Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

[Review] - LOTR: The Two Towers Extended DVD Edition

Σχολιάστε ή προτείνετε ταινίες που παίζονται στον κινηματογράφο, στην τηλεόραση ή κυκλοφορούν σε video και DVD. Ή κάποιο έργο που είδατε στο θέατρο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Darkchilde » 24 Νοέμ 2003 14:49

Όπως και για το πρώτο μέρος της τριλογίας, έτσι και για το δεύτερο, βγήκε Extended DVD Edition. Το πήρα στα χέρια μου την Παρασκευή μέσω ταχυδρομίου (παραγγελία από Amazon) και είδα την ταινία εχθές το βράδυ. Δεν έχω προλάβει να δώ τα extras στα δύο DVD. Οπότε για τα extras θα συνεχίσω μέσα στην εβδομάδα όταν τα δώ.
Κατ'αρχήν το αγαλματάκι του Gollum είναι πάρα πολύ ωραίο, με προσεγμένες λεπτομέρειες (όπως και οι βιβλιοστάτες του πρώτου μέρους).
Η ταινία έχει 42 λεπτά παραπάνω σε αυτή την έκδοση, οπότε η διάρκειά της γίνεται περίπου 4 ώρες.
Γιατί δεν μπήκαν αυτές οι σκηνές όταν η ταινία βγήκε στους κινηματογράφους; Οι σκηνές που έχουν προστεθεί είναι, οι περισσότερες από αυτές, σημαντικές, αν όχι για το δεύτερο μέρος, οπωσδήποτε για το τρίτο μέρος της τριλογίας. Προδσωπικά δεν με πειράζει να δώ ταινία στον κινηματογράφο κι ας έχει μεγάλη διάρκεια.
Υπάρχουν σκηνές για τον Aragorn, όπου εξηγείται ποιός είναι ο Aragorn και η καταγωγή του. Σκηνές που εξηγούνε την στάση του Faramir, και τον χαρακτήρα του. Σκηνές με τους Ents, αλλά και σκηνές μάχης. Δεν θέλω να πώ ή να εξηγήσω περισσότερα, λόγω του ότι θα θεωρηθούν spoilers.
Προσωπικά πιστεύω ότι αυτή η έκδοση έπρεπε να βγεί στον κινηματογράφο, όπως και για The Fellowship of the Ring. Είτε έχετε αγοράσει την κινηματογραφική έκδοση που βγήκε τον Αύγουστο, είτε όχι, αυτό είναι ένα DVD που, κατά την γνώμη μου, πρέπει να υπάρχει στην συλλογή σας.
Επίσης άκουσα ότι το τρίτο μέρος "The Return of the King" θα έχει διάρκεια στον κινηματογράφο 222 λεπτά (4 ώρεσ παρά 18 λεπτά) και ότι η Extended έκδοση του τρίτου μέρους θα έχει μία ολόκληρη ώρα παραπάνω.
Εικόνα
Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 24 Νοέμ 2003 18:35

Σίγουρα οι εκδόσεις των 4ων και 5 DVD για τα LOTR είναι ότι καλύτερο έχει βγεί και έχω δει σε DVD, και εάν ήταν αυτό ιδέα του Peter Jackson, σίγουρα του αξίξει ένα ακόμη μπράβο! :P

Tα Studios πολλές φορές δεν λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν τους σκηνοθέτες, και σκέφτονται πάντα από την δική τους πλευρά, για το πώς θα βγεί μια ταινία στις αίθουσες...
Πιστεύουν ότι οι μεγάλης διάρκειας ταινίες είναι κάτι το αρνητικό για το συμφέρον τους...

Νομίζω ότι και ο Lucas θα ζηλεύει πολύ αυτήν την τριλογία, και θα σκέφτεται ότι έτσι θα ήθελε να ήταν και το δικό του StarWars! :wink:
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος - Θέατρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες