freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

SEO πρόβλημα. Παλιό site ή νέο site με παραπλήσιο όνομα

Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφήμιση & Προώθηση Ιστοσελίδων » Μηχανές αναζήτησης & SEO
Moderators:  SEM Moderators, Super-Moderators, WebDev Moderators
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [5 Μηνύματα]      Bookmarks Tags: seoόνομα Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
pcbmaniac

Μέλος από: 27 Οκτ 2015
Περιοχή: Κοζάνη
View users profile Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 27 Οκτ 2015 21:42    Θέμα: SEO πρόβλημα. Παλιό site ή νέο site με παραπλήσιο όνομα
Περιγραφή θέματος: Παλιό site με 5 χρόνια παρουσίας ή νέο με παραπλήσιο όνομα
Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το παλιό μου site με Ελληνικές συνταγές μαγειρικής έχει περίπου 5 χρόνια παρουσίας από τότε που ανέβηκε για 1η φορά.
Στο διάστημα αυτό τα ποστ που είχαν καταχωρηθεί ήταν από διάφορες πλατφόρμες όπως vbuletin, joomla και τώρα σε wordpress.
Αυτό σημαίνει ότι σε όλο αυτό το διάστημα τα λινκ που οδηγούσαν στα ίδια σημερινά ποστ έχουν διάφορες παλιές διευθύνσεις url.
Επίσης στα 5 χρόνια παρουσίας, έκανα και πολλές δεκάδες αναφορές, πληρωμένες καταχωρήσεις και βοηθητικά site προώθησης της κεντρικής ιστοσελίδας του παλιού σάιτ σε facebook link to facebook, twitter link to twitter, youtube κλπ.
Το σάιτ δέχθηκε κακόβουλες επιθέσεις κατά καιρούς από σπαμ πηγές με σκοπό την χαμηλή κατάταξη του στα page ranks και σε πιθανά πέναλτι από google κλπ.

Θέλω την γνώμη σας.
Τι θα ήταν προτιμότερο; Να ανεβάσω ταυτόχρονα το νέο domain με ένα γράμμα διαφορά από το παλιό και να προσπαθήσω να το ανεβάσω σιγά στην εκτίμηση της google;
Το νέο σάιτ θα ήταν απαλλαγμένο από παλιά σπαμ λινκς αλλά θα ήθελε μάλλον κάποιο χρόνο να ανέβει. Επι πλέον θα είχε το πλεονέκτημα των λέξεων κλειδί όπως Greek + Kouzina
Το παλιό θα παρέμενε ως έχει αλλά θα είχε τα 5 χρόνια παρουσίας ως όπλο.

Είμαι σε δίλημμα τι να αποφασίσω γι' αυτό θα σας ήμουν υπόχρεος για την όποια συμβουλή σας.
free3yourmind
Honorary Member

Μέλος από: 29 Μαη 2008
Περιοχή: Minsk, Belarus
flickr 
ΜήνυμαΣτις: 28 Οκτ 2015 10:26    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αν δεν εχει φαει penalty εγω θα σου προτεινα να κρατησεις το υπαρχων domain και να διορθωσεις τα πραγματα:

1) Βρες ολα τα spam links που οπως λες σου εχουν στειλει και με το disavow tool αποκηρυξετα.
2) Κανε redirect τα παλια urls που πιθανων ειχες links στα νεα (εννοειτε σελιδες με το ιδιο περιεχομενο)

Αν το site εχει penalty και απλα αλλαξεις domain, ειναι πιθανoν το penalty να ακολουθησει και το νεο site.

Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr
pcbmaniac

ΜήνυμαΣτις: 28 Οκτ 2015 14:12    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ευχαριστώ για την απάντηση. Απ' ότι διαπίστωσα το παλιό site δεν έχει πέναλτι από google αλλά έχει ban από facebook link to facebook. Σύνδεσμοι σε άλλα site με κακόβουλο περιεχόμενο μάλλον δεν υπάρχουν πια. Αυτό που με προβληματίζει είναι γιατί ενώ το site έχει 5 χρόνια παρουσίας δεν έχει μεγάλο page rank παρ' όλο που έχει περίπου 3200 συνταγές μαγειρικής. Από θέματα διαχείρισης μάλλον είμαι σκράπας. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να αλλάξω την κατάσταση; Ευχαριστώ.
free3yourmind
Honorary Member

Μέλος από: 29 Μαη 2008
Περιοχή: Minsk, Belarus
flickr 
ΜήνυμαΣτις: 28 Οκτ 2015 15:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Σχετικα με το facebook link to facebook ban δεν γνωριζω για να σου πω κατι...οσο αναφορα το page rank, εδω και 2 χρονια εχουν σταματησει τα updates απο την google και δεν γινεται καμια ενημερωση οποτε μπορει να εχεις PR7 και απλα να μην φενεται οπως μπορει να εχεις και PR0 )) Ξερω site με PR0 που βγαινει πρωτο σε ολα τα keywords, οποτε μην κοιτας τιποτα σχετικα με το PR

Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr
pcbmaniac

ΜήνυμαΣτις: 28 Οκτ 2015 16:19    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Το σάιτ δέχθηκε κατά καιρούς επιθέσεις (μάλλον από ανταγωνιστές). Μάλιστα μια φορά διαπίστωσα ότι αντί να με κατευθύνει σε συνταγή με μακαρόνια, με πήγαινε σε πορνο σάιτ! Τρελάθηκα και με κόπο και υπομονή βρήκα το χάκινγκ και το απενεργοποίησα. Το googlemaster μου έδειχνε περίπου 2000 dead links! Αυτά προήλθαν λόγω της απειρίας μου και έγιναν από διαφορετικές πλατφόρμες όπως joomla smf και άλλες. Αποτέλεσμα: εμφανίζεται λινκ από αναζήτηση που προέρχεται από μεγάλη μαγειρική μηχανή αναζήτησης να ψάχνει σε λινκ της μορφής http://greekouzina.g...ολάκια-με-κιμά,αντί του σωστού http://www.greekouzi...kia-me-kima που ισχύει σήμερα.
Ακόμη διαπίστωσα προχθές ότι το σάιτ μου έφαγε πέναλτι από το facebook αλλά δεν κατάλαβα το γιατί. Ενώ υπάρχει η σελίδα μου στο FB, μου απαγορεύει να στείλω συνταγές από το κεντρικό σάιτ.
5 χρόνια παρουσίας και η επισκεψιμότητα παραμένει αρκετά χαμηλότερα από το αναμενόμενο.
Νοιώθω απελπισμένος και απογοητευμένος αλλά αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις. Το θέμα είναι τι γίνεται τώρα.

Forum index » Internet Marketing και Διαφήμιση » Διαφήμιση & Προώθηση Ιστοσελίδων » Μηχανές αναζήτησης & SEO

Σχετικά θέματα
 Θέματα   Απ/σεις   Αποστολέας   Τελευταίο μήνυμα 
Βοήθημα: Γιατί το SEO (Search Engine Optimization) είναι σημαντικό; 106 Webnauts 23 Αυγ 2016 13:12
changlee Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Είναι τόσο σημαντικό το Use URL rewriting για το SEO ? 2 kostasmm 14 Νοε 2015 13:56
kostasmm Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
SEO - Google 1 linuxator 14 Αυγ 2015 09:45
creation1 Εμφάνιση τελευταίου μηνύματος
Μηχανές αναζήτησης & SEO 0 creation1 14 Αυγ 2015 09:34
On page seo... 1 Tera_Rare 04 Αυγ 2015 06:07

Τώρα είναι 24 Φεβ 2017 07:46 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites