freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

[PHP] Πρόβλημα στο πέρασμα δυο παραμέτρων με την $_POST

Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » PHP Προγραμματισμός και εφαρμογές » PHP Προγραμματισμός
Moderators:  PHP Moderators, Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 2 [24 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: phppost Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
poscore

Μέλος από: 06 Μαη 2012

View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2012 11:04    Θέμα: [PHP] Πρόβλημα στο πέρασμα δυο παραμέτρων με την $_POST Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καλησπέρα,

χρησιμοποιώ την $_POST για να περάσω κάτι δεδομένα και δουλεύει μια χαρά όταν πρόκειται για μια λέξη. Όταν προσπαθώ να περάσω 2 λέξεις όπως "Άσπρο αρνάκι" μου περνάει μόνο η πρώτη λέξη δηλαδή το "Άσπρο".

τα στέλνω κανονικά με:

κώδικας:
<input type="text" value="" name="some" />

και τέλος,

κώδικας:
echo $_POST['come']

μπορεί κάποιος να προτείνει καμια λύση γτ έχω ψάξει στο google και δεν βοήθησε απο ότι κατάλαβα? :/ Θα ήθελα να αποφύγω να σπάσω το αρχικό σε δυο μεταβλητές και να περάσω και τις δυο και να τις ενώσω κτλ. αν υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζω και είναι σχετικά απλό θα με βοηθούσε πολυ!

ευχαριστώ πολυ!
dva_dev
Script Master

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2012 11:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δοκίμασε να το κάνεις
κώδικας:
echo $_POST['some']
poscore

ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2012 11:16    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

dva_dev ανέφερε:
Δοκίμασε να το κάνεις
κώδικας:
echo $_POST['some']

Καλα οκ ήταν λάθος το παραπάνω. some ήθελα να γράψω απλά για να καταλάβετε τι περίπου θέλω να πω. Μην μένεις στις λεπτομέριες. Την ιδέα ψάχνω...
dva_dev
Script Master

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2012 11:21    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η ιδέα είναι σωστή.
megsk

Μέλος από: 14 Ιουλ 2011

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2012 11:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ανάμεσα τι παρεμβαλετε?
και βασικά πρεπει να την κάνεις post καπου ... δώσε ολόκληρο κώδικα με αυτά που δίνεις δεν γινεται να σου δωσει κάτι κάποιος.
poscore

ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2012 12:33    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Λοιπόν, επειδή δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη έτσι. Μπορεί κάποιος να δώσει κώδικα που θα στέλνει και θα πέρνει ένα string απο δυο λέξεις? Αυτό δεν μπορώ να κάνω...

Αν δώσω τα αρχεία εδώ θα γίνει χαμός είναι πολύπλοκα...
charavge

Μέλος από: 14 Σεπ 2006

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2012 12:46    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ θα σου πρότεινα πριν το στείλεις να αντικαταστήσεις τα 'κενά' για παράδειγμα με παύλες (-). Δηλαδή:
παράθεση:
var=Άσπρο-αρνάκι-και-παχύ.

Κατόπιν στέλνεις τη μεταβλητή και στο σημείο που τη λαμβάνεις τη "σπας" πάλι.
Δεν ξέρω αν κατάλαβα σωστά...
korgr
Honorary Member

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5
Scripts: 2

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2012 13:01    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε μου ο κώδικας σου είναι σωστός και μπορεί να περάσει και μια και δύο και πενήντα λέξεις σε μια μεταβλητή. Κάτι άλλο κάνεις λάθος και σου κόβει το string.
Δοκίμασε αντί για post να τα στείλεις με get

ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2012 13:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

korgr ανέφερε:
Φίλε μου ο κώδικας σου είναι σωστός και μπορεί να περάσει και μια και δύο και πενήντα λέξεις σε μια μεταβλητή. Κάτι άλλο κάνεις λάθος και σου κόβει το string.
Δοκίμασε αντί για post να τα στείλεις με get

Μακάρι να δούλευε...δουλεύω πάνω σε ένα project και έχω χρησιμοποιήσει post καμια 30 φορές. Το κάνω προσεκτικά και πολλές φορές copy/paste. Δεν παίζει κάποιο λάθος συντακτικό!

Η διαφορά με την get απο όσο ξέρω δεν πιστεύω να λύσει το πρόβλημα αλλά θα το δοκιμάσω. Επιπλέον, δεν ξέρω αν αυτό φταίει η όχι αλλά στο συγκεκριμένο έχω ένα απλό dropdown menu.

Η μόνη λύση που δουλεύει και προσπάθησα να κάνω είναι σπάσιμο και συγχώνευση! Αλλά θα με ταλαιπωρήσει πολύ αν δεν υπάρχει άλλη λύση.

Θεωρητικά το POST παίρνει array οπότε θα περίμενε κανείς η ιδέα "σπάσιμο και συγχώνευση" να γινόταν στο background κατα την υλοποίηση του μηχανισμού αλλα κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει απο ότι κατάλαβα.

Το παρακάτω είναι ένα dropdown menu που έχει κάποιες επιλογές.

κώδικας:

<th> Κατηγορία: </th>
<td> <?php
     $query="SELECT category FROM categories ";
     $result = mysql_query ($query);
?>
     <select style="width: 146px" name="output10">
     <option value=""> </option>
<?php
     while($nt=mysql_fetch_array($result)){
     echo "<option value=$nt[category]>".$nt[category]."</option>";
     }
     echo "</select>";
?>
</td>

Last edited by poscore on 30 Ιουλ 2012 13:43, edited 1 time in total
panxer

Μέλος από: 26 Ιουν 2011
Περιοχή: Athens, Greece
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2012 13:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ό,τι είπε ο korgr. Κάτι άλλο κάνεις λάθος.

Από περιέργεια, για στείλε μας ένα κομμάτι με τον κώδικα σου
alou
Script Master

Μέλος από: 24 Αυγ 2007

ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2012 13:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το print_r($_POST['some']); τι σου δίνει;
Μήπως το αρνάκι πρέπει να είναι και παχύ για να περάσει από κανα conditional του υπουργείου?

ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2012 14:49    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

alou ανέφερε:
το print_r($_POST['some']); τι σου δίνει;
Μήπως το αρνάκι πρέπει να είναι και παχύ για να περάσει από κανα conditional του υπουργείου?

Κενό. Δεν εμφανίζει τπτ.
fafos
Script Master

Μέλος από: 30 Νοε 2004
Βοηθήματα: 17
Scripts: 6

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2012 14:57    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

value="kati"

ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2012 15:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

fafos ανέφερε:
value="kati"

Τον κώδικα τον έχεις κατανοήσει? :/ Τι εννοείς value="kati"?
alou
Script Master

Μέλος από: 24 Αυγ 2007

ΜήνυμαΣτις: 30 Ιουλ 2012 15:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μάλλον εννοεί να μην έχει κενό default value, δεν ξέρω αυτό αν μπορεί να παίζει κάποιο ρόλο, ίσως. Πάντως μπορείς να ρωτάς και χωρίς να γίνεσαι απότομος σε όποιον πάει να βοηθήσει, άσχετα αν σου κάνει η απάντηση ή όχι.

print_r όλο το post? τι error reporting έχεις βάλει, μήπως υπάρχει κάποιο σημαντικό σφάλμα που δεν βλέπεις? δεν βοηθάς με κάτι πιο συγκεκριμένο και βασίζεσαι στη φαντασία του καθενός.

Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Δημιουργία Web Sites, Γραφικών & Προγραμματισμός » PHP Προγραμματισμός και εφαρμογές » PHP Προγραμματισμός

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Απενεργοποίηση gif animation στην PHP και αποθήκευση στον server 2 philos 16 Δεκ 2014 22:20
philos Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
δαγραφη & επεξεργασια εγγραφης απο λιστα βασης 1 chivaslife 16 Δεκ 2014 13:36
chivaslife Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Αναγνωριστικό συσκευής και πέρασμα στην PHP 1 philos 12 Δεκ 2014 16:02
giannis17 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Εγγραφή Περιεχομένου div σε μεταβλητή php 3 ramonesmania 19 Νοε 2014 23:54
ramonesmania Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Duplice content σε php web 0 grigorakis4 19 Νοε 2014 01:18
grigorakis4 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 21 Δεκ 2014 00:53 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites