freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Σβήνει το Pc μου

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » PC Hardware
Moderators:  Software & Hardware Moderators, Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [19 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: pc Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
cooolll

Μέλος από: 14 Μαρ 2012

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2012 16:03    Θέμα: Σβήνει το Pc μου Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα. Είμαι κάτοχος του Παρακάτω συστήματος. Mb: Abit AX78. Cpu: QuadCore AMD Phenom X4 9750, 2400 MHz (12 x 200), Ram: 1x2gb Kingston 1x1gb Kingston , Κάρτα γρ.: nVIDIA GeForce 9600 GSO, Τροφοδοτικό: T &p-DHK 550w. Windows link to Windows 7 ultimate
Εδώ και δύο χρόνια ο υπολογιστής μου σβήνει ξαφνικά. Κάποιες φορές σβήνει, άλλες φορές κάνει επανεκκίνηση, άλλες φορές κολλάει στα windows. Παλιότερα έκανα έναν καλό καθαρισμό σε όλο το κουτί και έφτιαχνε για καμιά 20αρια μέρες και μετά πάλι τα ίδια. Τώρα που του ξανακάνω καθάρισμα μου κάνει τα ίδια αμέσως χωρίς να περάσουν 20μέρες. Έλεγξα τις μνήμες με το memtest χωρίς προβλήματα. Άλλαξα σκληρό μπας και, αλλά πάλι τίποτα. Επίσης κάποιες φορές σβήνει πριν μπει ακόμα στα windows και άλλες φορές μπορεί να μείνει και όλη νύχτα ανοιχτός. Έχω απηυδήσει. Τελευταία κλείνει πιο συχνά απ’ότι παλιότερα. Έχει κανείς καμία Λύση;;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Υ.Γ. Όταν φτάσει η στιγμή για να κλείσει ακούγεται από το Κουτί ένας ήχος «τσικ» και μετα από 15 δευτερόλεπτα κλείνει ή επανεκκινεί ή ,κολλάει . Το «τσικ» μοιάζει με τον ήχο που κάνει το κουτί όταν κάνουμε τερματισμό, πριν σβήσει.

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 93
Νέα: 327
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2012 16:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

δες τα ανεμιστηράκια, στην CPU, στην κάρτα γραφικών και στο τροφοδοτικό.

το πιο πιθανό είναι να σου την κάνει αυτό της CPU και να θέλει άλλαγμα.

μπορείς να το καθαρίσεις, βγάζοντας την παροχή και κάνοντας το μπάνιο σε καθαρό οινόπνευμα γυρίζοντας το, αλλά για πολύ λίγο διάστημα. αυτό θα του δώσει λίγη ζωή ακόμα γιατί από την μια θα το καθαρίσει, αλλά από την άλλη θα καταστρέψει την λίπανση που έχει στον μηχανισμό.

cooolll

ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2012 16:39    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Cordis , πριν 2 μέρες άλλαξα και ψυχτρα και ανεμιστηράκι. Ο ανεμιστήρας της κάρτας γραφικών είναι αυτήν την στιγμή πεντακάθαρος.Και το everest μου δείχνει θερμοκρασίες απο 41 μέχρι 52 σε όλες μου τις συσκευές

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 93
Νέα: 327
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2012 18:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

έβαλες την πάστα που δίνουν στην ψύχτρα; έχει κουμπώσει καλά και πατάει πάνω στον επεξεργαστή;

cooolll

ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2012 18:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ναι.Αυτό το έχω κάνει πολλές φορες. Εξάλου η θερμοκρασια cpu ειναι στους 49. Πριν λίγο έκανα update στους Drivers μήπως ειναι τιποτα τετοιο

Μέλος από: 13 Ιουν 2010
Περιοχή: Brussels
blog facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 14 Μαρ 2012 21:40    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Να αλλάξεις τροφοδοτικό και να κάνεις πάλι δοκιμές.

gkanos

Μέλος από: 02 Σεπ 2010

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Μαρ 2012 09:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πολύ πιθανόν να έχει πάθει ζημιά το τροφοδοτικό και να μήν μπορεί να παρέχει τα watt που χρειάζεται το pc σου. Αυτό που λέει ο hitca είναι αναγκαίο να γίνει με ποιοτικό τροφοδοτικό. Μια καλή λύση είναι τα Enermax ή αντίστοιχής ποιότητας.
deninho
Super Moderator

Μέλος από: 17 Ιαν 2004
Βοηθήματα: 1
Νέα: 3

Περιοχή: σ'άλλη διάσταση
flickr facebook twitter 
ΜήνυμαΣτις: 15 Μαρ 2012 12:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σβήσιμο + επανεκκινήσεις + T&P DHK 550W = θέμα με τροφοδοτικό.
Όπως είπε και ο hitca, αλλαγή.

Και αυτή τη φορά παίρνεις σοβαρό τροφοδοτικό (υπάρχει corsair 430w με 40-45€, και είναι με 80% efficiency)

Μέλος από: 14 Οκτ 2008

View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 15 Μαρ 2012 21:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εμενα μου κανει για βραχυκυκλωμα στην μητρικη..Γιατι για να μην σβηνει το pc λες οτι φταιει το λογισμικο, το ιδιο ισχυει και οταν πριν ανοιξουν τα windows link to windows.Aν αλλαζεις τροφοδοτικο και κανει παλι τα ιδια κατι βραχυκυκλωνει στην μητρικη.Πιστευω οτι το καθαρισμα δ εχει καμια σχεση απλα τυχαιο ειναι

hitca
Honorary Member

blog facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 15 Μαρ 2012 21:50    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Υποθετικά μιλώντας, μπορεί να φταίει σχεδόν οτιδήποτε....

Το να αλλάξεις τροφοδοτικό και να κάνεις δοκιμές γίνεται σε 5-10 λεπτά, ενώ η αλλαγή m/b θέλει ολόκληρη ιστορία για να γίνει.

*** η γνώμη που ανέφερα, προέρχεται εκ πείρας και όχι υποθετικά, φυσικά όπως νομίζει ο καθένας μπορεί να ενεργήσει. Εδώ δεν είναι service desk, φόρουμ είναι και ο καθένας μπορεί να εκθέσει τίς όποιες απόψεις του

cooolll

ΜήνυμαΣτις: 16 Μαρ 2012 00:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Λοίπον απο χτες που έκανα αναβάθμιση στους drivers με ενα πρόγραμμα, δεν εχει ξανακλείσει ο υπολογιστής.Βέβαια μπορεί να είναι τυχαίο. Κατα την αναβάθμιση των Drivers παρατηρησα μια αναβάθμιση πιθάνον του chipset.και είδα πως ο παλιός driver ήταν του 2006.Υπάρχει περίπτωση να ήταν αυτό το πρόβλημα?Περιμένω να δώ πότε θα ξανακλείσει και θα σας ενημερώσω.

Μέλος από: 14 Οκτ 2008

View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 16 Μαρ 2012 00:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

hitca ανέφερε:
Υποθετικά μιλώντας, μπορεί να φταίει σχεδόν οτιδήποτε....

Το να αλλάξεις τροφοδοτικό και να κάνεις δοκιμές γίνεται σε 5-10 λεπτά, ενώ η αλλαγή m/b θέλει ολόκληρη ιστορία για να γίνει.

*** η γνώμη που ανέφερα, προέρχεται εκ πείρας και όχι υποθετικά, φυσικά όπως νομίζει ο καθένας μπορεί να ενεργήσει. Εδώ δεν είναι service desk, φόρουμ είναι και ο καθένας μπορεί να εκθέσει τίς όποιες απόψεις του

δεν εφερα αντικρουομενη αποψη απεναντι σου, πιθανοτητα ειπα..

hitca
Honorary Member

blog facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 16 Μαρ 2012 01:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εάν ήταν πρόβλημα με driver, τότε ο υπολογιστής σου παρουσίαζε BSOD (μπλέ οθόνη) και έκανε αυτόματη επανεκκίνηση (είναι εξ' ορισμού ενεργοποιημένη) και προφανώς δεν προλάβαινες να την δείς λόγω της αυτοματοποιημένης διαδικασίας.
Μακάρι με την αναβάθμιση που έκανες να λήξει το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.

Ίσως θα έπρεπε να απενεργοποιήσεις την σχετική επιλογή ώστε να μπορέσεις να καταγράψεις ότι αναφέρει εκεί σε τυχόν μελλοντική παρόμοια περίπτωση.
Αυτό γίνεται από το μενού /υπολογιστής/ιδιότητες/ρυθμίσεις για προχωρημένους/καρτέλα για προχωρημένους/εκκίνηση και αποκατάσταση και να ΜΗΝ είναι επιλεγμένη η αυτόματη επανεκκίνηση στο σχετικό τετράγωνο.

*** @makphil62 κανένα πρόβλημα φυσικά, πολύ καλά έκανες και είπες την γνώμη σου, αλλά θα πρέπει να είμαστε και κάπως πρακτικοί στην (τεχνική) σκέψη μας, δεν είναι δηλαδή εύκολο να συμβουλεύουμε (έστω και υποθετικά) κάποιον να αλλάξει m/b χωρίς να είμαστε απολύτως βέβαιοι για κάτι τέτοιο. Εξ' άλλου δεν είναι και ανταλλακτικό που χαλάει εύκολα ούτε και συχνά βεβαίως. Θα έλεγα ότι είναι μάλλον η απολύτως τελευταία λύση ΑΦΟΥ έχει αποτύχει οτιδήποτε άλλο που επιβάλλεται να γίνει.

cooolll

ΜήνυμαΣτις: 18 Μαρ 2012 16:27    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Hitca έκανα αυτό που μου είπες με την μπλε οθόνη. Ευτύχως ως τώρα δεν μου εχει σβήσει ακόμα το pc. Ελπίζω να μην ξανασβήσει και να έχει φτιάξει.Αλλά και παλιότερα μετα απο καιρό πάλι μου έσβηνε γι'αυτό καλύτερα να περιμενένω λίγο καιρο ακόμα ώστε να μην βγάλω αμέσως συμπεράσματα

blog facebook deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 18 Μαρ 2012 20:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλώς, εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν πλέον.

***Να προσέξεις το τροφοδοτικό εάν σβήνει ο υπολογιστής (όχι επανεκκίνηση απλώς να κλείνει μόνος του), η επανεκκίνηση συνήθως είναι αποτέλεσμα κακής λειτουργίας ή bsod όπως αναφέραμε πρίν.
Εάν «κολλάει» ή «παγώνει» η οθόνη μόνο, τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα υπερθέρμανσης (εξαιρώ την περίπτωση φυσικής ζημιάς κάποιου εξαρτήματος).

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [19 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » PC Hardware

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
shadows flickering σε pc games 2 XkokX20 10 Απρ 2014 21:44
XkokX20 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Κλείνει το pc αν κουνηθεί 11 lampadarios 18 Ιαν 2014 13:15
nackgr Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
δεν αναγνωρίζει τα ηχεία το pc μου 2 loukas91 09 Οκτ 2013 13:46
loukas91 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Ηχοσυστημα σε pc 6 phainomenoN 24 Ιουν 2013 09:56
giannis17 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος