Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Πότε θα ανέβω ψηλά στο google ? Να έχω ελπίδες ?

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
kostasmm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostasmm » 14 Νοέμ 2015 14:26

Καλησπέρα.

Έχω ένα domain 6 μηνών παλιό το www.thikishop.gr , έχω συνδέσει links για social media, έχω φτιάξει keywords, meta tags,titles, περιεχόμενο,xml sitemap,καμιά 20αριά backlinks, και γενικά έχω χιλιάδες προιόντα με φωτογραφίες - internal links τα οποία είναι indexed απο την google εδώ και κανένα μήνα με δίμηνο περίπου.

Το ερώτημα είναι το εξής: Τι άλλο να κάνω ?

Oταν βάζω στο google ένα καλό keyword για να ψάξω το site μου με
βγάζει πολύ χαμηλά π.χ 5η, 8η, 10η σελίδα. Τα μόνα αποτελέσματα που βγάζει η google το site μου ψηλά είναι τα πληρωμένα απο adwords.
Ίσως λόγο μεγάλου ανταγωνισμου είμαι τόσο χαμηλά?
Μήπως η google κάποια στιγμή κάνει rank τις σελίδες σου και τις βάζει εκεί που πιστέυει απο μια μέρα στην άλλη ? ή πρέπει να κάνω κάτι πιο δραστικό ?

Αν μπορεί να τσεκάρει το site κάποιος που γνωρίζει απο seo να μου πεί καμιά γνώμη ?
Σας Ευχαριστώ προκαταβολικά!

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 14 Νοέμ 2015 19:45

φίλε το site σου έχει markup errors

https://validator.w3.org/nu/?doc=http%3 ... shop.gr%2F

τσέκαρε και φτιάξε τα

μπορεί να έχεις φάει χαμηλό rank εξ'αιτίας αυτού μπορεί και όχι δεν είμαι σίγουρος
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

kostasmm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostasmm » 14 Νοέμ 2015 20:15

Ναί η αλήθεια είναι ότι το παρατήρησα και εγώ, αλλά δεν ξέρω πως να τα φτιάξω.
Και δεν γνωρίζω κατά πόσο σοβαρά είναι αυτά τα errors.

Μήπως γνωρίζει κάποιος για τα markup errors να μας πεί μιά γνώμη?

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 15 Νοέμ 2015 09:30

Φίλε, αν δεν έχεις μπάτζετ για διαφήμιση, να μην έχεις καμιά ελπίδα για το site, η οργανική αναζήτηση έχει πεθάνει προ πολλού.

al3xis

Δημοσίευση από al3xis » 15 Νοέμ 2015 11:25

andreaslll έγραψε:Φίλε, αν δεν έχεις μπάτζετ για διαφήμιση, να μην έχεις καμιά ελπίδα για το site, η οργανική αναζήτηση έχει πεθάνει προ πολλού.
:o που βασίζεται αυτό;

kostasmm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostasmm » 15 Νοέμ 2015 13:29

andreaslll έγραψε:Φίλε, αν δεν έχεις μπάτζετ για διαφήμιση, να μην έχεις καμιά ελπίδα για το site, η οργανική αναζήτηση έχει πεθάνει προ πολλού.
Νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός.

thanatoz

Δημοσίευση από thanatoz » 15 Νοέμ 2015 18:09

φιλαρακο.
χρονια τωρα βγαινω απο 4 εως 6 αποτελεσμα στο google.com Περίπου 2.280.000 αποτελέσματα
και ολη η πελατεια μου ερχετε απο εκει.

μην ακους διαφορα αν βγαινεις μεσα στα 6 πρωτα αποτελεσματα θα εχεις δουλεια.
δεν χρειαζετε να πληρωσεις τιποτα απλες αλλαγες θελει το site σου.

kostasmm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kostasmm » 15 Νοέμ 2015 18:29

thanatoz έγραψε:φιλαρακο.
χρονια τωρα βγαινω απο 4 εως 6 αποτελεσμα στο google.com Περίπου 2.280.000 αποτελέσματα
και ολη η πελατεια μου ερχετε απο εκει.

μην ακους διαφορα αν βγαινεις μεσα στα 6 πρωτα αποτελεσματα θα εχεις δουλεια.
δεν χρειαζετε να πληρωσεις τιποτα απλες αλλαγες θελει το site σου.
Αυτό περιμένω να δω πότε θα γίνει αυτό, απλά δεν είμαι σίγουρος αν μου λείπει κανένα βασικό στοιχείο για το seo μου. Αν έχεις καμιά ιδέα τι άλλο μπορώ να κάνω ρίξτη!

thanatoz

Δημοσίευση από thanatoz » 15 Νοέμ 2015 18:40

βασικα βγαινεις 20 στος. στο θηκη Προιον.

σου λειπει περιεχομενο απο το site.
θα μπορουσα με 2 κλικς να σε παω πρωτη σελιδα.
αλλα δεν γινετε φιλε μου γιατι μετα τα Secrets Seo δεν θα ειναι Secrets.
και μην περιμενεις κανενα να σου πει tips.
αυτο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι μπορεις να το κανεις valid πολυ γρηγορα σου γραφει τα Errors σου ο validator.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 15 Νοέμ 2015 20:51

Με δύο κλικ όλοι μπορούμε να βγούμε σε τοπ θέση, το θέμα είναι ότι δεν θα έχει διάρκεια. Αυτό που λέω το βασίζω σε προσωπική πείρα, έχω ζήσει αρκετές νίκες όμως μετά πάντα έρχονταν ήττες.

thanatoz

Δημοσίευση από thanatoz » 16 Νοέμ 2015 00:04

παντως εγω απο το 2006 μεχρι σημερα ζω απο αυτο.

pcbmaniac
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pcbmaniac » 26 Νοέμ 2015 15:26

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, δηλαδή αν στο validator html5 έχω λάθη, με βάζει σε χαμηλότερη κατάταξη; Πρέπει να τα διορθώσω οπωσδήποτε;
Όσο περισσότερο μαθαίνω, τόσο καταλαβαίνω ότι δεν γνωρίζω τίποτα.

Kokkaras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kokkaras » 26 Νοέμ 2015 20:29

ολα μετρουν.....για να εχεις την ευκαιρια να ανεβεις.
απο εκει και περα θα κριθεις απο το αν αυτος που ψαχνει το keyword καταληγει στη δικη σου σελιδα η εαν επιστρεφει γοογλε και τελικα καταληγει σε σελιδα πιο κατω. Αυτο ειναι το Α-Ψ.
Στοχος ειναι οποιος ψαχνει πχ 'θηκες κινητων' οταν μπαινει στη σελιδα σου να βρισκει αυτο που θελει (αλλα και εαν συνεχισει σε αλλες σελιδες και επιστρεψει τελικα σε σενα) και φυσικα το πλουσιο περιεχομενο θα μετρησει.
Το Ω ειναι να παρεις την ευκαιρια να ανεβεις για να δοκιμαστεις, validator, backlinks κλπ.

Γενικα η γοογλε εχει στραφει προς αλλους τομεις, η επιβιωση στη γη ειναι το σημαντικοτερο πλεον.
Οτι αλλαγες και να κανεις θα αργησεις πολυ να παρεις feedback του τι εκανες και τι κερδισες (δυσκολα θα αλλαζεις 1 πραγματακι και θα περιμενεις 1 μηνα να δεις τι αλλαζει) {ανοιξε ο χρονος καθως πολλοι βρηκαν πως να ξεγελουν}, οποτε θα ειναι δυσκολοτερο το εργο.

Ισως η καλυτερη επιλογη ειναι να παιξεις μπαλα με fb..
αλλιως, ο απλος κοσμος μονο με κουπονια adwords μπορει να τα βγαλει περα οσο αφορα το γοογλε, οπου στην καλυτερη περιπτωση δινεις 2 για να παρεις 1.

pcbmaniac
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pcbmaniac » 29 Νοέμ 2015 00:39

Κατόρθωσα με πολύ υπομονή και επιμονή να κάνω την ιστοσελίδα μου html5 valid. Αλλαγές σε κώδικα μέχρι το πράσινο φως να ανάψει αλλά τουλάχιστον, πέτυχα. Now what?
Όσο περισσότερο μαθαίνω, τόσο καταλαβαίνω ότι δεν γνωρίζω τίποτα.

alex33andros
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alex33andros » 07 Απρ 2016 15:36

Να πω εντελώς φιλικά δύο πράγματα.

Δεν είναι και το καλύτερο να διαφημίζουμε πως με 2 clicks μπορούμε να πάμε κάποιον στην πρώτη σελίδα. Μπορεί να γίνεται (σήμερα δυσκολότερα από ότι 2-3 χρόνια πριν) αλλά και πάλι είναι black hat SEO. Με όλες τις συνέπειες που ενδέχεται να έχει το black hat SEO και κάποιοι ίσως έχουμε ήδη ζήσει.

Οπότε, νομίζω ότι σήμερα δύο βασικά πράγματα μετρούν:

1. Περιεχόμενο. Site με ελάχιστο περιεχόμενο που δεν έχει στρατηγική στόχευση γύρω από keywords δεν έχει τύχη, παρά μόνο εάν έχει ισχυρό προφίλ...

2. Backlinks. Την ουσιαστικότερη διαφορά στο SEO κακά τα ψέμματα την κάνουν τα links και ειδικά τα links αξίας.

Οπότε, για μένα τα πρώτα 2 πράγματα που πρέπει να σκεφτεί κάποιος όταν μπει στη διαδικασία να ανεβάσει τις κατατάξεις της ιστοσελίδας του είναι αν μπορεί να έχει καλό περιεχόμενο (και να το ανανεώνει τακτικά γύρω από τα keywords που τον ενδιαφέρουν) και πώς μπορεί να αποκτήσει ισχυρά backlinks.

Σας παραθέτω και έναν οδηγό που έχω γράψει για το θέμα και νομίζω ότι είναι αρκετά χρήσιμος.

http://blog.cloudhaz.com/proothisi-istoselidon-seo/

Από προσωπική πείρα, η συγκεκριμένη μέθοδος έχει 3 καλά:
1. Διάρκεια στο χρόνο (Παρότι αργεί πολύ στην αρχή να αποδώσει)
2. Κανένα κίνδυνο για Google Penalty
3. Καλύτερη ιστοσελίδα (όποιος ασχολείται συνεχώς με το περιεχόμενο, σημαίνει οτι θα ασχολείται γενικά με την ιστοσελίδα άρα θα μπαίνει μόνιμα στη διαδικασία να την βελτιστοποιεί σε κάθε επιμέρους κομμάτι - code, design κλπ)
4. Είναι η μόνη που αποδίδει σε International SEO. Εάν θέλετε να προωθήσετε website στο εξωτερικό και σε πιο ανταγωνιστικές αγορές, χωρίς backlinks δεν έχει νόημα να ξεκινήσετε καν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες