freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Αχ αυτη η προυπηρεσία

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Καριέρα, Αναζήτηση & Παροχή Υπηρεσιών » Αναζήτηση Εργασίας
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
dimos_mitel

Μέλος από: 07 Αυγ 2009

View users profile
facebook skype 
ΜήνυμαΣτις: 18 Οκτ 2011 16:08    Θέμα: Αχ αυτη η προυπηρεσία
Περιγραφή θέματος: Αχ
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα σε όλους. Ελπίζω να ειστε καλα. Σήμερα γράφω για ενα πρόβλημα που αντιμετωπίζω στην καθημερινότητα μου και συγκεκριμένα στην αναζήτηση εργασίας. Τον προηγούμενο Μάιο λοιπόν ορκίστηκα, πήρα το πτυτχιο μου, πήγα και φαντάρος και τωρα εχει 5 Μήνες που είμαι άνεργος.. Το βασικό μου πρόβλημα ειναι 1.. αυτη η προυπηρεσία! Ότι μα ότι θέση και να βρω χρειάζετε τουλάχιστον 1 έτος προυπηρεσια.. που να την βρώ όμως εγω που έχει μόλις λίγους μήνες που μπήκα στην αναζήτηση; αναρωτιέμαι καθημερινά απο που μπορω να ξεκινήσω ωστε να αποκτήσω μια Α προυπηρεσια και να κάνω το πρώτο βήμα για να βρώ δουλεια. Εχω τελειώσει το Τμήμα Διαχείριση Πληροφοριών του ΤΕΙ ΚΑΒΑΛΑΣ που έχει σχέση με πληροφορική και οικονομικα.. τι θα μου προτείνατε;

Μέλος από: 09 Απρ 2005
Templates: 1

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 18 Οκτ 2011 16:25    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δημιούργησε μόνος σου την προϋπηρεσία που σου λείπει.
Απαραίτητα βήματα:

1. Εντόπισε την προϋπηρεσία που σου λείπει
2. Μάθε να κάνεις ότι απαιτει η προϋπηρεσία που σου λείπει.
3. Κάνε κάτι μόνος σου.

Και έχεις μετά προϋπηρεσία. That simple.

Web designer - Wireframe to PSD - Premium WordPress Themes
dimos_mitel

View users profile
facebook skype 
ΜήνυμαΣτις: 18 Οκτ 2011 20:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ALR το εχω σκεφτει αυτό που λες αλλα δεν ειναι εποχές για να ανοίξω κάποιο κατάστημα. Ακόμα και καθηγητής προγραμματισμού να γίνω που ενδιαφέρομαι πως να πάρω στο κεφάλι μου χωρίς εμπειρία παιδια 3ης λυκειου.. ακομα και να κάνω μαθηματα σε ιδαιτερα πως θα αποδίξω οτι τα εκανα κ εχω μερικούς μήνες εμπειρια;

Μέλος από: 20 Φεβ 2004
Βοηθήματα: 1
Scripts: 1

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 18 Οκτ 2011 21:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το βασικό είναι να αποφασίσεις με τι θελεις να ασχοληθείς και εμβάθυνε μόνος σου σε αυτό, έστω θεωρητικά.

Μετά πήγαινε σε μια εταιρία του αντικειμένου που σου αρέσει και πες τους ότι αν και δεν εχεις προϋπηρεσία έχεις προχωρημένες γνώσεις και 'πάθος' με το αντικειμενο

View users profile
facebook skype 
ΜήνυμαΣτις: 19 Οκτ 2011 01:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το θέμα ειναι οτι αν δεν έχεις στο βιογραφικό σου κάποια σχετική προυπηρεσια δεν σε φωναζουνε ουτε για συνεντευξη.. εγω απο οτι βλέπουν τα μάτια μου ειναι πολυ συμαντικό να έχεις κάποιον γνωστο (κονε) ωστε να σε βοηθήσει να κάνεις την αρχή.

Μέλος από: 09 Απρ 2005
Templates: 1

ΜήνυμαΣτις: 19 Οκτ 2011 01:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν δε μας πεις τι θέλεις να κάνεις, η συζήτηση δεν έχει νόημα. Αν θέλεις να γίνεις καθηγητής προγραμματισμού απέκτησε τις θεωρητικές γνώσεις και κάντο. Γιατί να πάρεις στο κεφάλι σου παιδιά 3ης λυκείου; Δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις; Πιστεύεις πως δεν έχεις μεταδοτικότητα; Αν δεν έχεις, τότε πως θέλεις να γίνεις καθηγητής;
Τέλος, αν δεν πιστεύεις εσύ στον εαυτό σου, γιατί να πιστέψει ο εργοδότης σου;
Μη κολάς, just do it. Πάρε στο κεφάλι σου όσα παιδιά θέλεις, αρκεί να είσαι σίγουρος ότι έχεις τις γνώσεις και την ικανότητα να τα εκπαιδεύσεις όπως πρέπει.

Web designer - Wireframe to PSD - Premium WordPress Themes
dimos_mitel

View users profile
facebook skype 
ΜήνυμαΣτις: 19 Οκτ 2011 11:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για να πώ την αλήθεια ο λόγος για τον οποίο θέλω να ασχοληθώ με το καθηγητηλίκι είναι και το οτι δεν χρειάζετε να έχω κάποιο κεφάλαιο η κατάστημα. Ο λόγος που ειπα πως να πάρω στο κεφάλι μου παιδια 3ης λυκείου είναι απλα οτι δεν εχω την απαραίτητη εμπειρία ωστε να διδάξω σε παιδια τα οποία έχουν στόχο να πετύχουν στις πανελλήνιες. Για παράδειγμα ίσως λόγω έλειψης εμπειρίας ίσως τους μάθω πράγματα ποιο εξηδικευμένα τα οποία θα τους είναι στο τέλος άχρηστα.

Μέλος από: 15 Σεπ 2008
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Puerto pollo
ΜήνυμαΣτις: 19 Οκτ 2011 21:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

θα δεις τι ύλη έχουν και αντίστοιχα θα τους διδάξεις. Δε θα πας να τους μάθεις ότι σε μάθαν εσένα στη σχολή.

Θα πρέπει να βγάλουν την ύλη που έχουν για τις εξετάσεις και να κατανοήσουν ότι χρειάζεται. Πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να πάρεις τα βιβλία τους, να τα διαβάσεις εσύ πρώτα, να καταλάβεις τι πρέπει να μάθουν και να βρεις τον τρόπο να τους τα κάνεις κατανοητά.

το αποτέλεσμα θα κριθεί από την προσπάθεια σου και από τον ζήλο που θα δείξει ο μαθητής. Εσύ θα φταις αν δεν έχεις προετοιμάσει έγκαιρα και το παιδί και τους γονείς ότι "ο μικρός δεν τα παίρνει γιαυτό και γιαυτό το λόγο" σε περίπτωση που δεν πάει κάτι καλά από την στιγμή που εσύ δίνεις τον καλύτερό σου εαυτό.

View users profile
facebook skype 
ΜήνυμαΣτις: 20 Οκτ 2011 14:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Οκ σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Θα δω τι μπορώ να κανω.

Μέλος από: 26 Οκτ 2011

ΜήνυμαΣτις: 18 Νοε 2011 11:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Για να αποκτήσεις την απαραίτητη προϋπηρεσία άμεσα θα πρέπει να κινηθείς πιο ευέλικτα και να είσαι ενεργός .
Μπορείς να έρθεις σε επαφή με συλλόγους πολιτιστικούς και άλλων κοινοτήτων και να προσφέρεις τις υπηρεσίες σου δωρεάν. Δηλαδή να κάνεις 1 ώρα την εβδομάδα σε παιδάκια ή και σε μεγάλους μάθημα ώστε να τα εισάγεις στην πληροφορική γενικότερα ή σε άλλα πεδία . Ότι μπορείς ή ξέρεις. Είμαι σίγουρος ότι θα δεχτούν και εσύ εκτός ότι θα μπορείς να αναγράφεις στο βιογραφικό σου προϋπηρεσία , θα αναπτύξεις και τον κύκλο σου που μπορεί να σου φέρει στο επόμενο χρονικό διάστημα ( αργά ή γρήγορα) άτομα που θα θέλουν τις υπηρεσίες σου .
Γράψε ένα μικρό ebook ( μέχρι 10 σελίδες ) σχετικά με ένα θέμα και πούλα το σε μικρή τιμή. Δεν έχει σημασία αν το πουλήσεις , σημασία έχει ότι κάνεις κινήσεις και αφήνεις το αποτύπωμα σου παντού. Κάποιος που θα το δει στο βιογραφικό σου σίγουρα θα εντυπωσιαστεί και μπορεί να παραβλέψει την προϋπηρεσία σου . Κάνε το ίδιο με ένα blog παρέχοντας γνώση .

Όσον αφορά τον τομέα αν έχεις ή όχι τις ικανότητες να διδάξεις σε παιδιά 3ης ο c0d3punk έχει δίκιο. Βλέπεις την ύλη και παίρνεις και ένα βοήθημα που κυκλοφορούν ευρέως στα βιβλιοπωλεία και είσαι σχεδόν έτοιμος. Για να ασχοληθείς και με στόχο γενικότερο σε αυτόν τον τομέα θα πρέπει να αποκτήσεις και Παιδαγωγική Επάρκεια ώστε να να είσαι και ένα βήμα πιο μπροστά από τον υπόλοιπο ανταγωνισμό.

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Καριέρα, Αναζήτηση & Παροχή Υπηρεσιών » Αναζήτηση Εργασίας
Τώρα είναι 21 Αυγ 2014 12:08 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites