freestuff.gr αρχική σελίδα
 FAQFAQ    ΑναζήτησηΑναζήτηση   Λίστα ΜελώνΛίστα Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   <b>Εγγραφή Μέλους</b>Εγγραφή Μέλους 
 ΠροφίλΠροφίλ   Επιλογές μέλους Επιλογές   Τα bookmarks μου Τα bookmarks μου   Προσωπικά μηνύματαΠροσωπικά μηνύματα 
  διαφήμιση  

Καλώς ήρθατε στο forum μας! Για να συμμετάσχετε στις συζητήσεις θα πρέπει να είσαστε μέλος. Γίνετε μέλος τώρα!.

το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός - Coelho

Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Moderators:  Super-Moderators, cdhyper
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα]       Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
ΑποστολέαςΜήνυμα
matakia
Honorary Member

Μέλος από: 12 Οκτ 2003

View users profile Send email to user Visit posters website
ΜήνυμαΣτις: 14 Δεκ 2003 04:48    Θέμα: το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός - Coelho Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός

Αν η φασαρία του κόσμου πνίγει την εσωτερική μας φωνή, αυτό σημαίνει πως έφτασε η στιγμή της μάχης: πρέπει να ξυπνήσουμε τον πολεμιστή του φωτός που κοιμάται μέσα στον καθένα μας και να ξεκινήσουμε την πορεία σ ένα δρόμο διάσπαρτο με κολακείες και πειρασμούς, ένα μονοπάτι όπου το κάθε βήμα μπορεί να κρύβει τις παγίδες ενός ολόκληρου λαβύρινθου, μια διαδρομή όπου η νίκη έχει το ίδιο πρόσωπο με την ήττα. Ποιος, όμως, μπορεί να μας στηρίζει στις δύσκολες στιγμές; Ποιες λέξεις πρέπει ν ακούσουμε από τις μυριάδες που αντιλαλούν στ αφτιά μας; Μπορούμε στ αλήθεια να μοιραστούμε όνειρα και νοσταλγία με τους άλλους; Ο Πάουλο Κοέλο, δάσκαλος ζωής κι ελπίδας, μας παρουσιάζει ένα χάρτη για να φτάσουμε στο νησί όπου θησαυρός είναι η ευτυχία μας.

αυτό κι αν σε βάζει σε σκέψεις! σε πολλές σκέψεις και αναζητήσεις. ένα απο τα πολύ αγαπημένα μου

"Ο πολεμιστής του φωτός πιστεύει, επειδή πιστεύει στα θαύματα, αρχίζουν και γίνονται θαύματα...."
Youli
Honorary Member

Μέλος από: 29 Δεκ 2000
Περιοχή: Στο ηρωικό Τριπιτσούνι
View users profile
ΜήνυμαΣτις: 14 Δεκ 2003 17:06    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Ποπο... πολύ καλό βιβλίο αυτό... Γενικότερα ο Coelho είναι απο τους αγαπημένους μου... Βέβαια με απογοήτευσε με το τελευταίο του βιβλίο λίγο, αλλά εντάξει, όλοι οι καλλιτέχνες έχουν τα σκαμπανεβάσματά τους...
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO

Μέλος από: 09 Οκτ 1999
Βοηθήματα: 95
Νέα: 475
Templates: 1
Scripts: 2

Περιοχή: Greece
View users profile Visit posters website
blog cv flickr picasa facebook linkedin 
twitter friendfeed deviantART del.icio.us 
ΜήνυμαΣτις: 14 Δεκ 2003 17:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

Εκτός από αυτό το βιβλίο του που μου άρεσε ήταν το "Στις όχθες του ποταμού Πιέδρα κάθισα κι έκλαψα"... σε όλα τα άλλα επαναλαμβάνει απλά την επιτυχημένη συνταγή του πολεμιστή για να τα κονομήσει...

matakia
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 14 Δεκ 2003 22:00    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ωραίο και το βιβλίο που αναφέρεις ("Ο σοφός είναι σοφός επειδή αγαπάει" αγαπημένη φράση )

τα βιβλία του έχουν ομοιότητες πολλές φορές μεταξύ τους, αλλά διαφορετικά νοήματα και στοιχεία, έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ.

(όσο για το.... "για να τα κονομήσει" .... και ποιος δεν το θέλει αυτό )

Another pint of beer
cordis

ΜήνυμαΣτις: 15 Δεκ 2003 02:08    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

εμένα με χαλάει κάποιος άνθρωπος που τον θεωρώ άνθρωπο του πνεύματος και ο οποίος προσπαθεί να περάσει πρότυπα και σκέψεις σε νέους ανθρώπους να γίνεται μηχανή παραγωγής βιβλίων...

matakia
Honorary Member

ΜήνυμαΣτις: 15 Δεκ 2003 02:31    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

και αυτός θεωρείς οτι είναι ο Coelho??? εγώ έχω άλλη γνώμη ώς τώρα, αλλά θα μου πείς μόνο ο χρόνος μας δείχνει την πραγματικότητα....

(και για να μην μπερδευτούμε...με την φράση "όσο για το.... "για να τα κονομήσει" .... και ποιος δεν το θέλει αυτό" δεν αναφερόμουνα συγκεκριμένα σ αυτον αλλά το πήγα γενικά και λιγότερο στο σοβαρό )
cordis

ΜήνυμαΣτις: 15 Δεκ 2003 02:41    Θέμα: Απάντηση με παράθεση  Mark this post and the followings unread

ίσος φταίει το ότι έχω άσχημες αναμνήσεις από τον τύπο...

Εμφάνιση Μηνυμάτων:   
Εισαγωγή νέου Θέματος   Απάντηση στο Θέμα Σελίδα 1 από 1 [7 Μηνύματα] Mark the topic unread :: Προηγούμενο θέμα :: Επόμενο θέμα
 Forum index » Διάφορα » Τέχνες και Γράμματα » Λογοτεχνία, Βιβλία & Κόμικς
Τώρα είναι 03 Δεκ 2016 19:42 | All times are UTC + 2

Email This Page to Someone! add to Favorites