freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

Έντεκα λεπτά - Coelho

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [11 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
matakia
Honorary Member

Μέλος από: 12 Οκτ 2003

View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 14 Δεκ 2003 04:41    Θέμα: Έντεκα λεπτά - Coelho Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

έντεκα λεπτά

Τα έντεκα λεπτά αφηγούνται την ιστορία της Μαρίας, μιας νεαρής βραζιλιάνας από την επαρχία, που οι πρώτες αθώες, φευγαλέες επαφές της με τον έρωτα της ραγίζουν την καρδιά.

Σε τρυφερή ηλικία, είναι πλέον πεπεισμένη ότι δε θα βρει ποτέ την αληθινή αγάπη. Αντίθετα, είναι βέβαιη πως η αγάπη είναι κάτι τρομερό, που σε κάνει να υποφέρεις. Μια τυχαία συνάντηση με κάποιον στο Ρίο την οδηγεί στη Γενεύη να ονειρεύεται τη δόξα και τα πλούτη, καταλήγει όμως να γίνει πόρνη.

Η πεποίθησή της ότι αγάπη σημαίνει απελπισία και σπαραγμός θα τεθεί σε αμφισβήτηση, όταν γνωρίσει ένα γοητευτικό νεαρό ζωγράφο.
Σε αυτή την οδύσσεια αυτοεπίγνωσης, η Μαρία καλείται να διαλέξει:θα ακολουθήσει το μονοπάτι της σκοτεινής και στείρας σεξουαλικής απόλαυσης ή θα διακινδυνεύσει τα πάντα για να ανακαλύψει το προσωπικό της εσωτερικό φως και μαζί την πιθανότητα του ιερού σεξ, του έρωτα δύο σωμάτων που οι ψυχές τους αγαπιούνται?

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΛΙΒΑΝΗ

όταν άρχισαν να βγαίνουν οι διαφημίσεις για το νέο του βιβλίο σκέφτηκα πως έπρεπε να πάω να το αγοράσω μιας και είναι απο τους αγαπημένους μου συγγραφείς. Τελικά δεν χρειάστηκε γιατί μου το έκαναν δώρο, ένα ωραίο δώρο, αφού το βρήκα πολύ ωραίο και με πολύ έξυπνο τίτλο
Youli
Honorary Member

Μέλος από: 29 Δεκ 2000
Περιοχή: Στο ηρωικό Τριπιτσούνι
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Δεκ 2003 17:13    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Νομίζω αναφέρθηκα στο προηγούμενο topic για το βιβλίο αυτό.

Καλά ρε φιλενάδα, τι σου άρεσε σ' αυτό το βιβλίο? Δηλαδή, δεν θυμίζει καθόλου ούτε το ύφος του, ούτε το περιεχόμενό του τον Coelho. Λυπάμαι που το λέω, αλλά για μένα το βιβλίο ήταν σκέτη τσόντα με μία δόση ψευτοπροβληματισμού... Τίποτα περισσότερο... Ελπίζω να μην δω άλλα τέτοια βιβλία απο τον ίδιο...
matakia
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 14 Δεκ 2003 21:38    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εγώ πάλι θα διαφωνήσω μαζί σου.

η αλήθεια είναι οτι αρχικά μου φάνηκε περίεργο, διαφορετικό και αυτό με έβαλε σε σκέψεις, με έκανε να το ψάξω, να θέλω να δώ που θα καταλήξει τελικά....

αρκετά "τολμηρό", έχει προσπαθήσει να ξεφύγει απο το γνωστό του ύφος, όχι όμως και τόσο πολύ, αφού πολλές φράσεις θυμίζουν τον αλχημιστή. Έχει αγγίξει πολλά θέματα σε ένα, που απασχολούν πάρα πολύ κόσμο (ιερόδουλες και ο ψυχικός του κόσμος, έρωτας, σέξ(έντεκα λεπτά τελικά?), όνειρα (τα κυνηγάμε πάντα??) αγάπη? (υπάρχει?) οικογένεια (ότι θέλουν?) κ.τ.λ.)

μίλησε απλά (ίσως κι αυτό να ενοχλεί), ξέφυγε λίγο απο την φαντασία (που την είχαμε συνηθίσει), αλλά τελικά παρουσίασε μια πραγματικότητα, μια πραγματικότητα που είναι πάντα μπροστά μας.

Youli
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Δεκ 2003 23:29    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εμ' αυτό είναι που με χαλάει.... Το "πολλά θέματα σε ένα" που συνήθως ούτε απαντήσεις δίνει, ούτε καταλήγει πουθενά.

Δεν με ενοχλεί που μιλάει απλά (κάποιοι απο τους αγαπημένους μου συγγραφείς, Α.Παπαδάκη και Χ.Μίσσιος γράφουν υπερβολικά απλά...) με ενοχλεί που ψευτοπροσπαθεί να δώσει απαντήσεις ή να μας προβληματίσει για αρκετά θέματα σε συσκευασία ενός βιβλίου. Ε, μα δεν γίνεται.

Αν θες, π.χ. να μάθεις για τον ψυχικό κόσμο των ιερόδουλων, διαβάζεις το "Διάλογος με την Άννα" της Αμαλίας Μεγαπάνου, που μιλάει συγκεκριμένα για αυτό το θέμα.

Εντάξει, θα μου πεις, απόψεις είναι αυτές, αλλά εμένα δεν μου αρέσουν τα βιβλία που προσπαθούν να παρουσιάσουν και να σε προβληματίσουν για πολλά πράγματα... Γνώμη μου...
matakia
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 15 Δεκ 2003 02:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

egw pali den 8elw na epikentrwnetai se ena pragma, ektos ki an exw dialexei to biblio gia sugkekrimeno logo

den lew oti htan aristourghma (sigoura exw diabasei polu kalutera apo auto), alla to brhka wraio, giati se genikes grammes me ekane na skeftw merika pragmata (kai auto to 8ewrw kalo panta)

mono to telos me psiloxalase, htan anamenomeno

opws to les omws, apopseis einai autes

sth ugeia mas kai kalo diabasma

Another pint of beer Another pint of beer Another pint of beer Another pint of beer
Youli
Honorary Member

View users profile
ΜήνυμαΣτις: 16 Δεκ 2003 12:42    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ωχ, μην μου πεις ότι θα αρχίσουμε να πίνουμε ΚΑΙ εδώ...
matakia
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 17 Δεκ 2003 00:43    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

βασικά νομίζω οτι το έχεις καταλάβει...οτι παντού πίνουμε εδώ συγκεκριμένα μπορούμε να πίνουμε...διαβάζοντας χαχαχαχα
frouzmarinella

Μέλος από: 31 Δεκ 2003
Περιοχή: Κατω στον Πειραιά στα Καμίνια...
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιαν 2004 10:02    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

''Στις όχθες του ποταμού Πιέδρα κάθισα κι έκλαψα''...πιο γλυκό από τον τόσο διαδεδομένο Αλχημιστή...
frouzmarinella

Μέλος από: 31 Δεκ 2003
Περιοχή: Κατω στον Πειραιά στα Καμίνια...
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιαν 2004 10:04    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Αλκυόνη Παπαδάκη rulzzzzzzzzzzzz.....
To χρώμα του φεγγαριού...
Darkchilde

Μέλος από: 16 Νοε 2003
Περιοχή: Somewhere in the Outer Rim of the Galaxy
ΜήνυμαΣτις: 15 Ιαν 2004 15:28    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Απ'όλα τα βιβλία του Coelho θα έλεγα ότι αυτά που μου άρεσαν περισσότερο είναι τρία:

Ο Αλχημιστής (το πρώτο που διάβασα)
Στον Ποταμό Πιέδρα κάθισα και έκλαψα
Η Βερόνικα Αποφασίζει να Πεθάνει.

Blog: The Dark Side of the Force and Other Stories
Ελληνικό Forum για Science Fiction & Fantasy: http://www.sff.gr
Ο Κόσμος της Επιστήμης: http://www.scienceworld.gr
fmayakos
Honorary Member

Μέλος από: 23 Ιουλ 2001
Βοηθήματα: 35
Νέα: 2
Templates: 3

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
View users profile Send email to user
ΜήνυμαΣτις: 27 Απρ 2004 23:44    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Έχοντας σαν μέτρο σύγκρισης μόνο τον Αλχημιστή,
μπορώ να πω ότι "Τα 11 Λεπτά" ήταν απογοητευτικά.
Ή αν όχι απογοητευτικά, πολύ χειρότερο απ' τον
εξαίρετο "Αλχημιστη". Ειδικά το happy end με ξενέ-
ρωσε τελείως!
Δεν είναι ότι το βλέπω φαλλοκρατικά, απλώς περίμε-
να κάτι πιο ευρηματικό από το να την βρίσκει στο 2ο
αεροδρόμιο (και όχι στο πρώτο) και ζήσανε αυτοί
καλά....
Το μόνο που μου προκάλεσε αίσθηση ήταν το πόσο
διακριτικά και σωστά άγγιξε το θέμα του σαδομαζο-
χισμού (με τον τύπο που την ταπείνωνε) και πως
έδωσε λύση με την καθαρτήρια διαδικασία της
βόλτας στην λιθόστρωτη πλατεία. Αυτό ήταν πράγμα-
τι ιδιοφυές!
Σε αντίθεση με το θέμα του οργασμού που το χρησι-
μοποίησε για το βιβλίο του πολύ άκομψα και (αν και
απέφυγε την χυδαιότητα) προκλητικά.
Σε γενικές γραμμές... Μακάρι να μπορούσα να το εί-
χα διαβάσει σε 11 λεπτά!

σημείωση: μου άρεσε επίσης η μη σταθερή πάροδος
του χρόνου. αλλού πιο γρήγορα, αλλού πιο αργά
δεν μπορούσες να υπολογίσεις που θα βρει την ηρω-
ίδα το τέλος του βιβλίου και είχες κάποια αγωνία...
αλλά ούτε αυτό το σώζει!
Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [11 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 07 Δεκ 2016 10:35 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites