Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

ανοιγμα ατομικής επιχείρησης

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Serghio

Δημοσίευση από Serghio » 05 Ιαν 2013 14:18

Σκοπεύω να ανοίξω ατομική επιχέιρηση και τα βάζω κάτω για να δω τον φόρο που μου αναλογεί και ΤΡΟΜΑΖΩ είναι αλήθεια.

Υπόθεση λοιπόν και πείτε μου αν είναι σωστή:
Έστω ότί το προιόν κοστίζει 30 ευρω(μαζί με το ΦΠΑ)
3-23%=23 ευρώ.
0
23-35%=15 ευρώ (35% είναι ο φόρος για τις ατομικές επιχειρήσεις σύμφωνα με το νέο φορλογικό).

Δηλαδή τα μισά θα τα παίρνει η εφορία;

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 05 Ιαν 2013 14:40

Βάλε ΟΑΕΕ, βάλε τέλος επιτηδεύματος, βάλε φόρο αλληλεγγύης, βάλε κάτι έκτακτο που θα σκεφτούν μέχρι το Μάιο.

Οπότε περίπου το 35%+ το παίρνει το κράτος.
Γίνονται πραγματάκια

Serghio

Δημοσίευση από Serghio » 05 Ιαν 2013 14:50

τότε νομίζω ότι το να πας την εταιρεία στο εξωτερικό είναι μονόδρομος-δεν πρόκειται να επεκταθώ σε αυτό εφόσον το topic αφορά καθάρα τα φορολογικά βάρη μιας επιχείρησης

Άβαταρ μέλους
nikosdimos

Δημοσίευση από nikosdimos » 05 Ιαν 2013 17:03

Serghio έγραψε:Σκοπεύω να ανοίξω ατομική επιχέιρηση και τα βάζω κάτω για να δω τον φόρο που μου αναλογεί και ΤΡΟΜΑΖΩ είναι αλήθεια.

Υπόθεση λοιπόν και πείτε μου αν είναι σωστή:
Έστω ότί το προιόν κοστίζει 30 ευρω(μαζί με το ΦΠΑ)
3-23%=23 ευρώ.
0
23-35%=15 ευρώ (35% είναι ο φόρος για τις ατομικές επιχειρήσεις σύμφωνα με το νέο φορλογικό).

Δηλαδή τα μισά θα τα παίρνει η εφορία;
Μόνο μια διόρθωση.

Αν το για να βρεις την τιμή προ ΦΠΑ δεν κάνεις απλά "χ τιμή * 0.77". Η τελική τιμή ενός προϊόντος είναι

Κώδικας: Επιλογή όλων

τελική τιμή προϊόντος = αρχική τιμή προϊόντος + αρχική τιμή προϊόντος * 0.23 => 
=>τελική τιμή προϊόντος = 1.23 αρχική τιμή προϊόντος
Οπότε για να βρεις απ' την τελική τιμή την τιμή προ ΦΠΑ πρέπει με την γνωστή μέθοδο των τριών να κάνεις την παρακάτω πράξη.

Κώδικας: Επιλογή όλων

123%    30€
100%    x€

x*1.23 = 30*1 => x=30/1.23

Από τα παραπάνω μπορείς να καταλήξεις με άλλες πράξεις στο συμπέρασμα πως η τιμή προ ΦΠΑ μπορεί να υπολογιστεί απ' την τελική τιμή αφαιρώντας 18.7% και όχι 23%

Αυτή τη μικρή παρατήρηση ήθελα να κάνω, κατά τα άλλα θα παρακολουθώ και εγώ αυτό το θέμα γιατί με ενδιαφέρει το θέμα. Καλή επιτυχία στα σχέδιά σου.

Serghio

Δημοσίευση από Serghio » 05 Ιαν 2013 18:43

nikosdimos έγραψε:

Από τα παραπάνω μπορείς να καταλήξεις με άλλες πράξεις στο συμπέρασμα πως η τιμή προ ΦΠΑ μπορεί να υπολογιστεί απ' την τελική τιμή αφαιρώντας 18.7% και όχι 23%
Αυτό, ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα
nikosdimos έγραψε:
Καλή επιτυχία στα σχέδιά σου.
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Sa1mag

Δημοσίευση από Sa1mag » 05 Ιαν 2013 21:01

Και εγώ το εψαξα αρκετά και κατέληξα στο ίδιο συμπερασμα, αν δεν θες να πληρώνεις παραπάνω απο τα μισά σου έσοδα στην εφορία, στην ασφάλιση και ότι άλλο σκεφτούνε (εκτακτες εισφορές κλπ) τότε μην το σκέφτεσαι καν για ατομική επιχειρηση στην Ελλάδα. Τα νεό φορολογικό είναι απλά μια απελπισία για τους μικροεπαγγελματίες και να φανταστείς ότι στο μέλλον έχουν σκοπό να το κάνουν χειρότερο, αφού δεν πληρεί τους όρους του μνημονίου που συμφωνήσαμε να τηρούμε τουλάχιστον μέχρι το 2020...

Webmate

Δημοσίευση από Webmate » 05 Ιαν 2013 22:34

Μια διόρθωση ακόμα ο φόρος για νέους επαγγελματίες τα 3 πρώτα χρόνια είναι 13"% ενώ για ΠΑΛΙΟΥΣ 26 σύμφωνα με νέο φορολογικό .τελος για 3 πρώτα χρόνια δεν υπάρχει τέλος επιτιδευματος

Serghio

Δημοσίευση από Serghio » 05 Ιαν 2013 22:39

αυτό έμαθα και εγώ μολίς πριν μια ώρα από τηλέφωνο που είχε με γνωστό μου...αλλά τώρα για 3 χρόνια...τι να το κάνεις(θα μπορούσε και χειρότερα βέβαια).
Απλώς αναβάλλεται αυτό που είναι αναπόφευκτο:
δηλαδή φόρος 26%

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 06 Ιαν 2013 10:39

Serghio έγραψε:Σκοπεύω να ανοίξω ατομική επιχέιρηση και τα βάζω κάτω για να δω τον φόρο που μου αναλογεί και ΤΡΟΜΑΖΩ είναι αλήθεια.
με τι θα ασχολησε ακριβως;
αν δεν μπορεις να το πεις εδω πες το με pm υπαρχει λυση και μαλιστα καλη αν θες να το συζητησουμε αλλα οχι δημοσια

Mototechnic

Δημοσίευση από Mototechnic » 06 Ιαν 2013 16:35

Webmate έγραψε:Μια διόρθωση ακόμα ο φόρος για νέους επαγγελματίες τα 3 πρώτα χρόνια είναι 13"% ενώ για ΠΑΛΙΟΥΣ 26 σύμφωνα με νέο φορολογικό .τελος για 3 πρώτα χρόνια δεν υπάρχει τέλος επιτιδευματος
Αυτό αφορά ελεύθερους επαγγελματίες και όχι ατομική επιχείρηση.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 06 Ιαν 2013 17:29

Αγαπητέ Mototechnic, ποια ειναι η διαφορά μεταξύ των δύο;
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Webmate

Δημοσίευση από Webmate » 06 Ιαν 2013 21:53

Mototechnic μαλλον θέλεις να πεις οτι αφορά ατομική επιχείρηση και όχι εταιρείες ¨)

Serghio

Δημοσίευση από Serghio » 07 Ιαν 2013 10:41

αφορά ατομικές επχείρήσεις και ελ.επαγγελματίες ΣΙΓΟΥΡΑ

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 07 Ιαν 2013 11:43

Έχοντας 1 ατομική επιχείρηση και 2 εταιρείες, προτείνω (αν γίνεται) τουλάχιστον το 60% των εσόδων να μπαίνει στην άκρη για φορολογική χρήση...

Μετά το κλείσιμο της φορολογικής χρονιάς, ό,τι μείνει θα σας φαίνεται σαν θεόσταλτο δώρο!

Επίσης ΠΟΤΕ μην μπλέξετε την τσέπη του σπιτιού σας με την τσέπη της ατομικής επιχείρησης!

ΠΟΤΕ!

Mototechnic

Δημοσίευση από Mototechnic » 08 Ιαν 2013 17:49

Ναι συγνώμη λάθος εννοούσα πως το 13% ισχύει για ελεύθερους επαγγελματίες, ατομικές επιχειρήσεις αλλά όχι εταιρείες.

Βέβαια, το 13% είναι για έσοδα μέχρι 10.000 ευρώ. Για παραπάνω ποσά ισχύουν κανονικά οι άλλοι συντελεστές (26% κτλ.)

Οι διαφορές μεταξύ ελεύθερου επαγγελματία και ατομικής επιχείρησης είναι επί της ουσίας ελάχιστες, και μηδενικές αν η επιχείρηση παρέχει μόνο υπηρεσίες.

Αν σκοπεύεις να παρέχεις μόνο υπηρεσίες και όχι να ασχοληθείς με εμπόριο, δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις ατομική επιχείρηση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες