freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

[Review] - Cube²: Hypercube - O Κύβος 2: Η τέταρτη διάσταση

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [8 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: review Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
EneMe
Super Moderator

Μέλος από: 09 Ιουλ 2002
Βοηθήματα: 10
Νέα: 11

Περιοχή: Στα όρη, στα άγρια βουνά, μέσα στα κοσμικά χιόνια!
View users profile Visit posters website
blog deviantART twitter deviantART 
ΜήνυμαΣτις: 22 Οκτ 2003 22:06    Θέμα: [Review] - Cube²: Hypercube - O Κύβος 2: Η τέταρτη διάσταση Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η συνέχεια της ταινίας Cube - Ο Κύβος (Review).

Ίδιο σκηνικό με την πρώτη ταινία. 8 άνθρωποι βρίσκονται παγιδευμένοι σε ένα σύστημα κυβικών δωματίων, προσπαθώντας να καταλάβουν πού βρίσκονται, γιατί, και φυσικά πώς θα μπορέσουν να βγουν...

Για κάποιον που έχει δει την πρώτη ταινία, η πρώτη εντύπωση είναι απροσδιόριστη... ("Για να δούμε...")

Φωτεινά χρώματα (τα δωμάτια είναι άσπρα) αναιρούν εν μέρει την κλειστοφοβική ατμόσφαιρα του πρώτου Κύβου.

Οι παγίδες είναι πολύ λιγότερες, όμως υπάρχουν άλλα προβλήματα...

Δεν υπάρχει χρονική συνέχεια, ούτε χωρική αλληλουχία. Η βαρύτητα εναλλάσεται ανά κατεύθυνση και ένταση άρα δεν υπάρχει προσανατολισμός, δεν υπάρχει "πάνω" και "κάτω". Παράλληλες πραγματικότητες συνυπάρχουν την ίδια χρονική στιγμή κι αυτό δημιουργεί προβλήματα συνεννόησης στους πρωταγωνιστές...

Το σενάριο βασίζεται σε μια μίξη θεωριών και προβλημάτων που έχουν σχέση με τον χωροχρόνο γενικά...

Οι χαρακτήρες δεν είναι τόσο έντονοι όσο στην πρώτη ταινία, ούτε υπάρχουν οι έντονες σκηνές που δίνουν την ένταση. Γενικά η ταινία θεωρήθηκε κατώτερη της πρώτης και σε γενικές γραμμές είναι, από πλευράς "θεάματος" και "λογικής λύσης του γρίφου".

Εγώ προσωπικά είχε τύχει να ακούσω μια θεωρία που μοιάζει με την θεωρία του "Υπερ-κύβου":
παράθεση:
1η διάσταση: γραμμική
2η διάσταση: επιφανειακή
3η διάσταση: χωρική
4η διάσταση: χωροχρονική (όχι απλά χρονική)

Όλες οι διαστάσεις πάλλονται υπό απροσδιόριστους συναρτησιακούς νόμους. Κάποια χρονική στιγμή οι 3 διαστάσεις μήκους και η χωρική υποδιάσταση της 4ης βρίσκονται σε κάποια "ισορροπία", οπότε προκύπτει η χρονική στιγμή κατάρρευσης του υπερκύβου.

Δεν μπορώ να πω ότι με απογοήτευσε η ταινία, αλλά μάλλον αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι με γοητεύουν αυτές οι θεωρίες.
Όταν τελείωσε μπορώ να πω ότι "έμεινα βλάκας"

Χαζομάρα - μάλλον αδιάφορη για τον μέσο θεατή!
Όποιος θέλει ας της ρίξει μια ματιά!
Enigma
Honorary Member

Μέλος από: 06 Δεκ 2002
Βοηθήματα: 7
Νέα: 19

Περιοχή: Athens
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 22 Οκτ 2003 22:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δεν έχω δει ούτε την 1 ούτε την 2 για να πω την γνώμη μου (δεν ξέρω γιατί μου ξέφυγαν! ) αλλά η ιδέα φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα!

Και παίρνω αφορμή από εδώ να ανοίξω ένα θέμα... ποιά είναι τα αγαπημένα σας θρίλερ!

Last edited by Enigma on 22 Οκτ 2003 23:17, edited 1 time in total
EneMe
Super Moderator

ΜήνυμαΣτις: 22 Οκτ 2003 22:45    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Enigma ανέφερε:
Και παίρνω αφορμή από εδώ να ανοίξω ένα θέμα... ποιά είναι τα αγαπημένα σας θρίλερ!

To νέο θέμα ανοίχτηκε ΕΔΩ
Ria

Μέλος από: 01 Απρ 2006

View users profile
deviantART facebook 
ΜήνυμαΣτις: 21 Αυγ 2007 00:36    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Μόλις το είδα και γω....

Κάλλιο αργά παρά ποτέ!!!

Συμπαθητικό ήταν, δεν εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα! Θα μπορούσε να είχε καλύτερα εφέ νομίζω! Πολύ ψεύτικο σε κάποιες φάσεις και ειδικότερα προς το τέλος!

Για να περάσει η ώρα καλό ήταν πάντως!
EneMe
Super Moderator

ΜήνυμαΣτις: 21 Αυγ 2007 15:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Cube Zero είδαμε;

Μέλος από: 22 Μαη 2007

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 21 Αυγ 2007 16:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

έχω δει το 1 και επειδή το θεώρησα ψιλοπαπάντζα δεν έκανα τον κόπο να δω το 2. Άμα κάτσει η φάση, ίσως να το δω

To zero το είχα νοικιάσει αλλά δεν έπαιζε το dvd κι έτσι δεν το είδα! ToolTimes at work
Ria

Μέλος από: 01 Απρ 2006

View users profile
deviantART facebook 
ΜήνυμαΣτις: 21 Αυγ 2007 17:18    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

EneMe ανέφερε:
Cube Zero είδαμε;

Τώρα θα το δούμε!!! Χι χι χι χι!!!
mrpc
WebDev Moderator

Μέλος από: 03 Μαη 2000
Βοηθήματα: 6
Νέα: 5
Scripts: 4

Περιοχή: Εξάρχεια
blog portfolio picasa myspace facebook linkedin 
hi5 sync twitter deviantART digg del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 22 Αυγ 2007 06:05    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Κι εγώ είδα πριν καμιά 10ριά μέρες το hypercube. Δεν μου άρεσε όσο το πρώτο, όμως πέρασε ευχάριστα η ώρα.
Το zero είναι προγραμματισμένο να το δω σε λίγες μέρες (ο Αύγουστος δεν είναι καλός μήνας για ταινίες )

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Κινηματογράφος - Θέατρο
Τώρα είναι 24 Ιαν 2017 15:18 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites