freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Πωλήσεις μέσω Ίντερνετ

Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Καριέρα, Αναζήτηση & Παροχή Υπηρεσιών » Η Επιχείρηση
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [14 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: ιντερνετΠωλήσειςμεσω Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
Lampraki

Μέλος από: 10 Ιουλ 2012

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιουλ 2012 22:55    Θέμα: Πωλήσεις μέσω Ίντερνετ Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπερα ,

Ήθελα να κάνω καποιες ερωτήσεις σχετικά με μια δραστηριότητα που μου προτάθηκε ,

Κατα καιρούς αγόραζα υποδήματα απο Κίνα για προσωπική χρήση , ο προμηθευτής μου μου πρότεινε , επειδή δεν γνωρίζει την γλώσσα να πουλάω εγω παπούτσια μέσω Ίντερνετ στην Ελλαδα και να βγάζω για κάθε πώληση ένα ποσοστό (στην ουσία θα είμαι ο μεσάζοντας) . Το θέμα είναι ότι εγω θέλω να είμαι νόμιμη ... Τι πρέπει να κάνω γι ΄ αυτο ?
Μήπως μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει ?

Ευχαριστω εκ των προτέρων ,
fiskilis
Honorary Member

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Βοηθήματα: 1
Νέα: 15

Περιοχή: Athens
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio deviantART flickr picasa 
myspace facebook linkedin hi5 sync twitter 
friendfeed deviantART digg del.icio.us skype 
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιουλ 2012 23:07    Θέμα: Re: Πωλήσεις μέσω Ίντερνετ Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Lampraki ανέφερε:
Το θέμα είναι ότι εγω θέλω να είμαι νόμιμη ... Τι πρέπει να κάνω γι ΄ αυτο ?

θα κανεις εναρξη επιτηδευματος;
θα παραλαμβανεις με τιμολογια;
θα πουλας με τιμολογια;
θα πληρωνεις φορους;
θα σου μενουν λεφτα;
θα εχουν πιστοποιηση CE;
θα δινεις εγγυηση οτι δεν θα ψαχνει ο πελατης το παπουτσι του μετα απο 2 βηματα;

Lampraki

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιουλ 2012 23:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ευχαριστω πολύ που απαντήσες ,

Όλα αυτα υποθέτω ότι χρειάζονται εφόσον παραλαμβάνω εγω τα προϊόντα ...
Εγω αυτο που θα κάνω είναι : να περνω παραγγελίες να εισπράττω τα χρήματα , και μετα , να δινω τις παραγγελιες και να στέλνω τα χρήματα κρατώντας το ποσοστό μου ...
Τις αποστολές θα τις κάνουν απο Κίνα .

Και πάλι χρειάζονται όλα τα παραπάνω ;;
fiskilis
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 10 Ιουλ 2012 23:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Lampraki ανέφερε:
Ευχαριστω πολύ που απαντήσες ,

Όλα αυτα υποθέτω ότι χρειάζονται εφόσον παραλαμβάνω εγω τα προϊόντα ...
Εγω αυτο που θα κάνω είναι : να περνω παραγγελίες να εισπράττω τα χρήματα , και μετα , να δινω τις παραγγελιες και να στέλνω τα χρήματα κρατώντας το ποσοστό μου ...
Τις αποστολές θα τις κάνουν απο Κίνα .

Και πάλι χρειάζονται όλα τα παραπάνω ;;

Για να εισπρατεις χρημα πρεπει να εχεις αποδειξεις εισπραξης για τον πελατη
να μπορεις να εξαγαγεις συναλλαγμα σε αλλοδαπη τριτη χωρα
να παρακρατας και να αποδιδεις φορο (μαλλον) για τον εν ελλαδι κυκλο εργασιων

(ρωτα καλυτερα εναν λογιστη θα ξερει πολυ ποιο σιγουρα τις διαδικασιες)

και καλη επιτυχια

Lampraki

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 10 Ιουλ 2012 23:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μάλλον πρέπει να ψάξω για ένα καλό λογιστή ...

Ευχαριστω και πάλι !!!
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 93
Νέα: 345
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 11 Ιουλ 2012 01:51    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το σίγουρο είναι πως πρέπει να ψάξεις ένα καλό λογιστή...

Parasxos

Μέλος από: 10 Ιουλ 2011
Περιοχή: Ελλάδα
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 18 Ιουλ 2012 01:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να γίνονται οι παραγγελίες μέσω του eshop σου αλλά οι παραγγελίες να πηγαίνουν ταυτόχρονα και στο εργοστάσιο. και αυτοί να πληρώνονται από τον πελάτη. έτσι εσύ πάλι θα πρέπει να κάνεις έναρξη αλλά πλέον θα είσαι ο αντιπρόσωπος, όπως το είπες δηλ ο μεσάζοντας, αλλιώς αν πρέπει να πληρώνεσαι εσύ από τον πελάτη τότε θα πρέπει να βρείς χώρο(επαγγελματική στέγη) και να εκδίδεις απόδειξη λιανικής. Και αυτό μπορεί να σε συμφέρει, αλλά πρέπει να κάτσεις κάτω με χαρτί και με μολύβι να τα υπολογίσεις.

Honorary Member

Μέλος από: 20 Μαρ 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Athens - Pyrgos
blog 
ΜήνυμαΣτις: 19 Ιουλ 2012 09:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Όπως σε βλέπω δε χρειάζεσαι απόδειξη λιανικής, τυπικά εσύ θα αμοίβεσαι με ποσοστά από τον Κινέζο οπότε πας για παροχή υπηρεσίας με έδρα το δωμάτιο του σπιτιού σου!
Βρες ένα λογιστή τσακάλι και προχώρα!
(βέβαια η παροχή υπηρεσίας υπόκειται σε μεγαλύτερη φορολόγηση...βρες λογιστή!!!)

Μέλος από: 14 Ιουλ 2011

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2012 09:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

μπορει να κοβει 1 τιμολόγιο αγορας εμπορευμάτων με την χαμηλότερη αξία πριν το κερδος της και ένα τιμολογιο πώλησης που να περιλαμβάνει το κερδος της . Οπότε δεν θα έχει πρόβλημα με φορολογία . Το φπα ούτως η άλλως θα το πληρώνει τελικός πελάτης οπότε πάλι δεν έχει πρόβλημα. Το θέμα είναι άλλο ... οτι δύσκολα αγοράζεις παπούτσια και μάλιστα κινέζικα από το internet γιατί όλοι θέλουν να δοκιμάσουν παπούτσια. Τα παπούτσια είναι ιδιαίτερη περίπτωση δεν είναι ούτε μπλούζες ούτε pc.
mechpanos
Honorary Member

blog 
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2012 09:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κάνεις λάθος, φορολογικά δεν επιτρέπεται να διακινούνται αγαθά χωρίς παραστατικό.
Οπότε αυτό με το 1 τιμολόγιο αγοράς και 1 συγκεντρωτικό πώλησης δεν παίζει.
Επίσης με αυτό τον τρόπο θέλει αποθήκη κλπ κάποια θέματα που τα ζητάει ο έφορας αν θέλει να σου κάνει έλεγχο για να δει τί έχεις αγοράσει, τί αποθέματα έχεις και τί έχεις πουλήσει για να δει τί τιμολόγια έχεις κόψει και αν φοροδιαφεύγεις.
Δεν είναι έτσι απλά λοιπόν τα πράματα, είναι σαν να ανοίγεις κανονικό μαγαζί.

Φίλε ρώτα λογιστή να σε κατατοπίσει.
Όσον αφορά για πωλήσεις παπουτσιών μέσω ίντερνετ συμφωνώ αλλά άμα ο φίλος μας βλέπει ότι υπάρχει ενδιαφέρον γιατί να μην το κάνει;

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2012 10:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

δεν νομιζω οτι καταλαβαίνεις... Σου λέω θα κόβει ενα ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ αγοράς(τιμή χωρίς κέρδος πχ 50 ευρώ) και ένα ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ πώλησης όταν πουλάει ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ (τιμή μαζί με το κέρδος 55 ευρώ ) . είμαι σίγουρος γι αυτό που λέω. Ενόείται για κάθε προϊόν. Απλά αυτό που λέω είναι οτι φορολογείσε ανάλογα με κέρδη.
mechpanos
Honorary Member

blog 
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2012 10:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αχα...έτσι όπως το είχες γράψει εγώ κατάλαβα ότι θα έκοβε ένα παραστατικό συνολικά...
Από τη στιγμή όμως που δεν δουλεύει retail αλλά ως μεσάζων νομίζω ότι μπορεί να γίνει και με παροχή υπηρεσίας προς τον κινέζο και μετά ο Κινέζος θα είναι υπεύθυνος για τα παραστατικά και αυτά.
Αλλά νομίζω ότι εμείς πρέπει να μην πούμε περισσότερα, τα παραπέρα θα του τα πει λογιστής.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2012 11:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

παροχή υπηρεσίας δεν συμφέρει για πολλούς φορολογικούς λόγους . π.χ. το ποσοστο για περαιωση θα είναι 55% περίπου . καλύτερα με εμπορία καθώς και θα μπορεί να ελέγχει τα πάντα. Θα μπορούσε βέβαια να κάνει διαχείρηση και να πληρώνετε με ένα μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών αλλά δεν την συμφέρει καθόλου με την νέα φορολογία γιατί δεν θα έχει δαπάνες καθώς αν κάνει έναρξη σπίτι της δεν δικαιολογεί εξοδα γραφείου, βενζίνες και άλλα πολλά (φυσικά αν πάει νομιμα παντα) .
fiskilis
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 20 Ιουλ 2012 20:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

megsk ανέφερε:
δεν νομιζω οτι καταλαβαίνεις... Σου λέω θα κόβει ενα ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ αγοράς(τιμή χωρίς κέρδος πχ 50 ευρώ) και ένα ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ πώλησης όταν πουλάει

Δεν υπαρχει στην λογιστικη ορολογια ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ (αυτο ισχυει μονο εαν ο πωλητης ειναι ιδιωτης η αγροτης)

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [14 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Η/Υ, Τεχνολογία & Εφαρμογές » Καριέρα, Αναζήτηση & Παροχή Υπηρεσιών » Η Επιχείρηση

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
ΕΣΠΑ εταιρίες 4 facebookad 10 Ιαν 2014 18:41
Lagosgeo Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 01 Νοε 2014 10:52 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites