαγή δίσκου και 1 για ενα memory check) ήταν μέσα στα χρονοδιαγράμματα που μου είχαν αναφέρει (για τα συγκεκριμένα config υπήρχε max 2 ώρες αντικατάσταση σε hardware).

pHox Managed

Μέλος από: 22 Απρ 2009
Βοηθήματα: 2

twitter 
ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2011 20:52    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι αλλά εσύ είσαι όμορφος και έχεις και λεφτά αισθήματα.. Καλό ε!

gvard ανέφερε:
Καλησπέρα,

Με την Hetzner πιστεύω οτι έχει να κάνει με τον server τον οποίο παίρνεις. Σε κάποιους φθηνούς servers αναφέρουν οτι παρέχουν low priority υποστήριξη, εγώ που τους χρειάστηκα 3 φορές (2 για αλλαγή δίσκου και 1 για ενα memory check) ήταν μέσα στα χρονοδιαγράμματα που μου είχαν αναφέρει (για τα συγκεκριμένα config υπήρχε max 2 ώρες αντικατάσταση σε hardware).
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 93
Νέα: 324
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2011 22:07    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

philoxenos ανέφερε:
cordis ανέφερε:

Από δική μας εμπειρία, στη hetzner είναι γενικότερα μη σου τύχει. Γι' αυτό και αλλάξαμε datacenter.

αλλαγή τροφοδοτικού σε λιγότερο από μισή ώρα.
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?p=537467#537467

philoxenos

ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2011 22:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
philoxenos ανέφερε:
cordis ανέφερε:

αλλαγή τροφοδοτικού σε λιγότερο από μισή ώρα.
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?p=537467#537467

Πολύ καλό! Ελπίζω να έχουν διορθωθεί. Στο DC με το οποίο συνεργάζομαι (OVH), έτυχε πρόβλημα τροφοδοτικού σε έναν από τους servers την προηγούμενη εβδομάδα. Το συνολικό downtime ήταν 12 λεπτά με δική τους παρέμβαση, χωρίς να χρειαστεί να ανοίξουμε ticket.

Προσωπικά, τόσα χρόνια που είμαστε στο χώρο, δεν έχω δει καλύτερους επαγγελματίες από την OVH.

Είμαι ήδη offtopic, οπότε σταματάω εδώ. Ίσως έχει νόημα να ανοίξουμε ένα thread για datacenters.

gvard
Honorary Member

facebook 
ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2011 22:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Προσωπικά έχω δει εταιρίες να παίρνουν εκατοντάδες ευρώ για έναν server, να παρέχουν full managing και σε μία στιγμή να γίνουν όλα τόσο σκ@τ@ που να απορείς γιατί τους πληρώνεις. Σε ένα από τα DC που συνεργαζόμουν παλιά είχαν ανακοινώσει οτι θα κάνουν μεταφορά των μηχανημάτων από physical σε blade σε άλλο DC μέσω private lan. Είχαν προβλέπει 5 ώρες downtime, κάτι δεν μου μύριζε σωστά και τους είχα πάρει όλους από τους servers (θα τους έκλεινα καθώς είχα ξεκινήσει σε servers στην Ελλάδα) και τελικά πήγε στραβά η lan-transfer και φόρτωσαν τους servers σε φορτηγά. Εσκασαν και άλλα θέματα και ήταν down ΕΞΙ (6) ΗΜΕΡΕΣ. Και μιλάμε για $500 τον server εκεί ( http://www.theregister.co.uk/2007/11/05/navisite_outage/ ή http://www.webhostingtalk.com/showthread.php?t=646844 ). Δεν γνωρίζω σε τι φάση πέτυχες την Hetzner, πάντως πλέον απαντά γρήγορα.

...και για να επανέλθουμε στο θέμα μας, πιθανόν λόγω φόρτου να μην απάντησε ο Phox σε email της Hetzner για το fraud για αυτό να έκλεισαν τον server (πάντα στέλνουν email 24 ώρες πριν το κλείσουν, μου είχε τύχει και εμένα παρόμοια φάση αλλά έλυσα το πρόβλημα πριν τον κλείσουν).

Πήγαν δικαστήριο δεκάδες πελάτες εκπροσωπώντας όλους μας, κέρδισαν λίγο πάνω από 1 εκατομμύριο και μου ήρθε επιταγή ταχυδρομικώς αξίας 2 μηνών υπηρεσίας αλλά τι να την κάνεις καθώς πολλοί καταστράφηκαν από αυτό...

cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 93
Νέα: 324
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2011 22:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

splited.

philoxenos

ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2011 22:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Είναι αλήθεια ότι πάντα πρέπει να είσαι alerted και να χειρίζεσαι ανάλογα τις καταστάσεις γιατί στο κάτω κάτω, οι πελάτες είναι πελάτες ΣΟΥ.

Η OVH, με την οποία συνεργάζομαι έχει τα παρακάτω δυνατά σημεία:
1) Πλήρες server control panel, με πλήρες API
2) Αυτόματο monitoring από τους ίδιους και στην περίπτωση που ένας server δεν απαντάει σε pings, αυτόματα ειδοποιούνται και παρεμβαίνουν
3) Τελευταίας τεχνολογίας Hardware
4) Πολύ καλό δίκτυο
5) Παρέχουν servers με SSD. Must για τις υπηρεσίες του Φιλόξενου, ώστε όλα να πηγαίνουν αστραπιαία
6) Παρέχουν servers με 10Gbps network
7) Διαθέτουν σελίδα με realtime αποτύπωση του φόρτου όλου του δικτύου τους

Πρώτη φορά τα έχω βρει όλα αυτά σε ένα DC και σε αυτές τις τιμές

gvard
Honorary Member

facebook 
ΜήνυμαΣτις: 21 Οκτ 2011 10:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλημέρα,

Ολα εκτός του 7 τα έχει και η Hetzner, συν το γεγονός οτι παρέχουν KVM χωρίς χρέωση για την περίπτωση που τύχει κάτι (και σε κάποιους servers παρέχουν δωρεάν KVM 24/7 συνδεδεμένο).

philoxenos

ΜήνυμαΣτις: 21 Οκτ 2011 10:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

gvard ανέφερε:
Καλημέρα,

Ολα εκτός του 7 τα έχει και η Hetzner, συν το γεγονός οτι παρέχουν KVM χωρίς χρέωση για την περίπτωση που τύχει κάτι (και σε κάποιους servers παρέχουν δωρεάν KVM 24/7 συνδεδεμένο).

Στη σελίδα τους δεν βλέπω ούτε τελευταίας τεχνολογίας hardware, ούτε SSDs (πέρα από ένα option), ούτε 10Gbps servers. Μπορείς να με καθοδηγήσεις σε συγκεκριμένη σελίδα μήπως μου έχει διαφύγει;

gvard
Honorary Member

facebook 
ΜήνυμαΣτις: 21 Οκτ 2011 10:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε όλους τους servers μπορείς να προσθέσεις SSD δίσκους καθώς και enterprise SATA δίσκους, οπως και 1Gbit connection, απλά δεν είναι στα default φτηνά πακέτα (οπως δεν τα εχει στα default φτηνα πακετα και η OVH). Από εκεί και πέρα εφόσον δεν μου ανήκει η Hetzner και εφόσον δεν σου ανήκει η OVH δεν θα πουμε ποιος την έχει μεγαλύτερη ( ), απλώς αυτό που αναφέρω είναι πως τα τυχόν προβλήματα που είχες στην Hetzner πλέον δεν υφίσταται ή τουλάχιστον δεν τα έχουμε αντιμετωπίσει ο cordis και εγώ. Ας αφήσουμε την διαφήμιση των DC λοιπόν και ας μείνουμε στο θέμα του topic, σχετικά με εμπειρίες μας από datacenter (προβλήματα και πως λύθηκαν).

philoxenos

ΜήνυμαΣτις: 21 Οκτ 2011 10:55    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

gvard ανέφερε:
Σε όλους τους servers μπορείς να προσθέσεις SSD δίσκους καθώς και enterprise SATA δίσκους, οπως και 1Gbit connection, απλά δεν είναι στα default φτηνά πακέτα (οπως δεν τα εχει στα default φτηνα πακετα και η OVH). Από εκεί και πέρα εφόσον δεν μου ανήκει η Hetzner και εφόσον δεν σου ανήκει η OVH δεν θα πουμε ποιος την έχει μεγαλύτερη ( ), απλώς αυτό που αναφέρω είναι πως τα τυχόν προβλήματα που είχες στην Hetzner πλέον δεν υφίσταται ή τουλάχιστον δεν τα έχουμε αντιμετωπίσει ο cordis και εγώ. Ας αφήσουμε την διαφήμιση των DC λοιπόν και ας μείνουμε στο θέμα του topic, σχετικά με εμπειρίες μας από datacenter (προβλήματα και πως λύθηκαν).

Δεν το βλέπουμε από την ίδια οπτική γωνία, καθότι για μένα δεν είναι ότι επειδή δεν μου ανήκει, δεν έχει νόημα να γίνει ανάλυση των υπηρεσιών. Αντιθέτως, έχει νόημα στο topic να υπάρχουν χρήσιμες πληροφορίες για τα datacenters οι οποίες να είναι ακριβείς και τεκμηριωμένες. Έτσι οι αναγνώστες θα έχουν μία σωστή άποψη, σχετικά με το θέμα.

Η σύγκριση μεταξύ OVH και hetzner δημιουργήθηκε λόγω του ότι ανέφερες ότι "τα ίδια προσφέρει και η hetzner" σε αυτά που ανέφερα για την OVH. Επειδή δεν τα βάζω στο ίδιο τσουβάλι, διευκρινίζω επί της ουσίας και απ' ότι καταλαβαίνω από τα γραφόμενά σου και του site της hetzner.

- η hetzner διαθέτει έναν SSD δίσκο 120GB αγνώστου προέλευσης.
- δεν διαθέτει servers με δίκτυο 10Gbps.
- το hardware τους περιορίζεται έως quad core με 24GB RAM, άρα δεν θα λέγαμε ότι είναι ότι πιο σύγχρονο υπάρχει στην αγορά

gvard
Honorary Member

facebook 
ΜήνυμαΣτις: 21 Οκτ 2011 11:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κατ'εμέ και η ovh παρέχει άγνωστης προέλευσης SSD καθώς δεν αναφέρουν την μάρκα (αν σε αυτό αναφέρεσαι μπορώ να μάθω την μάρκα και να στην πω, 3 μάρκες θα υπάρχουν συνολικά).

Οσο για τον επεξεργαστή σε βρίσκω αδιάβαστο καθώς αν δεις στο http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html ανάμεσα σε δεκάδες χιλιάδες benchmark χρηστών :

ο Xeon E3-1275 (8 cores) είναι 13ος σε ισχύ στον κόσμο σήμερα 21/10/2011 ενώ ο Ε5630 (8 cores) που εχει η ovh 106ος! Εχει 2 επεξεργαστές η ovh οπότε εχει 16 cores, αλλά από 106ος πόσο να ανέβει; 30; 50 θέσεις;

Σημασία έχει να παρέχεις 2 επεξεργαστές παλαιάς τεχνολογίας ή να παρέχεις 1 επεξεργαστή τελευταίας; Και δεν αναφέρομαι μόνο στο μεγαλύτερο config αλλά και στα μικρά.

Οσον αφορά τη μνήμη έχεις δίκιο, πάνω από 24GB δεν πάει στην Hetzner.

philoxenos

ΜήνυμαΣτις: 21 Οκτ 2011 11:35    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

gvard ανέφερε:
Κατ'εμέ και η ovh παρέχει άγνωστης προέλευσης SSD καθώς δεν αναφέρουν την μάρκα (αν σε αυτό αναφέρεσαι μπορώ να μάθω την μάρκα και να στην πω, 3 μάρκες θα υπάρχουν συνολικά).

Λάθος! http://www.ovh.co.uk/dedicated_servers/superplan_ssd.xml
http://www.ovh.co.uk/dedicated_servers/eg_ssd_max.xml
http://www.ovh.co.uk/dedicated_servers/eg_ssd.xml
δεν βάζω άλλα links για να μην γεμίσω το χώρο, αλλά σε όλες τις σελίδες των servers της που διαθέτουν SSD, αναγράφει και το μοντέλο και τη μάρκα που είναι Intel.

Πρέπει να σημειωθεί επίσης, ότι δεν έχει σημασία τι μπορεί να πούνε σε έναν πελάτη που θα τους ρωτήσει κατ' ιδίαν, αλλά να είναι δεσμευμένοι από τη δημόσια δημοσίευση στο site τους για το είδος του SSD που εγκαθιστούν. Είναι θέμα επαγγελματισμού.

gvard ανέφερε:

Οσο για τον επεξεργαστή σε βρίσκω αδιάβαστο καθώς αν δεις στο http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html ανάμεσα σε δεκάδες χιλιάδες benchmark χρηστών :

ο Xeon E3-1275 (8 cores) είναι 13ος σε ισχύ ενώ ο Ε5630 (8 cores) που εχει η ovh 106ος! Εχει 2 επεξεργαστές η ovh οπότε εχει 16 cores, αλλά από 106ος πόσο να ανέβει; 30; 50 θέσεις;

Δεν έχει 8 cores! κάνεις λάθος. 4 cores έχει.
Η OVH διαθέτει servers με επεξεργαστές των 6 πυρήνων και είναι και πιο πάνω από την κατάταξη που έδωσες (Intel Xeon X5690)

gvard ανέφερε:

Σημασία έχει να παρέχεις 2 επεξεργαστές παλαιάς τεχνολογίας ή να παρέχεις 1 επεξεργαστή τελευταίας; Και δεν αναφέρομαι μόνο στο μεγαλύτερο config αλλά και στα μικρά.

Θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι σε servers που λόγω της φύσης της εργασίας τους η πρόσβαση γίνεται ταυτόχρονα από πολλούς χρήστες παράλληλα, έχει περισσότερο σημασία η παράλληλη επεξεργασία, δηλαδή πολλά cores, πολλά threads, πολλές CPUs και όχι ο πιο γρήγορος πυρήνας.

Ο πιο γρήγορος πυρήνας, έχει σημασία μόνο σε περιπτώσεις που μόνο ένα process απασχολεί την CPU

gvard ανέφερε:

Οσον αφορά τη μνήμη έχεις δίκιο, πάνω από 24GB δεν πάει στην Hetzner.

Και για το δίκτυο έχω δίκιο, δεν έχει 10Gbps.

adams

Μέλος από: 08 Ιουλ 2007

ΜήνυμαΣτις: 21 Οκτ 2011 11:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

philoxenos ανέφερε:

- η hetzner διαθέτει έναν SSD δίσκο 120GB αγνώστου προέλευσης.
- δεν διαθέτει servers με δίκτυο 10Gbps.
- το hardware τους περιορίζεται έως quad core με 24GB RAM, άρα δεν θα λέγαμε ότι είναι ότι πιο σύγχρονο υπάρχει στην αγορά

αυτός είναι ο σκληρός που χρησιμοποιεί η hetzner (τουλάχιστον μέχρι την πρoηγούμενη σειρά EQ) 120GB SSD Corsair CSSD-F120GB2-BRKT

Δεν υπάρχει η τέλεια εταιρία, η hetzner προσανατολίζεται στο budget dedicated hosting γι αυτό και δεν έχει server με 2πλούς XEON κλπ. Πρόσφατα έβγαλε για 1η φορά server με server hardware (XEON, DDR3 με ecc, enterprice hd) μάλιστα στον ισχυρότερο server έχει και redundant psu & μόνιμο KVM χαρακτηριστικά που δεν τα βρισκεις σε server 3πλάσιας αξίας.

Κάποιοι από εμάς θυμόμαστε την hetzner πριν απο 5 χρόνια, με site μόνο στα Γερμανικά με δυνατότητα εγκατάστασης by default μόνο debian (έπρεπε να παλέψεις με lara στα Γερμανικά για να εγκαταστήσεις centos π.χ για να βάλεις cPanel)

Τα παραπάνω φυσικά έχουν αλλάξει ολοκληρωτικά.

Και γω θα ήθελα το support της rackspace, το panel της hetzner , το δίκτυο της leaseweb στην τιμή της hetzner αλλά δε γίνεται

Last edited by adams on 21 Οκτ 2011 13:39, edited 1 time in total
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 3 [37 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2, 3 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Καριέρα, Αναζήτηση & Παροχή Υπηρεσιών » Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου
Τώρα είναι 16 Απρ 2014 09:59 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites