freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Σόμπες αλογόνου

Forum index » Διάφορα » Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 9 [128 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: σόμπες Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3, ..., 7, 8, 9 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 93
Νέα: 324
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 06 Νοε 2011 12:03    Θέμα: Σόμπες αλογόνου Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μιας και πιάνουν τα κρύα σιγά σιγά, και πρέπει να δούμε το θέμα θέρμανση χωρίς πετρέλαιο, μου είπαν ότι οι ηλεκτρικές σόμπες αλογόνου έχουν χαμηλή κατανάλωση και συμφέρουν.

ισχύει αυτό; ή είναι μπαρμπούτσαλα;

από μάρκες που βγάζουν σόμπες αλογόνου ξέρετε καμία;

c0d3punk
Honorary Member

Μέλος από: 15 Σεπ 2008
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Puerto pollo
ΜήνυμαΣτις: 06 Νοε 2011 15:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

για τις ατελείωτες ώρες προγραμματιστικής καθήλωσης, 120 προγραμματιστές συνιστάν μόνο... Kerosun.

τη βάζεις δίπλα από το γραφείο (ή από κάτω αν πάρεις μικρότερο μοντέλο ή μεγάλο γραφείο) και έχεις τον ήλιο αλογόνου να σου λιάζει τα... πόδια

δεν έχουν μεγάλη εμβέλεια εκπομπής θερμότητας (νομίζω έως 1,5 μέτρο). λένε πως έχουν χαμηλή κατανάλωση, αλλά αν είναι 2000watt και την έχεις μονίμως στο full δεν νομίζω...

ΜήνυμαΣτις: 06 Νοε 2011 16:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εννοείς φαντάζομαι Kerosun σόμπα αλογόνου... γιατί η Kerosun έχει γίνει συνώνυμο της σόμπας με το καθαρό πετρέλαιο θέρμανσης....

telas
Honorary Member

Μέλος από: 12 Μαρ 2004

Περιοχή: Kastoria
View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 06 Νοε 2011 16:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis μακριά από σόμπες αλογόνου καταναλώνουν πολύ και κάνουν «μια τρύπα στο κρύο» ζεσταίνουν τοπικά, τα πόδια θα ζεσταίνονται ενώ τα χέρια και το σώμα θα είναι κρύο.

Θα σου πρότεινα σόμπα υγραερίου, με 20€ την φιάλη και ανάλογα την χρήση μπορεί να σου πάει και μια με μιάμιση εβδομάδα. Κατά την γνώμη μου αξίζει περισσότερο από τις αλογόνου.

Βρήκα μια που έχει και υγραέριο και λάμπες αλογόνου αν μείνεις από υγραέριο

http://www.e-moraitis.com/index.php?act=viewProd&productId=8699

109€

Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11
Νέα: 15

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2014
facebook twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 06 Νοε 2011 17:15    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γιαννη η δικια μου είναι 1200Watt. Εχει 3 κουμπια που το καθε ενα ειναι 400watt.
Δηλαδη αν πατήσω να ανοιξει καταναλώνει 400, αν ενεργοποιήσω και την δευτερη λαμπα αλλα 400 και στο full 1200.

Το PC μου εχει χαμηλότερη κατανάλωση ακομα και με την μια λαμπα ανοιχτη (400w)
Δε συμφέρει απο κατανάλωση, αλλα και απο ζεστα μην περιμένεις. Δε ζεσταίνει δωμάτιο.
Πρεπει να καθεσε διπλα της σε μεγίστη απόσταση 2 2.5 μετρα.

Αυτη που εχω ειναι η μικροτερη. Εχει και με 2.000 watt

cyberfreak
Honorary Member

Μέλος από: 08 Σεπ 2004

Περιοχή: Κρυα Βρυση
deviantART facebook twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 06 Νοε 2011 20:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!! ΑΠΟ ΣΟΜΠΕΣ ΑΛΟΓΟΝΟΥ εκτος αν εχεις μειωμενο ρευμα !! δεν αξιζει. εμεις στο σπιτι βαλαμε λεβητα πελετ η αναλογια ειναι ενας τονος πετρελαιο = 2 τονοι πελετε αλλα το πελετ εχει 200ευρω ο τονος

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ::ΠΡΟΣΦOΡΕΣ ΕΩΣ 90%
::ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ::
c0d3punk
Honorary Member

Μέλος από: 15 Σεπ 2008

Περιοχή: Puerto pollo
ΜήνυμαΣτις: 06 Νοε 2011 20:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

cordis ανέφερε:
εννοείς φαντάζομαι Kerosun σόμπα αλογόνου... γιατί η Kerosun έχει γίνει συνώνυμο της σόμπας με το καθαρό πετρέλαιο θέρμανσης....

ναι ρε συ, αλογόνου ..... http://www.kotsovolos.gr/site/products.jsp?flt=all&catid=31182

όπως βλέπεις θα προταθούν πολλές γνώμες. δες τι σου ταιριάζει σε σχέση με τον χώρο που θέλεις να θερμάνεις και κάνε την κίνησή σου

ΜήνυμαΣτις: 06 Νοε 2011 21:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

κατάλαβα... μόνο για να ζεσταίνεις τα πόδια σου είναι..

στον λέβητα πελετ πρέπει κάθε λίγο να πηγαίνεις να βάζεις καύσιμο;

cyberfreak
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 06 Νοε 2011 21:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εχει χωρο για 200κιλα περιπου οποτε το γεμιζεις μια στο τοσο εκτοσ αν παρεισ εξτρα ταιστρα οπου βαζεισ περισσοτερα κιλα

sonic74

Μέλος από: 02 Μαη 2006
Περιοχή: Thessaloniki
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 06 Νοε 2011 23:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Cordis συμφωνώ με τον Cyberfreak για τον λεβητα με Πέλετς..... είναι στην μιση τιμή απ'οτι το πετρέλαιο, είναι πολύ καλή λύση !

Οσο αναφορά τις σόμπες αλογόνου, εδώ και 7 χρόνια έχω αγοράσει μία σόμπα αλογόνου-χαλαζία LUXELL.....είναι "ΘΕΑ" !!!

Tην είχα αγοράσει γύρω στα 82 ευρώ απο Τηλεπωλήσεις (Τηλεμάρκετινγκ) τώρα μπορείς να την βρείς και σε e-shops απο 60 εώς 75 ευρώ !

Εχει 4 λάμπες αλογόνου-χαλαζια,
Θερμοστάτη,
υγραντήρας με δοχείο νερού για να μην ξεραίνει η ατμόσφαιρα,
ανεμιστηράκι
και αυτόματο σύστημα διακοπής ρευματος σε περίπτωση ανατροπής της συσκευής

Το δωμάτιο μου γύρω στα 15 τ.μ. μου το ζεσταίνει άνετα, δεν καίει πάρω πολύ,εγώ συνήθως χρησιμοποιώ τις δύο λάμπες και αυτές όταν πιάνει θερμοκρασία το δωμάτιο....σβήνει για λίγο αυτόματα μέσω του θερμοστάτη !

Καμιά σχέση με τις μικρές θερμάστρες αλογόνου !

ΜήνυμαΣτις: 07 Νοε 2011 00:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μόνο Θεσσαλονίκη την βρίσκω την LUXELL
αλλά θα ψάξω μήπως βρω κάτι αντίστοιχο με ανεμιστηράκι που σίγουρα βοηθάει πολύ!

έχω δει και κάτι άλλες που λένε πως είναι με λάμπες QUARTZ, και απ' ότι είδα είναι λάμπες ατμών υδραργύρου με περίβλημα χαλαζία... αλλά αυτό το "υδραργύρου" με προβληματίζει αφάνταστα...

cyberfreak
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 07 Νοε 2011 00:37    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Γιαννη μην ασχοληθεις με αλογονου ξερενει και τον αερα ασε που ζεστενει περισσοτερο εκει που χτυπαει οποτε μολις σβησει χανει γρηγορα θερμοκρασια

fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003

Περιοχή: Athens
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 07 Νοε 2011 04:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

για σκεψου και αυτη την λυση αν θες να ζεστενεσε χωρις πολλα πολλα!
και ειναι απο διαφημιζομενο εδω μεσα!

USB Koυβέρτα Bleeze Η πρωτότυπη κουβέρτα με την τεχνολογία των ανθρακονημάτων , θα σας κρατήσει συντροφιά όταν βρίσκεστε στον υπολογιστή ή τον φορητό σας.

Τι καλύτερο λοιπόν από μία θερμαινόμενη USB κουβέρτα που θα σας κρατήσει ζεστούς κατά την διάρκεια της παραμονής σας στον γραφείο;

Και αν ανησυχείτε για τα περίεργα βλέμματα των συναδέλφων σας, μπορείτε απλά να την τοποθετήσετε στην καρέκλα σας και να καθίσετε επάνω της. Απαραίτητη προϋπόθεση για την λειτουργία της είναι να διαθέτετε 1 ελεύθερη θύρα USB στον υπολογιστή σας, για την τροφοδοσία της.

Τα χαρακτηριστικά της (αγοράστε το προϊόν από εδώ)

Θερμαινόμενη κουβέρτα μέσω USB που αποτελείται από ανθρακονήματα και είναι δίχρωμη . Το πάνω μέρος είναι κόκκινο το κάτω κίτρινο
Η θερμοκρασία που παράγει αγγίζουν και τους 45°C
Νέο σύστημα θέρμανσης με πολύ χαμηλή κατανάλωση ενέργειας
Σύνδεση σε όλους τους σταθερούς ή φορητούς υπολογιστές
Διαστάσεις 650 x 480 mm
Με διακόπτη ON/OFF
Ενσωματωμένο καλώδιο USB μήκους 1,50 μέτρου

http://www.car-gadgets.gr/index.php?page=shop.product_details&f...rt&Itemid=188

Connor MacLeod
Honorary Member

Μέλος από: 07 Φεβ 2005
Βοηθήματα: 11

Περιοχή: Μεσολόγγι έως το 2014
facebook twitter deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 07 Νοε 2011 04:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παράθεση:
Εχει 4 λάμπες αλογόνου-χαλαζια,

Το δωμάτιο μου γύρω στα 15 τ.μ. μου το ζεσταίνει άνετα, δεν καίει πάρω πολύ,εγώ συνήθως χρησιμοποιώ τις δύο λάμπες και αυτές όταν πιάνει θερμοκρασία το δωμάτιο....σβήνει για λίγο αυτόματα μέσω του θερμοστάτη !

Καμιά σχέση με τις μικρές θερμάστρες αλογόνου !

Πια μωρέ δεν καιει πολυ.
Αυτη που λες εσυ ειναι ακομα χειρότερη. Ειναι 10Α. θελεις μια ασφάλεια μονο για την σόμπα.

Εχουν τρια επίπεδα μεγαλύτερα , 800watt, 1600watt, 2400watt. Διπλάσια κατανάλωση απο την δικια μου

παράθεση:
Γιαννη μην ασχοληθεις με αλογονου ξερενει και τον αερα

Υπαρχουν και καποιες που τον υγραίνουν σαν αυτη π είπε ο sonic74, αλλα καλητερα να παρεις air condition και να ζεσταίνεις το δωμάτιο.Το 9600btu εχει λιγη περισσότερη κατανάλωση , αλλα κανει καλύτερη δουλεια. ζεσταίνει πολυ πιο γρήγορα το δωμάτιο

DGeorge
Honorary Member

Μέλος από: 13 Σεπ 2007

Περιοχή: Καλλιθέα Γενικώς
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 07 Νοε 2011 09:56    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Connor MacLeod ανέφερε:
Πια μωρέ δεν καιει πολυ.
Αυτη που λες εσυ ειναι ακομα χειρότερη. Ειναι 10Α. θελεις μια ασφάλεια μονο για την σόμπα.
Φίλτατε Connorα, μάλλον δεν εννοεί 'πόσο ρεύμα τραβάει', αλλά πόσες KWh ζητάει για να κάνει 'δουλειά';...(Πόσο αποδίδει;)
Γιάννη, το ηλεκτρικό ρεύμα είναι η ακριβότερη μορφή ενέργειας ούτως ή άλλως!
Σε καταναλώσεις ηλεκτρονικής μορφής, ή φωτισμού, όπου δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική λύση, αναγκαζόμαστε και τη 'λουζόμαστε'.
Σε περιπτώσεις όμως θέρμανσης, η άμεση μετατροπή σε θερμότητα επιβάλλεται (κατά το καλύτερο δυνατό).
Όμως κι εσύ δεν είσαι εντάξει Προφανώς δεν έχεις διαβάσει το Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα του φίλτατου GeoStuff! Μας δίνεις ελλιπή στοιχεία
1) Ο χώρος (σπίτι, γραφείο, ο,τιδήποτε) είναι δικός σου/ιδιόκτητος;
2) Ανήκει σε πολυκατοικία, ή όχι;
3) Ουσιαστικά, πόσες δυνατότητες έχεις για παρεμβάσεις σε (προσόψεις, ταράτσες, τοίχους, εσωτερικούς χώρους, κλπ)
Καταλαβαίνεις ότι οι παράμετροι αυτές, είναι βασικές για μιά 'σοβαρή' απάντηση.
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 9 [128 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2, 3, ..., 7, 8, 9 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις
Τώρα είναι 20 Απρ 2014 15:18 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites