Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

ανάπτυξη dropdown menu με jquery

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
poscore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από poscore » 07 Αύγ 2012 13:57

Καλησπέρα σας,

δημιουργώ μια εφαρμογή και χρειάζομαι σε ένα σημείο την βοήθειά σας. Ένα ένα Input όπου γράφει ο χρήστης και καθώς γράφει εμφανίζεται σε ένα <select> με <option> κάποιες επιλογές. Το πρόβλημά μου είναι οτι το μενού αυτό είναι κλειστό και πρέπει να πάει το ποντίκι πάνω στο dropdown menu Και να το Κλικάρει για να ανοίξει. Επειδή το input είναι instant search δεν είναι όμορφο να πρέπει αν πηγαίνει συνεχώς εκεί πάνω οπότε αυτό που θέλω είναι μια βοήθεια ίσως σε jquery που όταν κάνει κλικ σο input και παει να γράψει να ανοίγει αυτόματα το μενου και καθώς γράφει να εμφανίζονται τα αποτελέσματα που κάνει match με την βάση μου. Επαναλαμβάνω πως το μεγαλύτερο κομμάτι το έχω υλοποιήσει απλά δεν μπορώ να ανοιξω το menu με το που κάνει κλικ πάνω στο input. Δεν έχω σχεδόν καμιά ιδέα απο Jquery απλά έχω γνώσεις προγραμματισμού και πιάνω μερικά πράγματα με την λογική μου.

Χρησιμοποιώ το event keyup() για όταν κάνει κλικ στην φόρμα και δοκίμασα σε Jquery, τους παρακάτω συνδιασμούς αλλα δεν δουλεύουν.

[element] [event]
select show()
select slideUp() (και Down )
option show()
option slideUp (και Down )

Ευχαριστώ πολύ για κάιε βοήθεια.

poscore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από poscore » 07 Αύγ 2012 16:32

Επειδή θέλω να μπλέξω όσο λιγότερο μπορώ με Jquery υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος? :/

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 07 Αύγ 2012 19:18

Το αντίθετο!
Με άλλους τρόπους θα μπλέξεις...

poscore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από poscore » 07 Αύγ 2012 19:31