freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Affiliate οι τζαμπατζηδες του διαδικτύου

Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Affiliate marketing forum » Affiliate marketing - γενικά
Moderators:  Super-Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 8 [106 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: affiliate Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
Σελίδα:  1, 2, 3, ..., 6, 7, 8 Επόμενο
ΑποστολέαςΜήνυμα
facebookad

Μέλος από: 08 Ιαν 2013

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιουλ 2013 11:10    Θέμα: Affiliate οι τζαμπατζηδες του διαδικτύου
Περιγραφή θέματος: Δε γουστάρω affiliate.
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Και ξαφνικά γεμίσαμε affil. Δίκτυα πελάτες και εκδότες! Νισάφι πια

Στην ελλάδα (Τα ελληνικά ειναι το θέμα) δεν μπορείς να έχεις σοβαρά έσοδα από affil πλην ελαχίστων περιπτώσεων.

Κάνουν ένα site κάποιοι και τους βάζουν τα networks στο τρυπάκι αν δε μπεις σε εμάς (δίκτυό μας) δε θα πουλήσεις τίποτα.
Και μπαίνουν όχι με τους δικούς τους όρους αλλά με τους όρους του network γιατί ναι μωρέ, τσάμπα είναι, αν δεν πουλήσω δε θα πληρώσω και τίποτα

Και τελικά, να σου η διαφήμιση να σου οι επισκέπτες αλλά αν δεν πουλάς να σου και η πόρτα της εξόδου.

Απο την άλλη όσοι έχουν φάει μπαν από Google οκ εκεί θα πάνε. Οι άλλοι όμως;
Γιγαντώνουν εταιρίες με εκατομμύρια προβολές τους brand τους και μόλις αυτές μεγαλώσουν, λέγε με Goldendeals, anytime Groupon, προσεχώς ejdromi κλπ από δω παν και οι άλλοι

Τώρα αν σε μια οικονομία που υποφέρει κάποιοι επειδή έχουν μια σελίδα στο Fb και ένα blog χαίρονται να κοροιδεύουν τον κόσμο και να τον χρεώνουν 8-12 ευρώ την εβδομάδα για κάτι απαράδεκτες εταιρίες του κώλου με συνδρομητικές υπηρεσίες τι να πω. Ότι κόσμο έχουμε τέτοια κοινωνία μας αξίζει.
Είναι ιντερνετικά αναλφάβητοι οι χρήστες, τσουπ τα λαμόγια να τσεπώσουν ευκολο χρήμα να και οι κολαούζοι για λίγα ψίχουλα.

Η διαφήμιση κύριοι είναι πληρώνεις και λαμβάνεις και πρέπει να εμπεριέχει το ρίσκο της απόδοσής της.

Όπως γελάω με κάτι sites κυρίως επαρχίας που έχουν όλη την τοπική αγορά σε ανούσια μπαννερς (50-60) και είναι σα να πας στο mall και να βλέπεις που έχει τι έτσι γελάω και με τα aff networks που τα γιγαντώσανε κάποια sites & blogs και τώρα παίζουν μεν με δικούς τους όρους αλλά εκτιμώ πως η μόδα θα περάσει

Θα μπορούσα να γράψω πολλά αλλά έτσι για μία γνώμη διαφορετική

Το Τζαμπατζήδες λοιπόν έχει να κάνει με

Τζάμπα προβολή σου λεέι ο επιχειρηματίας
Τζάμπα μάγκες τα δίκτυα
Τζάμπα κόπος για τους περισσότερους
dva_dev
Script Master

Μέλος από: 16 Σεπ 2005

View users profile Visit posters website
blog deviantART facebook linkedin 
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιουλ 2013 11:20    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το αν είναι μόδα ή όχι θα παιχτεί από την αντίληψη που θα περάσει στον κόσμο. Όπως ισχύει και με τη google.
Μιλάμε για seo -> εννοούν google optimized και όχι search engines optimized.
Μιλάνε για διαφήμιση -> εννοούν διαφημίσεις google.
Μιλάνε ότι (δεν) φαίνονται στο internet/πρώτη σελίδα ->εννοούν ότι (δε) φαίνονται στη σελίδα της google.
Μιλάνε για ανάλυση επισκεψιμότητας -> εννούν google analytics.

Δεν λέω ότι τα εργαλεία/υπηρεσίες που προσφέρει η google δεν είναι καλά ή ποιοτικά, λέω ότι πέρα από το google οτιδήποτε, είναι το χάος σαν να μην υπάρχει τίποτα.
George - Linkwise

Μέλος από: 03 Απρ 2008

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιουλ 2013 18:17    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου. Το να γίνεις επιτυχημένος affiliate και να καταφέρεις να κερδίζεις χρήματα από αυτό, είναι σα να στήνεις μια νέα εταιρεία. Και κάθε νέα επιχειρηματική προσπάθεια που ξεκινάμε και αποτυγχάνει, μας αφήνει με μια αίσθηση απογοήτευσης και πικρίας.

Η δική μας αποτυχία όμως, δε σημαίνει απαραίτητα πως είναι στραβός ο γιαλός, όσο κι αν θέλουμε να το πιστεύουμε. Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, υπάρχουν χιλιάδες affiliates που έχουν αυτό που αποκαλείς "σοβαρά έσοδα". Πολλοί κερδίζουν χιλιάδες ευρώ το μήνα, άλλοι εκατοντάδες και άλλοι μερικές δεκάδες, γι'αυτούς όμως αυτό το έξτρα εισόδημα είναι σημαντική υπόθεση στην παρούσα συγκυρία. Αυτό δεν είναι η άποψή μου αλλά γεγονός, αφού ως δίκτυο γνωρίζουμε ακριβώς πόσους affiliates πληρώνουμε κάθε μήνα και πόσο.

Ξεχνάς επίσης κάτι άλλο. Λες πως αυτοί που προσφέρουν το διαφημιστικό τους χώρο κάνουν στην ουσία "τζάμπα μάγκες" τα δίκτυα. Όμως τα δίκτυα δεν λαμβάνουν ούτε ένα ευρώ από κανέναν, παρά μόνο εάν γίνουν πωλήσεις. Και το ποσό που κερδίζουν, είναι ένα μικρό ποσοστό αυτών που κερδίζουν οι affiliates. Άρα είτε το σύστημα δε δουλεύει για κανέναν, είτε δουλεύει και για τις δύο πλευρές (εννοώ εν προκειμένω τα δίκτυα και τους affiliates). Δεν μπορεί λοιπόν ο ένας να κερδίσει εις βάρος του άλλου.

Τέλος, το Affiliate Marketing υπάρχει αισίως περισσότερα από 15 χρόνια παγκοσμίως και στην Ελλάδα κλείνει τα 5. Η πορεία του στη διάρκεια όλων αυτών των χρόνων είναι μόνο ανοδική (ειδικά στην Ελλάδα με πολύ μεγάλους ρυθμούς αύξησης, παρά την κρίση). Αν δεν υπήρχε κάποια αξία σε αυτό, νομίζω θα είχε προ πολλού ξεχαστεί.

Αυτό που σίγουρα ΔΕΝ είναι το Affiliate Marketing, είναι ένας μαγικός τρόπος να βγάλουμε όλοι εύκολα χρήματα σε μια αγορά στην οποία τα χρήματα έχουν σχεδόν στερέψει. Χρειάζεται δουλειά, επιμονή και προσπάθεια, με το αποτέλεσμα να μην είναι εγγυημένο και στις περισσότερες περιπτώσεις (και πάλι λόγω της οικονομικής συγκυρίας) να μην είναι ούτε εντυπωσιακό. Είναι όμως ένας από τους ελάχιστους κλάδους που αναπτύσσεται και προσφέρει ακόμα ευκαιρίες και για όσους τον κατανοήσουν και καταφέρουν να τον εκμεταλλευτούν, έχει να προσφέρει πολλά.

Μέλος από: 22 Απρ 2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
blog skype 
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιουλ 2013 21:30    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εγώ πάντως συγκρίνω τα έσοδά μου από την Adsense και τα Ελληνικά Affiliate και ειναι η μέρα με την νύκτα!
Ας βάλουμε όμως στην άκρη τα έσοδα και να δούμε τα Page views σε αναλογία με τα κλικς. Πάλι η μέρα με την νύκτα! Κάτι περίεργο συμβαίνει!

Μέλος από: 05 Ιουν 2001

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιουλ 2013 21:58    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Η σύγκριση του affiliate marketing με το adsense είναι τελείως άκυρη. Είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα. Εαν κάποιος θέλει να έχει διαφημισούλες στην ιστοσελίδα του και να πληρώνετε/κλικ τότε βάζει adsense. Για να βγάλεις αρκετά χρήματα μέσω affiliate marketing πρέπει να φτιάξεις σελίδα στην οποία να προωθείς κάποιο συγκεκριμένο προιόν που υπάρχει στα affiliate δύκτια (ή μια ομάδα παρόμοιων προιόντων), ή να υπάρχει κάποιο προιόν το οποίο να ταιριάζει γάντι στη θεματολογία της ιστοσελίδας που ήδη έχεις. Όπως ακριβώς δεν μπορείς να πας να πουλήσεις πατάτες στο σινεμά, έτσι και στο affiliate marketing όπου στην ουσία γίνεσαι εσύ πωλητής και το βάρος της πώλησης πέφτει σε εσένα. Βέβαια αν είσαι τόσο καλός πωλητής μπορείς να πουλήσεις πατάτες και στο σινεμά.

blog skype 
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιουλ 2013 22:09    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

michalis1984 ανέφερε:
Η σύγκριση του affiliate marketing με το adsense είναι τελείως άκυρη. Είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα. Εαν κάποιος θέλει να έχει διαφημισούλες στην ιστοσελίδα του και να πληρώνετε/κλικ τότε βάζει adsense. Για να βγάλεις αρκετά χρήματα μέσω affiliate marketing πρέπει να φτιάξεις σελίδα στην οποία να προωθείς κάποιο συγκεκριμένο προιόν που υπάρχει στα affiliate δύκτια (ή μια ομάδα παρόμοιων προιόντων), ή να υπάρχει κάποιο προιόν το οποίο να ταιριάζει γάντι στη θεματολογία της ιστοσελίδας που ήδη έχεις. Όπως ακριβώς δεν μπορείς να πας να πουλήσεις πατάτες στο σινεμά, έτσι και στο affiliate marketing όπου στην ουσία γίνεσαι εσύ πωλητής και το βάρος της πώλησης πέφτει σε εσένα. Βέβαια αν είσαι τόσο καλός πωλητής μπορείς να πουλήσεις πατάτες και στο σινεμά.

Τι ποιο σχετικό από διαφημίσεις με παιχνίδια σε site με δωρεάν προγράμματα και παιχνίδια! Και όμως πάτωσε η διαφήμιση σε σχέση με τα pageviews και τα κλικς.

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιουλ 2013 22:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δηλαδή αν εγώ ψάχνω για ftp clients ή για το νέο fifa ή έστω για πληροφορίες κάποιου social game στο facebook link to facebook, πάει να πει πως θα κάνω κλικ στα banner των browser games και να γραφτώ; Λογικό να είναι χαμηλά οι εγγραφές. Αν όμως κάνεις review το κάθε ένα browser game φτιάχνοντας έτσι το κατάλληλο προωθητικό κείμενο για το κάθε ένα και βάλεις τα affiliate σε link στο κείμενο τότε σίγουρα θα έχεις περισσότερη μετατρεψιμοτητα σε εγγραφες.

blog skype 
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιουλ 2013 22:32    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Φίλε μου και τα κειμενάκια τα προωθητικά έγιναν και σε περίοπτη θέση ήτανε, και προώθηση μέσω κοινωνικών δικτύων είχα, και , και, και.....

Είχα 200.000 views, και 100 κλικ με 8 εγγραφές! Αυτό αν δεν ειναι αποτυχία, τι να πω;

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιουλ 2013 22:34    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ειναι όντως μεγάλη αποτυχία. Τόσο μεγάλη που μου φαίνεται πολύ παράξενο. Σε πιστεύω όμως. Σκέψου μήπως πήγε κάτι λάθος στη συνταγή και βελτιώσου για την επόμενη προσπάθεια για να βγείς κερδισμένος τόσο εσύ, όσο και οι εταιρείες όσο και οι χρήστες.

Last edited by michalis1984 on 13 Ιουλ 2013 23:20, edited 1 time in total
pkolevr

Μέλος από: 16 Μαη 2012

blog twitter skype 
ΜήνυμαΣτις: 13 Ιουλ 2013 23:11    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Δηλαδή για σένα facebookad κάποιος ο οποίος ξεκινάει ένα website πρέπει να έχει κι ένα πολύ...γερό κομπόδεμα από πίσω του για να το μοιράζει δεξιά αριστερά σε πληρωμένες καταχωρήσεις.
Κι αν βρεθουν στον δρόμο του έξυπνοι ( ή και λιγότερο έξυπνοι ) εναλλακτικοί τρόποι να προβάλει την ιστοσελίδα ή την υπηρεσία του να τους απορρίπτει επειδή απλά ...δεν πληρώνει...
NikosBonus

Μέλος από: 11 Σεπ 2011

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουλ 2013 00:47    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

@ facebookad Το καλό ή το κακό είναι πως αυτοί που γιγαντώθηκαν ή θα γιγαντωθούν μέσα ή και από το affiliate και θα φύγουν είναι αρκετοί αλλά φαντάσου ότι η αγορά θα βγάλει καινούριους γιατί πρέπει να καλύψει το κενό... και μπορεί μετά να φύγουν και αυτοί και θα βγάλει πάλι καινούριους ... Συνεπώς ότι και να γίνει, όποιος και να φύγει μετά από λίγο καιρό θα εμφανιστεί ο επόμενος και θα καλύψει το κενό και μερικές φορές με καλύτερους όρους. Είδες να υπάρχει κανένα πρόβλημα που έφυγε το goldendeals, groupon (αν και δεν έχει φύγει πάντως από το affiliate)... για λίγες ημέρες υπήρξε ένα πρόβλημα σήμερα κανέναν δεν τον απασχολεί γιατί βγήκε ένα άλλο πολύ μεγάλο deal site και κάλυψε το κενό, είδες να έγινε κάτι που έφυγε η anytime ενδυναμώθηκε συγκεκριμένο πρόγραμμα (και μάλιστα με καλύτερο epc). Συνεπώς η αγορά τα ρυθμίζει όλα..... και δεν ξέρω τελικά αν βγήκε χαμένος ο affiliate ή ο έμπορος. Και αν το σκεφτείς τι κάνουν με την αποχώρησή τους :;; Χτίζουν και ενδυναμώνουν τους ανταγωνιστές τους, γιατί πλέον τους δίνουν χώρο...

Οσον αφορά αν βγάζει κάποιος λεφτά από το affiliate και αν αξίζει το κόπο είναι δύσκολη απάντηση. Από προσωπική εμπειρία, ο σωστός συνδυασμός adsense και affiliate αποδίδει καλύτερα

facebookad

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουλ 2013 10:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Χαίρομαι που το ποστ έγινε αιτία να γρφτούν κάποιες απόψεις

Μία φορά έκανα αφφ πριν καν ξεκινήσετε από direct χτύπημα της viva με τα τηλέφωνα. Θεώρησα μια πολύ καλή νέα υπηρεσία (την υπηρεσία της Viva) πήρα 2 νούμερα έστειλα και to λινκ γράφτηκαν κάποιοι φίλοι και γνωστοί και όλα αυτα για ένα 20ήμερο. Απο τότε ποτέ λόγω διαφωνίας φιλοσόφίας.

Πάμε στο γενικά τώρα!

Αλήθεια στην εργασία σας γιατί δε δουλεύεται με αφφ; Γιατί όπου πας θες βασικό έστο μισθο συν τα μπόνους;

Έχω πρόταση συγκεκριμένη

1) Φτιάχνω deal site, αγοράζω έτοιμο
2) Εξασφαλισμένη διαφήμιση απο αφφ
3) Πόσο δίνουν οι άλλοι 6% εγώ θα δώσω 8%
4) Ποιος θα εργαστει; Χμμμμ Ζητώ 100 πωλητές να σκανάρουμε την αγορά. Με μπλοκάκι, Προσφέρω ποσοστό 90% από τα κέρδη των πωλήσεων που θα κάνεις

Στο 4 Δε θα έρθει κανείς. Μα κανείς όμως

Πλαν β

Φτιάχνω blog με θέμα τη γυναικεία μόδα
Έχω Fb page με 150k
Zητώ αρθογράφους, πληρωμή: Μοιράζω το 90% τών εσόδων από αφφ και adsense ανάλογα τα ποστς και τα page views
Πόσες θα βρώ; ΚΑΜΙΑ ΞΑΝΑ

Δε νομίζω βέβαια αυτό το τόσο επιτυχημένο αφφ μοντέλο να εφαρμόζουν τα δίκτυα στις αμοιβές των υπαλλήλων;

Θεωρώ ότι το αφφ μεγάλωσε από την υποστήριξη των μικρών. Κάποιος μικρός δεν αντιλαμβάνεται ότι εγώ δουλεύω τρα έστω και από το σπίιτ και πάνω από το Pc μου και πρέπει να πληρώνομαι από αυτόν που θα διαφημίζω και όχι αν εγω του πουλήσω

Όπως κάποιος λεει για να φτιάξω e-shop Θέλω:
developer x euro
designer x euro
λογιστή, αποθήκη, στοκ, εμπόρευμα, πιθανα υπάλληλο
θα πρέπει να βάλει και κόστος διαφήμισης!!!

ΥΓ Αληθεύει οτι τα αφφ δίκτυα έχουν entry fee για τον διαφημιζόμενο; Για να σε βάλω στο δίκτυό μου δώσε ξέρω γω 500 ευρώ
Μήπως υπάρχει και entry fee για τον αφφ; Για να σου δείξω τον τρόπο να κερδίζεις χρήματα δώσε ξέρω γω 200 ευρω

Αν αληθεύει αυτό γιατί λοιπόν αλλαξε η πολιτική; Γιατί δεν το έκαναν αυτό από την αρχή;

Γίναν τώρα μάγκες; Έστω και όχι τζάμπα αλλα με το 500άρικο;
facebookad

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουλ 2013 10:23    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

NikosBonus ανέφερε:
@ facebookad Το καλό ή το κακό είναι πως αυτοί που γιγαντώθηκαν ή θα γιγαντωθούν μέσα ή και από το affiliate και θα φύγουν είναι αρκετοί αλλά φαντάσου ότι η αγορά θα βγάλει καινούριους γιατί πρέπει να καλύψει το κενό...

Νίκο δε διαφωνό αλλά κάποια στιγμή αυτό τερματίζει..
Anytime-Insurance market-αλλη μια δύο και γιά σας. Μετά δύσκολο να βγαίνει συνέχεια νέος γιατί πάνω κάτω το ίδιο προιόν θα έχει.
Νόμος της αγοράς είναι αυτός
korgr
Honorary Member

Μέλος από: 07 Οκτ 2008
Βοηθήματα: 5
Scripts: 2

Περιοχή: Corinth
View users profile
portfolio skype 
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουλ 2013 10:59    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Πάντως εγώ αν και έξω από το συνάφι σας (aff, adsense κλπ) συμφωνώ με τον facebookad

Το να εμφανίζεται μια διαφήμιση στα μάτια του άλλου και να μην πληρώνεται είναι το άκρον άωτον της εκμετάλλευσης!
Στην εφημερίδα γιατί πληρώνεις απλά να σε δουν;
Κάνει κλικ η εφημερίδα;

Φυσικά αυτοί που έχουν συμφέρον από αυτή την εκμετάλλευση (δίκτυα κλπ) θα λένε τα δικά τους γιατί έτσι τους συμφέρει

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 486
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 14 Ιουλ 2013 11:14    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Τα δικτυα ειπαμε δεν βγαζουν απο το view εαν δεν βγαζεις κι εσυ απο το view. Και μη κατηγοριοποιεις βρε συ Νοτη τους ανθρωπους σε "συναφια" και τετοια, μη ψαχνουμε να βρουμε πραγματα που μας χωριζουν για να τσακωθουμε, ας αρχισουμε να βλεπουμε αυτα που μας ενωνουν!

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 8 [106 Μηνύματα] Σελίδα:  1, 2, 3, ..., 6, 7, 8 Επόμενο
Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Affiliate marketing forum » Affiliate marketing - γενικά

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Ένα ΝΕΟ Affiliate δίκτυο έχει ξεκινήσει την δραστηριότητα του στην Ελλάδα!!! 0 mixalis_AP 10 Οκτ 2016 09:54
mixalis_AP Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Affiliate...δίλημμα 1 Tera_Rare 20 Σεπ 2016 15:57
cordis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Η Linkwise το κορυφαίο περιφερειακό affiliate δίκτυο της Ευρώπης 0 fiskilis 10 Ιουλ 2016 16:02
fiskilis Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Ερώτηση για amazon.com affiliate program. 3 braindebug 20 Αυγ 2015 20:40
Tera_Rare Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Adult affiliate? 2 gagger 19 Μαρ 2015 13:52
formes Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος

Τώρα είναι 25 Μαρ 2017 19:31 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites