freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

[Solved] - Δεν εχω εικονα

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » PC Hardware
Moderators:  Software & Hardware Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [10 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: Εικόνα Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
manutdgeo

Μέλος από: 03 Ιουλ 2011

View users profile Send email to user Visit posters website
blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαρ 2012 11:47    Θέμα: [Solved] - Δεν εχω εικονα Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Χαιρετω το φορουμ !!!!
εδω και λιγες βδομαδες προσπαθω να φτιαξω ενα PC στο οποιο θα βλεπω καμια ταινια και θα σερφαρω, οχι πολλα πραγματα δηλαδη
Βρηκα καποια παλια εξαρτηματα(CPU P4,RAM DDR1 κ.λπ)και το εφτιαξα, αρχικα δεν ξεκιναγε καν, αλλα ανακαλυψα οτι εφταιγε το γεγονος οτι ειχα σφυξει μερικες βιδες στην μητρικη παραπανω απο οσο επρεπε(!!!)
Τελικα τωρα ανοιγει αλλα δεν εχω εικονα, δοκιμασα με 2 καρτες γραφικων AGP αλλα τιποτα, αλλα θυρα(DVI-VGA)και παλι τιποτα, καμια ιδεα ?
Λετε να εχει καει το σλοτ ? Μπορω να δοκιμασω κατι ?
Ευχαριστω

Last edited by manutdgeo on 25 Απρ 2012 17:54, edited 1 time in total
DGeorge
Honorary Member

Μέλος από: 13 Σεπ 2007
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Καλλιθέα Γενικώς
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαρ 2012 13:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν δεν σου δείχνει ούτε γράμματα σε μαύρο φόντο, (BIOS κλπ), φοβάμαι ότι έχεις κάποιο πρόβλημα παρόμοιο με αυτό, που μου συνέβη.... Motherboard!
Αν έχεις κάποια άλλη πρόχειρη, δοκίμασέ την και πες μας.
Και πού'σαι... Οι βίδες στα PC, δεν είναι να σφίγγονται, για να κρατήσουν σασσί από καράβι
Προσωπικά, έχω ακούσει "Κράτς" της Motherboard, όταν κάποτε κι εγώ την πέρναγα για καράβι (δύο motherboard στην τιμή της μιάς )
hitca
Honorary Member

Μέλος από: 13 Ιουν 2010
Περιοχή: Brussels
View users profile Visit posters website
blog facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 28 Μαρ 2012 15:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Να κοιτάξεις προσεκτικά μήπως η m/b έχει ξεχωριστή τροφοδοσία ρεύματος για την θύρα agp και γενικά όλες ανεξαιρέτως τις συνδέσεις.
Εννοείται ότι θα πρέπει να είσαι βέβαιος ότι οι κάρτες που δοκιμάζεις λειτουργούν.

Όταν λές «ανοίγει» ο υπολογιστής, εννοείς ότι απλώς παίρνει ρεύμα γυρίζουν οι ανεμιστήρες και δεν κάνει boot?
Να δοκιμάσεις χωρίς καμμία συσκευή, ούτε δίσκο, μόνο τα τελείως απαραίτητα.

Εάν όλα αποτύχουν, θα πρέπει να αναζητήσεις άλλη m/b κατά πάσα πιθανότητα.

manutdgeo

blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 30 Μαρ 2012 17:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Eννοω οτι δεν βγαζει καν το bios και ετσι υπεθεσα οτι φταιει ηκ αρτα γραφικων ή κατι που σχετιζεται με αυτην...
@Dgeorge δεν το εσφηξα τοσο πολυ αλλα λιγο ηθελε να ακουστει το κρατς, τωρα ομως την εχω πολυ χαλαρη
@hitcha δυστυχως δεν μπορω να πω με σιγουρια αν δουλευουν οι καρτες μιας και μου τις εσωσαν φιλοι δωρεαν απο λαπια πισι και δεν θυμουνται εαν δουλευαν τοτε....
Λες να δοκιμασω δηλαδη μονο με επεξεργαστη και καρτα γραφικων και να δω τι θα γινει ?
Αυτο με την τροφοδοσια δεν το επιασα....
Σας ευχαριστω πολυ και τους 2 παντως

blog facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 30 Μαρ 2012 23:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Να κάνεις reset στην m/b.
Να συνδέσεις μόνο τροφοδοτικό, cpu, (μία μόνο) μνήμη ram, κάρτα γραφικών, ποντίκι, πληκ/γιο και οθόνη. Δεν χρειάζεσαι τίποτα επιπλέον για έλεγχο εκκίνησης (ούτε ο δίσκος χρειάζεται).

Κάνε καθαρισμό με καθαρό οινόπνευμα στίς επαφές της ram και της vga, δοκίμασε καί άλλη θέση για την ram (ή άλλο module ram).
Να βεβαιωθείς ότι δεν υπάρχει αστοχία υλικού πχ. μνήμης ή κάρτας γραφικών πρίν καταλήξεις σε αλλαγή m/b.

Όλες οι συνδέσεις τροφοδοσίας να ελεγχθούν προσεκτικά, ακόμη και ό διακόπτης εκκίνησης (εν' ανάγκη να χρησιμοποιηθεί βραχυκύκλωμα του σχετικού jumper "power").

manutdgeo

blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 02 Απρ 2012 09:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To εκανα και αυτο αλλα δυστυχως τιποτα...(δεν ειχα συνδεσει ποντικι και πληκτρολογιο αλλα δεν νομιζω να παιζει ρολο αυτο)
Επομενως αφου τα εχω δοκιμασει ολα δεν μενει κατι αλλο παρα μονο να αλλαξω μητρικη, και επειδη ειναι πολυ παλια και η CPU/RAM λεω να δωσω κατι παραπανω και να φτιαξω ενα σχετικα συγχρονο μηχανημα
Διαθετω μεχρι 120 €, αν μπορειτε να με βοηθησετε για καποιο πακετακι θα ηταν πολυ χρησιμο
Βασικα θελω μητρικη, επεξεργαστη και ραμ, καρτα γραφικων δε θελω(θα κοιταξω να ειναι onboard), οπως επισης και σκληρους εχω...
Μονο εχω μερικες αποριες, και για να μην γινει καποι λαθος θα ηθελα να τις λυσω πριν προβω σε αγορα...
1)Στις μνημες ραμ παιζεις μεγαλυτερο ρολο η χωρητικοτητα ή η ταχυτητα ;
2)Σκεφτομαι στο μηχανημα αυτο α βαλω 4 GB RAM(ειτε εξ αρχης ειτε με αναβαθμισεις), αρα τα 64bitα Windows link to Windows (7) ειναι μονοδρομος..
Ομως δεβ θυμαμαι ποιες μνημες αθροιζει ο υπολογιστης και διαβαζει μεχρι 3,5GB σε 32bits, μια ειναι η ραμ, μετα της καρτα γραφικων, και η αλλη ;
3)(και τελευταια ) Oι onboard GPU ειναι καλες ? Εγω το μηχανμηα αυτο το θελω για σερφαρισμα και HD ταινιες, θα την παλεψει λετε ? Επισης οι onboard GPUs ειναι ενσωματωμενες στον επεξεργαστη ή στην μητρικη, γιατι κατι διαβασα και μπερδευτηκα...
Και τελος απο συχνοτητα πως πανε ? Μπορει να εχει μνημη 512 ΜΒ ας πουμε, αλλα η συχνοτητα του σε Hz ποση θα ειναι ?
Αυτα

blog facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 03 Απρ 2012 13:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω μου φαίνεται κάπως μικρός ο προϋπολογισμός σου.
Πάντως με λύσεις σε AMD cpu και με onboard γραφικά θα κάνεις την δουλειά σου αρκετά οικονομικά.

Να ψάξεις προσεκτικά όλα τα e-shops και τις όποιες προσφορές τους.

-- πρακτικά δεν θα σου χρειαστείς πάνω από 2-3 Gb ram
-- παίζουν ρόλο και η ταχύτητα και η ποσότητα ram (εξαρτάται όμως από τις προδιαγραφές της m/b), αντίστοιχες είναι και οι τιμές τους.
-- το μέτρημα που αναφέρεις είναι για την ram (...έως 3.2 Gb), καμμία άλλη δεν προσμετράται
-- υπάρχουν onboard κάρτες ενωμένες σε m/b πολύ οικονομικές (προσοχή στις προδιαγραφές και δυνατότητες που έχουν)
-- σε καινούργια μοντέλλα cpu πχ. Intel i3 / i5 (απαιτείται όπως κατάλληλη m/b) έχουν και κύκλωμα γραφικών υψηλών επιδόσεων.

Σε κάθε περίπτωση προσοχή στις δυνατότητες της m/b και εξονυχιστικό διάβασμα του manual, για να μήν βρεθείς πρό εκπλήξεων ή κάνεις λάθος αγορά.

manutdgeo

blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 04 Απρ 2012 11:03    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σε ευχαριστω πολυ !!!

Μέλος από: 13 Σεπ 2007
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Καλλιθέα Γενικώς
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 05 Απρ 2012 13:48    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κι εμένα το πρόβλημα λύθηκε -τελικά- με αλλαγή Motherboard. Μιά Albatron PX865PEC Pro Ver 2.0, που υπήρχε διαθέσιμη στο εργαστήριο, έλυσε τα χέρια μου.
Αίφνης όλες οι κάρτες γραφικών λειτούργησαν
Στήθηκαν κι οι σωστοί drivers για κάθε περιφερειακό... Κι όλα καλά
Εύχομαι και στον φίλο manutdgeo να ξεμπλέξει τόσο -σχετικά- απλά Another pint of beer
manutdgeo

blog deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 20 Απρ 2012 19:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ολα καλα τελικα, αλλαξα μητρικη,επεξεργαστη και ραμ και ολα μια χαρα τελικα
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και την βοηθεια σας

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » PC Hardware

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Προβλημα με εικονα 5 harven 29 Σεπ 2013 22:02
harven Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
[Solved]Σύνδεση 2 οθονών 3 MichalisS 27 Μαρ 2013 00:26
MichalisS Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
[SOLVED] Υπολογιστής-Ζόμπι!!! Κινδυνεύω; Θα μου επιτεθεί το βράδυ; 3 sanejoker 06 Ιαν 2013 13:43
sanejoker Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 01 Νοε 2014 07:04 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites