freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Για όλα φταίει..το Matrix

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [11 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: matrix Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
Sfinaki

Μέλος από: 08 Ιουν 2003
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
View users profile Send email to user Visit posters website
blog cv portfolio facebook deviantART skype 
ΜήνυμαΣτις: 13 Οκτ 2003 21:32    Θέμα: Για όλα φταίει..το Matrix Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πολύ συναρπαστική ταινία, φοβερά εφφέ. Η ταινία έχει προκελέσει παγκοσμίως συζητήσεις υπαρξιακής, θεολογικής και πάσης άλλης φύσης. Τι γίνεται όμως όταν αρχίζει να επηρεάζει πραγματικά τη ζωή των ανθρώπων, και μάλιστα...θανάσιμα? Η ταινία έχει λοιπόν αρχίσει να αποτελεί πέρα από πηγή συζητήσεων για το αν είμαστε μπαταρίες, τι είναι η πραγματικότητα, υπάρχει Θεός κ.λπ., και άλλοθι για εγκληματικές πράξεις. Στις ΗΠΑ (που αλλού, οι υπόλοιποι, αν και συζητάμε, ξέρουμε ότι είναι ταινία), αρκετοί εγκληματίες επικαλούνται την ταινία ως δικαιολογία για τις πράξεις τους. Λένε, για παράδειγμα: "δεν μπορώ να είμαι ένοχος, αφού αυτά που ζούμε δεν είναι πραγματικά, ζούμε σε μια εξομοίωση του κόσμου, όπως το λέει και η ταινία!". Μια τέτοι δικαιολογία χρησιμοποιήθηκε από έναν 19χρονο, ο οποίος αφού σκότωσε, εντελώς χαλαρά, τους γονείς του, τηλεφώνησε στην αστυνομία για να τους πει τι έκανε. Σε άλλες δυο περιπτώσεις δύο εγκληματίες δεν μπόρεσαν να δικαστούν επειδή κρίθηκαν ακατάλληλοι για δίκη, λόγω ψυχικών διαταραχών, καθώς πίστευαν ότι ζουν στο Matrix.
Γενικότερα, διάφοροι εγκληματίες έχουν ακολουθήσει ως υπόδειγμα ταινίες προκειμένου να διαπράξουν εγκλήματα. Το Matrix, όμως, ξεφεύγει από τα γήινα. Don't try this at home (μην το δοκιμάσετε στο σπίτι σας), που λένε και οι αμερικανοί. Τελικά, υπάρχει λόγος για τον οποίο το γράφουν συχνά: κάποιοι το δοκιμάζουν! Μάλλον θα πρέπει να το προσθέσουν και στην αρχή της ταινίας, μαζί με το: είναι ταινία, δείτε την, απολαύστε την, συζητήστε τη, σκεφτείτε, μην την επαναλάβετε στο σπίτι σας!

Μέλος από: 23 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 35
Νέα: 2
Templates: 3

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 13 Οκτ 2003 23:22    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

θα με δείτε μια μέρα να περπατάω στον τοίχο απο κοντά και όλους αυτούς που λέτε τρελούς τώρα, θα τους θαυμάζετε!!! Καλό ε! Καλό ε!
ο δικαστής μπορούσε να τους πει ότι αυτούς που σκότωσαν τους απέρριψε το matrix οπότε έπεσαν στη θάλασσα.... συνεπώς, πνίγηκαν στον πραγματικό κόσμο επειδή οι μύες τους είχαν ατροφήσει και δεν μπορούσαν να κολυμπήσουν... αρα δεν είναι απλός φόνος... είναι πνιγμός εκ προθέσεως!
fmayakos
Honorary Member

Μέλος από: 23 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 35
Νέα: 2
Templates: 3

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 13 Οκτ 2003 23:24    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

fmayakos ανέφερε:
θα με δείτε μια μέρα να περπατάω στον τοίχο απο κοντά και όλους αυτούς που λέτε τρελούς τώρα, θα τους θαυμάζετε!!! Καλό ε! Καλό ε!
ο δικαστής μπορούσε να τους πει ότι αυτούς που σκότωσαν τους απέρριψε το matrix οπότε έπεσαν στη θάλασσα.... συνεπώς, πνίγηκαν στον πραγματικό κόσμο επειδή οι μύες τους είχαν ατροφήσει και δεν μπορούσαν να κολυμπήσουν... αρα δεν είναι απλός φόνος... είναι πνιγμός εκ προθέσεως!

ώρες ώρες αναρωτιέμαι... τι πίνω και δεν σας δινω??
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 478
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 13 Οκτ 2003 23:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

fmayakos ανέφερε:

χρυσό σε έχω κάνει να μου δώσεις κι εμένα... αλλά εσύ τίποτα... Καλό ε!

Ray

Μέλος από: 07 Μαη 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Lost Somewhere In Time
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Οκτ 2003 01:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Emena pantos re paides, poio poly mou thn 'dinei' pou to Matrix exei epeireasei ton egkefalo ton skhno8eton kai blepoume ena karo ahdeies se skhnes drashs, ta teleytaia dyo xronia...

Exei xa8ei o realismos teleios poia...

Tora ama oi 'eksypnoi' synhgoroi ton anafer8enton egklhmation, xrhsimopoioun to Matrix, etsi oste na a8oo8ei o pelaths tous logo psyxas8enias... that's another story...

Filika,

Christos
Sfinaki

ΜήνυμαΣτις: 14 Οκτ 2003 10:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

John Sclavos ανέφερε:
fmayakos ανέφερε:

Παιδιά ότι κι αν πείνετε προσοχή στην ημερομηνία λήξεως!!!

ΜήνυμαΣτις: 14 Οκτ 2003 10:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ray ανέφερε:
Emena pantos re paides, poio poly mou thn 'dinei' pou to Matrix exei epeireasei ton egkefalo ton skhno8eton kai blepoume ena karo ahdeies se skhnes drashs, ta teleytaia dyo xronia...

Exei xa8ei o realismos teleios poia...

Tora ama oi 'eksypnoi' synhgoroi ton anafer8enton egklhmation, xrhsimopoioun to Matrix, etsi oste na a8oo8ei o pelaths tous logo psyxas8enias... that's another story...

Filika,

Christos

Εγώ πιστεύω ότι αν και "αηδείες" αυτες οι σκηνές δράσης συμβαδίζουν με το όλο story του έργου.
Θέλω να πω ότι δε θα δεις σκηνές δράσης σαν αυτές του του matrix σε ένα έργο ερωτικό.
Ότι διαλέγεις να δεις θα δεις και το βλέπεις εις γνώση σου.
Τώρα αν οι συνήγοροι αναφέρουν το matrix σαν να έχει επηρεάσει τους δράστες αυτό είναι μια άλη ιστορία.
Άλωστε αυτή είναι η δουλειά του κάθε συνήγορου, να αθωώνει τον πελάτη του με κάθε εφικτό τρόπο.
Πάντως δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε στην επικαιρότητα ανθρώπους να επηρεάζονται από διάφορα έργα και να προκαλούν κακό στον εαυτό τους (αυτοκτονία) ή στους άλους.

Μέλος από: 28 Ιουλ 2003
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Wonderland!
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Οκτ 2003 14:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Sfinaki ανέφερε:
John Sclavos ανέφερε:
fmayakos ανέφερε:

Παιδιά ότι κι αν πείνετε προσοχή στην ημερομηνία λήξεως!!!

Καλό ε! Καλό ε! Καλό ε! Καλό ε!

mporei na mas pei kapios ti pinoun oi paragwgoi tou Matrix?
pantws afto pou exw egw na pw einai "pou na vlepan kai to Animatrix! ti tha kanane?"
Sfinaki

ΜήνυμαΣτις: 14 Οκτ 2003 21:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

To Animatrix δε το έχω δει, αλλά για τους παραγωγούς του Matrix που λες, μακάρι να ήταν μόνο αυτοί!
Ας είναι καλά το Hollywood και από φαντασία να φάνε κι οι κότες

Μέλος από: 07 Μαη 2003
Νέα: 1

Περιοχή: Lost Somewhere In Time
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 15 Οκτ 2003 02:10    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Agaphte sfinaki,

Kai ego dhlono fan tou Matrix kai ths my8ologias pou to peribalei...

Ayto pou enoousa einai oti eno sto Matrix einai apoloita apodektes oi skhnes drashs, se alles tainies drashs den einai... (eksou kai to oti ephreasthkan arketoi skhno8etes apo to matrix gia na apodosoun paromies skhnes maxhs/drashs se senaria pou exoun ena ka8hmerino peribalon)

Exo bare8ei na blepo h8opoious na 'xorophdane' kai na kanoun ena karo eksopragratika pragmata poia, se tainies drashs...

Toulaxiston se skhnes opou ekselisontai maxes polemikon texnon, pistebo oti to exoun parakanei...

Kai gia na fero kai ena paradeigmataki 8a po gia to LOTR2 The Two Towers...

Ton kahmeno ton legolas, ton eixane kanei kati san NIO tou Tolkien...

Eno to proto LOTR, htan fobero sto pos apodhde tis 'Special' ikanothtes tou ka8e xarakthra, sto deytero meros egine Beat 'Em Up to 8ema... (kai tremo to ti 8a ginete sto trito meros pou ekselhsete h telikh maxh)

Filika,

Christos
Drizzt
Honorary Member

Μέλος από: 20 Μαρ 2002
Βοηθήματα: 1

Περιοχή: Kallithea
ΜήνυμαΣτις: 20 Νοε 2003 01:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Oti kai na pineis fmayako einai grafto na to pineis... kai oti tha graspeis se auto to forum einai grafto sou na to grapseis... kai an den grapseis kati pali einai grafto...

Opos kai na exei prepei na kaneis mia epilogi.... na apantiseis i oxi.... Tin apantisei stin epilogi tin xsereis idi.... i simasia einai na tin katanoisei....

Mipos pinoue apo to idio Καλό ε!
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [11 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Τώρα είναι 16 Ιαν 2017 23:45 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites